Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 4 минути, GermanecaBG написа:

Но формата на sdb си го правя примерно ext4? Понеже машината ще е само с Линукс !

Да. От практична гледна точка, абсолютно ДА.

преди 1 час, Mozo написа:

И без да правиш sdb home можеш да си държиш там музика, филми, снимки, документи и пр. и така или иначе ще си правиш бекъп, та е абсолютно безсмислено да слагаш home на sdb. Слагаш цялата ОС в sda, а sdb си го използваш за сторидж.

1. Принципно да, но идеята не е особено практична. Ако няма да слага много неща там, тогава е ОК.

2. Понякога е добре да го дръпне отделно, независимо на кой диск. Прекалено много програми пишат по home и създават хаос.

3. О, да. Тук си желязно прав.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

преди 6 часа, GermanecaBG написа:

От дискусията, която се водеше относно разделянето на дяловете имам въпрос. Понеже все още съм индианец, както ме определиха, та това, което аз разбрах (А вие кажете дали е правилно) е следното:

Приемаме, че имам два диска (дяла)  - sda250GB и sdb500GB. На дял sdA инсталирам цялата ОС (примерно във формат btrfs) , а дял sdB го правя (Home във формат ext4) и вътре си правя папки за филми, музика, различни текстови документи, снимки, книги и т.н. И ако поради някаква причина (моята неопитност-примерно) се счупи ОС, аз правя възстановяване (до момента когато е била стабилна) само на sdA, а другият дял (диск) си стои непокътнат. След правилния бекъп всичко би трябвало да работи....;)

А каква е гаранцията, че някоя настройка в домашната папка не е проблемна, т.е. всичко в "/" си е ток и жица, а проблема е другаде? Възстановяваш и пак стои проблема. Е, поне ще знаеш, че е в $HOME вече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Xfce's Thunar 1.8 FIle Manager Released With Move From GTK2 To GTK3

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Xfce-Thunar-1.8-Released

Вижда му се края. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Melmak ® написа:

Xfce's Thunar 1.8 FIle Manager Released With Move From GTK2 To GTK3

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Xfce-Thunar-1.8-Released

Вижда му се края. :)

Мисля, че до края на тази година, няма да се види и дано да е така. Гоненето на бройки съсипа повечето от съществуващия софтуер. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, cybercop написа:

Мисля, че до края на тази година, няма да се види и дано да е така. Гоненето на бройки съсипа повечето от съществуващия софтуер. 

При XFCE е точно обратното - цялата среда е под заплаха, заради тъпия преход. Най-малкото всички промени са замразени, а много от дистрибуциите се готвят да премахнат GTK2.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Melmak ® написа:

При XFCE е точно обратното - цялата среда е под заплаха, заради тъпия преход. Най-малкото всички промени са замразени, а много от дистрибуциите се готвят да премахнат GTK2.

От излезелите вече дистрибуции с фиксиран срок на поддръжка, няма да премахнат библиотеките. А, никоя друга значима дистрибуция няма да допусне да бъде изключена една от най- ползваните графични среди. Важното е да не се нарушава принципа - "Излиза, когато е готова". Ако има бързаци сред разработчиците на някоя дистрибуция, лесно ще се добави допълнително хранилище от което да бъдат изтеглени библиотеки за GTK2. A, и не съм сигурен, че Xfce е подходяща за такива дистрибуции. Консервативна среда в дистрибуция, засипваща ежедневно потребителя с новости, за мен не се вписва достатъчно добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.06.2018 г. в 9:06, cybercop написа:

От излезелите вече дистрибуции с фиксиран срок на поддръжка, няма да премахнат библиотеките. А, никоя друга значима дистрибуция няма да допусне да бъде изключена една от най- ползваните графични среди. Важното е да не се нарушава принципа - "Излиза, когато е готова". Ако има бързаци сред разработчиците на някоя дистрибуция, лесно ще се добави допълнително хранилище от което да бъдат изтеглени библиотеки за GTK2. A, и не съм сигурен, че Xfce е подходяща за такива дистрибуции. Консервативна среда в дистрибуция, засипваща ежедневно потребителя с новости, за мен не се вписва достатъчно добре.

1. Съгласен. Принципно въпросът е друг - искат да пуснат GTK4, а все още не могат да си позволят да се откажат от GTK2. Това се отразява лошо на проекта.

2. Абсолютно съгласен. Мисля XFCE добре правят прехода. Леко ме дразни тъпотията с плъгините на която ми обърна внимание, но като цяло ми изглежда добре.

3. Така е. Въпреки това, отделна компилация на GTK2 не е нещо, което малък екип ще иска да си причини. Но така или иначе GTK2 е като i686 - ще съществува още дълго. Само се надявам екипът на GTK да направи някакви изводи за това как надгражда библиотеката. Фрагментация от три почти еднакви библиотеки в дистрибуциите не ми изглежда приемливо.

4. Не съм съгласен. За мен е повече от добре дошло. Особено ако гледаме на средата не само като консервативна, но и като минималистична. Предполагам, че ти влияе начинът по който възприемаш Roling и Cutting Edge дистрибуциите, едва ли не като експериментални.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове здравейте, моля за съвет - на единия комп. се появи странен глич.Linux Mint Мате18.3 64 bit при старт връща gnome иконките и темата. Ресетнах X-Server с ctrl-alt-backspace и се оправя,но при рестарт пак същата работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, luckyboy написа:

Пичове здравейте, моля за съвет - на единия комп. се появи странен глич.Linux Mint Мате18.3 64 bit при старт връща gnome иконките и темата. Ресетнах X-Server с ctrl-alt-backspace и се оправя,но при рестарт пак същата работа.

Кратка справка в Гугъл намира само това (засега) и решение не е намерено. Репортни го като бъг във форума на Минт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, rado84 написа:

Кратка справка в Гугъл намира само това (засега) и решение не е намерено. Репортни го като бъг във форума на Минт.

Това с иконките го преживях някак си..след това друг неприятен проблем.Като отворя на цял екран онлайн видео без значение от формата и сайта, системата блокира напълно.Само с firefox няма проблем.. - единствено решение - да се изключи хардуерно ускорение в браузъра!!

Егати ментата убита..сложих старото Манджаро и всичко върви по мед и масло.За мен няма по-добро дистро!

Поздрави

DeepinScreenshot_20180611221540.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ментата си е много добра, да ти кажа. Канелената поне - матовата мента я пробвах отдавна и вече нямам спомен защо се отказах от нея. Аз го нямам тоя проблем с видеото на цял екран - нито с Лисицата (която при това е версия 25), нито с Хромиума. Върви си системата (в подписа ми) и 'ич ѝ не дреме какво съм пуснал на цял екран.

Аз пък точно Манджата никак не я харесвам. Супер грозни икони, все едно от Майкрософт са ги правили, съвсем различни команди, съвсем различни инсталационни пакети... За капак в КДЕ logout greeter-ът (приложението, което контролира рестарта и приспиването) не спира да крашва, когато му скимне, а Канелата на Манджата пък товари процесора. В idle режим не пада под 45 градуса, което е температурата, която процесорът вдига, когато играя игра под Mint Cinnamon. Извън игра дори и в жегите през деня държи 35-36 градуса при Ментата от подписа ми. XFCE-то на Манджата пък изобщо не щя да се инсталира - тамън да тръгне да копира файловете и ревна, че има някакъв проблем и увисна. Така че Манджа - никога повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.06.2018 г. в 22:16, luckyboy написа:

Като отворя на цял екран онлайн видео без значение от формата и сайта, системата блокира напълно.Само с firefox няма проблем.. - единствено решение - да се изключи хардуерно ускорение в браузъра!!

При мултимедията са намесени доста фактори по веригата, трудно е да се каже направо какво не е в ред. Може да е от флаш, драйвъри и прочие, които нямат много общо с дистрото.

на 11.06.2018 г. в 23:41, rado84 написа:

Аз пък точно Манджата никак не я харесвам. Супер грозни икони, все едно от Майкрософт са ги правили, съвсем различни команди, съвсем различни инсталационни пакети... За капак в КДЕ logout greeter-ът (приложението, което контролира рестарта и приспиването) не спира да крашва, когато му скимне, а Канелата на Манджата пък товари процесора. В idle режим не пада под 45 градуса, което е температурата, която процесорът вдига, когато играя игра под Mint Cinnamon. Извън игра дори и в жегите през деня държи 35-36 градуса при Ментата от подписа ми. XFCE-то на Манджата пък изобщо не щя да се инсталира - тамън да тръгне да копира файловете и ревна, че има някакъв проблем и увисна. Така че Манджа - никога повече.

По едно време се бях навил да я пробвам, но като пуснах live диска, почна да сече ужасно. Едвам движеше интерфейса, инсталатора хич не ми хареса и това ме разубеди.

Нормално. Не може всичко да е Ubuntu*-подобно.

Концептуално изглежда много обещаващо. Достойно дистро, като цяло. За съжаление се набутва в някои типични проблеми на удобните дистрибуции - нахално напомняне защо Arch нямат инсталатор, логин мениджър и среда по подразбиране. И защо ако нямаш нещо изпипано, понякога е по-добре да не слагаш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rado84 и Melmak, вие за Manjaro Linux ли говорите(пишете)?

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети. Все едно имам SSD сложено, а не стара Баракуда 160G.

image.png.5086ac3e5216558e17f7283e4121bde6.png

Това е процесора и паметта със стартиран само Google-chrome:

image.thumb.png.d0b3f85e71d07f9ffc5c42bd8979273a.png

А това са "грозните" икони:

image.thumb.png.996bbd884385cc474d088886a687b3c9.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет. Да попитам намира ли се квадратита колекция от знамена подобна на тази в Cinnamon с която да може да се заменят флаговете в КДЕ които визуализират клавиатурната подредба?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

rado84, за Manjaro Linux ли говорите(пишете)?

Да. Аз специално отговарях на luckyboy за моето впечатление от Манджата с грозде.

@Melmak ®, и аз имах същия проблем с влаченето, само че с чистото убунту с Гном - оная орязана гадост със странична лента, която няма махане. Оказа се, че оптичното ми устройство е заминало и като го смених, нещата тръгнаха нормално. По онова време Линукс го ползвах единствено за search & rescue за Бозата, но така или иначе виновник се оказа не операционната система, а хардуерът.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, vpvelev написа:

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети. Все едно имам SSD сложено, а не стара Баракуда 160G.

image.png.5086ac3e5216558e17f7283e4121bde6.png

Това е процесора и паметта със стартиран само Google-chrome:

image.thumb.png.d0b3f85e71d07f9ffc5c42bd8979273a.png

А това са "грозните" икони:

image.thumb.png.996bbd884385cc474d088886a687b3c9.png

А бе няма ли да се научите, че като казвате "старо" то е старо за вас и вашите познати, с които имате сходни разбирания за света. Е, моя нов е по-стар и и по-слаб от твоя "стар".  Но пък си е супер за мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, vpvelev написа:

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети.

Да. Говоря за инсталационната среда, живия диск. Вече инсталиран, би трябвало да е ОК.

преди 18 часа, rado84 написа:

Оказа се, че оптичното ми устройство е заминало и като го смених, нещата тръгнаха нормално.

При мен беше от флашка. Не мисля, че носителя е виновен в моя случай. Всъщност, този глич няма особено значение.

Като цяло съм доста доволен от Стотинката, но обмислям да сложа и втора дистрибуция. От чисто любопитство и за да имам работна площадка за експерименти с различен софтуер. Освен това, няма да е лошо да се подсигуря, ако случайно успея да разваля основната. Трябва обаче да обмисля кои си заслужават. И евентуално да пробвам две-три.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Melmak ®, късметлия си, че си успял да подкараш тая стотинка. Преди 3 и нещо месеца, когато трябваше да пробвам всяко едно дистро с всяка една ДС, за да реша коя ми харесва, пробвах Стотинката и Цента. И двете не щяха да тръгнат. Записвам флашката с програма, която ги поддържа и двете и не щат, и не щат. Стотинката изобщо не ще да стигне до лайв десктопа, а Центът пък влиза в лайв режим, но инсталаторът реве за грешки. Така и не разбрах защо не щяха да се инсталират. Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, rado84 написа:

Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Сигурно е така, ако няма трета причина. Допускам, че американските компании нямат твоите възможности за да сложат нови машини на работните станции на служителите си.  Но, пък амортизацията (пренасянето на стойността в разходите, за да се коригира облагаемата печалба)  налага смяна на машината на няколко години, та едва ли са чак с машини от миналия век.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, rado84 написа:

@Melmak ®, късметлия си, че си успял да подкараш тая стотинка. Преди 3 и нещо месеца, когато трябваше да пробвам всяко едно дистро с всяка една ДС, за да реша коя ми харесва, пробвах Стотинката и Цента. И двете не щяха да тръгнат. Записвам флашката с програма, която ги поддържа и двете и не щат, и не щат. Стотинката изобщо не ще да стигне до лайв десктопа, а Центът пък влиза в лайв режим, но инсталаторът реве за грешки. Така и не разбрах защо не щяха да се инсталират. Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Не се оплаквам. :)

Като не тръгва, човек винаги си мисли подобни неща. Особено с чепатия хардуер напоследък.

Опитват се да правят нещо различно и това е едно нещата, които ми харесват. Нормално, при тази ситуация, да изпитват известни трудности. Визирам най-вече RHEL, останалите са много близки копия и реално не развиват базовата система. Но си прав, действително с кернела е по-добре да се пуснеш по течението на непрекъснатите обновления. Само че, ако го сторят, ще загубят идентичност и търсене.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет. Споделете какви настройки на фонтове слагате в chrome/chromium за да не смачква кирилическите фонтове от санс фамилиите. При мен редовно се получва следното - при минимална големина на шрифтовете под 15 независимо дали ползвам майкрософтски или отворени шрифтове свалени от Гугул винаги се случва смачкване на букви като В например

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам DajaVu Sans за основен шрифт или Verdana. Не забелязвам никаква смачкване на "В". 

Ако искаш, сложи си тази папка в скритата папка .config на потребителската директория, изпълни 

fc-cache -fv 

и виж отново, как е изгледа.

fontconfig.tar.gz

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Ползвам DajaVu Sans за основен шрифт или Verdana. Не забелязвам никаква смачкване на "В". 

Ако искаш, сложи си тази папка в скритата папка .config на потребителската директория, изпълни 

fc-cache -fv 

и виж отново, как е изгледа.

fontconfig.tar.gz

Сложих конфигурационния файл който си да. Малките букви пак са като прегазени особено В в долната му част при настройка за минимална височина на шрифта по ниска от 13 именно това се случва. Шрифтовете -  Дежавю санс навсякъде поставих (в хромиум)

89f67e99e6f0c732.png
На скрийншота добре се вижда какво ме дразни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Колчо написа:

На скрийншота добре се вижда какво ме дразни.

Моля виж как е при мен цък . Специално за пробата инсталирах Chromium и направих снимка с размер 14 и 13 на шрифта. В раздела Settings съм дръпнал само плъзгача (горния). Настройките са по подразбиране. Намираш ли разлика? Поздрави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.06.2018 г. в 20:08, svetliof написа:

Моля виж как е при мен цък . Специално за пробата инсталирах Chromium и направих снимка с размер 14 и 13 на шрифта. В раздела Settings съм дръпнал само плъзгача (горния). Настройките са по подразбиране. Намираш ли разлика? Поздрави.

Под КДЕ на виртуалка с Нептун ОС и Хромиум - с настройките които си дал резултат като на предния скрийн даден от мен.

При теб под канела графична среда В като буква във малкия и вариант е съразмерна и еднаква като размер във горна и долна част при мен долната част на малко в е смачкана като от валяк.

Последните експерименти от тази сутрин показват че anti aliasing в KDE смачква шрифтовете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване