Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Еми няма от какво друго да е, @Melmak ®. Толкова време на проби на различни дистрота не съм инсталирал микрокодове. Веднъж го инсталирах, защото не ми позволи да го премахна от избора за инсталация и веднага всичко се скапа. Толкова години всякакви дистрота работят безгрижно без микрокодове, че даже и сървъри подкарват на тях, а сега откъде я измислиха тая простотия...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

преди 11 минути, rado84 написа:

Толкова години всякакви дистрота работят безгрижно без микрокодове, че даже и сървъри подкарват на тях, а сега откъде я измислиха тая простотия...

От много време я има, само че BIOS-ът подава /стара версия на/ микрокода. Голямата олелия стана след като се разбра за проблемите с чиповете на Intel. И донякъде добре че се случи, много работи и проблеми излязоха на светло.

преди 7 минути, whitepixel написа:

Като не е в състояние да го разбере - преинсталации до дупка.

Сигурно има 10 различни начина да стане, без много мислене. Но чак ме учудва как се наказва, само заради това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, whitepixel написа:

И да - така се прави, и не - пациентът трябва да знае как да го приложи.

На предишната страница му беше предложен метод за заобикаляне.Като не е в състояние да го разбере - преинсталации до дупка.

За мен заобикалянето се изразява не в безнадеждно писане на команди, които я сработят, я не, а в намиране на правилното дистро, което ще работи със скоростта на Ментата и което няма да ме принуждава да инсталирам неща, които не искам. Вместо да се боря като прасе с тиква с тъпата конзола, далеч по-лесно е да инсталирам поредното дистро от флашка за има-няма 5 мин. Даже мисля да се разровя за минимал дистро, което няма да ми инсталира един куп неща, които не искам (като напр. тъпият Либре Офис) и ще мога сам да си инсталирам само каквото ми трябва.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, rado84 написа:

А и кърнелите като ги ъпдейтваш, микрокод няма. От 19-ката започнаха с тая простотия с принудителното инсталиране на микрокод. 

UKKU как ти се струва като решение?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

За мен заобикалянето се изразява не в безнадеждно писане на команди, които я сработят, я не, а в намиране на правилното дистро, което ще работи със скоростта на Ментата и което няма да ме принуждава да инсталирам неща, които не искам. Вместо да се боря като прасе с тиква с тъпата конзола, далеч по-лесно е да инсталирам поредното дистро от флашка за има-няма 5 мин. Даже мисля да се разровя за минимал дистро, което няма да ми инсталира един куп неща, които не искам (като напр. тъпият Либре Офис) и ще мога сам да си инсталирам само каквото ми трябва.

Да, много е тъп Либре Офис. С какво смяташ да четеш файловете с разширения odt или doc? Както и да е, като ти се експериментира, Virtualbox или VMPlayer ще ти спестят някои разочарования. Слагаш, триеш, при някои е като мания. Поне можеш да видиш на живо почти всички големи и малки дистрибуции без да споменаваш роднините на програмистите от NVIDIA или Intel.

Както казва един познат от форума: Десетки часове експерименти спестяват няколко минути четене на документация.

VBox.png.a3bf900d77d90771cc0a486decf9a398.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, vmonev написа:

Да, много е тъп Либре Офис. С какво смяташ да четеш файловете с разширения odt или doc? Както и да е, като ти се експериментира, Virtualbox или VMPlayer ще ти спестят някои разочарования. Слагаш, триеш, при някои е като мания. Поне можеш да видиш на живо почти всички големи и малки дистрибуции без да споменаваш роднините на програмистите от NVIDIA или Intel.

Еми тъп е, да. Че и бъгав. Няколко пъти се случва да забива и изписва "програмата спря да работи, изчакайте да отговори или я затворете". Отворих я без избор на документ, пратих репорт на разработчика и ѝ набих шута. И за да отговоря на въпроса ти с какво ще чета файловете на Микроникал - с FreeOffice 2018.
А роднините на интел и енвидия не ги споменавам. Споменавам роднините на този, който е решил да съсипе Ментата, като обвърже микрокода с кърнела.

Снощи пробвах Дебиана на ВМ и се инсталира много приятно, даже имаше и канелен вариат, което веднага ми грабна вниманието. Уж  беше минимален сетъп и махнаха човката от "допълнителни полезни програми" с надеждата, че Либре-то няма да се инсталира, но то все пак се появи. Така че ще инсталирам пълния сетъп и после ще трия каквото не ми трябва или не ми харесва.

Преди 25 години, когато се учех да ползвам компютър, не съм чел никакви дюкименти. Самонаучих се на принципа "проба и грешка". Смятам и с Линукс така да направя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Taskselekt, предлага няколко опции.

1. Debian среда за работен плот

Това са така наречените екстри в които е и LIbreoffice.

2. Графична среда - графичната среда с препоръчителните компоненти + Xorg

3. Предпочитани сървъри

4. Стандартни системни инструменти

Ако избереш четвъртата опция, след инсталацията ще се озовеш пред виртуална конзола в която трябва да се впишеш и да инсталираш само приложенията от точка 2 (xorg + графичната среда). 

Можеш да махнеш отметката само от точка 1, ако не желаеш ненужни за теб екстри.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Тoни написа:

Радо, недей да се косиш. Предстоят ти още 2341515432 смени на дистротата, като те гледам. :D

Да, той не искал да пише в конзолата, пък се закачи за Debian. Действително, една от най добрите и стабилни дистрибуции, обаче докато излезе извън конзолата, доста писане ще падне и графичния инсталатор на драйвери няма да си го изкара. Но ще чакаме още забавни постове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, svetliof написа:

UKKU как ти се струва като решение?

Това е трудно. Защо ли? Има го в Ментата, но човекът не се справя с него (нищо, че иска да работи само графично, то трябва и да го намери къде е). Освен това не влага мисълта "защо се случва така" . Освен това не иска "да го заобиколи" (по-принцип казва, че иска, но по негов начин и още не го е постигнал; надявам се като успее - да си каже).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Тoни написа:

Радо, недей да се косиш. Предстоят ти още 2341515432 смени на дистротата, като те гледам. :D

Мне. Ще чакам да видя дали ще оправят 19-ката (дали ще махнат микрокода от принудителните ъпдейти), а ако не, ще чакам 20-ката. Ако и 20-ката се окаже същата простотия като 19-ката, значи ще си векувам с дюъл буут между Уиндоус 7 и Минт 18.3. Ако исках да бъдат принуждаван да инсталирам нежелани неща, щях да мина на Боза 10, да ги ева и тъпаците...!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, rado84 написа:

Мне. Ще чакам да видя дали ще оправят 19-ката (дали ще махнат микрокода от принудителните ъпдейти), а ако не, ще чакам 20-ката. Ако и 20-ката се окаже същата простотия като 19-ката, значи ще си векувам с дюъл буут между Уиндоус 7 и Минт 18.3. Ако исках да бъдат принуждаван да инсталирам нежелани неща, щях да мина на Боза 10, да ги ева и тъпаците...!

Предполагам че се оправяш добре с руски. Има един руснак с много неща за Линукс, книги, прегледи на инсталирани от него дистрибуции, вероятно ще ти свърши работа, ако имаш търпение и намериш каквото те интересува. https://www.alv.me/

Заслужава си поглед към библиотеката https://www.alv.me/nasha-biblioteka/

Човекът е работил като геолог, сега е пенсионер и от 20 години пише за Линукс. Има и собствена дистрибуция Cintu, което си е орязано Убунту с Канела отгоре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vmonev написа:

Предполагам че се оправяш добре с руски.

Ако бях rado74, тогава щях да разбирам руски. На тоя  език знам само няколко думи, сред които любезното пожелание "иди на хой". :D  Ако разбираш тоя странен език, дай някакъв линк за сваляне да го пусна на виртуалка да видя за какво иде реч (и дали не е орязал и езиците), пък ако ми хареса, може и да го инсталирам на реалната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Rado84  разликата между Убунту и Минт е в 5 програмки  иначе пакетната им база е 100% една и съща. Това важи и за всички други дистрибуции базирани на Убунту без значени как са ги кръстили.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-после успях да го излъжа! След инсталацията му дръпнах лан кабела, за да не може да се ъпдейтва автоматично и добавих в черния списък всичко що е свързано с кърнел и/или микрокод. След това го оставих да се ъпдейтва и микрокодът не беше инсталиран. Така че на тоя, дето измисли простотията с микрокода: .!. с две ръце!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече с tripple boot - 7ца, Убунту и Манджата. По дяволите, тая Манджа(xfce) е много бърза. Няма лагване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, whitepixel написа:

Не изхвърляй Убунтуто, иначе как ще разбираш, че е по-бърза?

Няма, споко. Убунту определено е по-оптимизирана от Ментата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Pavel! написа:

И двете са бавни в сравнение с дядо си.

Просветли ме за родата. Убунту работи по-мазно от Ментата. На втора ме дразни как лагва като пусна старт менюто или отворя нет браузера. Чакам по 5-6 секунди. Уж имаше разследване... ми нищо не са направили.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еклипс  обърни внимание на броя пакети и програми стартиращи със системата .  Дядото е  Дебиан :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, AlkatrazBG написа:

Еклипс  обърни внимание на броя пакети и програми стартиращи със системата .  Дядото е  Дебиан :)

Трябва ли да ме бърка броя програми и пакети стартиращи със системата.
ПС: Добре, че са Иан и жена му Дебра, та да има Дебиан. :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Eclipse2G написа:

Трябва ли да ме бърка броя програми и пакети стартиращи със системата.
ПС: Добре, че са Иан и жена му Дебра, та да има Дебиан. :P

Добре, че беше Иън. Отиде си доста млад.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, cybercop написа:

Добре, че беше Иън. Отиде си доста млад.

Знам, че е произнася Иън, но на бугарите нема го разберат. Нали казва Дебиан, а не ДебиЪн.

PS: Отишъл си е. Такъв е живота.

9fd84dc01c84af1d.png

Тука тая гадна чертичка дразни яко. Това е стар бъг, който още не са го оправили(манджата). Набива се на очи. Много тъжно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване