Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 4 минути, GermanecaBG написа:

Но формата на sdb си го правя примерно ext4? Понеже машината ще е само с Линукс !

Да. От практична гледна точка, абсолютно ДА.

преди 1 час, Mozo написа:

И без да правиш sdb home можеш да си държиш там музика, филми, снимки, документи и пр. и така или иначе ще си правиш бекъп, та е абсолютно безсмислено да слагаш home на sdb. Слагаш цялата ОС в sda, а sdb си го използваш за сторидж.

1. Принципно да, но идеята не е особено практична. Ако няма да слага много неща там, тогава е ОК.

2. Понякога е добре да го дръпне отделно, независимо на кой диск. Прекалено много програми пишат по home и създават хаос.

3. О, да. Тук си желязно прав.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 6 часа, GermanecaBG написа:

От дискусията, която се водеше относно разделянето на дяловете имам въпрос. Понеже все още съм индианец, както ме определиха, та това, което аз разбрах (А вие кажете дали е правилно) е следното:

Приемаме, че имам два диска (дяла)  - sda250GB и sdb500GB. На дял sdA инсталирам цялата ОС (примерно във формат btrfs) , а дял sdB го правя (Home във формат ext4) и вътре си правя папки за филми, музика, различни текстови документи, снимки, книги и т.н. И ако поради някаква причина (моята неопитност-примерно) се счупи ОС, аз правя възстановяване (до момента когато е била стабилна) само на sdA, а другият дял (диск) си стои непокътнат. След правилния бекъп всичко би трябвало да работи....;)

А каква е гаранцията, че някоя настройка в домашната папка не е проблемна, т.е. всичко в "/" си е ток и жица, а проблема е другаде? Възстановяваш и пак стои проблема. Е, поне ще знаеш, че е в $HOME вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xfce's Thunar 1.8 FIle Manager Released With Move From GTK2 To GTK3

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Xfce-Thunar-1.8-Released

Вижда му се края. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Melmak ® написа:

Xfce's Thunar 1.8 FIle Manager Released With Move From GTK2 To GTK3

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Xfce-Thunar-1.8-Released

Вижда му се края. :)

Мисля, че до края на тази година, няма да се види и дано да е така. Гоненето на бройки съсипа повечето от съществуващия софтуер. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, cybercop написа:

Мисля, че до края на тази година, няма да се види и дано да е така. Гоненето на бройки съсипа повечето от съществуващия софтуер. 

При XFCE е точно обратното - цялата среда е под заплаха, заради тъпия преход. Най-малкото всички промени са замразени, а много от дистрибуциите се готвят да премахнат GTK2.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Melmak ® написа:

При XFCE е точно обратното - цялата среда е под заплаха, заради тъпия преход. Най-малкото всички промени са замразени, а много от дистрибуциите се готвят да премахнат GTK2.

От излезелите вече дистрибуции с фиксиран срок на поддръжка, няма да премахнат библиотеките. А, никоя друга значима дистрибуция няма да допусне да бъде изключена една от най- ползваните графични среди. Важното е да не се нарушава принципа - "Излиза, когато е готова". Ако има бързаци сред разработчиците на някоя дистрибуция, лесно ще се добави допълнително хранилище от което да бъдат изтеглени библиотеки за GTK2. A, и не съм сигурен, че Xfce е подходяща за такива дистрибуции. Консервативна среда в дистрибуция, засипваща ежедневно потребителя с новости, за мен не се вписва достатъчно добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 8.06.2018 г. в 9:06, cybercop написа:

От излезелите вече дистрибуции с фиксиран срок на поддръжка, няма да премахнат библиотеките. А, никоя друга значима дистрибуция няма да допусне да бъде изключена една от най- ползваните графични среди. Важното е да не се нарушава принципа - "Излиза, когато е готова". Ако има бързаци сред разработчиците на някоя дистрибуция, лесно ще се добави допълнително хранилище от което да бъдат изтеглени библиотеки за GTK2. A, и не съм сигурен, че Xfce е подходяща за такива дистрибуции. Консервативна среда в дистрибуция, засипваща ежедневно потребителя с новости, за мен не се вписва достатъчно добре.

1. Съгласен. Принципно въпросът е друг - искат да пуснат GTK4, а все още не могат да си позволят да се откажат от GTK2. Това се отразява лошо на проекта.

2. Абсолютно съгласен. Мисля XFCE добре правят прехода. Леко ме дразни тъпотията с плъгините на която ми обърна внимание, но като цяло ми изглежда добре.

3. Така е. Въпреки това, отделна компилация на GTK2 не е нещо, което малък екип ще иска да си причини. Но така или иначе GTK2 е като i686 - ще съществува още дълго. Само се надявам екипът на GTK да направи някакви изводи за това как надгражда библиотеката. Фрагментация от три почти еднакви библиотеки в дистрибуциите не ми изглежда приемливо.

4. Не съм съгласен. За мен е повече от добре дошло. Особено ако гледаме на средата не само като консервативна, но и като минималистична. Предполагам, че ти влияе начинът по който възприемаш Roling и Cutting Edge дистрибуциите, едва ли не като експериментални.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пичове здравейте, моля за съвет - на единия комп. се появи странен глич.Linux Mint Мате18.3 64 bit при старт връща gnome иконките и темата. Ресетнах X-Server с ctrl-alt-backspace и се оправя,но при рестарт пак същата работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, luckyboy написа:

Пичове здравейте, моля за съвет - на единия комп. се появи странен глич.Linux Mint Мате18.3 64 bit при старт връща gnome иконките и темата. Ресетнах X-Server с ctrl-alt-backspace и се оправя,но при рестарт пак същата работа.

Кратка справка в Гугъл намира само това (засега) и решение не е намерено. Репортни го като бъг във форума на Минт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, rado84 написа:

Кратка справка в Гугъл намира само това (засега) и решение не е намерено. Репортни го като бъг във форума на Минт.

Това с иконките го преживях някак си..след това друг неприятен проблем.Като отворя на цял екран онлайн видео без значение от формата и сайта, системата блокира напълно.Само с firefox няма проблем.. - единствено решение - да се изключи хардуерно ускорение в браузъра!!

Егати ментата убита..сложих старото Манджаро и всичко върви по мед и масло.За мен няма по-добро дистро!

Поздрави

DeepinScreenshot_20180611221540.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ментата си е много добра, да ти кажа. Канелената поне - матовата мента я пробвах отдавна и вече нямам спомен защо се отказах от нея. Аз го нямам тоя проблем с видеото на цял екран - нито с Лисицата (която при това е версия 25), нито с Хромиума. Върви си системата (в подписа ми) и 'ич ѝ не дреме какво съм пуснал на цял екран.

Аз пък точно Манджата никак не я харесвам. Супер грозни икони, все едно от Майкрософт са ги правили, съвсем различни команди, съвсем различни инсталационни пакети... За капак в КДЕ logout greeter-ът (приложението, което контролира рестарта и приспиването) не спира да крашва, когато му скимне, а Канелата на Манджата пък товари процесора. В idle режим не пада под 45 градуса, което е температурата, която процесорът вдига, когато играя игра под Mint Cinnamon. Извън игра дори и в жегите през деня държи 35-36 градуса при Ментата от подписа ми. XFCE-то на Манджата пък изобщо не щя да се инсталира - тамън да тръгне да копира файловете и ревна, че има някакъв проблем и увисна. Така че Манджа - никога повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 11.06.2018 г. в 22:16, luckyboy написа:

Като отворя на цял екран онлайн видео без значение от формата и сайта, системата блокира напълно.Само с firefox няма проблем.. - единствено решение - да се изключи хардуерно ускорение в браузъра!!

При мултимедията са намесени доста фактори по веригата, трудно е да се каже направо какво не е в ред. Може да е от флаш, драйвъри и прочие, които нямат много общо с дистрото.

на 11.06.2018 г. в 23:41, rado84 написа:

Аз пък точно Манджата никак не я харесвам. Супер грозни икони, все едно от Майкрософт са ги правили, съвсем различни команди, съвсем различни инсталационни пакети... За капак в КДЕ logout greeter-ът (приложението, което контролира рестарта и приспиването) не спира да крашва, когато му скимне, а Канелата на Манджата пък товари процесора. В idle режим не пада под 45 градуса, което е температурата, която процесорът вдига, когато играя игра под Mint Cinnamon. Извън игра дори и в жегите през деня държи 35-36 градуса при Ментата от подписа ми. XFCE-то на Манджата пък изобщо не щя да се инсталира - тамън да тръгне да копира файловете и ревна, че има някакъв проблем и увисна. Така че Манджа - никога повече.

По едно време се бях навил да я пробвам, но като пуснах live диска, почна да сече ужасно. Едвам движеше интерфейса, инсталатора хич не ми хареса и това ме разубеди.

Нормално. Не може всичко да е Ubuntu*-подобно.

Концептуално изглежда много обещаващо. Достойно дистро, като цяло. За съжаление се набутва в някои типични проблеми на удобните дистрибуции - нахално напомняне защо Arch нямат инсталатор, логин мениджър и среда по подразбиране. И защо ако нямаш нещо изпипано, понякога е по-добре да не слагаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

rado84 и Melmak, вие за Manjaro Linux ли говорите(пишете)?

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети. Все едно имам SSD сложено, а не стара Баракуда 160G.

image.png.5086ac3e5216558e17f7283e4121bde6.png

Това е процесора и паметта със стартиран само Google-chrome:

image.thumb.png.d0b3f85e71d07f9ffc5c42bd8979273a.png

А това са "грозните" икони:

image.thumb.png.996bbd884385cc474d088886a687b3c9.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет. Да попитам намира ли се квадратита колекция от знамена подобна на тази в Cinnamon с която да може да се заменят флаговете в КДЕ които визуализират клавиатурната подредба?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

rado84, за Manjaro Linux ли говорите(пишете)?

Да. Аз специално отговарях на luckyboy за моето впечатление от Манджата с грозде.

@Melmak ®, и аз имах същия проблем с влаченето, само че с чистото убунту с Гном - оная орязана гадост със странична лента, която няма махане. Оказа се, че оптичното ми устройство е заминало и като го смених, нещата тръгнаха нормално. По онова време Линукс го ползвах единствено за search & rescue за Бозата, но така или иначе виновник се оказа не операционната система, а хардуерът.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, vpvelev написа:

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети. Все едно имам SSD сложено, а не стара Баракуда 160G.

image.png.5086ac3e5216558e17f7283e4121bde6.png

Това е процесора и паметта със стартиран само Google-chrome:

image.thumb.png.d0b3f85e71d07f9ffc5c42bd8979273a.png

А това са "грозните" икони:

image.thumb.png.996bbd884385cc474d088886a687b3c9.png

А бе няма ли да се научите, че като казвате "старо" то е старо за вас и вашите познати, с които имате сходни разбирания за света. Е, моя нов е по-стар и и по-слаб от твоя "стар".  Но пък си е супер за мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, vpvelev написа:

Аз се срамувам да кажа колко ми е стар компютъра и процесора, а точно Manjaro Cinnamon съм инсталирал и с него компютъра лети.

Да. Говоря за инсталационната среда, живия диск. Вече инсталиран, би трябвало да е ОК.

преди 18 часа, rado84 написа:

Оказа се, че оптичното ми устройство е заминало и като го смених, нещата тръгнаха нормално.

При мен беше от флашка. Не мисля, че носителя е виновен в моя случай. Всъщност, този глич няма особено значение.

Като цяло съм доста доволен от Стотинката, но обмислям да сложа и втора дистрибуция. От чисто любопитство и за да имам работна площадка за експерименти с различен софтуер. Освен това, няма да е лошо да се подсигуря, ако случайно успея да разваля основната. Трябва обаче да обмисля кои си заслужават. И евентуално да пробвам две-три.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Melmak ®, късметлия си, че си успял да подкараш тая стотинка. Преди 3 и нещо месеца, когато трябваше да пробвам всяко едно дистро с всяка една ДС, за да реша коя ми харесва, пробвах Стотинката и Цента. И двете не щяха да тръгнат. Записвам флашката с програма, която ги поддържа и двете и не щат, и не щат. Стотинката изобщо не ще да стигне до лайв десктопа, а Центът пък влиза в лайв режим, но инсталаторът реве за грешки. Така и не разбрах защо не щяха да се инсталират. Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, rado84 написа:

Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Сигурно е така, ако няма трета причина. Допускам, че американските компании нямат твоите възможности за да сложат нови машини на работните станции на служителите си.  Но, пък амортизацията (пренасянето на стойността в разходите, за да се коригира облагаемата печалба)  налага смяна на машината на няколко години, та едва ли са чак с машини от миналия век.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, rado84 написа:

@Melmak ®, късметлия си, че си успял да подкараш тая стотинка. Преди 3 и нещо месеца, когато трябваше да пробвам всяко едно дистро с всяка една ДС, за да реша коя ми харесва, пробвах Стотинката и Цента. И двете не щяха да тръгнат. Записвам флашката с програма, която ги поддържа и двете и не щат, и не щат. Стотинката изобщо не ще да стигне до лайв десктопа, а Центът пък влиза в лайв режим, но инсталаторът реве за грешки. Така и не разбрах защо не щяха да се инсталират. Сигурно хардуерът ми е прекалено нов, а разработчиците на тия двете са още в античността. :D 

Не се оплаквам. :)

Като не тръгва, човек винаги си мисли подобни неща. Особено с чепатия хардуер напоследък.

Опитват се да правят нещо различно и това е едно нещата, които ми харесват. Нормално, при тази ситуация, да изпитват известни трудности. Визирам най-вече RHEL, останалите са много близки копия и реално не развиват базовата система. Но си прав, действително с кернела е по-добре да се пуснеш по течението на непрекъснатите обновления. Само че, ако го сторят, ще загубят идентичност и търсене.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет. Споделете какви настройки на фонтове слагате в chrome/chromium за да не смачква кирилическите фонтове от санс фамилиите. При мен редовно се получва следното - при минимална големина на шрифтовете под 15 независимо дали ползвам майкрософтски или отворени шрифтове свалени от Гугул винаги се случва смачкване на букви като В например

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам DajaVu Sans за основен шрифт или Verdana. Не забелязвам никаква смачкване на "В". 

Ако искаш, сложи си тази папка в скритата папка .config на потребителската директория, изпълни 

fc-cache -fv 

и виж отново, как е изгледа.

fontconfig.tar.gz

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

Ползвам DajaVu Sans за основен шрифт или Verdana. Не забелязвам никаква смачкване на "В". 

Ако искаш, сложи си тази папка в скритата папка .config на потребителската директория, изпълни 

fc-cache -fv 

и виж отново, как е изгледа.

fontconfig.tar.gz

Сложих конфигурационния файл който си да. Малките букви пак са като прегазени особено В в долната му част при настройка за минимална височина на шрифта по ниска от 13 именно това се случва. Шрифтовете -  Дежавю санс навсякъде поставих (в хромиум)

89f67e99e6f0c732.png
На скрийншота добре се вижда какво ме дразни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Колчо написа:

На скрийншота добре се вижда какво ме дразни.

Моля виж как е при мен цък . Специално за пробата инсталирах Chromium и направих снимка с размер 14 и 13 на шрифта. В раздела Settings съм дръпнал само плъзгача (горния). Настройките са по подразбиране. Намираш ли разлика? Поздрави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 15.06.2018 г. в 20:08, svetliof написа:

Моля виж как е при мен цък . Специално за пробата инсталирах Chromium и направих снимка с размер 14 и 13 на шрифта. В раздела Settings съм дръпнал само плъзгача (горния). Настройките са по подразбиране. Намираш ли разлика? Поздрави.

Под КДЕ на виртуалка с Нептун ОС и Хромиум - с настройките които си дал резултат като на предния скрийн даден от мен.

При теб под канела графична среда В като буква във малкия и вариант е съразмерна и еднаква като размер във горна и долна част при мен долната част на малко в е смачкана като от валяк.

Последните експерименти от тази сутрин показват че anti aliasing в KDE смачква шрифтовете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване