Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 28 минути, rado84 написа:

Андроид присъства, където му е мястото - в раздела за мобилни телефони: https://www.kaldata.com/forums/forum/153-android-базирани-телефони/

А това, че линукс не било операционна система е голяма глупост.

Ми, не само аз мисля, ама и в нета го пише. Дал съм и линк. Май Линукс е ядро, а не ОС. Докато се стикова софтуерът до работеща ОС, доста дълъг път минава и ядрото е една малка част от него. Също, както писах по-горе, ако си го прочел, Дебиан какво е? Този Дебиан линукс ли е? 

Ubuntu is an open source software operating system that runs from the desktop, to the cloud, to all your internet connected things

От https://www.ubuntu.com/

Да не споря, ама да разясниш и на екипа на Убунту, че ти по-добре знаеш от тях каква им е операционната система, че те явно не знаят и са силно заблудени като я наричат Убунту. Кажи им, че е Дебиан, Линукс или каквото според теб е правилно.

Също, да те питам дали ползваш Linux ядро?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, rado84 написа:

spacer.png

Радо, скрий се! Линукс е ядро. Де го намери тоз превод? Да ти намеря видеото на Линус Торвалдс, от него да разбереш какво е Linux? Ся да не ме питаш кой е този?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Masakra написа:

От Арч до Дебиан, смятам разликата е от небето до земята, а още повече, че никой не ги класифицира като "линукс операционна система".

Те са GNU Linux дистрибуции. И, пакетната система, че е чак толкова голяма разлика. В крайна сметка, файловете от тези пакети в повечето случаи се разхвърлят в едни и същи директории. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линукс е ядрото но само по себе си нищо  не върши за обикновеният потребител освен да му подкара желязото и ето тук се намесват дистрибуциите така че по правилно е раздела да се казва Линукс дистрибуции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха, то тва било голяма смешка. И аз на работа съм си измислил прякор, който учудващо страничните хора си мислят, че ми казват така. Просто трябва да подадеш някаква информация в правилния момент и да я представиш за истинска. И после обяснявай, че нямаш сестра... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.03.2019 г. в 1:43, Masakra написа:

Та, според мен, крайно време е да се обособят различните операционни системи в такива раздели, а не всичките дистрибуции да се слагат под един знаменател и да объркват хората, че са "linux" операционна система.

По едно време имаше голяма врява, Linux дистрибуциите да се казват GNU/Linux. Това беше до голяма степен основателно, защото едва ли не излизаше сякаш GNU нищо не са направили и следователно може спокойно да се пропуснат. Например, да вземем тази интерпретация за историята на GNU/Linux:

Цитат

Linus Torvalds, роден във Финландия на 28.12.1969 г. През 1991 г. е бил студент в Университета Хелзинки и е работил на Операционна система Minix, която е създадена от Andrew Tannenbau. На тази система Linus Torvalds създава ядрото за бъдещата операционна система, която по-късно но си неговото име - Linux. A самият  Andrew Tannenbau въобще не е допускал, т.е. предполагал, че Linus Torvalds ще направи нещо, което за вбъдеще ще изиграе основна роля при разрабтката на това ядро и въз основа на него ще се създадат множество distributions. Debian - с пакетен формат *.deb. Базирани дистрибуции на Debian ca Linux Mint, Linux Ubuntu, (Linux Ubuntu през 2011 г. има нова графична среда - Unity, която е активна до 2018 г. После Michael Shuttleworth основател на Canonical LTD на Каймановите острови решава Linux Ubuntu отново да се върне на графичната среда Gnome с излизането на Linux Ubuntu 18.04 Bionic Beaver). Другата система е на Компанията RedHat - РедХат Ентърпрайз Линукс - малко по-късно (около 2002-2003 г.) излиза Проект Fedora - създадена е дистрибуция Fedora Core c пакетен формат .*rpm, спонсорирана от компанията РедХет - RedHat. Графичните среди са Gnome, KDE, XFCE, MATE, LXDE, Cinnamon. При наличието на множество дистрибуции и при графичните среди има различни файлови мениджъри като Thunar, който се ползва при графична среда XFCE, Dolphin - KDE. Nautilus - GNOME. Докато Windows няма графични среди, както е при Linux дистрибуциите. Има файлов мениджър Windows Explorer и платени файлови мениджъри като TotalCommander наследника на MS-DOS - Norton Commander.

Никъде го няма Ричард Матю Столман. Unix също е изчегъртан от историята. Андрю Таненбау е "турист", проспал комерсиялния шанс. Експанзията на Intel също е незначителна подробност, незаслужаваща да се отбележе. Отворен код пък да не говорим. :)  Важното, че Michael Shuttleworth е на Кайманите и управлява Canonical LTD. :D :D

Така че донякъде съм съгласен с теб. Все пак, обаче, предпочитам разделите да си останат както са в момента, отколкото да се създава излишна и загрозяваща педантичност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако някой ползва CENTOS и  констатира забавяне на Firefox при изключване, нека си погледне добавките. При мен, след обновяване, браузъра зацикляше по 2-3 секунди при изключване. Когато погледнах в добавките, видях, че са ми качени всички налични локализации. След, като премахнах всички, освен българската, проблемът изчезна и браузъра се затваря нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет. Дайте идея как да инсталирам това под Кубунту:

https://store.kde.org/p/1297196/

-- Could NOT find KF5Activities (missing: KF5Activities_DIR)
-- Could NOT find KF5Activities: found neither KF5ActivitiesConfig.cmake nor kf5activities-config.cmake
-- Could NOT find KF5Declarative (missing: KF5Declarative_DIR)
-- Could NOT find KF5Declarative: found neither KF5DeclarativeConfig.cmake nor kf5declarative-config.cmake
CMake Error at /usr/share/cmake-3.10/Modules/FindPackageHandleStandardArgs.cmake:137 (message):
  Could NOT find Gettext (missing: GETTEXT_MSGMERGE_EXECUTABLE
  GETTEXT_MSGFMT_EXECUTABLE)
Call Stack (most recent call first):
  /usr/share/cmake-3.10/Modules/FindPackageHandleStandardArgs.cmake:378 (_FPHSA_FAILURE_MESSAGE)
  /usr/share/cmake-3.10/Modules/FindGettext.cmake:80 (FIND_PACKAGE_HANDLE_STANDARD_ARGS)
  /usr/lib/x86_64-linux-gnu/cmake/KF5I18n/KF5I18NMacros.cmake:28 (find_package)
  /usr/lib/x86_64-linux-gnu/cmake/KF5I18n/KF5I18nConfig.cmake:43 (include)
  /usr/local/share/ECM/find-modules/FindKF5.cmake:74 (find_package)
  CMakeLists.txt:21 (find_package)

-- Configuring incomplete, errors occurred!
See also "/home/dflt/Latte-Dock/build/CMakeFiles/CMakeOutput.log".
CMake Error: Cannot open file for write: /home/dflt/Latte-Dock/build/CMakeCache.txt.tmp
CMake Error: : System Error: Permission denied
CMake Error: Unable to open cache file for save. /home/dflt/Latte-Dock/build/CMakeCache.txt
CMake Error: : System Error: Permission denied

Грешката от компилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

sudo apt install latte-dock (ако го няма)

From Latte UI: Effects -> Indicators -> Style -> Get New Indicators...

и там - те, твоето, трябва да го има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, p4p написа:

Не целта е да влезне с индикаторите на скрийншота от kde-look.org
Taзи опция за интерефйеса я има само в Гит версията. В регулярната версия идваща от нормалното хранилище и бекпорт хранилището няма такова животно в итнерфейса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другото което ми идва на акъл е да разархивирам пакета. Въпроса обаче е къде точно да поставя индикатора. Питах в КДЕ-Луук и никой не ми отговори адекватно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, бат'начо написа:

Напротив има го но не виждам пакета който ме интересува. Unity Indicator

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам тогава какъв ти е проблем - инсталираш една добавка, намираш къде по настройките в домашната папка е конфигурацията, поставяш там подобно твоя разархивиран архив, виждаш че не работи и до там. Ако почнеш да си компилираш неща по системата ще го правиш или за всичко така, или ще си я счупиш. Е да, не и ако не ползваш Убунту. Избяга от Неона, сега го търсиш. Ако е само за тоя док - има докове валяло, какво като не е точно тоя.

Вариант2 (не знам какво ще се получи, според мен трябва да е "на голо") https://www.linuxuprising.com/2018/12/try-kde-plasma-desktop-as-snap-package.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, бат'начо написа:

Не разбирам тогава какъв ти е проблем - инсталираш една добавка, намираш къде по настройките в домашната папка е конфигурацията, поставяш там подобно твоя разархивиран архив, виждаш че не работи и до там. Ако почнеш да си компилираш неща по системата ще го правиш или за всичко така, или ще си я счупиш. Е да, не и ако не ползваш Убунту. Избяга от Неона, сега го търсиш. Ако е само за тоя док - има докове валяло, какво като не е точно тоя.

Вариант2 (не знам какво ще се получи, според мен трябва да е "на голо") https://www.linuxuprising.com/2018/12/try-kde-plasma-desktop-as-snap-package.html

Проблема е че има хора подкарали въпросния индикатор на Латте на мен не ми се отдава. Съжалявам но помоща ти по никакъв начин не ми помага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Колчо написа:
Проблема е че има хора подкарали въпросния индикатор на Латте на мен не ми се отдава. Съжалявам но помоща ти по никакъв начин не ми помага.

Еми тогава питай въпросните хора как са го направили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Колчо написа:

+ Дайте идея как да инсталирам това под Кубунту?

Отговор - слагаш Кубунту 19.04 и си готов на 9/10. Какво, че е бета и так далее - ще ти бичи дока (нъл туй е целта).

П.П. Всички знаят коя версия мотор караш и колко кубика, и даже как си го тунинговал, ама аз мисля, че си със Симсон версия 12.04 и се правиш на рокер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Microsoft Should be VERY Afraid - Noob's Guide to Linux Gaming

Голям смях първата минута! Не пропускайте. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички,

През последните 10 години ползвах почти всичко базирано на ЮНИКС и разбрах ,че ролинг дистрибуциите ми допадат най-много.Ползвал съм Gentoo,Calculate Linux,Sabayon,Arch,но не и Funtoo.Има ли някакви подводни камъни които да очаквам на Фунтоо,тъй като много ми се иска да го пробвам .Всякакви коментари от хора имали опит с Фунто са добре дошли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.04.2019 г. в 21:10, бат'начо написа:

+ Дайте идея как да инсталирам това под Кубунту?

Отговор - слагаш Кубунту 19.04 и си готов на 9/10. Какво, че е бета и так далее - ще ти бичи дока (нъл туй е целта).

П.П. Всички знаят коя версия мотор караш и колко кубика, и даже как си го тунинговал, ама аз мисля, че си със Симсон версия 12.04 и се правиш на рокер.

Първата цел е ЛТС дистрбуция която да не пише постоянно по ССД-то.
След това са всички останали.
Недей да правиш сравнения които не са релевантни. Кога плазма 5.15 ще е ЛТС - до колкото знам - никога.
За това и карам на 5.12.7. Говорих с автора на дока от гит версията - тя е пригодена за КДЕ 5.15. Това е положението. Ще си карам с 5.12.7 докато няма следваща ЛТС на КДЕ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той си работи и на 5.12 но без индикатора в версия Юнити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• Дарение

• Добави ново...