Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Според това което пишат ползва гтк2 библиотеки . Един бърз преглед на PKGBUILD от AUR показва същото и без особени зависимости https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=tixati#n10

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 2 часа, ivoarch написа:

Според това което пишат ползва гтк2 библиотеки . Един бърз преглед на PKGBUILD от AUR показва същото и без особени зависимости https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=tixati#n10

Ясно. Благодаря !

Hicolor иконите му трябват защото разполага в тях единствената си икона от 48 пиксела. Иначе няма никакви зависимости, ако и без това си инсталирал GTK базирана графична среда. Ще си сваля и една 32 битова версия да не им хрумне да я прехвърлят на GTK3 и да я превърнат в някакъв софтуерен мастодонт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3.03.2018 г. в 9:40, Melmak ® написа:

Не ти харесва, че се инсталира през make install? Тоест няма *.deb файл?

Не знам дали само ги копираш тия инструкции. Но все пак да ти кажа, забелязвам една и съща грешка всеки път. Git е инструмент за разработчици и е предназначен да проследява/запазва промени по файловото дърво. С чисто "git clone" ще свалиш версия, която се явява междинна между две публикувани версии. Предполагам не искаш това.

В github хостовете има има едно поле на страницата горе:

Ако цъкнеш на 9 releases ще ти отвори нова страница с финалните версии. От там можеш да си свалиш нормален tar.gz архив. Има и някакви deb версии малко по-надолу. Не знам колко работят на Mint обаче. Няма кака да видя от мойто дистро.

Показва с инсталатора на пакети, че не е deb файл. И не иска да се инсталира.

на 6.03.2018 г. в 16:21, бат'начо написа:

Ако приемеш, че Астра не е Дебиан, а явно го приемаш - няма, няма и да има. Ако приемеш, че е Дебиан - нищо не пречи да пробваш.

Линукс Астра е изчистен Дебиан от грешки със съвсем различен работен плот.

на 6.03.2018 г. в 14:21, Диман Дюминич написа:

Някой да знае от къде да изтегля "Български пакет" за Astra...

Признавам - мързи ме....

Предварително благодаря

Обявяваш и маркираш в началото на инсталацията Български език. След инсталацията отиваш в Настройки и от иконката за локализация / със знаменцето / избираш Българска локализация.

Моля някой да ми обясни, дали на твърдият диск е само кореновия дял, SWAP дяла и Home дяла. Или има и boot дял или usr  дял или други дялове. Както и препоръчваният им размер.

Аз съм с 16 GB RAM. Имам ли нужда от SWAP  дял.  И каква трябва да бъде големината му в еденици.

Ще се радвам да ми отговорите и на лични, но не е задължително.

Със SSD Диск 120 GB  съм и хард 1ТВ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се похваля:

Купих си книгите:

Fedora 4 Core на Софт Прес

Novell SUSE 10.0 Linux на Софт Прес.

Книгата на Денис Колисниченко в момента в продажба в книжарниците е подходяща за начинаещи потребители, като мен.

Книгата е на Български език, а авторът и е Украйнец.

преди 9 минути, Pavel! написа:

От кои грешки?

За последно съм инсталирал мражова инсталация на Дебиан. Е няма такава мъка при определяне на работния плот. За последно при Дебиан мрежова инсталация нямам икона на принтера в настройките. И Дебиан не ми разпознава принтера. Астра Линукс Ентърпрайз Спешъл ми разпознава принтера.

Не питай Старило, а Патило.

Да попитам:

Каква е приликата и разликата между  OpenSUSE 15.0 и OpenSUSE 42.3.

Благодаря за отговорите и помоща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, kalansuv написа:

.За последно при Дебиан мрежова инсталация нямам икона на принтера в настройките. И Дебиан не ми разпознава принтера.

Защото не знаеш, какво е cups и system-config-printer. И дразниш колегите излишно.

Прати ми връзка към тази Open SUSE 15 и ще ти кажа, каква е разликата, като я видя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питане на Руски (разбираем език) в Руски уеб браузър с Руска търсачка за ... нещо си ... а бе що ми "отговаря" на Английски в първите 1025 страници ... ;)

Морално остаряла и неактуална информация има в книгите на тая тематика. Имам (книжни), поне едната почтиии съм я прочел, но повече няма да си купя, изключение - строго специализирани. Има само един съществуващ вариант да се прочетат - четеш без достъп до нет. Ако хвърляш око на едното и на другото (нет/книга), виждаш колко успешно си се набутал.

Не казвам, че няма такива книги, дето си струват. Казвам, че докато дойдат на Български, се получава така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Pavel! написа:

15.0 е новата версия, а 42.3 е старата. Числата са объркани, но разработчиците така са решили.

Защо да е мъка, избираш от списъка и готово.

Приятел. Би ли ми отговор на питането за инсталирането на Линукс върху твърдия диск. Най- долният коментар на предишната страница. Благодаря.

Има ли смисъл да изпробвам различни Линукс дистрибуции или ще съкратя живота на SSD Диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, cybercop написа:

Защото не знаеш, какво е cups и system-config-printer. И дразниш колегите излишно.

Прати ми връзка към тази Open SUSE 15 и ще ти кажа, каква е разликата, като я видя.

Не съм искал да дразня. Не съм се замислял, че дразня. Никога не съм искал да създавам дразги. Само споделям опит. Аз съм начинаещ любител.

Каква е разликата между openSUSE Leap 42.3 и openSUSE Tumbleweed и openSUSE Leap 15.0 Beta Testing.

преди 29 минути, бат'начо написа:

Питане на Руски (разбираем език) в Руски уеб браузър с Руска търсачка за ... нещо си ... а бе що ми "отговаря" на Английски в първите 1025 страници ... ;)

Морално остаряла и неактуална информация има в книгите на тая тематика. Имам (книжни), поне едната почтиии съм я прочел, но повече няма да си купя, изключение - строго специализирани. Има само един съществуващ вариант да се прочетат - четеш без достъп до нет. Ако хвърляш око на едното и на другото (нет/книга), виждаш колко успешно си се набутал.

Не казвам, че няма такива книги, дето си струват. Казвам, че докато дойдат на Български, се получава така.

Мониторът ми е 19" инчов CRT кинескопен монитор с плосък екран с реален използваем размер под 18" инча на монитора. Трудно чета в седнало положение. Предпочитам да чета в легнало положение. Английски език не зная. Руски език не зная. Немски език не зная. Говоря само Български език.

С последното не искам да дразня.

Някой знае ли Linux User Group  в София. Нещо, като клуб по- интереси за взаимопомощ. Щом тук Ви дразня.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, kalansuv написа:

Каква е разликата между openSUSE Leap 42.3 и openSUSE Tumbleweed и openSUSE Leap 15.0 Beta Testing.

Leap е стабилно издание, съвместимо с корпоративната дистрибуция - SLE D/S. Тази Open SUSE Leap 15, вероятно е бета версия на бъдещото стабилно издание.

Tumbleweed е база за тестване на пакети за бъдещите стабилни издания и следва Rolling Release модела на обновяване.  В нея се набутва всичко най- ново, което излезе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, kalansuv написа:

Не съм искал да дразня. Не съм се замислял, че дразня. Никога не съм искал да създавам дразги. Само споделям опит. Аз съм начинаещ любител.

Мониторът ми е 19" инчов CRT кинескопен монитор с плосък екран с реален използваем размер под 18" инча на монитора. Трудно чета в седнало положение. Предпочитам да чета в легнало положение. Английски език не зная. Руски език не зная. Немски език не зная. Говоря само Български език.

С последното не искам да дразня.

Някой знае ли Linux User Group  в София. Нещо, като клуб по- интереси за взаимопомощ. Щом тук Ви дразня.

Тц,не дразниш,странно е.

Не знам.

Предполага се ,че монитора стои на бюро,как полягваш на него,че да четеш?  :)

Linux User Group  в София може и да има,но аз не съм от там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, cybercop написа:

Leap е стабилно издание, съвместимо с корпоративната дистрибуция - SLE D/S. Тази Open SUSE Leap 15, вероятно е бета версия на бъдещото стабилно издание.

Да.

Leap 42.3 - текущата стабилна версия:

https://i.imgur.com/nin1Q10.png

Leap 15  - бъдещата:

https://i.imgur.com/lwlKgcu.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, kalansuv написа:

Ами задаваш обширни въпроси, които са обсъждани много пъти и ако потърсиш обезателно ще намериш отговори. Също е въпрос на лични предпочитания.Конкретно за твърдите дискове говоря.

Цитат

Аз съм с 16 GB RAM. Имам ли нужда от SWAP  дял.  И каква трябва да бъде големината му в еденици.

Със SSD Диск 120 GB  съм и хард 1ТВ.

С тази добавка, вече, може да ти се отговори донякъде.

При толкова RAM, SWAP ти трябва само ако имаш намерение да хибернираш машината. Аз по принцип не ползвам въпросната функция. Още повече PC ще стартира много бързо от SSD.

Големината на SWAP - при 16GB RAM е възможно е да заемеш голяма част от него с приложения. За да хибернираш успешно, следва да е някъде около 6-16GB.

Някои потребители предпочитат да не износват SSD с голям брой цикли презапис на файловете. В този случай SWAP и HOME е хубаво да отидат на твърдия диск. SWAP защото системата пише по него, а HOME защото браузърите кешират боклуци там /но и не само те/.

Също зависи дали ще експериментираш с различни ОС/дистрибуции. Ако да, то ще ти трябват още един-два дребни дяла, дял за пренос и почти сигурно Boot дял.

Аз бих направил примерно така:

SSD - 2GB /EXT2 Boot. Като, ако ползваш UEFI схема за диска, Boot не ти трябва, защото там има задължителен системен дял.

SSD - Root - 60GB /EXT4. Това е основния дял, на основната операционна система.

SSD - Root2 - Колкото е останало от диска. Този дял може да се използва за бързо дестващ носител или като място за втора операционна система /Да допуснем Windows/.

HDD - 400 GB EXT4 Основен дял за дълготрайно съхранение на данни /Торенти, Филми, Музика, бекъп/.

HDD - 300GB Вторичен дял за съхранение на данни. Да допуснем Windows файлова система, общо назначение или ако се наложи да копираш/възстановиш данни от някъде другаде.

HDD - 80GB Home, EXT4 - общ HOME дял за всички Linux.

HDD - 14GB FAT32/ExtFAT - дял за пренос на данни между несъвместими ОС.

HDD 3x60 - дялове за опити с други дистрибуции или други ОС.

HDD 16GB SWAP за основната дистрибуция ако е нужен.

* Слагай дребните дялове накрая за да ги изтриеш по-лесно, ако се наложи преправяне.

преди 14 часа, kalansuv написа:

Поне опита ли се да го пуснеш? Или да питаш?

преди 14 часа, бат'начо написа:

Морално остаряла и неактуална информация има в книгите на тая тематика. Имам (книжни), поне едната почтиии съм я прочел, но повече няма да си купя, изключение - строго специализирани.

И всички повтарят приблизително едно и също... Не съдържат много полезна информация.

преди 14 часа, kalansuv написа:

Да се похваля:

Купих си книгите:

Купи си книга за C, мрежи или бази. Още са актуални и даже ще ти е по-интересно. Linux е просто UNIX подобна ОС, ще свикнеш с него и без допълнителни усилия. Дори и само по пътя на решаване на дребни проблеми.

За Българския - инсталирай си плъгин за превод в браузъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за предходният отговор. Взех си поука и си направих изводите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3/8/2018 в 12:03, Melmak ® написа:

За Българския - инсталирай си плъгин за превод в браузъра.

Кой препоръчваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Понякога ползвам този. Ако и тогава не мога да хвана смисъла, си го превеждам на Руски (назнайвам го). Същия преводач, за превод от Руски на Български е голяма пародия. То вероятно всеки машинен преводач е пародия, но така най-личи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, GermanecaBG написа:

Кой препоръчваш?

Вече не ползвам, а направо отварям страницата, ако ми се наложи:

https://translate.google.bg/

А не ползвам, защото ги понаучих, особено английския.

преди 1 час, бат'начо написа:

Понякога ползвам този. Ако и тогава не мога да хвана смисъла, си го превеждам на Руски (назнайвам го). Същия преводач, за превод от Руски на Български е голяма пародия. То вероятно всеки машинен преводач е пародия, но така най-личи.

Просто шефчетата на Гошо са руснаци. Като добавим, че голяма част от населението по света го говори и че е представителен за славянските езици, нормално да е много по-оптимизиран превода от и за него.

:D

Шока е че от английски на български, понякога, даже се разбира. :)

Добър трик е да превеждате на някои от главните езици, стига да ги разбирате повече.

Впрочем най-добри резултати за търсене по темата Linux излизат на английски. Но са и най-зашумени. Т.е. има много повторения, без качествени изменения и това задавя търсачката. Трябва да се сетите за друга /странична/ ключова дума, което евентуално да и помогне.

На руски има по-малко повторения, но сравнително рядко информацията е абсолютно уникална.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както винаги гледам футбол, пия си бирата и понеже напоследък "любимите" ритнитопковци ме нервят повечко, тествам.

Да, линукс е болест. :D

Kubuntu 18.04 - Плазмата се държеше сравнително добре, но от Ubuntu се издъниха тия дни с официалната бета:

https://i.imgur.com/txemBfn.png

https://forums.opera.com/topic/25519/apt-wants-to-remove-opera-on-xubuntu-18-04/6

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/curl/+bug/1754294

Debian SID KDE - Както и в Kubuntu 18.04 Dolphin монтираше дяловете от втория път.

Реших да пробвам новия Debian 9.4 как се държи с Plasma 12, но попаднах на Neptune и останах много доволен.

https://i.imgur.com/OcgJJv6.png

https://i.imgur.com/w0y9tAA.png

За Плазмата нямам забележки.

Има проблем само с grub. Същият го имаше и в SID. Слага в основното меню Rescue ядрото на Fedora и CentOS, а останалите - без номера в папките. С openSUSE няма проблеми.

https://i.imgur.com/cNgJK3o.png

Разбира се с grub-customizer мога да ги преименувам и наместя, но ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес си купих следните книги за Линукс на Български език. Причина: не зная чужд език освен Български.

Харолд Дейвис Red Hat Linux 6 Практическо визуално ръководства Издателство: ИнфоДАР 369 страници.

Питър Нортън Linux Пълно ръководство Издателство: ИнфоДАР 710 страници.

Дейвид Бандел Робърт Нейпиър Linux  Пълно ръководство том 1 Професионално издание Издателство: Софт Прес 2001 год. 480 страници.

Дейвид Бандел Робърт Нейпиър Linux  Пълно ръководство том 2 Професионално издание Издателство: Софт Прес 2001 год. 400 страници.

Мат Уелш Матиас Далхаймер Лар Кауфман Ръководство за Linux. Том № 1 Основи на инсталирането и системна администрация  Издателство: Софт Прес 2000 год. 368 страници.

Мат Уелш Матиас Далхаймер Лар Кауфман Ръководство за Linux. Том № 2  Приложен Софтуер и теми за напреднали Издателство: Софт Прес 2000 год. 373-960 страници.

Последните две книги са от: Комплекта Всичко за Linux

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат
преди 13 часа, kalansuv написа:

Днес си купих следните книги за Линукс на Български език. Причина: не зная чужд език освен Български.

Харолд Дейвис Red Hat Linux 6 Практическо визуално ръководства Издателство: ИнфоДАР 369 страници.

Питър Нортън Linux Пълно ръководство Издателство: ИнфоДАР 710 страници.

Дейвид Бандел Робърт Нейпиър Linux  Пълно ръководство том 1 Професионално издание Издателство: Софт Прес 2001 год. 480 страници.

Дейвид Бандел Робърт Нейпиър Linux  Пълно ръководство том 2 Професионално издание Издателство: Софт Прес 2001 год. 400 страници.

Мат Уелш Матиас Далхаймер Лар Кауфман Ръководство за Linux. Том № 1 Основи на инсталирането и системна администрация  Издателство: Софт Прес 2000 год. 368 страници.

Мат Уелш Матиас Далхаймер Лар Кауфман Ръководство за Linux. Том № 2  Приложен Софтуер и теми за напреднали Издателство: Софт Прес 2000 год. 373-960 страници.

Последните две книги са от: Комплекта Всичко за Linux

Нови (от коя книжарница ) или втора употреба ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, защо се обнови толкова бързо Firefox? Направи ми впечатление, че 59.0 е с по- малък размер от предишната версия и от обновената, и подозирам, че са изпуснали някой файл.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, vmonev написа:

Една закачка от Linux Inside

Хаха, без да искат са нацелили нещата, защото на картинката самолета е доста античен. И все пак, самолета си е самолет. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване