Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 1 час, RagnerBG написа:

Това е драйверът за видео ускорението на интел. Без него видеата ще вървят през процесора, а не през вградената графика.

Направих си експеримент. Едно и също 4K клипче заснето след рестарт (точно на 2-рата минута). Под един и същ хардуер, ОС и ядро. Едната снимка е с инсталиран i965-va-driver, а другата е без него. Как би трябвало да се разтълкуват данните? С i965-va-driver заема по-малко памет, но горе Load average е по-високо число. Докато снимка Clean заема повече памет, но Load average е по-малко число. Сега проверих, вградената карта в процесора е HD 530. Прилагам 2-те снимки цък Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

преди 5 минути, svetliof написа:

Направих си експеримент. Едно и също 4K клипче заснето след рестарт (точно на 2-рата минута). Под един и същ хардуер, ОС и ядро. Едната снимка е с инсталиран i965-va-driver, а другата е без него. Как би трябвало да се разтълкуват данните? С i965-va-driver заема по-малко памет, но горе Load average е по-високо число. Докато снимка Clean заема повече памет, но Load average е по-малко число. Сега проверих, вградената карта в процесора е HD 530. Прилагам 2-те снимки цък Благодаря.

И в двата случая нямаш хардуерно ускорение от видеото. Като гледам това е видео, което се плейва от браузърът, youtube вероятно. Браузърите под Linux не използват хардуерното ускорение на картите, или поне не без ръчкане, а дори и под Windows работи рядко, защото html5 използва шантави формати, които или изобщо не се поддържат, или се поддържат само от най, най новите карти, а под Linux изобщо. Затова и добрият стар flash върви много по-добре от новият html5, който уж щеше да е по-лек, просто използва стари, по-добри и по-поддържани и популярни формати. Няма да задълбавам за маркетинговите трикове и планирано остаряване.

Ако искаш наистина да тестваш разликата с i965-va-driver-ът, пусни клип от хардиска с някой плеър, който поддържа vdpau и/или vaapi, или wrapper от едното към другото, защото intel използва vaapi, но vdpau работи по-добре дори и с wrapper към vaapi. VLC би трябвало да няма проблем, MPV също, с правилните настройки и (пре)инсталация начисто след качване на драйверът.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мишката оправих някак си,но се появи друг много неприятен проблем.

Когато е пуснат bluetooth и се свърже с колонката (JBL GO) интернета спира!Тотален блокаж и в момента в който се дискънектна пак тръгва.Моля за помощ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, RagnerBG написа:

Ако искаш наистина да тестваш разликата с i965-va-driver-ът, пусни клип от хардиска с някой плеър, който поддържа vdpau и/или vaapi, или wrapper от едното към другото, защото intel използва vaapi, но vdpau работи по-добре дори и с wrapper към vaapi. VLC би трябвало да няма проблем, MPV също, с правилните настройки и (пре)инсталация начисто след качване на драйверът.

Благодаря за съвета. Изтеглих същото клипче 4к и се уверих че резолюцията му е 2160p на моя 4K TV (там си показва разделителната способност). Направих тестове с VLC, SMPlayer и MPV под i965 и без него. Заснех отново всичко точно на 2-рата минута и обобщих резултата в MS Word табличка (SM и MPV са си с настройки по default). Би ли погледнал моля да кажеш къде са най-добри резултатите. Благодаря. цък

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, svetliof написа:

Благодаря за съвета. Изтеглих същото клипче 4к и се уверих че резолюцията му е 2160p на моя 4K TV (там си показва разделителната способност). Направих тестове с VLC, SMPlayer и MPV под i965 и без него. Заснех отново всичко точно на 2-рата минута и обобщих резултата в MS Word табличка (SM и MPV са си с настройки по default). Би ли погледнал моля да кажеш къде са най-добри резултатите. Благодаря. цък

