Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 1 час, rado84 написа:

От 19-ката вече и Ментата започна да извива ръце, досущ като Микропръц. Искаш или не, скапаният и бъгав микрокод на интел се инсталира и не ти дават право на избор. Ти го деселектираш, цъкаш ОК, оно пак там. Да си е*ат майката ментова, ще си търся друго дистро, което не ме принуждава да инсталирам нещо, което не искам!  icon_evil.gif  

:clap:

https://youtu.be/yPuC4Cy2ZuI?t=12

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Днес привлякох за каузата един приятел, който от дългогодишен Уиндоуски потребител е "Минт" юзър вече. Надявам се за постоянно. Поредни проблеми си имаше с компа. Аз един-два-три пъти съм му помагал,

Публикувани изображения

преди 38 минути, бат'начо написа:
sudo apt remove --purge linux-kernel-generic && sudo apt update

и ще се чувства с "нормални" ръце. То така или иначе ще пробва ядра в несвяст, пък и има лесен графичен избор.

sudo apt purge linux-generic linux-headers-generic linux-image-generic

И пак трябва да гледаш внимателно, какво си направил. Трябва да останат linux-headers и linux-image за конкретното ядро.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, rado84 написа:

От 19-ката вече и Ментата започна да извива ръце, досущ като Микропръц. Искаш или не, скапаният и бъгав микрокод на интел се инсталира и не ти дават право на избор. Ти го деселектираш, цъкаш ОК, оно пак там. Да си е*ат майката ментова, ще си търся друго дистро, което не ме принуждава да инсталирам нещо, което не искам!  icon_evil.gif  

Какъв проблем има микрокод-а?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Eclipse2G написа:

Това, никой не знае. Нито се знае с какво помага, нито се знае, дали вреди. Apple/Rado  в този случай има право. Още, когато го прикачиха към мета пакетите, писах, че са се презастраховали. За мен, това не е нужно. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Eclipse2G написа:

След рестарта, за да сработят драйверите на nVidia, ето това (снимката) е проблемът от микрокода. Без микрокод няма такива истории и всичко си върви както трябва.

IMG_20180701_131742_HDR.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, cybercop написа:

sudo apt purge linux-generic linux-headers-generic linux-image-generic

И пак трябва да гледаш внимателно, какво си направил. Трябва да останат linux-headers и linux-image за конкретното ядро.

Мислех, че и двамата говорим наизуст, че има подписани ядра (нали е с "уефа"), а то...

2018-07-01_23-36-15.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D Изтествах го, но не напълно. На прясна инсталация

sudo apt remove --purge linux-kernel-generic
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt clean

и минавам на ъпдейт-мениджъра.  Там ми предлага обновяване на ядрото+микрокодовете (да се инсталира linux-generic) , отказвам го, показва че всичко е "6" и после си избирам последното ядро (пак през мениджъра) което се инсталира без микрокодовете.

Ако се работи само от терминал full-upgrade няма какво да инсталира, up-мениджъра отчита, че няма мета-пакета и предлага алтернативата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мнения за Debian? В сравнение с Ubuntu, по-оптимизирана ли е?

на 1.07.2018 г. в 21:55, rado84 написа:

След рестарта, за да сработят драйверите на nVidia, ето това (снимката) е проблемът от микрокода. Без микрокод няма такива истории и всичко си върви както трябва.

IMG_20180701_131742_HDR.jpg

Хмм... имам микро код-а, имам и nvidia драйвер. Всичко е ток и жица.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи един ВиртуалБокс и пробвай, а не питай. Не е за тебе Дебиан, ако е - ще е Дебиан-базирано и "ошлайфано". Има МентаDE, пробвай, таман ще хванеш разликите. "Тру" обаче е в пъти "по-суров".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, бат'начо написа:

Сложи един ВиртуалБокс и пробвай, а не питай. Не е за тебе Дебиан, ако е - ще е Дебиан-базирано и "ошлайфано". Има МентаDE, пробвай, таман ще хванеш разликите. "Тру" обаче е в пъти "по-суров".

Проблемът с микрокода от снимката, която постнах, е именно от Ментата - и Канелата, и останалите среди. Докато няма микрокод (18.3) всичко е ток и жица. В 19-ката обаче те принуждават да го инсталираш и дори и да го деселектираш за "премахване от инсталиране", той пак си се инсталира и след първия рестарт духаш супата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Pavel! написа:

В новото Убунту ядрото депендва на микрокода и се инсталират заедно, а не като преди - отделно.

Радо, мани го тоя ъпдейт мениджър, отвори конзолата и от там го изтрий

sudo apt purge intel-microcode amd64-microcode iucode-tool

Само гледай да не повлече и други пакети.

И това го правих в лайв режим, и други команди, които ми дадоха във форума на ментата, и ръчно го маркирах за деинсталиране в пакетния мениджър (пак в лайв режим) - никакъв ефект. Микрокодът няма махане и това е. Явно ще си карам с 18.3 и ще чакам 20-ката да видим там какво ще сътворят. 18.3 с кърнел 4.13.0-45 и без микрокод направо лети.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Pavel! написа:

Проблема е, че той не знае как, а микрокода го има веднага след инсталацията и така при първия рестарт остава с черен екран.

И в 18.3 го има веднага след инсталацията, обаче там можеш и да не го избираш за инсталация. А и кърнелите като ги ъпдейтваш, микрокод няма. От 19-ката започнаха с тая простотия с принудителното инсталиране на микрокод.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че всичко що е базирано на Убунту е просто копи-пейст на код. Изобщо не са си правили труда да махнат тая зависимост между кърнела и микрокода. Само при арч базираните няма такава зависимост, обаче там имаше друг проблем: абсолютно неясно е как по дяволите се инсталира драйверът на nVidia ('.run'). Правих го да стартира в терминал и не ще. Бил съм имал инсталиран X server, което изобщо не беше вярно, защото тъкмо бях стартирал ОС след прясната инсталация и системата вървеше на Нуво драйвера. Няма и драйвер мениджър, какъвто има в Ментата, няма Синаптик, нищо няма. Една гола десктоп среда с най-скапания браузър (Вивалди) и толкоз. И съответно му набих шута.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си е обяснено много добре как се инсталира драйвърът на Nvidia в уикито на Arch и е повече от елементарно, но чукча писател, той не читател... Драйвър на Nvidia не се инсталира от .run освен ако не знаеш какво правиш и имаш основателна причина за това. Защо - отново го пише в уикито на Arch.

Освен това можеш да инсталираш Manjaro, там има драйвър мениджър. Е, ще отнеме време да настроиш ултра грозния изглед, но...

Synaptic при Arch-базираните? Дам, писател, писател...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам Mint 19 кое ядро ползва,може да има нещо общо.

Преди няколко дни се логнах под Linux Mint 18.3.Приех пакети, включени в тази актуализация linux-headers-4.15.0-24 linux-headers-4.15.0-24-generic linux-image-4.15.0-24-generic linux-modules-4.15.0-24-generic linux-modules-extra-4.15.0-24-generic.Ползвам  nvidia затворени драйвери.След рестарта имах проблем.Резолюцията не отговаряше на монитора,не можех и да я променям.Върнах се на  4.13.0-45-generic.Там нещата са Ок.За сетен път се убеждавам,че да се търси най-новото,трябва да има основателна причина.Днес отново се логнах под Mint 18.3.Това обновяване сега отсъства,въпреки че умишлено съм разрешил актуализации на ядрото.

Един цитат придружаващ обновяването

"Линукс ядрото е отговорно за поддръжката на хардуера и драйверите. Забележете че тази актуализация няма да премахне съществуващото ядро. Вие имате възможност да стартирате съществуващото ядро, като изберете разширените опции на стартиращото меню. Моля, бъдете внимателни, регресиите на ядрото могат да засегнат способността за връзка с интернет, или стартирането на графичната среда. DKMS модулите се компилират за най-новите ядра, инсталирани на компютъра. Ако ползвате затворени драйвери и искате да ползвате старото ядро, първо трябва да махнете новото."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Pavel! написа:

При Debian също няма такава зависимост, и си има Synaptic. Но пак е хамалогия докато настроиш всичко, за сметка на това е супер стабилен и веднъж настроен няма мърдане. Софтуера е по-стар, но няма как хем супер стабилност, хем всичко да е последен модел. Винаги има трейд оф.

А в Arch си имал Х сървър, щом си имал графична среда, без Х няма как да имаш графика. Само църен джам с бели букви.

Казах арч-базиран - Антергос и още едно измислено, чието име в момента не мога да се сетя. Ако имаше инсталиран драйвер на енвидия, щеше да подкара резолюцията на каквато трябва да бъде - 1920х1080. Щом вървеше на 640х480 и нямаше друга налична резолюция, значи не е имало драйвер на енвидия или екс сървър. В ментата X сървърът се появява едва след инсталирането на затворения драйвер на енвидия, което ме кара да мисля, че драйверът и екс сървърът са две различни наименования за едно и също нещо.

@Mozo, Манджата я пробвах няколко пъти - и официалните ДЕ, и тези от общността. Общото между всички тях е постоянното крашване на logout greeter-а, при което по никакъв начин не можеш да реснеш компа, освен с хард ресет от копчето, камо ли пък да го приспиш. Ресетвам го от копчето и десктоп средата още недозаредила ме посреща с ново съобщение за краш на logout greeter-а. За какво ми е ОС, която не мога да изключа или приспя по нормалния начин?

Между другото, има ли някакъв начин в 18.3 да ъпдейтна само Синамона до версията, която 19-ката ползва и да си запазя 4.13 кърнела? През последните няколко часа търся точно това и не успявам да намеря инструкции. Навсякъде намирам само инструкции за надграждане до 19-ка, а не това искам.

@Pavel!, значи ще го пробвам този Дебиан.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

X сървър имаш щом имаш графична среда и той се убива по специален начин, а драйвърът се инсталира през TTY. Подобно инсталиране на драйвър обаче не е необходимо и освен това не е препоръчително, особено за такива неориентирани като теб. Защо - уикито на Arch. Инсталирай си драйвъра както е написано в уикито, става за минута.

Зарежи deb-базираните и забравяш за всякакви неприятности от този род с преминаването от една версия към друга, както и забравяш за тяхната мудност. Сложи си Antergos и инсталирай драйвъра за nvidia като хората.

Не, няма начин да инсталираш Cinnamon 3.8 на 18.3.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

и да си запазя 4.13 кърнела?

По спомени не му ли изтече вече поддръжката цък?
Аз, след пробване на различни базирани на убунту версии, за пореден път установих, че най ми е комфортно в LM Cinnamon. Затова единият партишън е с 19, а на другия сложих отново 18.3, но с последното от щатните 4.4.-130. Ще работя и на 2-та и ще видя коя версия ще направи парче. И на 2-те имам образи с Timeshift за всеки случай. Поздрави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, svetliof написа:

По спомени не му ли изтече вече поддръжката цък?

Ако сме Юли 2019г., определено е изтекла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, rado84 написа:

Само при арч базираните няма такава зависимост, обаче там имаше друг проблем: абсолютно неясно е как по дяволите се инсталира драйверът на nVidia ('.run'). Правих го да стартира в терминал и не ще. Бил съм имал инсталиран X server, което изобщо не беше вярно, защото тъкмо бях стартирал ОС след прясната инсталация и системата вървеше на Нуво драйвера. Няма и драйвер мениджър, какъвто има в Ментата, няма Синаптик, нищо няма. Една гола десктоп среда с най-скапания браузър (Вивалди) и толкоз. И съответно му набих шута.

Е ти къде си тръгнал на чист Arch, той е като чист Debian. Няма нищо и всичко се качва начисто. Аз съм надграждал до Cinnamon среда и става перфектно, има си всички графични глезотии, но е доста работа. Май имаше и един по-модерен инсталатор, който правеше инсталацията на Arch като детска игра и накрая имаш доста неща наготово, но забравих как беше. Ако искаш да имаш сглобена система на основата на Arch, кеф ти Manjaro, кеф ти Antergos и други има. Грозни са, ако не си ги нагласиш (поне Manjaro), но си имат всичко, което търсиш. За видеодрайвери, вече ти се каза, Arch wiki-то е едно от най добрите, макар и често малко outdated - NVIDIA, Hardware video acceleration. Ако държиш да ползваш неподдържани и бета драйвери, това .run не става, ползваш AUR (yaort) и билдваш от там. Нo имам чувството, че не знаеш какво точно търсиш. Хем всичко да е наготово, хем после ревем, че разни дреболии, като икони не ни харесвали, пък ни мързи да си ги нагласим.

преди 4 часа, rado84 написа:

Щом вървеше на 640х480 и нямаше друга налична резолюция, значи не е имало драйвер на енвидия или екс сървър. В ментата X сървърът се появява едва след инсталирането на затворения драйвер на енвидия, което ме кара да мисля, че драйверът и екс сървърът са две различни наименования за едно и също нещо.

Освен да си бил на VESA драйверът, друго не се сещам, но това не означава, че нямаш Xorg/X, просто затвореният драйвер на nvidia сигурно иска по-стара версия на xorg (abi), защото не може да билдне модул за най новия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"При Debian също няма такава зависимост, и си има Synaptic. Но пак е хамалогия докато настроиш всичко, за сметка на това е супер стабилен и веднъж настроен няма мърдане...."

Те поради тази причина , още преди да си кача какъвто и да е Линукс , след като се запознах накратко що за чудо е това ,стигнах до заключението че дестрибуциите базирани на Дебайн са най-подходящи за преминаване от Уиндоус към Линукс . Това беше преди около 2 години.Но понеже съм обикновен потребител без претенции да се задълбочавам, си качих  и си качвам само добре окомплектоване  с всичко необходимо за обикновена работа дистрибуции направени от разбиращи хора. Такъв ми е съвета и за тези, които искат да нямат проблеми с преминаването на Линукс ,да направят същото. Освен това след като имаш добре и стабилно работеща система  МОЖЕШ ДА НАДГРАЖДАШ т.е. да изучаваш и експериментираш с Линукс. Може би и други базирани на родителския дистрибутив Дебайн дистрибуции да са стабилни , нямам представа.А дистрибуциите базирани на другите родителски дистрибутиви  Slackware, Gentoo и RedHat от това ,което чета /незнам дали правилно чета/ НЕ СТАВАТ за първоначална работа и запознанство с Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радо, такива  проблеми се решават със заобикаляне, а не с безкрайни преинсталации. Да не мислиш, че в Windows нямат подобни проблеми? Просто там няма 70 разновидности за изпробване и в крайна сметка си принуден да го оправиш по някакъв начин. Това хем им дава стимул, хем ясна посока за действие. :D И точно заобикалянето върши повече работа от решаването. Какво мислиш ще стане, ако вземеш да делнеш този фирмуер ръчно /sudo rm/? Обзалагам се, че кернела няма да те изхвърли и ще си живееш доста по-щастливо.

Това разбира се, ако проблема наистина е там, защото може и да не е. Но като знам, какви ги творят Intel напоследък, съм много склонен да ти вярвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване