Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Готов си да влезеш в swap. Тази дистрибуция не поддрържа ли мрежовата ти карта ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ама "трябва да е мнооого адванцед" не само продавача ами и купувача. Или пък да е много убедителен продавача и заблудена овца купувача.

Не мислех да го казвам/пиша, ама много "раздърпахте" "заданието".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях параметрите на горния лаптоп и за жалост те са антични. Наченки на що годе съвременни second hand почват от 130 лв, където няма ограничения в избора на среда и дистрибуция. Колкото и да е тънка цената на горния Asus, новия собственик ни XP да сложи, ни който и да е съвременен линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Melmak ® написа:

:)  ARM?

Дърпа прилично много. Както и GNOME 3, впрочем. Да не говорим, колко ресурси по диска лапат тия теми. Виж, ако е въпрос да подкараш прилично изглеждащо приложение на трите големи платформи, QT няма равна.

Не, нормална 64 бит ОС, браузърът си дърпа основно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Celeron M ULV 900mhz

CPU clock 630.1 MHz ?!

L1 32k+32k

L2 512K

1GB DDR2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайците продават евтини процесори, но не знам, дали си заслужава надграждането. С някоя минимилистична дистрибуция ще може да се ползва и за интернет, без големи очаквания. Или да си направиш някакъв дизайнерски десктоп от базова дистрибуция. Имай предвид, че инсталатор с i686 ядро е малко вероятно да може да тръгне на този процесор. Намери си образ, максимално за i586 архитектура. Обозначението в инсталаторите на Deban след Squeeze, kato i386 не е вярно, защото са i686. Live CD изданията имаха и i486/i586 ядра. Ubuntu, има такава поддръжка до версия 12.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работя в сервиз на едно толкова приятно място в София че "галите" носят какви ли не "железарии".

Сега ще видим накъде ще отидат нещата..Някой идея защо честотата е свалена до 600 и как да я направя 900?

====

Коя среда да ползвам ?

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/i386/iso-hybrid/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо забрави за деветка. Най- много осмица с LXDE. При това в стъпката на taskselect махаш отметката от "Debian desktop environment". Оставяш само "Графична среда" и "Стандартни полезни инструменти". Честотата на процесора ти е последна грижа. 

Не знам, какви гали имате. Нашите са чисти римляни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.08.2018 г. в 11:41, Daylight Dancer написа:

Celeron M ULV 900mhz

CPU clock 630.1 MHz ?!

L1 32k+32k

L2 512K

1GB DDR2

Ще върви Лубунту 14.04.1, alternate по-добре, с Лисик ЕСР вместо ФФ (или друг по желание). Клипове през smtube с плеър по избор (по-добре mpv)(qmplay2 e само 64 битов). Добавяне на хранилище за пускане на "силни" формати филми/клипове е ненужно, щото ще ги пуска, ама няма да стават за гледане. Добавяне на staging хранилището на Лубунту е препоръчително, но може и без него. Ще трябва и пооптимизиране на едно-друго. Бях доскоро на нещо почти подобно, само че комп. Може и да не е вярно. Как ще се държи forcepae параметъра с енергопотреблението и въобще с лаптопските работи няма как да знам.

Лубунту 14.04.5 десктоп ще работи по-добре, но не знам дали може да понесе нея версия.

Гледане на онлайн клипове със съвременен браузър е мисията невъзможна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, бат'начо написа:

Ще върви Лубунту 14.04.1, alternate по-добре....

Стига изобщо да тръгне на i686 PAE ядро. На стария ми лаптоп със Celeron M на 1,5 GHz не успях да подкарам по висока версия от 12.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Би трябвало ... освен ако не добавят автоматично новата версия към викито.

https://help.ubuntu.com/community/PAE

Друг вариант е така.

https://askubuntu.com/questions/450400/install-lubuntu-14-04-lts-on-a-non-pae-processor/600422#600422

Но най-големия проблем е мястото, то на някои терабайт им е малко, а тук .........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Баш така си е.
As a result of this work, today we are releasing the Beta of a new and improved version of Steam Play to all Linux users! It includes a modified distribution of Wine, called Proton, to provide compatibility with Windows game titles.
https://steamcommunity.com/games/221410/announcements/detail/1696055855739350561
Стига говори глупости бе трол такъв. Като не ти харесва Линукс не го ползвай.
Производителността е много добра с протон. Дори бих казал че някои от игрите вървят по-добре отколкото под Уиндоус. Но се иска меса 18.2 и по-нова.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://news.softpedia.com/news/chrome-os-69-will-finally-bring-linux-apps-to-chromebooks-night-light-support-522367.shtml

Google планира за следващата версия 69 много нови промени , добавки и подобрения.

Linux за Chromebook ще позволи на разбратчиците да пишат код за Линукс на Chrome устройствата.  Другото ново, което се очаква е подобрения в File(Файл навигатор), за да се управлява лесно Linux  апликациите. Диктофон, текст към говор, нов дизайн Material Design 2.0, подобрение в сигурността, нов инструмент за  докладване....................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.08.2018 г. в 14:23, acnekt написа:

https://news.softpedia.com/news/chrome-os-69-will-finally-bring-linux-apps-to-chromebooks-night-light-support-522367.shtml

Google планира за следващата версия 69 много нови промени , добавки и подобрения.

Linux за Chromebook ще позволи на разбратчиците да пишат код за Линукс на Chrome устройствата.  Другото ново, което се очаква е подобрения в File(Файл навигатор), за да се управлява лесно Linux  апликациите. Диктофон, текст към говор, нов дизайн Material Design 2.0, подобрение в сигурността, нов инструмент за  докладване....................

Значи още 5-6 гигабайта към потреблението на РАМ... :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.08.2018 г. в 19:46, whitepixel написа:

По принцип може да се инсталира Debian, Bodi, Slitaz или друго нещо и сега.

Slitaz, определено е попадение. Бях забравил за него. А от това което виждам ми допада доста.

на 24.08.2018 г. в 20:40, whitepixel написа:

Така че, proof-of-concept за инсталация върху комп с  512 МB РАМ и 4 GB SSD е доказан ;)

Да, това е най-важното. Радвам се, че пряко тенденциите, някои от linux общността все още мисли за ресурсите.

Въпросът опира до компетентност как да се справи в процеса на инсталация при тези ограничени ресурси.

Не мисля, че е нужна кой знае каква компетентност, при положение че има пакетен мениджър със зависимости. Просто, ако тръгне да трие масово се гледа какво върши съответния пакет... И известно време, разбира се.

Във всички случаи се започва с минимал инстал без десктоп и надгражда с Х и WM,  и без никакви пълнофункционални DE.  За браузер избира FF отпреди Quantum, ESR 52 или още по-добре 45.

Защо пък във всички случаи? По-логично е. Също и по-желателно. Но далеч не е задължително. Може да тръгне от виртуална машина и там да "съблече" някое дистро, след което да го прехвърли на реалната. Ще му добави 1 час отгоре и трябва да е сигурен, че хардуера ще работи на съответното ядро. Но пък напълно възможно.

Според мен важната линия опира до добър пакетен мениджър, поддържащ зависимости. Няма ли го това, времето за инсталация отлита в открития космос. :)

на 27.08.2018 г. в 10:11, Росен Р. Александров написа:

Стига говори глупости бе трол такъв. Като не ти харесва Линукс не го ползвай.
Производителността е много добра с протон. Дори бих казал че някои от игрите вървят по-добре отколкото под Уиндоус. Но се иска меса 18.2 и по-нова.

:))) Отново добро включване!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.08.2018 г. в 10:11, Росен Р. Александров написа:

Като не ти харесва Линукс не го ползвай.

За Линукс трябва практика и свикване. В началото може да е доста стряскащ за някой, който цял живот е карал с Бозата. Казвам го от опит. В началото и за мен беше стряскащ, а отделно, че имаше и един проблем (не всички дистрота го имаха, но специално Минт го имаше), който никой никога не успя да ми помогне да реша. Едва след време без да искам сам открих какво го причинява и набих шута на виновника. И честно да ти кажа чувството след като сам си решиш проблем в Линукс е несравнимо, особено, когато спадаш към категорията "Линукс нуб", а професионалистите се почесват безпомощно. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Мине се, не мине много време и не мога да пиша и създавам папки в NTFS - дяла. Пробвам в терминал като root : chown - R акаунт /dev/sda3 / това ми е този дял /, chmod -R акаунт /dev/sda, chmod -R root /dev/sda3. И нищо не се случва - а преди месец всичко си беше точно. Къде бъркам? ОС - Ubuntu MATE 18.04

.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четеш тук и си решаваш проблемите завинаги. Търси секцията "Подкарване на игра от NTFS дял".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, проблема се оказа прозаичен. Преди 2 дена ми угасна тока и този дял беше отворен. Оказа се, че не съм затворил " правилно " този дял. Пуснах Бозата, затворих дяловете  "правилно " и всичко си дойде на мястото. А това с /fstab - а, това си " играх " 2006 година. А командите в терминал / първата /, действаше правилно. И друг път съм имал точно този проблем, ама хайде де  - " Старост - нерадост ". Забравил съм. Благодаря Ви на всичките, чета Ви коментарите. Може да не коментирам, но чета ... помощта от коментарите Ви ми е помогнала доста пъти. Поздрави на всички - линуксари. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mozo написа:

Четеш тук и си решаваш проблемите завинаги. Търси секцията "Подкарване на игра от NTFS дял".

Това сега ли го добави? :D

Иначе, браво за интересните материали и ентусиазма да ги систематизираш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, разбира се, материалът е публикуван доста отдавна :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току-що с малко чужда помощ още една уиндоуска програма си "замина" и която вече няма да ми липсва - ImgBurn. Липсваше ми, защото с нея можех да запълвам всичките 4.7GB на DVD. Но след инсталирането на udftools & libudf0, ImgBurn вече не ми трябва, защото K3b автоматично си ги засича и активира.
А гледам, че и Handbrake се справя доста добре и доста бързо с конвертирането. Ще го тествам още малко и ако всичко е точно, Movavi Video Converter също ще бъде заместен с open source програма. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, rado84 написа:

Току-що с малко чужда помощ още една уиндоуска програма си "замина" и която вече няма да ми липсва - ImgBurn. Липсваше ми, защото с нея можех да запълвам всичките 4.7GB на DVD. Но след инсталирането на udftools & libudf0, ImgBurn вече не ми трябва, защото K3b автоматично си ги засича и активира.
А гледам, че и Handbrake се справя доста добре и доста бързо с конвертирането. Ще го тествам още малко и ако всичко е точно, Movavi Video Converter също ще бъде заместен с open source програма. :D 

Сите 4.7 гиги? Ай сиктир...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Eclipse2G написа:

Сите 4.7 гиги? Ай сиктир...

Правил съм го и под Уиндоус, вече мога и под Линукс.

Под Уиндоус с ImgBurn. Избираш файлова система UDF и те така те 4.65GB филм се плясва на DVD-то.
Под Линукс с K3b. Отваряш синаптика, пишеш udf и инсталираш libudf0 и udftools. При записването на диска K3b сам си преценява колко е голям филмът и ако е повече от 4.3, активира udf тууловете и библиотеката и записва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...