Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Заинтригувах се. Не ми харесва, че и Linux тръгва по-пътят на излишно утежняване на приложенията, без практическа полза. Аргументи - купи си рам, купи си нов компютър, несериозно е. Моят си е наред, но не ми харесва, ако нещо може да зареди за 5сек, примерно, защо трябва да зарежда за 10 и да ми върши същата работа. Дай малко подробности, за мързеливи юзъри . Какъв кернел е, какъв мениджър на пакетите и ъпдейт менажер? Моят опит с Gentoo не е успешен. Всичко изглежда точно и не ми е прекалено сложно, но се троши много лесно с ъпдейти. Но явно това ще е пътят - връщане към основите на Linux, без модерните глупости.
Всичко е до настройки и култура на ползване. Не се втурваш през глава на тестови версии на пакети и профил, а само при отделни приложения, следиш форума за проблеми с евентуални проблеми при ъпдейти на критични структури. По принцип бъг тракъра за отделните пакети предлага навременно решаване на проблема при кризисни ситуации. Чупенето е неизбежно при всяко начало с Дженту, но с пот няма живот - това укрепва и уменията ти при ползване на линукс. Най-важното е да вникваш в проблема и разрешаването му, а не да го замиташ и чакаш готово решение с лъжичка от команди. Затова и тази дистрибуция си има верни ползватели, които рядко напускат лоното й - тя се отплаща със стабилност и персонализиране, дори уникален експириънс, на нейния ползвател.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 35 минути, RagnerBG написа:

Заинтригувах се. Не ми харесва, че и Linux тръгва по-пътят на излишно утежняване на приложенията, без практическа полза. Аргументи - купи си рам, купи си нов компютър, несериозно е. Моят си е наред, но не ми харесва, ако нещо може да зареди за 5сек, примерно, защо трябва да зарежда за 10 и да ми върши същата работа. Дай малко подробности, за мързеливи юзъри :). Какъв кернел е, какъв мениджър на пакетите и ъпдейт менажер? Моят опит с Gentoo не е успешен. Всичко изглежда точно и не ми е прекалено сложно, но се троши много лесно с ъпдейти. Но явно това ще е пътят - връщане към основите на Linux, без модерните глупости.

Само отворих няколко програми. :) Води се Gentoo Easy Way, като Manjaro при Arch, тия от Calculate си имат техни си пакети като гледам, ролинг е и го водят супер стабилен.

https://www.calculate-linux.org/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, vasettoo написа:

Не се втурваш през глава на тестови версии на пакети и профил, а само при отделни приложения, следиш форума за проблеми с евентуални проблеми при ъпдейти на критични структури. По принцип бъг тракъра за отделните пакети предлага навременно решаване на проблема при кризисни ситуации.

Ще се справиш ли при 1500 пакета. Вместо да задържаш пакети в дистрибуция с плаващо освобождаване, спокойно можеш да ползваш LTS дистрибуция с фиксиран срок на поддръжка. Колкото и верни последователи да има Gentoo, те са една шепа хора. Съмнявам се да е случайно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще се справиш ли при 1500 пакета. Вместо да задържаш пакети в дистрибуция с плаващо освобождаване, спокойно можеш да ползваш LTS дистрибуция с фиксиран срок на поддръжка. Колкото и верни последователи да има Gentoo, те са една шепа хора. Съмнявам се да е случайно.
Количеството не винаги е предимство за сметка на качеството. Всеки си има глава на раменете и я ползва както намери или може за добро. Аз просто приветствам всеки дръзнал да напусне гилдията на мастодонтите сред дистротата - нали това е свободата на линукс идеята все пак. "Освободи съзнанието си!"
Много неща се промениха от последните повече от десет години сред ГНУ/линукс и не смятам, че това е в ущърб на идеите му като цяло. Едно важно нещо - няма я "авантата" на уиндоуз потребителите - изключвам легалните такива, те не са таргет група, които са разглезени в много отношения и всичко се изкривява като се прави аналогия със света на линукс.
Погрешно е схващането, че Дженту не може да е стабилно дистро по подобие на бинарните варианти.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, vasettoo написа:

Погрешно е схващането, че Дженту не може да е стабилно дистро по подобие на бинарните варианти.

Може, разбира се. Може би е най- стабилна сред дистрибуциите, следваща модела с плаващо освобождаване. Но, популярността й не се увеличава, а пада с всяка година. Вече е с толкова ниска потребителска база, че е трудно да се направи обективно  сравнение с останалите. Дори опита на Sabayon да привлече начинаещи потребители с графични инсталатори и собствена база от предварително компилирани пакети не промени много положението. Аз помня времената, когато Gentoo беше значим фактор в Linux и пиша от тази позиция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.02.2018 г. в 9:06, cybercop написа:

Но, популярността й не се увеличава, а пада с всяка година. Вече е с толкова ниска потребителска база, че е трудно да се направи обективно  сравнение с останалите.

Така е, но всичко е точно. :)  Не бива да се учудваме за специализирано дистро. А такова го правят идеите да е гъвкаво чак до ниво сорс и OpenRC.

на 23.02.2018 г. в 22:48, vasettoo написа:

Аз просто приветствам всеки дръзнал да напусне гилдията на мастодонтите сред дистротата - нали това е свободата на линукс идеята все пак.

Наистина. И не само на дистротата, но и на маинстрийма, като цяло. Много пъти съм се убеждавал, че дребните проекти, дори и с един-двама човека вътре могат да докарат големи ползи за масата ползватели. Твърде често недостъпни или недостижими по друг начин.

Обаче аз предпочитам да ги ползвам и разглеждам на микро ниво. За цялата ОС ще е неудобно, защото се явява ограничаващ фактор. Например почти сигурно е че средния ползвател няма да иска те първа да разучава OpenRC. Или да чака повече от 20 секунди за да си качи нов софтуер. Или да увеличава още повече чорбата от компютри, които не ползва оптимално.

на 23.02.2018 г. в 21:47, RagnerBG написа:

Не ми харесва, че и Linux тръгва по-пътят на излишно утежняване на приложенията, без практическа полза. Аргументи - купи си рам, купи си нов компютър, несериозно е. Моят си е наред, но не ми харесва, ако нещо може да зареди за 5сек, примерно, защо трябва да зарежда за 10 и да ми върши същата работа. Дай малко подробности, за мързеливи юзъри :).

Общо взето си прав. Не съм много сигурен, обаче, откъде води началото си бозата в Linux. И дали по-бързо се изчиства, отколкото сбозва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Pavel! написа:

По-евтино излиза да си купиш повече РАМ, отколкото програмистите да чоплят и оптимизират софтуера и да пишат на по-трудни езици от ниско ниво вместо на Python или JavaScript, примерно.

Така, че тази тенденция не само няма да спре, но и ще се развива все повече.

А Linux няма нищо общо с това. Linux е кернел и едва ли някога ще се пише на друго освен С.

Sad, but true. За съжаление такава е тенденцията от десетилетия. Днешните програмисти не разбират хардуерът и процесите на ниско ниво. Работят в емулатори, компилаторът им превежда на истински машинен език и се хабят много ресурси, защото ги има. Пък и се вписва в бизнес моделите за планирано остаряване. А то и C нали е един език на ниско ниво... Но никой вече няма да седне да описва всичко на асемблер. Да не говорим, че дори и асемблерът не е най ниското, чувал съм истории за старата школа дето работели директно с бинари код. Добре, че се появяват технологии като IoT и нужда от енергоспестяване, та да се види и истински, майсторски код и оптимизации, иначе скоро няма да останат истински инженери и разработчици, които да разбират какво точно вършат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Седнете вие да напишете нещо , то така и баба знае, все некой друг ни е виновен . За първи път чувам нещо от рода на майсторски код , всеки код е еднакъв и се пише от човеци . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2/25/2018 в 21:56, RagnerBG написа:

Sad, but true. За съжаление такава е тенденцията от десетилетия. Днешните програмисти не разбират хардуерът и процесите на ниско ниво. Работят в емулатори, компилаторът им превежда на истински машинен език и се хабят много ресурси, защото ги има. Пък и се вписва в бизнес моделите за планирано остаряване. А то и C нали е един език на ниско ниво... Но никой вече няма да седне да описва всичко на асемблер. Да не говорим, че дори и асемблерът не е най ниското, чувал съм истории за старата школа дето работели директно с бинари код. Добре, че се появяват технологии като IoT и нужда от енергоспестяване, та да се види и истински, майсторски код и оптимизации, иначе скоро няма да останат истински инженери и разработчици, които да разбират какво точно вършат.

//offtopic

А ти код с оптимизации реално виждал ли си? Защото точно този код е много-далече от "нормалното" и е доста сложен за разбиране. Не случайно до оптимизации се прибягва при нужда, а не се започва от там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.02.2018 г. в 13:13, Pavel! написа:

По-евтино излиза да си купиш повече РАМ, отколкото програмистите да чоплят и оптимизират софтуера и да пишат на по-трудни езици от ниско ниво вместо на Python или JavaScript, примерно.

Това е обхода на проблема, а не решение. При това не особено умна.

Всъщност пишат на каквото има плащат да пишат. Обикновено каквото е модерно. Впрочем за Python не съм убеден колко е лошо. Но за Javascript забрави да се напише нещо по-сериозно, било апликация, било интерфейс.

на 25.02.2018 г. в 21:56, RagnerBG написа:

Не бъди толкова сигурен. Както казах пишат на каквото им кажат и както кажат. Фолклора е че ако нещо е осрано, то програмистите така са го измислили и направили. Всъщност програмистите са най-малката част от един проект и често имат най-малко думата.  Спазват се насоките и спецификациите на поръчителя. Да, ако говорим за апликация правена от един човек, то тогава вече можем да твърдим че сам е определил дизайна, интерфейса и качеството на кода.

За какво ти е тоя асемблер? C се превежда почти едно към едно на асемблер/машинен език. Обаче C има удобството да се прекроява десетки пъти по-лесно. Не е особен проблем нещо да се напише на асемблер. Това че се пише двойно по-бавно на практика не е пречка. Пречката е че липсва финална архитектура на приложението, която няма да се променя. Че няма да има съществени бъгове и нови функционалности, изискващи значително прекрояване.

То новият асемблер е толкова асемблер, че не можеш да го познаеш. На практика компилаторите превеждат до език който е точно каквото очакват процесорите. Изглежда отвратително, но е съществено по-добър от асемблера, защото напасва фрагментите код много по-добре, отколкото човек би се справил, било на асемблер, било на машинен език. Погледни как работят LLVM и GAS, ако ти е интересно и ще разбереш какво имам в предвид. Има филми в тубата.

Проблемът е че трябва да се появят достойни проекти та да се напишат на истински езици за програмиране. IT-то общо взето умира. Което не е толкова лошо - винаги ще се намерят достойни проекти или нужда от такива. Но просто ще се случва много по-рядко и на единични бройки. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.02.2018 г. в 15:35, Pavel! написа:

засега :D

Да, тази хипотеза е много реална. Нищо чудно скоро да видим код написан и пренаписан от супер компютри. Ако ИИ може да замени тестерите, то програмистите са много по-заплашени, защото кода е добре дефинирана задача, лесно разбираема за ИИ. Може да се предположи също, че който има такива разработки ще ги пази добре.

преди 13 часа, Pavel! написа:

Gnome Shell е писан на JavaScript.

Това в моя подкрепа ли беше? :D

Реално има несъмнена полза от скриптовите езици. Просто не бива да се използват съвсем навсякъде. За GNOME е ясно какво се опитват да направят - преди е имало пробиви от комбинирането на компилирани и скриптови езици, освен това са атрактивни за плъгини и непрофесионални програмисти. Обаче, не съм сигурен доколко ще пробият с такъв подход в днешно време. По-скоро няма.

Ако човек може да пише само на скриптов език или иска да прототипира нещо - тогава ОК. Ако трябва да се хакне нещо криво-ляво, тогава още повече.

Основното е идеята да е добра и да няма генерални грешки в подхода за решаване на задачите. Ако такива грешки има, то е много възможно апликацията да бави и харчи ненужно огромни ресурси. Точно същото би се случило дори и ако езикът е бинарен. Само че там ще трябват малко повече усилия за да се тръгне накриво.

====================

Falkon 3.0 Released As The Successor To The QupZilla Browser

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Falkon-3.0-Released

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Melmak ® написа:

Реално има несъмнена полза от скриптовите езици. Просто не бива да се използват съвсем навсякъде. За GNOME е ясно какво се опитват да направят - преди е имало пробиви от комбинирането на компилирани и скриптови езици, освен това са атрактивни за плъгини и непрофесионални програмисти. Обаче, не съм сигурен доколко ще пробият с такъв подход в днешно време. По-скоро няма.

Дали? Сигурно от Каноникъл са пълни олигофрени за да изберът точно гноме - тежка и зле написана :D 

Интересно какви машини ползвате че гноме ви е тежко? Във всеки случай с тия умрели компютри не сте таргет на никой, че да очаквате някой да се съобразява с вас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Ивайло Костов написа:

Дали? Сигурно от Каноникъл са пълни олигофрени за да изберът точно гноме - тежка и зле написана :D

Едното не изключва другото. :D

Иначе сериозно - трябва да се гледат не само качествата, но и какви са алтернативите. Бих избрал GNOME пред KDE в момента.

На KDE не ми харесва, че имат прекалено големи амбиции, а качеството не е на ниво. Трябва да увеличат срока на поддръжка, защото две години не е сериозно и то за LTS.

Gnome наистина е по-бавно отколкото би трябвало. Иначе може да се каже, че са си постигнали целите и че е работоспособно.

Нормално Red Hat / Canonical да се спрат на голям проект. Би било странно, ако не беше така.

преди 5 часа, Ивайло Костов написа:

Интересно какви машини ползвате че гноме ви е тежко? Във всеки случай с тия умрели компютри не сте таргет на никой, че да очаквате някой да се съобразява с вас.

Дреме ми какъв таргет съм. Най-добре да не съм таргет изобщо.

Ние си лафим за софтуера по принцип. Какво е състоянието в момента и накъде отива.

Успех с мощността и съобразяването. :) :D :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Попаднах на нов торент клиент за Линукс dmh-torrential. Търси и в затворени тракери. Нещо, като HAL.exe за Windows или MediaGet за Windows. За да работи dmh-torrential са му нужни библиотеките :  libunity и libgranite. Има го по - подразбиране инсталиран в Elementary OS. От къде да изтегля dmh-torrential за Линукс Минт х64.  Благодаря на всички за отговорите.

git clone --recurse-submodules https://github.com/davidmhewitt/torre
ntial
cd torrential
mkdir build && cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..
make
sudo make install

Това определено не ми харесва.

cmake

libgtk-3-dev

valac

libgranite-dev

libarchive-dev

libunity-dev

libcurl4-openssl-dev

libssl-dev

automake

libtool

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, kalansuv написа:

Това определено не ми харесва.

Не ти харесва, че се инсталира през make install? Тоест няма *.deb файл?

преди 7 часа, kalansuv написа:
git clone --recurse-submodules https://github.com/davidmhewitt/torrential

Не знам дали само ги копираш тия инструкции. Но все пак да ти кажа, забелязвам една и съща грешка всеки път. Git е инструмент за разработчици и е предназначен да проследява/запазва промени по файловото дърво. С чисто "git clone" ще свалиш версия, която се явява междинна между две публикувани версии. Предполагам не искаш това.

В github хостовете има има едно поле на страницата горе:

Ако цъкнеш на 9 releases ще ти отвори нова страница с финалните версии. От там можеш да си свалиш нормален tar.gz архив. Има и някакви deb версии малко по-надолу. Не знам колко работят на Mint обаче. Няма кака да видя от мойто дистро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой да знае от къде да изтегля "Български пакет" за Astra...

Признавам - мързи ме....

Предварително благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Pavel! написа:

Това е дистрибуция за Руската армия, едва ли има БГ езиков пакет. Как се спря точно на Астра?

Отговора се съдържа във въпроса ти...

Мързи ме да мисля по руски обаче.... или по английски...

Явно прекалено съм капризен...

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е добре,че те мързи да мислиш на руски и на английски защото ако искаш да ползваш линукс дистрибуции тези 2 езика  са ти задължителни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, AlkatrazBG написа:

Не е добре,че те мързи да мислиш на руски и на английски защото ако искаш да ползваш линукс дистрибуции тези 2 езика  са ти задължителни.

Ако иска само да ползва една дистрибуция, без много да ровичка по нея, не е толкова задължително да знае английски. Има графични среди, които са напълно преведени, а за повечето приложения, дори да не са преведени е достатъчно да знаеш, как да разрешаваш или отказваш действие. За LIbreoffice, където са стотици опции му трябва само български.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, AlkatrazBG написа:

Нямам намерение да давам обяснение, защо търся "Български пакет" за въпросната дистрибуция....

Попитах, дали някой се е занимавал с въпросната, за да не откривам аз "топлата вода".

Получих отговор от Павел - удовлетворява ме. Ако някой все пак има идея - съм готов да го изслушам.

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, бат'начо написа:

Ако приемеш, че Астра не е Дебиан, а явно го приемаш - няма, няма и да има. Ако приемеш, че е Дебиан - нищо не пречи да пробваш.

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, какъв тип е интерфейсът на Tixati. Виждам, че следва настройките на GTK2 темата, но не съм убеден, че е изработен на тази платформа.

Благодаря предварително за отговорите !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване