Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, yogle написа:

Закъсняла Радоптилска ;)

:wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, rado84 написа:

Само почакай и ще видиш. Засега всичко се отрича усилено, но когато си постигнат целта, ще престанат да го отричат.

Да, хипотезата не е лишена от смисъл. И все пак, според мен, корпорацията ще предпочете партньорство, отколкото притежание. Противното ще направи нечувана реклама на Linux, което няма начин да го преживеят. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, rado84 написа:

Те точно затова започнаха разработката на LMDE - Linux Mint Debian Edition, за да видят как ще върви Ментата, когато е базирана на оригинала, в случай, че Убунтуто си отиде.

Аха, схващам, мислиш да мигрираш на нея версия. Нищо, че ще е малко "по-стъклена" в твоите ръце.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

корпорацията ще предпочете партньорство

Не. Целта е да унищожат единственият конкурент на Бозата. Надяват се, че като съсипят Убунту, ще накарат повече хора да минат на Боза 10 - защо иначе мислиш обявиха спиране на поддръжката за Уиндоус 7 през 2020-та и на Уиндоус 8 през 2021-ва? Толкова скоро, след като ги пуснаха. Боза ХъПъ я поддържаха чак до 2014 г. - цели 13 години. Като остане само Боза 10, хората няма да имат голям избор - или Убунту, което е на път да го съсипят (както направиха със Скайп), или Боза 10. Само че изобщо не им минава през ума, че дистрибуциите са десетки, ако не и стотици и не всички са базирани на Убунту и не всички ще се надупят за Майкрософт. Линукс им е трън в дирника, защото предоставя всичко напълно безплатно, а от това те губят много пари. А нали знаеш поговорката - "колкото повече пари имаш, толкова повече не ти стигат".

преди 5 минути, бат'начо написа:

Аха, схващам, мислиш да мигрираш на нея версия. Нищо, че ще е малко "по-стъклена" в твоите ръце.

Не още. ЛМДЕ още е бета версия. Първо ще видя дали ще доживее да стигне до официален релийз и ако се окажа прав за унищожението на Убунту и то изчезне такова, каквото го познаваме сега, ще мина на ЛМДЕ.
Стъклена точно - не бих казал. Като си инсталирам операционната система с базовите неща, които са ми необходими, правя бекъп с Клоунзилата и после ако нещо омажа, възстановявам за под 2 мин. цялата ОС заедно с гръб-а. Но... човек така се учи най-добре - на принципа "проба и грешка". Това, което сам си научил от грешките си, никой не може да ти го обясни по-добре.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Pavel! написа:

Андроид, а тя няма десктоп версия.

Има, ама още е в пред-алфа етап.

http://www.android-x86.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радо оти се напиняш , Линукс не е Убунту и не е собственост на Убунту, какво ще стане като ги купят, нищо една компания ще отиде в небитието като Мандрива, която продължи да съществува с наследници като Роса линукс, Mageia и др. Ще получат само някои изцяло убунтовски разработки и нищо повече, не могат да купят Линукс от някой който не го притежава, никоя компания която разработва дистрибуция на негова база не го притежава, така че да ги купуват и да се приключва мъката им ще ползваме Дебиан, Арч и т.н., не е като да няма стойностни проекти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Стъклена точно - не бих казал.

Прав си. Убунту - стъкло. Дебиан - много-много фин порцелан. Fragile. И, задължително, мини през някоя вики/фак-страница на Дебиан, пък после питай. Да, Мента Дебиан Едишън, но ... какво толкова много има върху базата, която е важната?

И да, ще има тройка, небета, поръсена с канела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Не. Целта е да унищожат единственият конкурент на Бозата. Надяват се, че като съсипят Убунту, ще накарат повече хора да минат на Боза 10 - защо иначе мислиш обявиха спиране на поддръжката за Уиндоус 7 през 2020-та и на Уиндоус 8 през 2021-ва? Толкова скоро, след като ги пуснаха. Боза ХъПъ я поддържаха чак до 2014 г. - цели 13 години. Като остане само Боза 10, хората няма да имат голям избор - или Убунту, което е на път да го съсипят (както направиха със Скайп), или Боза 10. Само че изобщо не им минава през ума, че дистрибуциите са десетки, ако не и стотици и не всички са базирани на Убунту и не всички ще се надупят за Майкрософт. Линукс им е трън в дирника, защото предоставя всичко напълно безплатно, а от това те губят много пари. А нали знаеш поговорката - "колкото повече пари имаш, толкова повече не ти стигат".

Придаваш на Ubuntu доста голяма стойност, според мен. :)

Стремят се от една страна да вдигнат цената - продаване на повече копия, свиване на периода за активен лиценз и т.н. От друга - свиват разходите с поддръжка на само една версия, ала Епъл стил. Обаче тия дърти номера никога не са работили добре и очаквам да не проработят при корпорацията...

Минава им със сигурност. Ако успеят да обезсмислят Ubuntu, печелят повече неконсистентност в Linux, на което той е долу-горе уязвим. Фактически основните предимства на Ubuntu бяха /и общо взето все още са/ по-добрата изтестваност, малко по-добрите настройки и визия. Което го прави доста добър за прохождащи индивиди. Според мен, повечето линуксчии са усетили накъде духа вятъра и отдавна са другаде.Та ефекта няма да е толкова голям, ако изобщо го има. В който и да се окаже накрая Каноникъл. Така че съм съгласен с посоката на твоите разсъждения.

Представят си че губят много пари, които няма как да докопат никога. Но това си е съвсем на място за образцовия капиталист. :) 

Да, така е. Няма накъде повече да вдигнат самолета, но всячески ще се опиват да го правят.

преди 1 час, Pavel! написа:

Оказа се, че в Линукс десктопа няма пари и дръпнаха шалтера.

В Desktop-a може и да няма. Обаче в Linux има още много-много пари. Само че не е толкова лесно да бъдат докопани, както например продаването на нефт.

Не съм сигурен поради какви причини работите в Каноникъл не потръгнаха. Може просто, Шътълуорт да капитализира инвестицията или да е решил да се отърве. Или пък са се разраснали твърде много...

Дори Меките дадоха задна на Уиндоус и казаха, че вече не е толкова важен.

Аз много искам да се изпортят по тази линия. :)  И ще наблюдаваме как къщичката от карти ще рухне. :D Нищо, че продуктът не налива най-много пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пилотното Убунту (Юнити) няма нито по-добра визия, нито по-добри настройки. По отношение на настройките, Юнити е по-зле и от Уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, rado84 написа:

Пилотното Убунту (Юнити) няма нито по-добра визия, нито по-добри настройки. По отношение на настройките, Юнити е по-зле и от Уиндоус.

Гледай го как изглежда, след като зареди. Ubuntu има по-издържан, кажи го търговски, вид. Особено си личеше в старите версии. Сравнено с другите дистрибуции - фонтове, теми, тапет, всичко беше нагласено. Повечето от останалите, тогава, изглеждаха в дефаултна конфигурация за съответната среда. Най-лошото, обаче, беше че имаха доста недомислици в конфигурацията - например стартирането. Явно беше, че не бяха правили особено задълбочени тестове на повечко машини. :)

Иначе на ниво бъгове и технологии бяха еднакви. И сега пак са си равни.

преди 22 минути, rado84 написа:

Юнити е по-зле и от Уиндоус.

То Mac са по-зле и от Юнити, като настройки. Но когато имаш такава визия - не се брои за минус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единственото Убунту, което ми харесваше като визия, беше 10.10. След това го осраха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунту  са разработили само Юнити като десктоп среда. Във версията 10.10 се ползва Гном 2,който го има и в момента чрез форка му MATE при Минт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че какво лощо има в това да си развиват Бозата , всички вирусни пушки да са насочени към нея ,меките да слагат разни брони и да кърпят. Линуксът да си стои настрана ,на завет и да им гледа сеира!Така вертуалният свят ще е ЧУДЕСЕН!:):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, rado84 написа:

Единственото Убунту, което ми харесваше като визия, беше 10.10. След това го осраха.

Не са виновни Canonical. Разработчиците на Gnome, силово премахнаха Gnome 2, за да може да се наложи Gnome 3, която нямаше да се приеме от 90-99% от потребителите. От екипа на Mint с куп хватки успяха да я ползват в още една версия на дистрибуцията и след това МАТЕ ги спаси, а и тяхната подкрепа даде бъдещето на този проект.  Ако имаш забележки към първите версии на Unity, които си имаха завършен вид (разработката беше започната много преди това с netbook изданието), ползвай някоя от първите версии на Gnome Shell за да видиш разликата. Гледаш екрана и се чудиш, какво е това.

Вместо да се оплакваш, можеш да инсталираш xorg, mate-core и mate-utils и да си конфигурираш десктоп по свое желание. Никой не е длъжен да ти покрива напълно нуждите. Стандартните десктоп конфигурации са за некапризни потребители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Pavel! написа:

Дори Меките дадоха задна на Уиндоус и казаха, че вече не е толкова важен. Като цяло целия десктоп пазар върви назад в последно време. Най-популярната ОС отдавна е Андроид, а тя няма десктоп версия.

Съгласен съм с това за Windows, също така от известно време наблюдавам развитието на гореспоменатите системи генерално и си правя някои изводи, макар и на някои от вас това да им се стори конспиративно.

Създаването на Win 10 беше доста преждевременно и в резултат виждам сборка от XP, Vista, 7 и 8, както и rolling модела на ъпдейти от Linux, което ме довежда до друг извод - следваща версия на Win няма да има, а само надграждания. Също така, забелязвам че границата между визуалните стилове във всяка следваща версия на някои графични среди в Linux все повече се размива с тази на Win 10. Това донякъде си го обяснявам с наемането на Linux разработчици, които да работят за MS. От казаното дотук, излиза, че Win 10 е създаден освен за по-качествено следене на потребителите, но и за да погълне и в последствие - да заличи Ubuntu, особено имайки предвид всички "партньорствa" с Linux, закупуването на Github, договорките с производителите и т.н.

Бъдещето на Windows го виждам като една хибридна Lin/Win операционна система с rolling release model, с включване на CMD и Bash (нещо, по което вече се работи). Ubuntu предполагам, че ще се "влее" в новата система и ще се комерсиализира. Ако това стане, ще е ясно бъдещето на останалите дистрибуции.

Относно Android, както и при десятката - цел оптимизиране на разходи за програмисти според мен ще се надргади до хибрид, включващ най-доброто от Android, Chrome OS и Remix OS, за да върви на всички устройства.

Редактирано от housetime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, housetime написа:

Бъдещето на Windows го виждам като една хибридна Lin/Win операционна система с rolling release model, с включване на CMD и Bash (нещо, по което вече се работи). Ubuntu предполагам, че ще се "влее" в новата система и ще се комерсиализира. Ако това стане, ще е ясно бъдещето на останалите дистрибуции.

По принцип съм фен на фантастиката, но трябва да има някакви граници между научната фантастика и фентъзито.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, cybercop написа:

Вместо да се оплакваш, можеш да инсталираш xorg, mate-core и mate-utils и да си конфигурираш десктоп по свое желание. Никой не е длъжен да ти покрива напълно нуждите. Стандартните десктоп конфигурации са за некапризни потребители.

Много дълга и сложна. По-лесно би било със sudo apt-get install cinnamon и ако извадиш късмет да няма счупени пакети веднага след инсталацията, всичко би било супер. Само че Микроникал са се погрижили да си защитят грозното отроче Юнити и да те спрат да не ползваш друга ДС - по време на инсталацията задаваш да ти иска парола при всяко влизане, за да можеш да си избереш ДС. Обаче не ти показва никакво меню за избор (16.04 ЛТС) и искаш или не, трябва да ползваш гнусното Юнити. Това са ходове типични за Майкрософт.

@AlkatrazBG, Cinnamon също е базирано на Gnome (май на Gnome 3, ако не бъркам).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, rado84 написа:

Много дълга и сложна.

@AlkatrazBG

Нито е дълга, нито е сложна. Както ще инсталираш канелата, така и мате - то. Пълният мета- пакет се нарича mate-desktop-environment. Написах ти "core" пакета, защото си с претенции, а глезотията се заплаща. В твоя случай  с малко напън, докато си направиш персонален десктоп с приложенията, които предпочиташ. Веднъж, като го направиш и си доволен можеш да запишеш всички инсталирани пакети с интервал между тях в една команда - "sudo apt install mate-core mate-utils mate-media..."  и при следваща инсталация само да я копираш от запазен текстов файл. Ще имаш за минути твоята си конфигурация, без да влагаш почти никакъв труд.

Виж, аз как съм си направил командите за обновяване на кеша:

sudo updatedb && sudo update-icon-caches /usr/share/icons/* && sudo update-mime-database /usr/share/mime/

update-mime-database ~/.local/share/mime/ && update-desktop-database ~/.local/share/applications/ && fc-cache -fv

Периодично, само връщам командите от историята на терминала с клавиша "Нагоре" и натискам "Ентър". Мързелива работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Pavel : Аз от толкова години ползвам Ubuntu с различна от Unity графична сред и, чак сега разбрах, че не е могло да се прави. Почти същата ситуация стана преди години. Влязох в двора на един познат и почнах да си играя с кучето му,  докато го чакам. Той излезе и доста учуден ми каза, че това куче не позволява на никой да го пипа. Тогава също му казах, че не съм знаел тази подробност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълни глупости.

Ти си глупости. 14.04 показва това меню (18.04 - също, при това на виртуалка), а 16.04 на реална машина - не. Може да не му харесва нещо от системата ми или да е проблем, защото правих това преди да стигна до инсталацията на затворения драйвер на енвидия и Канелата да не може да се подкара в софтуерен режим при първо стартиране. Или е това, или е бъг в 16-ката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, rado84 написа:

1. Може да не му харесва нещо от системата ми ...

2. Или е това, или е бъг в 16-ката.

1, Най- вероятно е така.

2. Това не е никак вероятно. Ubuntu 16.04 е една от най- безпроблемните  версии на дистрибуцията. Толкова е предсказуема, че е направо скучна.

Но, аз обичам скуката. https://s25.postimg.cc/zdgsfooi7/Ubuntu16_04_5.png

Можеш да ползваш, която сесия поискаш, стига да имаш сесия и мениджър на вход.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

Можеш да ползваш, която сесия поискаш, стига да имаш сесия и мениджър на вход.

Преведи сега какво е сесия и мениджър за вход. (И как става автоматичното влизане в сесията, което мисля му е проблема). Въпреки, че на снимката е точно това, пак трябва "преводач".

(Не навлизай в подробности как се задава подразбираща сесия).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Pavel! написа:

Андроид е ОС на Гугъл. Това е някакъв хоби проект на група любители. Нищо общо.

Не е хоби проект, реален Андроид е и е стабилен, 8-ма версия все още не. Като проект с отворен код, Андроид може да се компилира за различни архитектури, някои драйвери са затворени, но те вероятно не са нужни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна не съм ползвал Линукс и виждам, че има доста промени. Особено тази черна тема, която не знам как се маха. Някой да знае как се маха черната тема от KDE 5 и от Gnome 3. Всичко е черно и не се чете, включително и буквите. Черно на черно и синьо е малко дразнещо за очите ми. Пробвал съм по обичайният начин от настройки едва намерих, защото не се вижда и така да посоча Breeze Light. Но не става. При Gnome е пак така. Не ми се пробва и останалите графични среди

8fk6fv3t.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Pavel! написа:

Това Arch ли е?

Логото е на Manjaro.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• от eXXcal
      struct sembuf vop;
      vop.sem_num=0;
      vop.sem_op=1;
      vop.sem_flg=0;
      sem_op(semid,&vop,1);

• Дарение

• Добави ново...