Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 3 часа, acnekt написа:

8fk6fv3t.png

Тъмна тема със светли икони  - не вярвам да е дошло така само. В случая трябва да се смени темата, не иконите (може и тях, ако не харесваш плоски рисунки). Как става в КДЕ сега - не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, бат'начо написа:

Тъмна тема със светли икони  - не вярвам да е дошло така само

Ето как е и със стандартната тъмна тема:

https://i.imgur.com/4JQbQJb.png

https://i.imgur.com/Js8laUO.png

https://i.imgur.com/YDvtlSO.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, бат'начо написа:

Тъмна тема със светли икони  - не вярвам да е дошло така само. В случая трябва да се смени темата, не иконите (може и тях, ако не харесваш плоски рисунки). Как става в КДЕ сега - не знам.

Свалих дисто Manjaro с графична средна Gnome. Но някак си сякаш не е пълния пакет. Наложи ми се да сваля още Gnome пакети. Доста са го объркали.

Темата беше пак тъмна. После реших да видя и Plasma графична среда и тя беше автоматично някаква Breeze тема тъмно. Сигурно има някаква мания или изискване всичко да е под разбиране тъмно.

Съответно единственото, която успях бе да намеря светли икони, работния плот, но друго всичко остана така. Изтрих KDE. Сега поне успях да се върна на Gnome и с Adwaita тема https://github.com/GNOME/gtk/tree/master/gtk/theme/Adwaita, която е светла. Но QT прозорците или прозорците, които ползват KDE библиотеки  са все още тъмни. Нямам идея, защо е така.

http://fs1.directupload.net/images/180814/epbkbtja.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идея - how to qt5 apps use native gtk+ style .

Резултат -

2018-08-14_19-20-27.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Как мога да монтирам /tmp на /tmpfs (т.е. в RAM)? Става въпрос за този бъг, който съм докладвал ; в кометар 21 (тогава) съм намерил решение, само че по онова време имах инсталация с обикновени дялове, а сега съм направил LVM и през YaST тая опция вече не е достъпна, а проблемът още си го има, заради „доброто желание“ на разработчиците на KDE да си вършат работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Mozo написа:

Лесно. Ще си го нагласиш според изискванията и юзъра.

Нямам такъв файл makepkg.conf ; 99-sysctl.conf също; на openSUSE Leap 15 съм, ако има значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че нямаш, това е файл, който го има в Arch и се отнася за компилиране на пакети в RAM паметта. Това не се отнася до теб, по-надолу си ти ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Mozo написа:

Разбира се, че нямаш, това е файл, който го има в Arch и се отнася за компилиране на пакети в RAM паметта. Това не се отнася до теб, по-надолу си ти ;)

Т.е. само това, което се пише в /etc/fstab ? :07:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но ще промениш обема според изискванията си и ще оставиш директориите, които искаш. Не виждам причина да не стане при openSUSE, но дори и да не стане ще върнеш промените и толкова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Mozo написа:

Да, но ще промениш обема според изискванията си и ще оставиш директориите, които искаш. Не виждам причина да не стане при openSUSE, но дори и да не стане ще върнеш промените и толкова.

Благодаря ти! :07:Стана! :07:RAM-а ми е 8 GB,  така, както е написано от теб, работи супер. Трябва ми само за /tmp, така че добавих само първият ред. А, и това, че съм написал 4 GB, би ли попречило в някакъв момент на работата на програмите или OS примерно, или „4“ в случая означава „до 4“?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, че не съм виждал и по- странни неща, но три обновления за три дни ми се виждат в повече от нормалното.

https://s25.postimg.cc/6efsfe9v3/ubuntu_kernel.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересен проект от Valve:

Valve Rolls Out Wine-based "Proton" For Running Windows Games On Linux

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Valve-Steam-Play-Proton-Linux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно така, използва се Vulkan и производителността не би трябвало да е различна, не е "обикновено" вино.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, whitepixel написа:

Интересен, но си остава вкиснало Вино. Друго си е  натюр гаме за платформата.

Няма нищо по-добро от нейтив за платформата.

Но според мен и останалите игрови платформи са далеч от идеалния пример. Може би нещо от типа на GOG инсталаторите върху Windows с игра правена за Windows, най-много се доближава. В останалите има по нещо, а на места и много, гнило. Например, Steam е налагане на магазин, DRM, интернет връзка, DLC и нестандартни локации на файловете. Дотираме го, защото предлага адекватно отношение към Linux, което останалите не проявяват.

Иначе Wine си го харесвам. Обаче, доколкото не се възприема като "пътя напред".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Сдобих се сравнително скоро с един доста ниско производителен лаптоп.

Asus EeePC 4G.

Идеята е да има някакъв софтуер за да може да се ползва - който иска да гледа в интернет нещо си който иска музика да слуша и т.н

Виждам, че има SSD 4гб. Какво аджеба да му кача на тези 4GB?! виждам че в BIOS има някакъв setup дали да е finished или start. Слагам го на Start и да буутва от ссд-то но ми дава Reboot and select proper device.

Дали може да му инсталирам OS на карта памет?

Идеята е да му взема някакви "къси" пари и да ми се маха от главата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълноценно няма да намериш. Не знам на Андроид какви са системните изисквания (като идея, дали става не знам).

И си намерих занимателно четиво покрай теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да проверя какво може това на ВиртуалБокс със подобни параметри. Инсталирах го, оправих хранилищата, махнах флаш-плъгина и на Лисик-20 АББА от Тубата тръгна идеално. Имаше и около гигабайт и нещо свободно място.

2018-08-24_12-24-34.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, бат'начо написа:

Реших да проверя какво може това на ВиртуалБокс със подобни параметри. Инсталирах го, оправих хранилищата, махнах флаш-плъгина и на Лисик-20 АББА от Тубата тръгна идеално. Имаше и около гигабайт и нещо свободно място.

Да си кажа и мойто мнение, въпреки че не съм ги пробвал задълбочено.

1. Не е хубаво да се кръстосват фреймуърците QT и GTK съответно, защото това ще изяде доста място. Ако се махне GTK, Firefox и повечето леки среди също изхвърчат. Значи ще трябва да се лиши от QT, най-вероятно. Значи SMPlayer, Chromium и qBittorrent изхвърчат. Жалко, но май ще трябва.

2. 64 битовите ще са излишен лукс /ако изобщо чипа поддържа 64/. Значи трябва дистро с добра поддръжка на i686 архитектурата.

3. Желателно е да работи без Systemd. Всички дистрибуции със Systemd леко бавят и освен това системата лапа немалко памет. Разбира се, стартират по-бързо и се управляват по-лесно, но обикновения потребител няма да го усети осезаемо.

4. Желателно е да има пакетна система и все още да се намира софтуер за дистрото, което е инсталирано. Значи, Slackware базираните изхвърчат. Много неприятно, защото имат доста добри леки дистрибуции, но това е положението. Всъщност те изхвърчат и по още две причина - лакоми са за дисково пространство и трудно се поддържат.

5. Желателно е да се ползва лека среда, за KDE5 почти няма начин.

5. Може би е добра идея да се ползва RaiserFS, защото ще спести осезаемо място на диска. Или BTRFS, но не съм сигурен.

6. Флашка може, но ще е бавна.

7. Без swap.

Значи списъкът е долу-горе следния:

Linux Mint 18.3 "Sylvia" - Xfce (32-bit), LMDE 2/3, MX-Linux, Debian, Devuan, Puppy.

MX-Linux - почти става, но ще трябва някаква магия за мястото. Може би да се инсталне на флашка от голям компютър / виртуална машина, да се махната някои пакети и да тогава да се прехвърли. Иначе много добро дистро, което съм пробвал и съм много доволен.

Debian - може би ще трябва old-stable. И само с определени опции.

Devuan - само с определени опции.

Общо взето, само Mint Sylvia ми изглежда подходящ.

С нестандартна дистрибуция ще стане, но ползвателят ще е недоволен / затворен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Melmak ® написа:

5. Желателно е да се ползва лека среда, за KDE5 почти няма начин.

Нямам представа що за заблуда цари, че КДЕ черпи много ресурси, ползвах го на 1.6 GB рам (64 битова верисия) на това работи КДЕ (https://dot.kde.org/2018/08/22/kde-plasma-arm-laptop-pinebook

w1vk9x.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Daylight Dancer написа:

Asus EeePC 4G.

Идеята е да има някакъв софтуер за да може да се ползва - който иска да гледа в интернет нещо си който иска музика да слуша и т.н

Виждам, че има SSD 4гб. Какво аджеба да му кача на тези 4GB?! виждам че в BIOS има някакъв setup дали да е finished или start. Слагам го на Start и да буутва от ссд-то но ми дава Reboot and select proper device.

Дали може да му инсталирам OS на карта памет?

Идеята е да му взема някакви "къси" пари и да ми се маха от главата.

Какви са му характеристиките в момента и правени ли са подобрения? 

преди 1 минута, whitepixel написа:

Питащият трудно ще натъкми дистрибуция на 4 GB SSD и 512 МБ РАМ. Възможно е, но трябва да е доста навътре в оптимизацията на Линукс дистро.

Такива игрички, мислех, че са останали в миналото, но все изплува някой подобен въпрос. През 2018г. трябва да имаш осигурени 1 GB физическа памет само за уеб браузъра за нормална работа. Отделно, този процесор не е дори i686 архитектура и инсталаторите на повечето дистрибуции вече не го поддържат. Но, музика може да се слуша без проблем с някаква орязана дистрибуция. За текстообработка не става, заради малкия екран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди 6-7 години колегата имаше такова и отваряше 1таб в браузър и гледаше тубата, за друго не ставаше. Ако в момента успяваш да гледаш нещо без да насича - това е максимума :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bvbfan написа:

Нямам представа що за заблуда цари, че КДЕ черпи много ресурси, ползвах го на 1.6 GB рам (64 битова верисия) на това работи КДЕ (https://dot.kde.org/2018/08/22/kde-plasma-arm-laptop-pinebook

w1vk9x.jpg

:)  ARM?

Дърпа прилично много. Както и GNOME 3, впрочем. Да не говорим, колко ресурси по диска лапат тия теми. Виж, ако е въпрос да подкараш прилично изглеждащо приложение на трите големи платформи, QT няма равна.

преди 4 часа, whitepixel написа:

Питащият трудно ще натъкми съвременна дистрибуция на 4 GB SSD и 512 МБ РАМ. Възможно е, но трябва да е доста навътре в оптимизацията на Линукс дистро.

Вярно. Подозирам, че последния влак да се инсталира нещо прилично на такава машина е NetBSD. Даже може и да влезе идеално на диска, ако се концентрира основно върху gtk2 приложенията.

https://www.netbsd.org/ports/i386/netbook.html

Обаче не виждам някой да е пробвал такава комбинация с 7-цата или 8-цата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@whitepixel : free -m дава използваната памет, а не заетата. Пусни "top" и ще видиш разликата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• от eXXcal
      struct sembuf vop;
      vop.sem_num=0;
      vop.sem_op=1;
      vop.sem_flg=0;
      sem_op(semid,&vop,1);

• Дарение

• Добави ново...