Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Еми няма от какво друго да е, @Melmak ®. Толкова време на проби на различни дистрота не съм инсталирал микрокодове. Веднъж го инсталирах, защото не ми позволи да го премахна от избора за инсталация и веднага всичко се скапа. Толкова години всякакви дистрота работят безгрижно без микрокодове, че даже и сървъри подкарват на тях, а сега откъде я измислиха тая простотия...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Аде давай го по-кротко. Това какво общо има с нещата, които си обсъждат момчетата, а? AutoCad, мaутукад и още куп подобен софтуер е тясно специализиран и се ползва от сравнително малък процент потреби

Публикувани изображения

преди 11 минути, rado84 написа:

Толкова години всякакви дистрота работят безгрижно без микрокодове, че даже и сървъри подкарват на тях, а сега откъде я измислиха тая простотия...

От много време я има, само че BIOS-ът подава /стара версия на/ микрокода. Голямата олелия стана след като се разбра за проблемите с чиповете на Intel. И донякъде добре че се случи, много работи и проблеми излязоха на светло.

преди 7 минути, whitepixel написа:

Като не е в състояние да го разбере - преинсталации до дупка.

Сигурно има 10 различни начина да стане, без много мислене. Но чак ме учудва как се наказва, само заради това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, whitepixel написа:

И да - така се прави, и не - пациентът трябва да знае как да го приложи.

На предишната страница му беше предложен метод за заобикаляне.Като не е в състояние да го разбере - преинсталации до дупка.

За мен заобикалянето се изразява не в безнадеждно писане на команди, които я сработят, я не, а в намиране на правилното дистро, което ще работи със скоростта на Ментата и което няма да ме принуждава да инсталирам неща, които не искам. Вместо да се боря като прасе с тиква с тъпата конзола, далеч по-лесно е да инсталирам поредното дистро от флашка за има-няма 5 мин. Даже мисля да се разровя за минимал дистро, което няма да ми инсталира един куп неща, които не искам (като напр. тъпият Либре Офис) и ще мога сам да си инсталирам само каквото ми трябва.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, rado84 написа:

А и кърнелите като ги ъпдейтваш, микрокод няма. От 19-ката започнаха с тая простотия с принудителното инсталиране на микрокод. 

UKKU как ти се струва като решение?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

За мен заобикалянето се изразява не в безнадеждно писане на команди, които я сработят, я не, а в намиране на правилното дистро, което ще работи със скоростта на Ментата и което няма да ме принуждава да инсталирам неща, които не искам. Вместо да се боря като прасе с тиква с тъпата конзола, далеч по-лесно е да инсталирам поредното дистро от флашка за има-няма 5 мин. Даже мисля да се разровя за минимал дистро, което няма да ми инсталира един куп неща, които не искам (като напр. тъпият Либре Офис) и ще мога сам да си инсталирам само каквото ми трябва.

Да, много е тъп Либре Офис. С какво смяташ да четеш файловете с разширения odt или doc? Както и да е, като ти се експериментира, Virtualbox или VMPlayer ще ти спестят някои разочарования. Слагаш, триеш, при някои е като мания. Поне можеш да видиш на живо почти всички големи и малки дистрибуции без да споменаваш роднините на програмистите от NVIDIA или Intel.

Както казва един познат от форума: Десетки часове експерименти спестяват няколко минути четене на документация.

VBox.png.a3bf900d77d90771cc0a486decf9a398.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, vmonev написа:

Да, много е тъп Либре Офис. С какво смяташ да четеш файловете с разширения odt или doc? Както и да е, като ти се експериментира, Virtualbox или VMPlayer ще ти спестят някои разочарования. Слагаш, триеш, при някои е като мания. Поне можеш да видиш на живо почти всички големи и малки дистрибуции без да споменаваш роднините на програмистите от NVIDIA или Intel.

Еми тъп е, да. Че и бъгав. Няколко пъти се случва да забива и изписва "програмата спря да работи, изчакайте да отговори или я затворете". Отворих я без избор на документ, пратих репорт на разработчика и ѝ набих шута. И за да отговоря на въпроса ти с какво ще чета файловете на Микроникал - с FreeOffice 2018.
А роднините на интел и енвидия не ги споменавам. Споменавам роднините на този, който е решил да съсипе Ментата, като обвърже микрокода с кърнела.

Снощи пробвах Дебиана на ВМ и се инсталира много приятно, даже имаше и канелен вариат, което веднага ми грабна вниманието. Уж  беше минимален сетъп и махнаха човката от "допълнителни полезни програми" с надеждата, че Либре-то няма да се инсталира, но то все пак се появи. Така че ще инсталирам пълния сетъп и после ще трия каквото не ми трябва или не ми харесва.

Преди 25 години, когато се учех да ползвам компютър, не съм чел никакви дюкименти. Самонаучих се на принципа "проба и грешка". Смятам и с Линукс така да направя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Taskselekt, предлага няколко опции.

1. Debian среда за работен плот

Това са така наречените екстри в които е и LIbreoffice.

2. Графична среда - графичната среда с препоръчителните компоненти + Xorg

3. Предпочитани сървъри

4. Стандартни системни инструменти

Ако избереш четвъртата опция, след инсталацията ще се озовеш пред виртуална конзола в която трябва да се впишеш и да инсталираш само приложенията от точка 2 (xorg + графичната среда). 

Можеш да махнеш отметката само от точка 1, ако не желаеш ненужни за теб екстри.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Тoни написа:

Радо, недей да се косиш. Предстоят ти още 2341515432 смени на дистротата, като те гледам. :D

Да, той не искал да пише в конзолата, пък се закачи за Debian. Действително, една от най добрите и стабилни дистрибуции, обаче докато излезе извън конзолата, доста писане ще падне и графичния инсталатор на драйвери няма да си го изкара. Но ще чакаме още забавни постове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, svetliof написа:

UKKU как ти се струва като решение?

Това е трудно. Защо ли? Има го в Ментата, но човекът не се справя с него (нищо, че иска да работи само графично, то трябва и да го намери къде е). Освен това не влага мисълта "защо се случва така" . Освен това не иска "да го заобиколи" (по-принцип казва, че иска, но по негов начин и още не го е постигнал; надявам се като успее - да си каже).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Тoни написа:

Радо, недей да се косиш. Предстоят ти още 2341515432 смени на дистротата, като те гледам. :D

Мне. Ще чакам да видя дали ще оправят 19-ката (дали ще махнат микрокода от принудителните ъпдейти), а ако не, ще чакам 20-ката. Ако и 20-ката се окаже същата простотия като 19-ката, значи ще си векувам с дюъл буут между Уиндоус 7 и Минт 18.3. Ако исках да бъдат принуждаван да инсталирам нежелани неща, щях да мина на Боза 10, да ги ева и тъпаците...!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, rado84 написа:

Мне. Ще чакам да видя дали ще оправят 19-ката (дали ще махнат микрокода от принудителните ъпдейти), а ако не, ще чакам 20-ката. Ако и 20-ката се окаже същата простотия като 19-ката, значи ще си векувам с дюъл буут между Уиндоус 7 и Минт 18.3. Ако исках да бъдат принуждаван да инсталирам нежелани неща, щях да мина на Боза 10, да ги ева и тъпаците...!

Предполагам че се оправяш добре с руски. Има един руснак с много неща за Линукс, книги, прегледи на инсталирани от него дистрибуции, вероятно ще ти свърши работа, ако имаш търпение и намериш каквото те интересува. https://www.alv.me/

Заслужава си поглед към библиотеката https://www.alv.me/nasha-biblioteka/

Човекът е работил като геолог, сега е пенсионер и от 20 години пише за Линукс. Има и собствена дистрибуция Cintu, което си е орязано Убунту с Канела отгоре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vmonev написа:

Предполагам че се оправяш добре с руски.

Ако бях rado74, тогава щях да разбирам руски. На тоя  език знам само няколко думи, сред които любезното пожелание "иди на хой". :D  Ако разбираш тоя странен език, дай някакъв линк за сваляне да го пусна на виртуалка да видя за какво иде реч (и дали не е орязал и езиците), пък ако ми хареса, може и да го инсталирам на реалната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Rado84  разликата между Убунту и Минт е в 5 програмки  иначе пакетната им база е 100% една и съща. Това важи и за всички други дистрибуции базирани на Убунту без значени как са ги кръстили.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-после успях да го излъжа! След инсталацията му дръпнах лан кабела, за да не може да се ъпдейтва автоматично и добавих в черния списък всичко що е свързано с кърнел и/или микрокод. След това го оставих да се ъпдейтва и микрокодът не беше инсталиран. Така че на тоя, дето измисли простотията с микрокода: .!. с две ръце!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече с tripple boot - 7ца, Убунту и Манджата. По дяволите, тая Манджа(xfce) е много бърза. Няма лагване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, whitepixel написа:

Не изхвърляй Убунтуто, иначе как ще разбираш, че е по-бърза?

Няма, споко. Убунту определено е по-оптимизирана от Ментата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Pavel! написа:

И двете са бавни в сравнение с дядо си.

Просветли ме за родата. Убунту работи по-мазно от Ментата. На втора ме дразни как лагва като пусна старт менюто или отворя нет браузера. Чакам по 5-6 секунди. Уж имаше разследване... ми нищо не са направили.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еклипс  обърни внимание на броя пакети и програми стартиращи със системата .  Дядото е  Дебиан :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, AlkatrazBG написа:

Еклипс  обърни внимание на броя пакети и програми стартиращи със системата .  Дядото е  Дебиан :)

Трябва ли да ме бърка броя програми и пакети стартиращи със системата.
ПС: Добре, че са Иан и жена му Дебра, та да има Дебиан. :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Eclipse2G написа:

Трябва ли да ме бърка броя програми и пакети стартиращи със системата.
ПС: Добре, че са Иан и жена му Дебра, та да има Дебиан. :P

Добре, че беше Иън. Отиде си доста млад.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, cybercop написа:

Добре, че беше Иън. Отиде си доста млад.

Знам, че е произнася Иън, но на бугарите нема го разберат. Нали казва Дебиан, а не ДебиЪн.

PS: Отишъл си е. Такъв е живота.

9fd84dc01c84af1d.png

Тука тая гадна чертичка дразни яко. Това е стар бъг, който още не са го оправили(манджата). Набива се на очи. Много тъжно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване