Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Колеги не знам колко от вас ползват Линукс на лаптоп,но ме дразни един факт -При 2 отворени таба на макстон или мозила температурата на процесора е 48-60 градуса.Два таба един фейс и калдата .Това е изпробвано във Gnome,KDE,LXDE,XFCE и MATE.Лаптопа е чистен и под бозата не вдига повече от 50 градуса.На какво се дължи това ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Немога да ви разбера, готови сте да изгубите куп време в лутане на кой мениджър на пакети да изберете, после още куп време от къде да го инсталирате, после как да добавите репото в което той се намира, и всичко това просто защото сте инатите, и нещете да научите 3 команди с yum, и още 3 за всеки случай с rpm :)

Понеже на един начален потребител в линукс, му трябва да знае.

търсене на програма

yum search <package>

инсталиране на програма

yum install <package>

rpm -i <package>

премахване на програма

yum remove <package>

rpm -e <package>

актуализиране на системата

yum update

От тук трябва да почнете с Centos, а не от кой мениджър на пакети да изберете, изтрийте synaptic от главата си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някои сме прости Публикувано изображение

Аз да питам ,ако правя нет инсталация на CENT OS  ще ми инсталира ли някои специфични драйвери за лаптопа ,които добавям в Mint  от Synaptic?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Някои сме прости Публикувано изображение

Не искaх да кажа това Публикувано изображение

С риск да ме обявите за човек от миналия век.

Може би в нещно време твърде много се наблага на GUI- та, c цел улеснение, понеже всички на този свет са много загрижини да ни направат живото УЖ по лек. Това е просто заблуда Публикувано изображение, и всичко е маскировка да ни направат още по зависими от тях, и тяхната грозна представа за качество, дизайн, булшит...

Аз не искам свят, в който моя компютър ще се управлява с глас, а вместо монитор, пред мен ще има един уж жиб образ,  2,3,4,5,D делфинче което ще ми бъде верен приятел. Но за жалост, май за там сме се запътили.

п.с

Ако има такъв свят, аз ще съм стария дядо с побелелите коси, хакера от старото време, един от малкото които още си спомнят кaкво е това клавиатура, който още пази старият си лаптоп, и некoи от желязните неустаряващи хакерски програмки :P

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Немога да ви разбера, готови сте да изгубите куп време в лутане на кой мениджър на пакети да изберете, после още куп време от къде да го инсталирате, после как да добавите репото в което той се намира, и всичко това просто защото сте инатите, и нещете да научите 3 команди с yum, и още 3 за всеки случай с rpm :)

Понеже на един начален потребител в линукс, му трябва да знае.

търсене на програма

yum search <package>

инсталиране на програма

yum install <package>

rpm -i <package>

премахване на програма

yum remove <package>

rpm -e <package>

актуализиране на системата

yum update

От тук трябва да почнете с Centos, а не от кой мениджър на пакети да изберете, изтрийте synaptic от главата си.

yum --help ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да де ама защо да е с драскане в конзолата,след като можеш да си избереш с мениджъра на пакетите това което ти е нужно.Все пак Линукс не само редове в конзолата сякаш гледам "Матрицата" Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги не знам колко от вас ползват Линукс на лаптоп,но ме дразни един факт -При 2 отворени таба на макстон или мозила температурата на процесора е 48-60 градуса.Два таба един фейс и калдата .Това е изпробвано във Gnome,KDE,LXDE,XFCE и MATE.Лаптопа е чистен и под бозата не вдига повече от 50 градуса.На какво се дължи това ?

Дали случайно процесора ви не бичи на макс?

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

cat /proc/cpuinfo | grep MHz

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да де ама защо да е с драскане в конзолата,след като можеш да си избереш с мениджъра на пакетите това което ти е нужно.Все пак Линукс не само редове в конзолата сякаш гледам "Матрицата" Публикувано изображение

Графичен мениджър на пакети е добавен по подразбиране в CENT OS. В това отношение, няма разлика между нея и Fedora. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защото е по ефективно да драскаш в конзолата ;), пък и нали не искаш след време да си приятел с онова розовото делфинче :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дали случайно процесора ви не бичи на макс?

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

cat /proc/cpuinfo | grep MHz

Не сега проверих на 800 mhz E 

Май накрая ще се занимая с един нетинстал на CENT OS да видя как ще се държи лаптопа там .

sudo add-apt-repository ppa:vl-sht/tpfancosudo apt-get update

sudo apt-get install tpfand tpfan-admin tpfand-profiles

Адаш това как трябва да се промени за CENT OS?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

echo level 7 >/proc/acpi/ibm/fan

ей така Публикувано изображение

level <level> (<level> is 0-7, auto, disengaged, full-speed)

Ъъъъъъъъ ай сега преведи като за прост сотаджия Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ъъъъъъъъ ай сега преведи като за прост сотаджия Публикувано изображение

http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_control_fan_speed

ThinkPad T61 (fan levels RPM: 0 = off, 1-2 = ~2980, 3-5 = ~3330, 6-7 = ~3760; disengaged mode works at ~4500)

Избираш на какви обороти искаш да върти и колко да ти шуми и правиш

echo level X >/proc/acpi/ibm/fan

където X е избраното от теб чисълце за съответните обороти

echo level auto - автоматичен режим

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това го знам аз Публикувано изображение

Аз така го имам в минт,то само си управлява вента ,нищо не пиша в конзолата!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Май накрая ще се занимая с един нетинстал на CENT OS да видя как ще се държи лаптопа там .

sudo add-apt-repository ppa:vl-sht/tpfancosudo apt-get update

sudo apt-get install tpfand tpfan-admin tpfand-profiles

Адаш това как трябва да се промени за CENT OS?

Пример за добавяне на ново хранилище.

# cat << 'EOF' > /etc/yum.repos.d/new_reponame.repo[new_reponame]name=Extra Packages for CentOS 6 - $basearch - Sourcebaseurl=http://path/to/reponame/el6/i386/rpms/gpgcheck=1gpgkey=file:///path/to/rpm-gpg/RPM-GPG-KEYEOF

Актуализиране и инсталиране на пакети.

# yum update# yum install <package1> <package2> <package3> 
Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ,инсталирах Усу 7 нетбук на един лаптоп ,всичко протече добре но има проблем -не може нищо да се инсталира в конзолата.Дава някаква грешка 404

:shock11: сега проверих флашката ,аваста реве че има вирус :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вируса ти е казал че има вирус ?

Мани щях да падна от смях .

Ще правя нет инсталация на CENT OS ,да видим ща оплескам ли нещата :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми каже как точно да си инсталирам плугини за Vim? Искам да си сложи някои от тези, но не знам как. От 2 часа търся и не мога да се оправя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми каже как точно да си инсталирам плугини за Vim? Искам да си сложи някои от тези, но не знам как. От 2 часа търся и не мога да се оправя.

В линка, който си дал има секция "Setup Vim from Scratch", просто следвай стъпките, те са ти написали какво да правиш.

Евентуално ще ти трябва инсталиран git, като гледам. sudo apt-get install git ( за Debian/Ubuntu ), yum install git ( Fedora/RedHat )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В линка, който си дал има секция "Setup Vim from Scratch", просто следвай стъпките, те са ти написали какво да правиш.

Евентуално ще ти трябва инсталиран git, като гледам. sudo apt-get install git ( за Debian/Ubuntu ), yum install git ( Fedora/RedHat )

Стана, но сега пък ми изчезна лентата от GVim(File, Edit, ...). Ще го оправя някак си. Мерси. Публикувано изображение
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирах кафеине плеър,но го няма никъде в менюто на мултимедия.Синаптика казва ,че е инсталиран,конзолата също.Някакви идеи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това за коя дистрибуция и графична среда се отнася. Опита ли да го стартираш, като натиснеш Alt+F2 и напишеш в полето 

kaffeine

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване