Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 28 минути, бат'начо написа:

Обаче при това положение ndiswrapper* не се стикова с новото ядро. Пък и ми е интересно за какво може да послужи (но това съм го говорил/писал, че Ментата е пълна с една камара пакети които само разработчиците знаят за какво може да потрябват, учудващо в 18.3 имаше само Английски езикови пакети, което е непростим пропуск от тяхна страна).

Вместо да инсталираш edge мета- пакета, който след това започва да изостава от 16.04-hwe, направи си инсталирай последното налично ядро (linux-headers + linux-image). ndiswrapper е приложение за инсталиране на драйвъри за Windows. Възможно е да работи, но и аз се учудих, че е инсталирано по подразбиране в ментата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

преди 22 минути, p4p написа:

Когато системата е само една е по-добре Home да е на отделен дял - няма нужда от архивиране и настройките се запазват при преинсталация.

/ + Home  = / + Storage

Ще се запазят тия настройки, които са там. А тези, които са на системно ниво си заминават при преинсталация, а те не са никак малко. Така или иначе и home си влиза в имиджа и си знаеш, че имаш всичко на едно място. При нужда за 30 секунди си отново на линия, без ненужна фрагментация на дялове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Mozo написа:

без ненужна фрагментация на дялове

/ + Home      =      / (+Home) + Storage           =        два  дяла        :)

При @gogi87  има и boot поради UEFI / GPT.

Напълно излишна дискусия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, whitepixel написа:

Бих ти препоръчал инсталацията изцяло на ssd - efi, root(btrfs), home(btrfs или ext4) , swap. И периодичен бекъп на home към втория диск.
За втория диск - btrfs според мен е излишен. По-добре ext4 за сторидж в случая, а и винаги можеш да го конвертираш барбар с данните в btrfs, ако решиш в последствие.

В крайна сметка се спрях на това. 

Инсталацията мина успешно и се надявам да нямам проблеми.

Имам още един въпрос. Тъй като имах малко проблеми с този лаптоп, според вас тези температури високи ли са? 

Цитат

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +54.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:        +50.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:        +52.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
GPU core:     +0.60 V  (min =  +0.60 V, max =  +1.20 V)

iwlwifi-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +42.0°C   

pch_skylake-virtual-0
temp1:        +47.5°C   

acpitz-virtual-0
temp1:        +53.0°C  (crit = +103.0°C)

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър избор. Поздрави!

Нормални температури за лаптоп:

https://i.imgur.com/amGxnDN.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпреки, че отворите на моя са отстрани, сега забелязох нещо - то и едни отвори - между капака и самата долна част, та.

Понякога имам навика да го слагам на стол с дамаска отгоре, мека, защото уж отворите са отстрани, та сега тъкмо инсталирам Android Studio и гледам процесора 68 градуса. Вдигнах го на твърда равна повърхност и паднаха с близо 14 градуса та дори и малко повече. Явно сега лятото ще трябва да го държа само на твърдо. 

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,предполагам вадиш температурите през lm-sensors.Може да инсталираш също hddtemp,fancontrol,psensor.
Чрез настройките на последното може да закачиш температурите в лентата хоризонтално и да ги виждаш семпло,подобно на тази снимка:

Линк

За справка в момента  лаптопа в другата стая показва 43 градуса на ядрата.Процесора винаги 2-3 градуса повече.
По различен начин е организирано охлаждането на различините лаптопи.Общо взето от там идват разликите.
Другото важно нещо - температурата на дънната платка не трябва да бъде по-висока или равна с тази на процесора
Относно Btrfs прегледай за инфо Debian Wiki и секцията "Warnings"     Линк
Аз лично ползвам ext4.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! :07:
Има ли някакъв софтуер за търсене и индексиране на файлове, който да може да работи с популярните файлови мениджъри? Имам предвид независим от графичната среда? Защото скапаното Baloo ми е дотегнало с неговите глупости – товари процесора при индексиране, крашва при всеки нов създаден/свален файл, крашва даже при търсене в Dolphin...това ми е може би една от най–омразните части на KDE.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, p4p написа:

Ма то можело и без него? :10:Прекрасно! Благодаря много! :07:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, svetliof написа:

Следвайки ги направих по-задълбочени проучвания цък, като най-долу са споделили, че при включен hardware acceleration, натоварването на процесора се намаля. Прочетох в ръководство за Linux Mint цък , че ако интелската видео карта е ново поколение е добре да се премахне xserver-xorg-video-intel. Имайки snapshot на системата, започнах емпиричните опити с VLC и клипче на харда 1920 x 1080, засечено на 20-тата секунда.

Нещо не се получават нещата при теб. За 4к, сега се сещам, че аз всъщност пробвах наскоро и си вървеше ускорено без проблеми с отвореният, интелски драйвер. Аз имам вградено видео 4-то поколение на интел (Haswell), твоето е дори по-ново. Щом 4к ти товари на 60/70%, 1080p на 20%, означава, че няма ускорение. При мен беше около 4%, по-малко, отколкото и в прозореца. Тествал съм под Manjaro, там няма отделен драйвер за видеоускорение, всичко е на куп в един пакет. Но ако си с лаптоп, там нещата са по-други и това може да обясни по-високото натоварване. Съветът, който си чел, за премахване на xserver-xorg-video-intel е защото се твърди, че modesetting драйверът в ядрото бил по-нов и по-разработван. Това няма отношение към видеоускорението на вграденото видео и аз нямам мнение, ползвам каквото ми сложи дистрибуцията по подразбиране. Иначе ето мнението по въпроса, на хора, на които ценя мнението малко повече:

Цитат

Note: Some (Debian & Ubuntu, Fedora, KDE) recommend not installing the xf86-video-intel driver, and instead falling back on the modesetting driver for fourth generation and newer GPUs. See [1], [2], Xorg#Installation, and modesetting(4). However, the modesetting driver can cause problems such as Chromium Issue 370022. Also, the modesetting driver will not be benefited by Intel GuC/HuC/DMC firmware.

Определено VLC нещо не захапва, или системата ти не е конфигурирана правилно. vainfo и vdpauinfo не са драйвери, или библиотеки, а просто за информация, какво ти поддържа системата. Ако ми дадеш изход от двете команди в терминала, ще мога да помогна повече. Може би ако пробваш някой nightly build на VLC, вместо стандартният в хранилищата, както е в Manjaro, но подозирам, че по скоро нещо в пътищата до библиотеките не е както трябва, или в променливите на средата. За това искам изход от горните команди. Иначе ако тестваш с MPV, export командите и правилнитe настройки за vdpau ускорението (целият ред, който съм дал), би трябвало да работи.

преди 4 часа, Остави да пуша написа:

Бих ти препоръчал инсталацията изцяло на ssd - efi, root(btrfs), home(btrfs или ext4) , swap.

swap на SSD, ааа не, така няма да се разберем. Може, но само със swappiness 1 и при малко RAM, иначе задължително на механичният диск, даже пак със swappiness 1, бих сложил аз и повечко RAM дискове. Освен това ако бекъпването не е толкова важно, че да се ползва btrfs, аз бих ползвал f2fs на SSD (всъщност и ползвам). Само boot/efi дяла трябва да е в нещо друго, като ext4, root, home - в f2fs, направо хвърчи. На механичният диск бих направил един стандартен ext4 дял и бих пренасочил всички торент клиенти, сваляния на браузъри и менажери там. Кешовете които може, или в RAM диск, или пак на механичният. Така правя аз нещата, не е като да не съм си оттествал. Освен това бих бил подозрителен към дефолтните настройки на дистрибуцията и бих си погледнал и в /etc/fstab какво е натворено. Виждал съм идиотски неща като discard на всички дялове, включително и swap, проверка на swap при стартиране (плюс discard), възможно най неподходящ scheduler и др.

преди 10 часа, B3M2W0 написа:

Ще използвам бъркотията, за да попитам нещо. Може ли Линукс да се инсталира на външен харддиск, без опасност за Уиндоус 10 на основния диск-изчетох много писания на тази тема, но нито един по-категоричен отговор. Освен това, от къде да си изтегля копие ISO, което да е по-актуално и да се избегнат многото актуализации после. Имам Линукс Майнт на най-стария ми компютър ( който не може да се справи с нищо повече), за този компютър ми трябва просто за да го опозная по-добре.

Може. Просто разкачваш дискът с 10-ката и инсталираш Linux на другия. Това спестява необходимостта от ръчно заделяне на дялове, за да се укаже на кой диск да се инсталира grub. Изборът на OS ще става с настройките в bios, или по-лесно, с boot device key, повечето биоси го имат. За по-малко сктуализации се тегли net install имидж, стига дистрибуцията да има такъв. Хем имиджът е по-малък, хем си тегли всички актуализирани пакети при самата инсталация. Трябва интернет, разбира се.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, RagnerBG написа:

SD, ааа не, така няма да се разберем. Може, но само със swappiness 1 и при малко RAM, иначе задължително на механичният диск, даже пак със swappiness 1, бих сложил аз и повечко RAM дискове. Освен това ако бекъпването не е толкова важно, че да се ползва btrfs, аз бих ползвал f2fs на SSD (всъщност и ползвам). Само boot/efi дяла трябва да е в нещо друго, като ext4, root, home - в f2fs, направо хвърчи. На механичният диск бих направил един стандартен ext4 дял и бих пренасочил всички торент клиенти, сваляния на браузъри и менажери там. Кешовете които може, или в RAM диск, или пак на механичният. Така правя аз нещата, не е като да не съм си оттествал. Освен това бих бил подозрителен към дефолтните настройки на дистрибуцията и бих си погледнал и в /etc/fstab какво е натворено. Виждал съм идиотски неща като discard на всички дялове, включително и swap, проверка на swap при стартиране (плюс discard), възможно най неподходящ scheduler и др.

Тоест да разбирам, че е по-добре да преместя swap-а на HDD-то? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, B3M2W0 написа:

Ще използвам бъркотията, за да попитам нещо. Може ли Линукс да се инсталира на външен харддиск, без опасност за Уиндоус 10 на основния диск-изчетох много писания на тази тема, но нито един по-категоричен отговор. Освен това, от къде да си изтегля копие ISO, което да е по-актуално и да се избегнат многото актуализации после. Имам Линукс Майнт на най-стария ми компютър ( който не може да се справи с нищо повече), за този компютър ми трябва просто за да го опозная по-добре.

1. Да, може.

2. Нищо не може да те отърве от грешки със софтуера. Ако внимаваш там да не объркаш нещо, ще стане със сигурност.

Една допълнителна мярка би била да откачиш кабела за данни на диска с Windows, докато инсталираш Linux. Това ще свърши работа за компютри с BIOS стартиране, предполагам и на твоя, защото е стар. Тогава, каквото и да правиш от инсталатора на Linux, няма да засегне Windows.

Обаче, на компютри с UEFI, доста параметри се помнят на самия CMOS чип и откачането на диска няма да те резервира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

защото е стар

Много благодаря за съветите, компютърът, на който ще инсталирам Линукс, е купен преди две години. Дъното е Н110, процесор Интел Г6560 3.5ГХЦ, РАМ 4ГБ ддр 4. Започвам да се ориентирам към някой евтин ССД (има по 60ГБ за 37-40лв), да го свържа към дъното като втори диск и на него да инсталирам.

Всичко това ми трябва, защото няма по-скучно нещо от добре работещ Уиндоус 10, един начин за опознаване на останалите ОС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, p4p написа:

Добър избор. Поздрави!

Нормални температури за лаптоп:

https://i.imgur.com/amGxnDN.png

Привет - Сподели как точно да инсталирам LMSensors в Open Suse. Благодаря предварително. Или сподели ти със какъв пакет за мониторинг на температурите на хардуера си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PSenors виж

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Обаче, на компютри с UEFI, доста параметри се помнят на самия CMOS чип и откачането на диска няма да те резервира.

Няма проблеми и за UEFI, аз само това ползвам. Помни се само редът за стартиране и какво да се стартира, няма как при разкачен кабел да се омаже нещо по съществуващата инсталация, на друг физически носител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Колчо написа:

Привет - Сподели как точно да инсталирам LMSensors в Open Suse. Благодаря предварително. Или сподели ти със какъв пакет за мониторинг на температурите на хардуера си.

Пакетът е sensors:

sudo zypper install sensors

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, gogi87 написа:

Пакетът е sensors:

sudo zypper install sensors

Ок  изпълних и sensors-detect - но виждам само 2 температури на ядрата на процесора и никакви други.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Колчо написа:

Привет!

gogi87 е посочил пакета. Ето и добавката за панела - thermal monitor:

https://i.imgur.com/6BIKUfU.png

https://i.imgur.com/a9KL2EN.png

А какво показва зависи от дънната платка, сензорите, драйверите ...

п.п.  Може би трябва да си направим отделна тема за openSUSE.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, RagnerBG написа:

Нещо не се получават нещата при теб. За 4к, сега се сещам, че аз всъщност пробвах наскоро и си вървеше ускорено без проблеми с отвореният, интелски драйвер. Аз имам вградено видео 4-то поколение на интел (Haswell), твоето е дори по-ново. Щом 4к ти товари на 60/70%, 1080p на 20%, означава, че няма ускорение. При мен беше около 4%, по-малко, отколкото и в прозореца. Тествал съм под Manjaro, там няма отделен драйвер за видеоускорение, всичко е на куп в един пакет. Но ако си с лаптоп, там нещата са по-други и това може да обясни по-високото натоварване. Съветът, който си чел, за премахване на xserver-xorg-video-intel е защото се твърди, че modesetting драйверът в ядрото бил по-нов и по-разработван. Това няма отношение към видеоускорението на вграденото видео и аз нямам мнение, ползвам каквото ми сложи дистрибуцията по подразбиране. Иначе ето мнението по въпроса, на хора, на които ценя мнението малко повече:

Определено VLC нещо не захапва, или системата ти не е конфигурирана правилно. vainfo и vdpauinfo не са драйвери, или библиотеки, а просто за информация, какво ти поддържа системата. Ако ми дадеш изход от двете команди в терминала, ще мога да помогна повече. Може би ако пробваш някой nightly build на VLC, вместо стандартният в хранилищата, както е в Manjaro, но подозирам, че по скоро нещо в пътищата до библиотеките не е както трябва, или в променливите на средата. За това искам изход от горните команди. Иначе ако тестваш с MPV, export командите и правилнитe настройки за vdpau ускорението (целият ред, който съм дал), би трябвало да работи.

Здравей, благодаря за помощта. Аз съм фен на VLC. Задълбах се за видео ускорението, не защото е фикс идея, а е добре да го има щом може (филмите си ги гледам на големият TV чрез флашка). Какво направих до тук. Видях че в LM хардуерното ускорение (на средата) си е включено, чрез inxi - Fxz показва Direct Rendering: Yes. Преди 4-5 дена излезна и Linux Mint 19 beta и направих и на нея опитите, със същият файл. В екселската таблица съм оцветил, че при комбинацията махане на интелският драйвър + инсталиране на i965 и другите, натоварването пада от 23 до 11%. Тогава може да се смята, че под VLC хард.ускорение работи при дадената комбинация. Това е под LM 18.3. В бетата на Cinnamon ситуацията е коренно различна. Малко настройките в по-новата версия на VLC са различни (като избор на режими), но донякъде се припокриват. С махнат отново интелският драйвър и сложен i965 клипа закова на 7 %. Впечатляващо. Не зная на какво се дължи, но като цяло на процесора му е много по-леко с правилните настройки, защото в някои режими си вдига и до 40%. В новата VLC 3.x на automatic/automatic заспа работата. Прикачвам отново VLC таблицата цък както и 2-те команди под 18.3 цък  и 19 бета цък . Поздрави

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, p4p написа:

Привет!

gogi87 е посочил пакета. Ето и добавката за панела - thermal monitor:

https://i.imgur.com/6BIKUfU.png

https://i.imgur.com/a9KL2EN.png

А какво показва зависи от дънната платка, сензорите, драйверите ...

п.п.  Може би трябва да си направим отделна тема за openSUSE.  

Така ги виждам но през термилана виждам само температурите на ядрата. Целта ми е всичко да го виждам във терминала

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От дискусията, която се водеше относно разделянето на дяловете имам въпрос. Понеже все още съм индианец, както ме определиха, та това, което аз разбрах (А вие кажете дали е правилно) е следното:

Приемаме, че имам два диска (дяла)  - sda250GB и sdb500GB. На дял sdA инсталирам цялата ОС (примерно във формат btrfs) , а дял sdB го правя (Home във формат ext4) и вътре си правя папки за филми, музика, различни текстови документи, снимки, книги и т.н. И ако поради някаква причина (моята неопитност-примерно) се счупи ОС, аз правя възстановяване (до момента когато е била стабилна) само на sdA, а другият дял (диск) си стои непокътнат. След правилния бекъп всичко би трябвало да работи....;)

Редактирано от GermanecaBG (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И без да правиш sdb home можеш да си държиш там музика, филми, снимки, документи и пр. и така или иначе ще си правиш бекъп, та е абсолютно безсмислено да слагаш home на sdb. Слагаш цялата ОС в sda, а sdb си го използваш за сторидж.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mozo написа:

И без да правиш sdb home можеш да си държиш там музика, филми, снимки, документи и пр. и така или иначе ще си правиш бекъп, та е абсолютно безсмислено да слагаш home на sdb. Слагаш цялата ОС в sda, а sdb си го използваш за сторидж.

Но формата на sdb си го правя примерно ext4? Понеже машината ще е само с Линукс !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване