Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Да питам и в тази тема, понеже в другата няма особено развитие: Един Mint XFCE 19, надграден успешно от 18,3 са ми го предоставили с някои дразнещи дреболии, ако някой има идеи на какво се дължат и как да се отстранят моля да помага:

1. При приспиване след събуждане мрежата се губи, няма интернет връзка (кабел), ако го приспя с "sudo pm-suspend" след събуждане няма проблем и интернета тръгва щом не е от бутона в менюто. 

2.Аудио аплета ми изчезна, пробвах да изтрия индикаторите да добавя нови, pulseaudio си го има, но аплета така и не се визуализира в панела. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Аде давай го по-кротко. Това какво общо има с нещата, които си обсъждат момчетата, а? AutoCad, мaутукад и още куп подобен софтуер е тясно специализиран и се ползва от сравнително малък процент потреби

Публикувани изображения

преди 27 минути, Камен Тодоров написа:

Да питам и в тази тема, понеже в другата няма особено развитие: Един Mint XFCE 19, надграден успешно от 18,3 са ми го предоставили с някои дразнещи дреболии, ако някой има идеи на какво се дължат и как да се отстранят моля да помага:

1. При приспиване след събуждане мрежата се губи, няма интернет връзка (кабел), ако го приспя с "sudo pm-suspend" след събуждане няма проблем и интернета тръгва щом не е от бутона в менюто. 

2.Аудио аплета ми изчезна, пробвах да изтрия индикаторите да добавя нови, pulseaudio си го има, но аплета така и не се визуализира в панела. 

За аплета - премахни indicator-applications и xfce4-indicator-plugin и ползвай директно добавката за панела - xfce4-pulseaudio-plugin.

За мрежата - покажи ми конфигурацията на /etc/network/interfaces.

Провери също, дали все още е инсталиран стария инструмент - ifupdown.

Връзката през него се вдига с командата : sudo ifup - a

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря cybercop, ще пробвам по-късно като имам достъп до машината и ще дам резултата. Да, whitepixel , по ръководството на Clem e ъпгрейдната, а избора на дистрибуция е съвсем отделна тема,  ползвам Stotinka от доста време на всички машини, но на един от общите вкъщи съм сложил и Mint, който се търкаля от 17 насам така с ъпгрейдване и не e имал никакви проблеми. Идеята е да решим тези дразнещи дреболии, всеки ползва каквото иска, оценил съм достатъчно добре и харесвам другите предложени дистрибуции, но не подценявам mint-a в никакъв случай и просто искам да намеря решение на проблема, поздрави ;) !      

Редактирано от Камен Тодоров (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Камен Тодоров написа:

За липса на нет пробвай това

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, yogle написа:

За липса на нет пробвай това

Пробвах го ейсега, но без резултат. С нета няма проблем, след рестарт или след приспиване с горната команда си върви без проблем, но след приспиване от бутона и събуждане стои без връзка и не може да се свърже.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, whitepixel написа:

Оказва се, че и в Archlinux са опипали почвата за малуер, по същото време както бе при Убунту.
https://www.linuxuprising.com/2018/07/malware-found-on-arch-user-repository.html 
Определено такива опити ижектират недоверие към юзер/комюнити пакети в различни дистра.  

Аз винаги съм ползвал само официалните пакети.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.07.2018 г. в 21:07, Eclipse2G написа:

9fd84dc01c84af1d.png

Тука тая гадна чертичка дразни яко. Това е стар бъг, който още не са го оправили(манджата). Набива се на очи. Много тъжно.

Някой нещо по този въпрос?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.07.2018 г. в 8:10, whitepixel написа:

Оказва се, че и в Archlinux са опипали почвата за малуер, по същото време както бе при Убунту.
https://www.linuxuprising.com/2018/07/malware-found-on-arch-user-repository.html 
Определено такива опити ижектират недоверие към юзер/комюнити пакети в различни дистра.  

Добре че е станало, та да си налеят акъл в каските! Трябва да се вземат елементарни мерки, не може да се разчита само на това че е сорс и че някои може да го види. Няма да се случва, само ако е невъзможно.

За разлика от Дженту, тука са хвърлили повече социален инженеринг. Никой напреднал потребител няма да си сложи акробат. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Pavel! написа:

И кой ще е този който ще преглежда всеки пакет в АУР. То си пише на главната страница - неофициално хранилище, ползваш на собствена отговорност.

Ами не е толкова трудно. Сега имат git ала-бала, та се вижда в червено какво е променяно. Промените между версиите са незначителни.

Да така е. Обаче има две големи НО-та. Първо АУР е една от опорните точки на дистрото. Второ, това предупреждение предполага съвсем друго - а именно че може да има лицензни ограничения или софтуера да не е изтестван супер подробно. Нежелателно е там да има зловреден софтуер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде стига глупости - когато пакет на Ubuntu беше заразен с криптоминьор,  при това официален пакет, не такъв от AUR, нямаше проблем. PPA да не е с нещо по-различен от AUR?  Относно Chrome - тоя боклук няма да го инсталирам и пари да ми дават. Относно Viber - ще си разархивирам .rpm или .deb пакета и ще си го използвам така - било директно или с разхвърляне на файловете по местата им, принуден? Друг път.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Pavel! написа:

Не мисля, че е опорна точка, просто нямат друг избор, защото никой не пакетира за Arch. Примерно искаш да си инсталираш Chrome или Viber - отиваш на страницата им и има само deb и rpm пакет.

Ами имат друг избор - можеха и нищо да не слагат. Иначе платформата AUR е страхотна сама по себе си. С такъв успех, "никой не пакетира за арч" звучи смешно.

Дори и твоето дистро да поддържа RPM или DEB, пак има шанс пакетите да не са съвместими с него. Точно за такива /бинарни/ бози, AUR върши много работа.

преди 2 часа, Mozo написа:

Айде стига глупости - когато пакет на Ubuntu беше заразен с криптоминьор,  при това официален пакет, не такъв от AUR, нямаше проблем. PPA да не е с нещо по-различен от AUR?  Относно Chrome - тоя боклук няма да го инсталирам и пари да ми дават. Относно Viber - ще си разархивирам .rpm или .deb пакета и ще си го използвам така - било директно или с разхвърляне на файловете по местата им, принуден? Друг път.

Аз лично, повече харесвам AUR, отколкото PPA. Лошото е само, че хората го разглеждат повече като източник на пакети, отколкото като библиотека с рецепти. И от там правят странни изводи.

преди 2 часа, Pavel! написа:

Ще трябва да сваляш новата версия и пак.

Действително.  PPA модела има някои предимства, което е хубаво.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, yogle написа:

Смени иконите

Снимка на екрана_2018-07-11_08-23-20.png

Пробвал съм. Не става. След, така, убаво ровене, попадна на тема от техния форум. Там предлагат да се намали броя на пикселите на нотификациите до 23 px.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При инсталация на Opera и Google Chrome се внася (по желание) официално хранилище за приложението. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, cybercop написа:

При инсталация на Opera и Google Chrome се внася (по желание) официално хранилище за приложението. 

Не е задължително. Щом успях да си намеря и сваля деб инсталатор за Хром извън хранилища, значи може и по другия начин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Pavel! написа:

Това дали deb пакета е съвместим си е задача на човека който го пакетира. Ако ползваш поддържана дистрибуция (Дебиан, Убунту, Минт), проблеми няма да има. Ако се забиеш с някаква дистрибуция ползвана от двама човека, тогава си поемаш отговорността.

Не говоря за PPA. Като инсталираш deb пакета на Chrome, то ти добавя хранилище на Google и от там нататък само ъпдейтваш с Apt. И други приложения са на същия принцип. Ако е от AUR ще трябва да го компилираш и при всеки ъпдейт компилираш пак, да не говорим, че AUR хелперите днес ги има, утре ги няма, и една проста операция се усложнява излишно.

Ако се получи несъвместим пакет, спрямо друга дистрибуция,  няма какво да го обвиняваме. Пък и не знаем какви са му задачите, реално. Може да му е казано Ubuntu, а за другите каквото стане.

Това е философия - нож с две остриета. Даже не е в духа на отворения софтуер.

Така де и аз това с обновяването имах в предвид.

Точно така, но това в повечето случаи не е проблем. Даже може и прекомпилация да не се налага - ако пакета няма сорс. Точно за браузърите наистина би било леко досадно, но пък рядко се случва сериозна уязвимост, която да те накара да обновяваш по-често от веднъж годишно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, rado84 написа:

Не е задължително. Щом успях да си намеря и сваля деб инсталатор за Хром извън хранилища, значи може и по другия начин.

Бате Радо, естествено че може. Но ти си носиш отговорността. В случая се говори за официални (да се чете проверени/доверени) източници.

И аз съм от мнителните към снап/флатпак ... И освен това "качват нагрузката", хей така, щото ги има. Е, аз съм със "слабите кошници"... (така ми харесва).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Бате Радо, естествено че може. Но ти си носиш отговорността. В случая се говори за официални (да се чете проверени/доверени) източници.

И аз съм от мнителните към снап/флатпак ... И освен това "качват нагрузката", хей така, щото ги има. Е, аз съм със "слабите кошници"... (така ми харесва).

Като влезеш в сайта на Хром от дебиан базирана ОС, той автоматично ти предлага да си свалиш деб инсталатор. Ако сайтът на Хром не е доверен източник...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, rado84 написа:

Ако сайтът на Хром не е доверен източник...

Доверен е. Подпомага телеметрията. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, rado84 написа:

Като влезеш в сайта на Хром от дебиан базирана ОС, той автоматично ти предлага да си свалиш деб инсталатор. Ако сайтът на Хром не е доверен източник...

Останах с впечатление, че си го свалили от другаде.

Сам'че кой е казал, че нещо-си непременно трябва да се инсталира от хранилище. Аз предпочитам така (то си е мое виждане обаче), но те се свеждат до пръстите на едната ми ръка и са по-скоро глезотийка отколкото "ш'пукна 'ку ги няма".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пък оттук можеш да си свалиш актуална версия на каквото искаш, вкл. и на SMPlayer. Последният е много дърта версия по вградените хранилища на не една и две ОС. Вероятно може да бъде добавено и като хранилище, но аз предпочитам да виждам какво точно свалям и затова го свалям ръчно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, rado84 написа:

И дори не си забелязал, че при съгласие, внася хранилище при инсталацията на пакета. Можеш да го внесеш или да откажеш, но няма да има, откъде да постъпват обновленията на браузъра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

И дори не си забелязал, че при съгласие, внася хранилище при инсталацията на пакета. Можеш да го внесеш или да откажеш, но няма да има, откъде да постъпват обновленията на браузъра.

Не ме е питало изобщо такова нещо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, rado84 написа:

Не ме е питало изобщо такова нещо.

Мен ме пита. Или по- скоро ме е питало, защото от години ползвам само Chromium. Ако погледнеш в etc/apt/sources.list или в папка /etc/sources.list.d, вероятно ще видиш хранилището. Както писахме с колегата - това не е потребителски хранилище PPA, а официално от издателя на софтуера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз хрома и неговия събрат ги оставих. От Мозила най-после си оправиха пърформанса на Лисицата на SSD (след близо година чакане) и се върнах на нея. Ползвах Хром(иум), защото нямаше какво друго.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване