Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

на 7.05.2019 г. в 22:54, Melmak ® написа:

Да и на паметта са по-капризни Ryzen-ите. Но след заигравка, работят прилично.

Например и видеокартата RX590 не работи, а RX580 работи безпроблемно. Предполагам че проблема е подобен или същия...

Това с RX590 се оправя с nomodeset и после директно обновяване на видеодрайвъра. Подозирам, че е нещо подобно с 2200G...

В крайна сметка след редица проби на различни дистрибуции и подходи, това май ме спаси! Инсталирах по този начин системата, след рестарт пак nomodeset полазвах, влязох, инсталирах UKUU, сложих 5.1.1 ядро и оляля - след рестарт с новото ядро зареди  системата от първия път сама, при това в подходящата резолюция и на пръв поглед всичко както трябва да бъде! По-нататъшните стъпки не съм ги изпълнявал. Необходимо ли е да правя нещо друго? Видео-драйвъра инсталиран ли ми е (предполагам не-ядрото върши работа) - как да проверя и как да го инсталирам? Ако нещо друго е необходимо да правя ще се радвам да споделите!

Иначе само едно огромно Благодаря мога да кажа !!!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Камен Тодоров написа:

Необходимо ли е да правя нещо друго? Видео-драйвъра инсталиран ли ми е (предполагам не-ядрото върши работа) - как да проверя и как да го инсталирам? Ако нещо друго е необходимо да правя ще се радвам да споделите!

Най-важния етап вече си го минал. Да, трябва и то доста още неща да направиш за да ти работи оптимално.

1/ Имаш два пътя напред - комерсиален и свободен драйвър.Комерсиалния от AMD се казва AMDGPU-PRO, а свободния AMDGPU. Противно на очакваното, свободния не е по-бавен и бих ти го препоръчал. Важното е да не ги омешаш двата, защото видетото няма да работи в кобинация и от двете.

2/ Не забравяй, че графиката в процесора ти е VEGA, тоест последното поколение. Всичко за Ryzen 2400G или мобилните Ryzen или VEGA 56/64 ти върши работа като библиотеки.

Разликата е само в броя Compute Unit, пропускателната способност на шината и честотата.

3/ Библиотеките са доста нови и трябва да внимаваш да не добавиш нещо старо или за друго дистро от странични хранилища.

Общо взето, това което трябва да инсталираш за свободния драйвър е следното:

Цитат

Install the mesa package, which provides the DRI driver for 3D acceleration.

For 32-bit application support, also install the lib32-mesa package from the multilib repostory.
For the DDX driver (which provides 2D acceleration in Xorg), install the xf86-video-amdgpu package.
For Vulkan support, install the vulkan-radeon package. Optionally install the lib32-vulkan-radeon package for 32-bit application support.
Support for accelerated video decoding is provided by libva-mesa-driver and lib32-libva-mesa-driver for VA-API and mesa-vdpau and lib32-mesa-vdpau packages for VDPAU.

Това са за Arch, но предполагам в твоето дистро ще се казват по подобен начин. Amdgpu трябва да идва като модул в ядрото, но провери за всеки случай, дали съществува отделен пакет. 32 битовата поддръжка или мултилиб не зная как е направена в Mint. Може да ги има или да ги няма отделно пакетите, отново провери през пакетния мениджър.

Най-важният ти е mesa пакете, който трябва да имаш. Multilib и lib32 - това са вариантите за 32 битова поддръжка. Xf86-video-amdgpu е за 2D видеоускорение. Vulkan е най-важният за 3D ускорение. Libva и vdpau за ускорение при плейбек на видео, тоест когато гледаш филми. Ще трябва да го избереш и от настройките на видеоплейърите, след като го инсталираш.

Всеки индивидуален компонент си има собствен инструмент за проверка и информация - разрови да видиш. Например знам че има glxinfo, vulkan-info, vdpauinfo и т.н.

Ако търсиш в мрежата използвай думи от рода на DXVK / Lutris / Vulkan за да видиш как да си инсталираш системата. Информацията като цяло не е много точна и е разпокъсана, затова не мога да напиша подробно инструкции. Още повече нямам такава видеокарта.

https://github.com/lutris/lutris/wiki/How-to:-DXVK

преди 2 часа, Камен Тодоров написа:

Иначе само едно огромно Благодаря мога да кажа !!!!!!!

За нищо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Най-важния етап вече си го минал. Да, трябва и то доста още неща да направиш за да ти работи оптимално.

1/ Имаш два пътя напред - комерсиален и свободен драйвър.Комерсиалния от AMD се казва AMDGPU-PRO, а свободния AMDGPU. Противно на очакваното, свободния не е по-бавен и бих ти го препоръчал. Важното е да не ги омешаш двата, защото видетото няма да работи в кобинация и от двете.

2/ Не забравяй, че графиката в процесора ти е VEGA, тоест последното поколение. Всичко за Ryzen 2400G или мобилните Ryzen или VEGA 56/64 ти върши работа като библиотеки.

Разликата е само в броя Compute Unit, пропускателната способност на шината и честотата.

3/ Библиотеките са доста нови и трябва да внимаваш да не добавиш нещо старо или за друго дистро от странични хранилища.

Общо взето, това което трябва да инсталираш за свободния драйвър е следното:

Това са за Arch, но предполагам в твоето дистро ще се казват по подобен начин. Amdgpu трябва да идва като модул в ядрото, но провери за всеки случай, дали съществува отделен пакет. 32 битовата поддръжка или мултилиб не зная как е направена в Mint. Може да ги има или да ги няма отделно пакетите, отново провери през пакетния мениджър.

Най-важният ти е mesa пакете, който трябва да имаш. Multilib и lib32 - това са вариантите за 32 битова поддръжка. Xf86-video-amdgpu е за 2D видеоускорение. Vulkan е най-важният за 3D ускорение. Libva и vdpau за ускорение при плейбек на видео, тоест когато гледаш филми. Ще трябва да го избереш и от настройките на видеоплейърите, след като го инсталираш.

Всеки индивидуален компонент си има собствен инструмент за проверка и информация - разрови да видиш. Например знам че има glxinfo, vulkan-info, vdpauinfo и т.н.

Ако търсиш в мрежата използвай думи от рода на DXVK / Lutris / Vulkan за да видиш как да си инсталираш системата. Информацията като цяло не е много точна и е разпокъсана, затова не мога да напиша подробно инструкции. Още повече нямам такава видеокарта.

https://github.com/lutris/lutris/wiki/How-to:-DXVK

За нищо!

Уж успях да инсталирам май повечето неща, но не съм сигурен. CS GO пробвах и тръгна като върви що годе добре на High 1080p, но щом тръгна това мисля, че е добър знак. Сякаш на моменти има лек лаг, който под прозореца го няма, но е възможно да не съм инсталирал всичко или да не е по най-добрия начин, а не знам как да проверя. Може и да си въобразявам. Иначе доволно все пак, още една стъпка напред макар и да не знам как точно успях!  На пръв поглед май изглеждат ок нещата:

2019-05-14-14-53-54.png 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Камен Тодоров написа:

Сякаш на моменти има лек лаг, който под прозореца го няма, но е възможно да не съм инсталирал всичко или да не е по най-добрия начин,

Може да играеш с API-то. От настройките на играта виж какви опции има - може би ще са OpenGL и DirectX. Най-добре е ако можеш с Vulkan, но за стари игри няма да го има. Та, интересното е че можеш евентуално да форсираш DirectX, който да мине през DXVK или D9VK и така да спечелиш малко отгоре.

Само че ако си със Steam, първо ще трябва да го пуснеш да зареди през Proton, за да имаш DirectX в играта. Мисля че е възможно.

Ако си с Wine / Lutris, ще трябва да инсталираш DXVK.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, rado84 написа:

Без драйвъри как предлагаш да играя игри?

В Дебиан не е добра идея да се слагат ППА ,аз по рано кат имах АТИ бях забил еднп ППА от Убунту и ударих дръвчето Дебиан почна да бачка едва едва след малко четене се оказа че ми трябва nonfree репото на Дебиан и работата тръгна мазно мазно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.05.2019 г. в 0:54, rado84 написа:

Без драйвъри как предлагаш да играя игри?

MX Tools + пакетни менижъри

има 1000 начина и без PPA да се инсталират драйвъри

и режеш цяло дистро за нещо дето не си видял :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Kieli написа:

MX Tools + пакетни менижъри

има 1000 начина и без PPA да се инсталират драйвъри

и режеш цяло дистро за нещо дето не си видял :lol6:

Проблема му е че на Дебиан е забил РРА а то не е добра идея

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

PPA за Ubuntu. Не виждам нещо в тази конфигурация от думи, което да насочва към добавяне на това персонално хранилище в Debian. След толкова години, Debian така и не разрешиха PPA. Има една шепа backports хранилища, които са предимно от издателите на определени приложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, cybercop написа:

PPA за Ubuntu. Не виждам нещо в тази конфигурация от думи, което да насочва към добавяне на това персонално хранилище в Debian. След толкова години, Debian така и не разрешиха PPA. Има една шепа backports хранилища, които са предимно от издателите на определени приложения.

Нали това казвам че е забил някое РРА за драйвера в Дебиан та затва не му е минал номера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да и аз бях така и стигнах до извода че има само две дистрота Дебиан и Редхат другото са деривиати и чист Линукс
Дериват или деривиат? Кое от двете е по-правилно?
Ето ти речник:
http://rechnik.info/%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82

Дериват има две значения:
Финансов инструмент
Телефонен пост

Derivative e Libreoffice, който е подобен на OpenOffice

https://www.computerhope.com/jargon/l/libreoff.htm

https://eurodict.com/dictionary/derivative-18683
Derivative - производен, производна, неоригинален, вторичен.
DEBIAN, UBUNTU, LINUX MINT, KUBUNTU, LUBUNTU, XUBUNTU, Red Hat, Fedora, Korora, OpenSuse. :) :) :)

Синонимен речник на производен

(прил.) изходящ, произходящ, произлязъл, произтекъл
http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD

derivative [di´rivətiv]

I. adj производен; вторичен; неоригинален; деривационен; ◊ advderivatively;

II. n
1. ез. производна дума;
2. мат. производна функция;
3. хим. дериват.

http://rechnik.info/derivative

https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:RedHatFamilyTree1210.svg

Linux is more than an OS. It’s an idea where everybody grows together and there’s something for everybody. 

Източник на цитата:

https://itsfoss.com/best-linux-beginners/

List of Linux Distributions

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

Видях разклоненията на Linux Red Hat и Debian, то свят да ти се завие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Камен Тодоров написа:

CS GO пробвах и тръгна като върви що годе добре на High 1080p, но щом тръгна това мисля, че е добър знак. Сякаш на моменти има лек лаг, който под прозореца го няма, но е възможно да не съм инсталирал всичко или да не е по най-добрия начин,

Щях да забравя, виж колко VRAM си резервирал за графиката в BIOS. Ако е само 256MB ще е от полза да я направиш на 1GB.

преди 21 часа, Камен Тодоров написа:

а не знам как да проверя. Може и да си въобразявам.

Това никой не може да ти каже. Трябват опити и известно ровене в мрежата. :) 

Под Windows играта би трябвало да ползва DirectX, а под Linux - OpenGL. Влез в Windows, настроките на играта и избери OpenGL. Така ще имаш база за сравнение, какво да очакваш под Linux. Ако и в този случай почне да лаги, явно не можеш да направиш много повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, petie1 написа:

Не съм забивал нищо. Проблемът е, че не можах да му добавя ППА, защото не разпознава командата за добавяне.

Но то вече няма значение. Арч се оказа, че е от бъдещето в сравнение с Даебиан и останалите деривати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остава да се " пребориш " и с Gentoo - тогава ще си баш линукс-гуру...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vasettoo написа:

Остава да се " пребориш " и с Gentoo - тогава ще си баш линукс-гуру...

За какво му е?  И без това от анкетата излиза, че Gentoo се ползва от куцо и сакато. Но да покажеш една Mageia в този форум на Linux асове, вече си е атракция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, rado84 написа:

Но то вече няма значение. Арч се оказа, че е от бъдещето в сравнение с Даебиан и останалите деривати.

Кога станА калайджия, кога ти почерне задника . :D

Неправилно сравняваш rolling и stable дистрa

https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_compared_to_other_distributions

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, whitepixel написа:

Интересен линк за хората, които още не са си създали впечатления. И отново да, rolling са съвсем отделен случай с много интересни характеристики. /Вкл. и тесли :) /

До голяма степен същото важи за ултра-LTS дистрибуциите, както ги наричам.

преди 1 час, cybercop написа:

И без това от анкетата излиза, че Gentoo се ползва от куцо и сакато.

Не мислех че идеята е да чекнеш точно дистрибуциите, които ползваш в момента. Ако е така, направете още една анкета с такива условия.

преди 1 час, cybercop написа:

Но да покажеш една Mageia в този форум на Linux асове, вече си е атракция.

О, да трудовия стаж. :D  Във всеки случай Gentoo е нищо пред LFS, както каза Petie1 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, whitepixel написа:

Кога станА калайджия, кога ти почерне задника . :D

Неправилно сравняваш rolling и stable дистрa

https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_compared_to_other_distributions

Проблемът с копирането от HDD към SSD, който имах в ментата, в Арч го няма, което автоматично го прави лучшие от всичките.
Всъщност Убунту беше лучшие, когато беше 10.10, после го прецакаха тотално.  :lol:  

От времето на дюъл буута съм си запазил в текстов файл времената за копиране и Арч просто цепи мрака!

Taxi (1998).mkv, 3.4GB:
• Windows 7 - HDD  -->  SSD - 44 сек.
• Мента 18 и 19 - HDD  -->  SSD - 2 мин. 56 сек.
• Арч - HDD  -->  SSD - 16 сек.!!! :ohmy:

Не съм пробвал как стои въпросът с качването данни на флашка, но подозирам, че и там няма да има проблем при Арч.
При Ментите качваше 1.2GB и после увисваше. И за капак не можеш да го спреш (като натиснеш "отказ", нищо не се случва), а ако реснеш машината, флашката после е неизползваема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, rado84 написа:

За Arch мога да потвърдя, че има голяма доза истина в усещането.

преди 1 минута, rado84 написа:

От времето на дюъл буута съм си запазил в текстов файл времената за копиране и Арч просто цепи мрака!

Taxi (1998).mkv, 3.4GB:

Това с каква програма го правиш? Нищо не бие по надеждности скорост cp от командния ред. Rsync също "кърти мивки", въпреки че специалитета му е копиране през мрежата.

Обаче, ако решиш да ги пробваш, много внимавай с какви параметри ги извикваш, за да не получиш нещо много странно накрая.

преди 4 минути, rado84 написа:

Не съм пробвал как стои въпросът с качването данни на флашка, но подозирам, че и там няма да има проблем при Арч.
При Ментите качваше 1.2GB и после увисваше. И за капак не можеш да го спреш (като натиснеш "отказ", нищо не се случва), а ако реснеш машината, флашката после е неизползваема.

Тука 100% ти е от графичните среди и програми. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

За какво му е?  И без това от анкетата излиза, че Gentoo се ползва от куцо и сакато. Но да покажеш една Mageia в този форум на Linux асове, вече си е атракция.

Абе, доста така двойни стандарти от теб..

Ако аз кажа че я ползвам, ще изтъкнеш оная противна фраза, как ползвам само някви екзотични системи, разработвани от 1 човек, и неактивно обновявани че видиш ли бил на погребението на баба си :D

Но тук вече относно другите говориш за престиж, ако я ползват :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, rado84 написа:

Проблемът с копирането от HDD към SSD, който имах в ментата, в Арч го няма, което автоматично го прави лучшие от всичките.
Всъщност Убунту беше лучшие, когато беше 10.10, после го прецакаха тотално.  :lol:  

Taxi (1998).mkv, 3.4GB:

Тази разлика ти се получава от някакво кеширане от файловите менъджери, които изполваш

За обективност, поне в Линукс, ползвай  един и същ метод за копиране  от конзолата,  без кеширане -   dd.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, whitepixel написа:

Тази разлика ти се получава от някакво кеширане от файловите менъджери, които изполваш

За обективност, поне в Линукс, ползвай  един и същ метод за копиране  от конзолата,  без кеширане -   dd.

Файловият мениджър е един и същ навсякъде - PCManFM. А времето в бозата беше просто за сравнението между Мента и Боза, иначе Боза не ползвам вече 2 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, rado84 написа:

Файловият мениджър е един и същ навсякъде - PCManFM.

и пак нямаш гаранция че са напълно еднакви в тяхната компилация, а даже и да се еднакви като версия/сорс, остават възможностите за разлика в настройката на кърнелите.

затова или ползвай горния метод през dd, или  избери трудния начин да търсиш разликите в настройките за кернела през sysctl  съответно за Арч и Минт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, whitepixel написа:

и пак нямаш гаранция че са напълно еднакви в тяхната компилация, а даже и да се еднакви като версия/сорс, остават възможностите за разлика в настройката на кърнелите.

затова или ползвай горния метод през dd, или  избери трудния начин да търсиш разликите в настройките за кернела през sysctl  съответно за Арч и Минт

Късно ги казваш тези неща, вече затрих ментите. Но мога да ти кажа, че кърнелите им бяха стари - на 18.3 беше 4.13.0-45, специално инсталиран от мен (защото 4.10 беше трагедия), а на 19.1 беше 4.19.41 или нещо такова. Докато в Арч е 5.0.13. Наскоро излезе и 5.1 и сигурно има как да го инсталирам, но засега не виждам нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, cybercop написа:

Че какво ѝ е сложното на Магеята, та да се показва на линукс асовете?

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, rado84 написа:

Че какво ѝ е сложното на Магеята, та да се показва на линукс асовете?

В случая се оказва екзотична дистрибуция. А, няма как да обвиниш в сложност дистрибуция, която сама ти предлага, какво да инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от eXXcal
      struct sembuf vop;
      vop.sem_num=0;
      vop.sem_op=1;
      vop.sem_flg=0;
      sem_op(semid,&vop,1);

• от eXXcal
      Как мога да създам масив от 3 семафора (1,0,0) ?
    • от cybercop
      Това е проблем, който се появи при мен преди няколко години  при  DELL 1700 с обновяването на версията на CUPS. Първият документ се отпечатва коректно. Всеки следващ документ се отпечатва, като хаотично нахвърляни символи или просто размазани и несъразмерно големи букви. Примитивно решение е да се изключва принтера от захранването или свързващият кабел след всеки документ, но това е кошмар при работа с много документи, както за потребителя, така и за принтера.
      Наскоро включих два принтера към машини под Linux - Lexmark и IBM, които се оказа, че имат същият проблем. Порових се и се оказа, че проблемът е в това, че не се разтоварва паметта на принтера след  завършването на печата.
      Проблемът се решава за около десет секунди по следният начин. Приемам, че принтерът вече е добавен в system-config-printers или през уеб интерфейса на CUPS.
      1. Засича се вида на принтера с командата :
      lpstat -p
      2. Копира се името, което се намира след "printer" . Същото име, трябва да го има и в списъка на system-config-printers при добавените принтери.
      3. Копираното име се поставя на мястото на "IBM-Infoprint-1222" (без кавичките) в долните два реда.
      sudo lpadmin -p IBM-Infoprint-1222 -R usb-unidir-default
      sudo lpadmin -p IBM-Infoprint-1222 -o usb-no-reattach-default=true
      4. Двете команди се копират и изпълняват последователно в терминала. Тези с мазохистични наклонности може и да ги препишат.
      5. Принтерът се изключва и включва от бутона за захранването.
      Проблемът е решен. Не се спомням, дали се наложи да рестартирам компютъра, но мисля, че няма нужда от това  допълнително усилие.
    • от Недко
      Здравейте !
      Не успявам да инсталирам VIBER на Linux Mint 18 XFCE 
      (заедно с лаптопа са описани в подписа ми)

Свалих си .deb пакет за Линукс Убунту от сайта на Вайбър
      Опитах от терминал и с GDebi
      Не става. Излиза ми съобщение, че това не е deb пакет.

Гугъл показа, че и други са имали същия проблем,
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=269712

има и решение :
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=47&t=258067&hilit=viber

но от постовете разбирам, че, изглежда VIBER има проблем с начина, по който създава .deb пакета 
      и решението е било, чрез изтегляне на .rpm , преформатиране в .deb
      и чак тогава инсталиране.
      Даже авторът на решението дава линк към файла, който е направил, но е за 64 битова версия ...
      а аз съм с 32 битова ...

Моля за съвет или линк, ако някъде вече е публикувано решение на конкретната или подобна ситуация.

Предварително ви благодаря !

P.S. Пиша същия въпрос и в темите за Минт и за начинаещи в Linux ... знам ли къде ще се види по-рано и ще се намери решението.
      Моля да ме извините !
    • от rado7318@abv.bg
      Има много лесен начин да разберем Windows или Линукс е по добър!
      1. Ако се продават лаптопи, на които може да работи само Windows ще се купуват ли?   ДА!
      2. Ако на лаптопите може да работи само Линукс?
      Е , ще кажете то си има такива- Chromebook със Google Chrome OS.
      Следователно проблема на останалите Линукс дистрибуции е, че просто не са достатъчно разработени и на този етап са по скоро платформа за мазохисти. Не може безброй малки фирмички с по 5-6 програмисти да направят завършен качествен продукт, който да се равнява на продукта на фирми като Microsoft, Google или Аpple, нали?
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване