Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, RagnerBG написа:

То за това се пуска през конзолата, ако не тръгне, да видиш какви грешки дава.

Я пак го напиши, че нещо се бях замислил. ;) И хвърли бегъл поглед какво е писал и повторил Радо почти навсякъде - графично. Графично, бе, в 21 век сме. Когато Мохамед не отива при планината, тя отива при него. Факт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, RagnerBG написа:

То за това се пуска през конзолата, ако не тръгне, да видиш какви грешки дава. Или ползваш удобният скрипт, който напоследък вгражда, който директно ти прави изпълним шорткът на десктопа.

Сложих му десктоп и пак същото. Те ти го те, ако си нямаш друга работа, дешифрирай глупостите, които ми изписва. Докато го подкарам това, ще ми се родят внуци. По-лесно ще е да си го подкарам под Уиндоус. И без това там мога да го подкарам само на едно ядро, а тук я може, я не...

[email protected] /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2 $ ./start
wine: /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2/prefix is not owned by you
------------------------------------------------------
/media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2/wine/bin/wine cmd.exe /c echo '%ProgramFiles%' returned empty string, error message "wine: /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2/prefix is not owned by you" 
------------------------------------------------------

wine-3.11
csmt: off
##################
game:    Need For Speed: Underground 2
version: 
##################
home: /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2/home

wine: /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2/prefix is not owned by you
[email protected] /media/rado/Drive D/GAMES FOR LINUX/NFSUnderground2 $ 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, rado84 написа:

Какво има да дешифрирам, пише си го напълно ясно? В описанието на торентите с игрите ти е написано за ntfs дяловете. Прочети пак с какви атрибути да ги монтираш за да нямаш проблеми с правата върху папките. Или си оправи правата ръчно на тази папка. А и не е хубаво да слагаш имена на папки с празни полета, не че не ги заменя с %F20, но най добре слагай интервали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май разбрах защо мнозинството овце пробват Линукс и се връщат в топлата несигурност на Боза 10. Като се натъкнат на тарбол архив, не могат да го инсталират с двоен клик и мозъците им забиват безнадеждно. Поне в една група във Фейкбук, където често пишат такива овце, това е основният проблем - тарболът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За информация. Ако при някой се случи, определена клавиатура периодично да не се включва с машината и да трябва да я изключиш и включиш от USB входа, тогава, трябва да си добави стария kbd модул. Evdev и новия libinput модул не включват добра поддръжка на всички клавиатури, особено евтините клавиатури без мултимедийни клавиши, на които само името на фирмата, която ги е поръчала е различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Pavel! написа:

Тарболът е архив, какво има да му се инсталира? Rar файловете в Windows да не би да се инсталират като цъкнеш върху тях :D :D

Има, има. Ако в архива има файл INSTALL или README, там има инструкции как се инсталира. Направено е така, за да е достъпно за всички дистрибуции, а не само за една.
Ако няма такива файлове, програмата най-вероятно е портабъл и не ѝ трябва инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, rado84 написа:

Има, има. Ако в архива има файл INSTALL или README, там има инструкции как се инсталира. Направено е така, за да е достъпно за всички дистрибуции, а не само за една.
Ако няма такива файлове, програмата най-вероятно е портабъл и не ѝ трябва инсталация.

Има и бинарна пакети, които не се нуждаят от компилиране. Firefox от официалната страница е точно такъв. Просто разархивираш и поставяш в нужната директория. Аз предпочитам да е /opt. Действието се извършва за същото време, за което инсталираш .deb пакет с подобна структура и размер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Има и бинарна пакети, които не се нуждаят от компилиране. Firefox от официалната страница е точно такъв. Просто разархивираш и поставяш в нужната директория. Аз предпочитам да е /opt. Действието се извършва за същото време, за което инсталираш .deb пакет с подобна структура и размер.

Аз това го знам и като казах "ако няма такива файлове", имах предвид точно Firefox (макар че успях да си го намеря пакетиран в дебиан пакет за инсталиране), ама овцете на Боза 10 не го знаят и се връщат обратно да им крадат личните данни и да нямат почти никакви права на собствените си машини. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки може да си намери Firefox в какъвто пакет поиска. Много лесно се препакетира предварително компилиран пакет. Но от личен опит съм установил, че най- добре, приложението работи, когато е свалено от официалната страница и е поставено само в една директория. Езиковия пакет, речниците и дори шрифтовете са включени в него. И всичко работи безпроблемно. При препакетираните версии, от около две години ползват езиковата добавка, която е с правописна грешка и никой не му пука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, cybercop написа:

Всеки може да си намери Firefox в какъвто пакет поиска. Много лесно се препакетира предварително компилиран пакет. Но от личен опит съм установил, че най- добре, приложението работи, когато е свалено от официалната страница и е поставено само в една директория. Езиковия пакет, речниците и дори шрифтовете са включени в него. И всичко работи безпроблемно. При препакетираните версии, от около две години ползват езиковата добавка, която е с правописна грешка и никой не му пука.

Да, де, ама аз не бях сигурен дали като е портабъл ще може да се самообновява и дали функцията "браузър по подразбиране" ще работи. И затова го търсих в деб инсталатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, rado84 написа:

Да, де, ама аз не бях сигурен дали като е портабъл ще може да се самообновява и дали функцията "браузър по подразбиране" ще работи. И затова го търсих в деб инсталатор.

Самонаблюдава се. Има добавка за обновяване и следи за обновления. При излизане на нова версия, излиза уведомление и директно те препраща към новата версия на твоята конфигурация. Функцията "Браузър по подразбиране" (xdg-utils) за която пишеш се реализира от една символна връзка, която правиш в usr/bin.

Тук съм го написал подробно.

След, като поставиш стартера в /usr/share/applications и символната връзка в usr/bin, не правиш нищо друго, освен да сменяш папките с новите версии в /opt директорията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще го имам предвид за когато ми потрябва пак, но засега си намерих инсталируема версия. Това може да ми послужи, ако някой ден реша да мина на не-дебиан базирано дистро и не мога да намеря инсталатор за него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, rado84 написа:

Ще го имам предвид за когато ми потрябва пак, но засега си намерих инсталируема версия. Това може да ми послужи, ако някой ден реша да мина на не-дебиан базирано дистро и не мога да намеря инсталатор за него.

Дори и в Debian базирани дистрибуции, инсталираният от официалния сайт браузър, работи по- добре. Не знам, каква е причината, но при мен е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не виждам да има забавяне на нещо при инсталираната от деб пакет. Преди няколко дни намерих някаква статия, където някой от разработчиците на Лисицата казваше, че Гугъл били направили нарочно Тубата да зарежда по-бавно в други браузъри, отколкото в Хрома и че на неговия лаптоп началната страница на Тубата му зареждала 5 сек. в Лисица 61. Което изобщо не е вярно, защото съм с 61.0.1 и ми зарежда светкавично цялата страница наведнъж. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Pavel! написа:

По-лесно е да кажеш Линукса е виновен, отколкото тъп съм / не знам как / мързи ме да науча.

Има ситуации, в които дори знаещите линукс не могат да ти помогнат и единственото, което ти остава е да теглиш един по-здрав към майките на програмистите и да го зарежеш. Примерно аз като пробвах първия ми линукс (убунту 10.10), ми излизаше едно съобщение за NTFS дяла (тогава имах само един): "тези файлове са на Picture CD" и линукс можеше само да чете този дял, но не и да пише по него. Командите за собственост не променяха нищо. Минаха години, пробвах различни дистрота и забелязах, че в някои от тях това съобщение го нямаше. И започнах да търся по-активно защо и как така. И най-после, Януари тази година, открих защо и как така: някои дистрибуции имат вградени приложения с плъгини за разпознаване на снимково ЦеДе, но тези плъгини явно са мега зле, щом разпознават нтфс дял като снимково цеде. Опитите ми да премахна или поне изключа тези плъгини бяха пълен провал. В тези приложения въпросният плъгин беше greyed out, тоест не можеш да го изключиш изобщо, намирах различни команди за премахване, но и те бяха без ефект. И така стигнах до пробата да премахна само приложението (без неговите зависимости). И работата взе, че стана - нтфс дялът си стана нтфс дял и линукс можеше да пише по него безпроблемно. Така от Януари 2018 станах Линукс потребител, но най-активно започнах да го ползвам от Март насам. Сега вече Бозата се ползва за няколко игри, а за всичко останало - Ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, rado84 написа:

Примерно аз като пробвах първия ми линукс (убунту 10.10), ми излизаше едно съобщение за NTFS дяла (тогава имах само един): "тези файлове са на Picture CD" и линукс можеше само да чете този дял, но не и да пише по него. 

Едно е да пробваш, друго е да ползваш една дистрибуция. Още преди Ubuntu 8.04  нямаше никакви проблеми за четене/запис върху ntfs дял, ако имаш инсталиран ntfs-3g. Каквото и да си правил при инсталацията, смяната на правата на "Четене и запис" е елементарно и се прави в графичен режим. 

Наистина имаш напредък в излизането от шутовския образ на Apple, но има и още доста да работиш по въпроса.

Ако нещо не можеш да го направиш - питай и намери решение.

Оценки, давай само на това с което си запознат добре. Не е сериозно, начинаещ да тегли една майна на програмисти, които са се доказали на световно ниво. Няма тежест да го направи, а и никой няма да го вземе в предвид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно как и двамата не сте прочели поста ми докрая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, попаднал си в ситуация "моята ненавист към audacious" (е, леко променена). Audacious обича да отваря файлове (понякога), правил ми го е и с nautilus, и сега с pcmanfm. "Лесното решение" е deadbeef с "отстрелване" на виновника ... или оправяне на файловите/медийните асоциаци (MimeType).

Аз знам как да избягам от такава ситуация и защо се получава (в повечето случаи). При теб (според казаното от теб) тя е форсирана подразбиращо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, аз какви разправи съм имал с различните дистрибуции, през годините.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересни неща се случват напоследък. Майкрософт купиха Убунту уж с идеята да го унищожат и да накарат повече хора да се влеят в редиците на дигиталните роби с Боза 10. А то започна да става обратното - все повече овци започват да правят дюъл буут с Боза 10 и Убунту 18 и навсякъде питат едно и също - "защо не мога да вляза в Убунту при дюъл буут с Уиндоус 10". Чудя се защо никой не написа пост "Защо не мога да вляза в Уиндоус 10 при дюъл буут с Убунту"... :D 

Както е тръгнало, Майкрософт ще се закопаят за втори път. Не че ще е лошо, де. :D 

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, rado84 написа:

Майкрософт купиха Убунту

Уау, то туй твойто е "кирпич" отвсякъде и хубуу, че те "знаем", вместо да те "солим".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, бат'начо написа:

Уау, то туй твойто е "кирпич" отвсякъде и хубуу, че те "знаем", вместо да те "солим".

Само почакай и ще видиш. Засега всичко се отрича усилено, но когато си постигнат целта, ще престанат да го отричат.
Когато 4.15 кърнелът излезе и аз го пробвах, в този форум писах, че е мега зле и че причинява процесорни грешки, които водят до непалене на операционната система. Съответно няколко души се изредиха да ми казват, че съм говорел глупости, че съм бил идиот и некадърен. А месец по-късно един от признатите от вас за гуру (или почти гуру) постна точно същото, което казах и аз месец преди него - че 4.15 е зле и причинява всевъзможни грешки на машини с интел процесори. Естествено никой от подмазвачите тук не го обяви за идиот и некадърен.
Лека-полека започвате да ми напомняте на ония ****умници от общността "Линукс за българи", които се имат за богове и смятат, че човек се ражда предварително обучен в тайните на Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, па тогава ... - Ментата ползва за основа Убунту, което е дупе и гащи с Микрошпек и ... само чакат да се наведеш (добре,де - разсееш) и да ... :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, бат'начо написа:

Е, па тогава ... - Ментата ползва за основа Убунту, което е дупе и гащи с Микрошпек и ... само чакат да се наведеш (добре,де - разсееш) и да ... :D

Те точно затова започнаха разработката на LMDE - Linux Mint Debian Edition, за да видят как ще върви Ментата, когато е базирана на оригинала, в случай, че Убунтуто си отиде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...