Както писах, има нужда и от малко настройки, в момента пак нямаш видеоускорение. Ако работи, процесорът трябва да е на не повече от 10%, обикновенно не превишава 4. На VLC май е по-лесно, в настройките на Input / Codecs - hardware-accelerated decoding трябва да е на Automatic и ако не става, се пробва каквото друго има за избор. Ако пак не става, трябва да се поиграе и в All Settings - Output modules, различни варианти. Но ако VLC е инсталиран преди драйверът за видеоускорение, може и да не захапе пак, поне до следващ ъпдейт, без чистене на конфигурационните файлове. За MPV - пуска се през конзолата, със следният ред:

mpv --vo=vdpau --hwdec=vdpau --hwdec-codecs=all video_file

Но е хубаво да се види и изходът от vainfo и vdpauinfo (трябва да се инсталират). Ако първата команда, вместо поддържани формати, дава грешка, се изпълнява следното, в същата конзола:

export LIBVA_DRIVER_NAME=i965
vainfo

Ако втората дава грешка, се инсталира и libvdpau-va-gl и се дава:

export VDPAU_DRIVER=va_gl
vdpauinfo

И пак се повтаря в същата конзола горният ред на MPV. Макар, че в новите дистрибуции съм забелязал, че се ползва някакъв друг wrapper, не va_gl, който работи по-подразбиране, но за него нямам инфо. Ако нещата работят с горните команди, могат да се направят и постоянни.

За SMPlayer също трябва да се направят някои настройки, които са си в графичният интерфейс, но не ги помня наизуст. Хубаво е като плеър да се окаже mpv, а не mplayer, последният за 4к - едва ли.

И не на последно място, не съм сигурен, че 4К видео изобщо се поддържа от видеото под Linux, без затвореният qsv. Хубаво е първо да се пробва със стандартен 1080p клип, за да е сигурно, че ускоренето работи и после с 4K. Както повечето неща под Linux, ако нещо не тръгва от раз, ще трябва малко да се поизпоти човек.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следвайки ги направих по-задълбочени проучвания цък, като най-долу са споделили, че при включен hardware acceleration, натоварването на процесора се намаля. Прочетох в ръководство за Linux Mint цък , че ако интелската видео карта е ново поколение е добре да се премахне xserver-xorg-video-intel. Имайки snapshot на системата, започнах емпиричните опити с VLC и клипче на харда 1920 x 1080, засечено на 20-тата секунда. Забелязах и следната особеност. Че ако процесора се натоварва повече се вдигат и градусите му. Прилагам кратка екселска таблица по крос засечка между Видео > Извеждане и Въвеждане/кодеци > Hardware-accelerated decoding обобщаваща резултатите цък  Автоматичните опции не дадоха най-добри резултати.

Раздел 1: Премахнат xserver-xorg-video-intel, инсталирни i965-va-driver, vainfo и vdpauinfo (най-малко натоварване на процесора)
Раздел 2: С включени xserver-xorg-video-intel, i965-va-driver, vainfo и vdpauinfo (средна работа)
Раздел 3: С включен само xserver-xorg-video-intel, т.е. инсталация по default (ле-лее, как съм я карал до сега)

Опитите са правени на настолният ми компютър с дъно цък , 8GB памет, процесор Intel Core i3-6100 и с карта в него Intel® HD Graphics 530

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте имам въпрос, свързан с разделянето на харда. На лаптопа имам два хардиска - единият е 500GB SSD и 1000GB HDD. Къде е удачно да инсталирам Линукса и как да разделя хардискове? Например, аз си мисля инсталирам си го на  ССД с нормално разделяне, а другият хард в какъв да го форматирам ext4? Става дума за чиста инсталация на Линукс - без Windows. 

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Остави да пуша написа:

Здравейте имам въпрос, свързан с разделянето на харда. На лаптопа имам два хардиска - единият е 500GB SSD и 1000GB HDD. Къде е удачно да инсталирам Линукса и как да разделя хардискове? Например, аз си мисля инсталирам си го на  ССД с нормално разделяне, а другият хард в какъв да го форматирам ext4? Става дума за чиста инсталация на Линукс - без Windows. 

Не знам, какво толкова ще разделяш при два диска. Задай SSD носителя да се форматира в btrfs и на него да се монтира кореновата файлова система, а на твърдия диск - Home в btrfs и 5-6 GB за swap дял. При инсталацията, задаваш GRUB да се инсталира върху дяла с кореновата файлова система.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам бъркотията, за да попитам нещо. Може ли Линукс да се инсталира на външен харддиск, без опасност за Уиндоус 10 на основния диск-изчетох много писания на тази тема, но нито един по-категоричен отговор. Освен това, от къде да си изтегля копие ISO, което да е по-актуално и да се избегнат многото актуализации после. Имам Линукс Майнт на най-стария ми компютър ( който не може да се справи с нищо повече), за този компютър ми трябва просто за да го опозная по-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, cybercop написа:

Не знам, какво толкова ще разделяш при два диска. Задай SSD носителя да се форматира в btrfs и на него да се монтира кореновата файлова система, а на твърдия диск - Home в btrfs и 5-6 GB за swap дял. При инсталацията, задаваш GRUB да се инсталира върху дяла с кореновата файлова система.

Тоест на SSD да е кореновата система,а  на HDD-то home?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@gogi87 много благодаря. Точно OpenSuse ще инсталирам и мисля точно по този начин да го разделя, като изнеса home на HDD-то.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какъв е зорът да си усложняваш живота като разделиш инсталацията на десет диска? Инсталирай точно както инсталираш Windows - всичко на едно място. Така хем е подредено, хем е по-лесно да си направиш бекъп.

И никакви експерименти с btrfs - ext4 го мачка с МНОГО.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Mozo написа:

И какъв е зорът да си усложняваш живота като разделиш инсталацията на десет диска? Инсталирай точно както инсталираш Windows - всичко на едно място. Така хем е подредено, хем е по-лесно да си направиш бекъп.

Не съм запознат и точно за това попитах как е удачно да го направя в случая. Тоест по-добрият вариант е да избера ext4?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един глас за btrfs - файловата система по подразбиране в openSUSE.

Ползвал съм openSUSE и с ext4, и с btrfs.

https://i.imgur.com/0PoW30K.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Mozo написа:

И какъв е зорът да си усложняваш живота като разделиш инсталацията на десет диска? Инсталирай точно както инсталираш Windows - всичко на едно място. Така хем е подредено, хем е по-лесно да си направиш бекъпUrlAdvisorGoodImage.png.

И никакви експерименти с btrfs - ext4 го мачка с МНОГОUrlAdvisorGoodImage.png.

Смятам, че (както в Windows), тук е добре да се направят два дяла. Единия за системата, а другия за всичко останало -  документи, музика, филми, снимки. Идеята е като се омаже системата, да не се пипа втория дял, а само системния.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Остави да пуша написа:

Не съм запознат и точно за това попитах как е удачно да го направя в случая. Тоест по-добрият вариант е да избера ext4?

Точно така, не си вгорчавай и усложнявай живота допълнително. Инсталираш всичко на един дял, който си форматирал в ext4. Нищо повече. За бекъп - дал съм линк. Прави се за две минути, връща се за 30 секунди. Няма нужда от нищо друго, елементарно е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Ще използвам бъркотията, за да попитам нещо. Може ли Линукс да се инсталира на външен харддиск, без опасност за Уиндоус 10 на основния диск-изчетох много писания на тази тема, но нито един по-категоричен отговор. Освен това, от къде да си изтегля копие ISO, което да е по-актуално и да се избегнат многото актуализации после. Имам Линукс Майнт на най-стария ми компютър ( който не може да се справи с нищо повече), за този компютър ми трябва просто за да го опозная по-добре.

Може. Ако се избере ръчно задаване (и се зададе записа на grub да отиде и той на външния, това е по-добрият вариант, но не ми се обяснява защо).

Вероятно ако не ползваш Мента ще избегнеш последващите актуализации веднага след инсталацията (зависи кое е дистрото). Вариант е да си свалиш до ден когато излезе Мента 19 и да я инсталираш. Вероятността от много актуализации тогава е почти минимална. Дори и сега да инсталираш бетата, не е проблем, освен че ще имаш да обновяваш (което не искаш). Но не схващам какво те притеснява, таксуват те на трафик ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, whitepixel написа:

Да разбирам ли че във великия ви онзи форум не са останали балъци да ви четат глупостите?
Това, което го предлагаш е непрактично, тъпо, наивно и непрофесионално и то от човек, който се има за линукс модератор.

Ама разбира се, къде, къде по-добре е да си разпилееш инсталацията на 15 дяла и да изплашиш начинаещите потребители с подобни глупости, отказвайки ги вовеки от Linux ;)

преди 1 час, Eclipse2G написа:

Смятам, че (както в Windows), тук е добре да се направят два дяла. Единия за системата, а другия за всичко останало -  документи, музика, филми, снимки. Идеята е като се омаже системата, да не се пипа втория дял, а само системния.

Естествено, къде съм казал, че не трябва да има сторидж? Аз имам 4 сторидж дяла, но това не променя нищо - ОС се инсталира само в един дял, цялата.

@Остави да пуша правиш един дял в ext4 за системен и един за сторидж с каквато си искаш файлова система. Инсталираш цялата ОС в този един ext4 дял, това е. Няма home тук, etc там, а boot на трето място - няма смисъл, а и се бекъпва много по-трудно. Инсталираш в един дял, пускаш fsarchiver, прави ти бекъп за 2 минути и си готов, елементарно е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хич не мислиш,. Хубаво ще е да поразсъдиш преди да подскачаш и да се излагаш. fsarchiver се стартира от жива медия и хич, ама хич не се интересува дали ОС е счупена или не. Дори и форматиран да е дялът, то като върнеш от имидж, всичко си е както си го бекъпнал преди това. Не съм казал, че btrfs няма възможности. Казвам, че няма нужда да се предлага на потребители да си фрагментират дяловете и да им се предлага btrfs, която е много по-бавна и тези начинаещи потребители няма още с години да се възползват от допълнителните екстри, ако въобще тръгнат да ги използват и няма нужда да си пълнят системния диск със снапшоти, които най-малкото не знаят как да използват. И няма нужда преди всеки ъпдейт да правиш бекъп. Ако използваш дистрибуция с определен срок на поддръжка, можеш да я нагласиш както желаеш, да си инсталираш всички програми и да бекъпнеш. Дори и две години след това да върнеш от тоя имидж, всичко ще работи, което пък автоматично отговаря на половината ти въпроси. Ако използваш ролинг дистрибуция, поради големите промени в тях за малък период от време, е хубаво да се прави бекъп на около три месеца. Не смятам, че две минути за два месеца са някакъв огромен проблем, смешно е дори да се споменава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Mozo написа:

Ползваш ли btrfs или религията не ти позволява ? Не вярвай на всичко което пише. При условие, че браузъра ми стартира два пъти по- бързо при първо стартиране, малко ме е грижа, какво показват програмите на Phoronix. Тия показания ги засича само машина. Така за xfs пишеше, че не се представя добре при трансфер на множество малки файлове, но аз не съм го усещал на практика. Програма, може и да отчете нещо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И още нещо:

Направения бекъп можеш да си го метнеш на още няколко места, на друг дял, на хард диск или пък в облака. Така дори и да ти се случи нещо по хардуера, поне в това отношение си обезпечен. А иначе на въпросите:

преди 34 минути, whitepixel написа:

- А дали имаш направен правилният бекъп преди това точно на частта, която се чупи?
- А дали последният ти бекъп няма да е добавил нещо друго от значения, което не би желал да възстановяваш?

Може да се отговори по същия начин:

А дали имаш направен правилен снапшот преди това точно на частта, която се чупи?

Важи и в двата варианта. Бекъп се прави само на готова и работеща система. След това си мацаш както си поискаш и ако се счупи нещо няма да тръгнеш да правиш бекъп, а ще върнеш от вече направения. Има логика, нали ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сравнение:

https://i.imgur.com/nyST3Xg.png

KDE neon - ext4:

https://i.imgur.com/Q28bUGX.png

https://i.imgur.com/4eJVUBm.png

openSUSE - btrfs:

https://i.imgur.com/CNw6ug3.png

openSUSE ми е основна система и има инсталирани повече програми, а заема по-малко място. Всичко, което е инсталирано в Неона, го има и в Сусето. Като скорост не усещам разлика.

Ползвам fsarchiver и не виждам какво значение има файловата система. Когато системата е само една е по-добре Home да е на отделен дял - няма нужда от архивиране и настройките се запазват при преинсталация.

/ + Home  = / + Storage

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.05.2018 г. в 19:21, бат'начо написа:

Да опазим LM 18.3 "чист" ;)

sudo apt-get remove --purge linux-kernel-generic
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-hwe-16.04-edge

Обаче при това положение ndiswrapper* не се стикова с новото ядро. Пък и ми е интересно за какво може да послужи (но това съм го говорил/писал, че Ментата е пълна с една камара пакети които само разработчиците знаят за какво може да потрябват, учудващо в 18.3 имаше само Английски езикови пакети, което е непростим пропуск от тяхна страна).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване