Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Туморът systemd на ново качествено равнище - първи опити за ограничаване на достъп до документация, за да расте без надзор какви точно ги върши, така го разбирам, а мотивът е смехотворен:
Man pages for systemd are no longer built by default in the name of faster builds.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=systemd-243-Coming-Soon
Говориш пълни глупости. Без да помислиш за идеята. И че винаги можеш да включиш документацията при компилиране.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Гости Тамболианеца
преди 25 минути, Росен Р. Александров написа:

Говориш пълни глупости. Без да помислиш за идеята. И че винаги можеш да включиш документацията при компилиране.

Съжалявам, че си кьорaв да прогледнеш очевадни тенденции в развитието на systemd.
И кой може да включи документацията при компилиране? Ония 5% от всичките Линукс потребители ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Тамболианеца написа:

Съжалявам, че си кьорaв да прогледнеш очевадни тенденции в развитието на systemd.
И кой може да включи документацията при компилиране? Ония 5% от всичките Линукс потребители ли?

Аз не съм кьорав, просто не съм като вас.

Мен ме интересува да работи.

Факти: Работи ли? -Работи!

Върши ли работа? -Да!

Други предимства, бързо зареждане на системата, паралелно зареждане.

Много елементарни за конфигурация услуги.

Забавя ли ми по някакъв начин системата? -Не!

Вече 9 години нямам никакви проблеми нито със Systemd нито с Pulseaudio.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Няколко новини, които си струва да се отбележат:

Linux Jurnal и OSDisc затварят врати.

Xfce издадоха версия 4.14.

Linux Journal has shut down (Bryan Lunduke)

Xfce Desktop 4.14 Released! ArchLabs Linux Install of Xfce + Tour (eznix)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Само за информация на потребителите на Xfce в Debian и Ubuntu. В Ubuntu 18.04 и Debian 10, малко са избързали с вкарването на нова версия (GTK3) на Whiskermenu във все още GTK2 базирания xfce4-panel. Опитвах да докарам интеграцията между темите, но винаги се получават разлика. За това, инсталирам последната GTK2 базирана версия на менюто и ефекта наистина ми допада. Тя не се надгражда, защото просто премахвам менюто, ако е инсталирано и поставям директориите от разархивирания пакет с данни на GTK2 базираната версия (Xenial, Stretch) ръчно във файловата система. Става за секунда, ако вече си отворил файловия мениджър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Richard Stallman goes to Microsoft

Напоследък корпорацията се е "развихрила" и то в положителен смисъл. :D  Много съм доволен, че освободиха exFAT. Първият случай на реална полза за обикновения "джо", откакто стартираха кампанията си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, но не беше както очаквах за exfat съдейки по заглавията предимно, пък като се зачетох - пак са си задници, ама са от нашите ;) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, бат'начо написа:

Да, но не беше както очаквах за exfat съдейки по заглавията предимно, пък като се зачетох - пак са си задници, ама са от нашите ;) .

Важното че влиза в ядрото, а не през FUSE и предполагаемо няма да съдят никой. Иначе незнам какво имаш в предвид. Може би те да го напишат, но това граничи с абсурда, предвид цялата история доскоро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ричард Столман се оттегля от Free Software Foundation

Освен президентското място във FSF, напуска и MIT.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=FSF-RMS-Resigns

.........................

Според мен се е поддал на отровните нападки напоследък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...
на 18.09.2019 г. в 9:23, Melmak ® написа:

Ричард Столман се оттегля от Free Software Foundation

Освен президентското място във FSF, напуска и MIT.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=FSF-RMS-Resigns

.........................

Според мен се е поддал на отровните нападки напоследък.

Да не вземе и той да отиде да работи в Микрошит, както създателят на Гном направи? :ohmy: 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линус Торвальдс не е обезпокоен от желанието на  Microsoft да контролират Linux

Източник: https://www.anti-malware.ru/news/2019-10-08-111332/30995

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, DarkEdge написа:

Източник: https://www.anti-malware.ru/news/2019-10-08-111332/30995

Защото не могат. Вече унищожиха Убунту, но има един куп други дистрота, които няма да успеят, като Арч и Дебиан. А дори и да успеят, просто ще минем на братовчеда на линукс - BSD и алчното говедо пак ще духа супата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Валсо написа:

Защото не могат. Вече унищожиха Убунту, но има един куп други дистрота, които няма да успеят, като Арч и Дебиан. А дори и да успеят, просто ще минем на братовчеда на линукс - BSD и алчното говедо пак ще духа супата.

"Алчното говедо" има повече приходи от всякога и вече официално Windows не е приоритет на компанията :D

Проблема е друг вече и то не само с MS - проблема е, че калуд провайдърите не плащат нищо, когато ползват open source продукти.
А иначе това, дали ползваш Linux/BSD или Windows на твоята машина - никой не го грее, ама изобщо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, borovaka написа:

калуд провайдърите не плащат нищо, когато ползват open source продукти.

Това е проблем на тези, които пишат кода за облачните системи, че не искат пари.
А ако алчното говедо не го грееше кой какво използва на машината си, нямаше сума народ да осъмнат с принудително инсталирана 10-ка (потребители със 7-ца или 8-ца) без да пита потребителя дали иска или не тоз боклук. Проблемът е, че алчното говедо иска всеки възможен долар на света да влезе в неговия джоб, а тъпакът му с тъпак не осъзнава, че няма да отнесе и цент там, където отиват всички.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, borovaka написа:

"Алчното говедо" има повече приходи от всякога и вече официално Windows не е приоритет на компанията :D

Не съм съгласен, М$ не спечелиха много повече, не случайно Amazon държат клауд-а, и дупката между тях ще става по-голяма. Затова Виндовс-а не е приоритет, искат да започнат да предлагат повече клауд услуги и повече варианти на избор. Което е от своя страна е нон-сенс за отвореният код, дали отворен или затворен, в централизиран клауд е все тая какъв е софтуера, което отваря хоризонтите за p2p и еквивалентни мрежи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 13.10.2019 г. в 10:46, DarkEdge написа:

Не ме учудва. Нещата вече са на такъв етап, че дори и много влиятелна корпорация не може да смачка Linux. Дори по-лошо, всеки злонамерен опит може да свърши с повече и по-добри клонинги.

преди 23 часа, borovaka написа:

Според мен, неглижирането на Windows ще доведе до края на Microsoft. Няма особено значение как изглежда паричното отношение и колко още бизнеса имат. Важното, че Windows се възприема като топ технологията на Microsoft. Ако съумеят да го съсипят, не само домашните ползватели, но и фирмите може да ги изоставят.

преди 23 часа, borovaka написа:

А иначе това, дали ползваш Linux/BSD или Windows на твоята машина - никой не го грее, ама изобщо.

Мене ме интересува да продължа да си ползвам Linux без проблеми. Или какъвто наследник на неговите принципи и технологии излезе. Windows също не е лош, но вместо да поправят някои лоши решения от миналото, Microsoft все повече го съсипват. При това проблемите не идват от техническия им екип. Така че вместо човек да се наслаждава, почва да си мисли как да го разкара ASAP. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Melmak ® написа:

проблемите не идват от техническия им екип

Май Сатя Надела (и висшият мениджмънт на М$) нещо оплеска политиката на компанията.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Melmak ® написа:

Ако съумеят да го съсипят, не само домашните ползватели, но и фирмите може да ги изоставят.

Той вече Е съсипан, няма накъде повече! Хем бавен, хем краде данни, хем те следи за всичко и навсякъде, а за капак ти навира и ъпдейти, които може и да не искаш и се рестартира, когато си иска без да те пита.

Повечето фирми и у нас, и по света, които предоставят някаква услуга (тоест имат сървъри) отдавна са на линукс. На пръсти се броят глупаците, които са останали на Боза Сървър. Тук-таме някоя фирма ползва и двете, но обикновено Бозата е на служебни лаптопи и компютри, докато сървърите са изцяло линукс.

Таман вчера правих меме точно в този ред на мисли. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, DarkEdge написа:

Май Сатя Надела (и висшият мениджмънт на М$) нещо оплеска политиката на компанията.

И аз така мисля. Въпреки че и много добри неща направиха напоследък... Най-вече не ми харесва, че допуска срив в имиджа на компанията. Сега говорят за задължителни онлайн акаунти. Ако това го допусне ще е следващия удар, след телеметрията в тази посока.

преди 7 часа, Валсо написа:

Той вече Е съсипан, няма накъде повече!

Има бая още къде да копат към дъното.

Хем бавен, хем краде данни, хем те следи за всичко и навсякъде, а за капак ти навира и ъпдейти, които може и да не искаш и се рестартира, когато си иска без да те пита.

Смятай гаф номер едно - телеметрията. Гаф номер две - ролинг с нестабилни ъпдейти. Гаф номер три - неуправляем механизъм за ъпдейти. Сега вече е почти невъзможно да се инсталира / преинсталира бързо, както и да се поправи в някакви мислими времеви рамки. Което ще вкара администраторите в невероятни филми. Тип психо-хорър. :D

Повечето фирми и у нас, и по света, които предоставят някаква услуга (тоест имат сървъри) отдавна са на линукс. На пръсти се броят глупаците, които са останали на Боза Сървър. Тук-таме някоя фирма ползва и двете, но обикновено Бозата е на служебни лаптопи и компютри, докато сървърите са изцяло линукс.

Таман вчера правих меме точно в този ред на мисли. :D

Немислимо е голяма фирма да заложи на Windows сървър. Освен да им държи вътрешната мрежа, което не е точно сървинг по мите дефиниции. Просто е прекалено голям риска и цената. За много малки фирми едно време беше на определена далавера, заради C# и т.н. Още по-любопното е че MS дължат ужасно много на сървъра. Успяха да докарат Windows Desktop, чак след като направиха хубава сървърна версия....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Melmak ® написа:

Немислимо е голяма фирма да заложи на Windows сървър.

Така е, но все още има и такива глупаци в България. Идеален пример за това - държавата. Разходи се из НОИ или някоя друга държавна институция, в т.ч. и ГДБОП - няма да намериш компютър с нещо друго, освен Ла*но 10.

И СофтУни ти промива мозъка да работиш/програмираш с 10-ка. Съответно чакаш по 10-15 мин. Visual Studio да тръгне на техните машини с 10-ка, а вкъщи на по-слаба машина с Боза 7 тръгва за максимум 2 минути. :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Melmak ® написа:

Не ме учудва. Нещата вече са на такъв етап, че дори и много влиятелна корпорация не може да смачка Linux. Дори по-лошо, всеки злонамерен опит може да свърши с повече и по-добри клонинги.

Когато прочетох това ми изникна отнякъде асоциация със съдбата на Open Office.  Опита да се постави под пълен корпоративен контрол, създаде пуснато на свобода чудовище. Сега Документ фондацията и съизмерима с търговска корпорация и генерира толкова средства, че дори спонсорира други проекти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък изобщо не съм на това мнение. Никой не му дреме особено много за вашата "телеметрия"  (освен да ви ползват като free тестери -  и да се отстраняват проблемите в последствие - а не предварително ). Ще сложат само online акаунти не, толкова за да ви следят инфото - колкото да ви вържат да ползвате "клауд инфраструктурата им". Те реално от това печелят. Точно в последно време Azure набира много-голяма скорост като cloud provider. Скоро пуснаха и виртуален декстоп, който директно ти stream-ва машината към thin client - с което още повече ще връзват към тяхната инфраструктура. Съответно това или ще си го заплащате, или ще си предоставяте данните - с което пак ще го плащате - безплатен обяд няма.

Аз се чудя много защо толкова се хейти политиката на MS и Windows. То и във free software е същото. RH (основно) плаща на програмисти, спонсорира проекти и т.н. - от там нататък ви се хвърля software по дистротата, които са по нестабилни Arch/Fedora и т.н. - вие тествате и репортвате бъгове (каквито има страшно много)  и после отсятият софтуер отива в RHEL. И никой да не ми приказва, че не били само RH ( изключвам другите корпорации разбира се - Intel/AMD/Samsung/VMWare/Citrix etc.), които реално движат всичко. На "добра воля" има много малко проекти.

MS в момента правят същото - пускат няколко insider ring-a + canary release на версия на windows - виждат какво се на*ира, и решават дали да freeze-нат update. А това ,че update-ите не можело да се manege-ват - релано в RHEL примерно как ги manage-вате? - versionlock/exclude на пакети ли? - щото това е чисто security issue.
Аз пък съм напълно съгласен с политиката на MS - rolling release и директно continuous delivery - изобщо не трябва да се интересуват дали Гошо/Пешо/Иван имат машини от преди 15 години, които ползват не се знае какъв хардуер и оправляват примерно водна централ или скенер - това е проблем на вендора на скенера/централата и т.н. Точно наскоро гледах някаква презентация за новия терминал който правят - и пича обясняваше как всичко е писано преди 100 години с легаси код, обаче като се опитат да го бутнат - някой пирмерно от нещо "критично" изревава ,че държи сървис писан преди 15 години, който разчита на това колко символа има напечатани в терминала. Е сори ама за такива простотии не са виновни MS а простака дето е правил софтуер за електроцентрала (перимерно) който работи по тоя начин.

Та хейтите всички, ама ако вие го пишете софтуера (без значение, дали е за MS,RH или кой да е) ми и интересно как ще handle-вате нещата.
А по темата за "administration hell-a", който ставал - има му лесното. Хората ви предлагат да си изнесете цялата инфраструктура при тях и те да ви manage-ват сървисите :) Така всички ще са доволни :D

п.с. Малко се еб..(бъзикам) в поста за някой неща - ама в повечето случаи се хейти без да се мисли

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Във Федора нямам идея как се управляват ъпдейтите, но в Арч са само ако искаш и можеш да си избираш какво да се ъпдейтне. Отделно, че има и начин да даунгрейднеш пакет - още нещо, което не ти е позволено в Бозата. Ако не искаш нещо да се ъпдейтва, просто го добавяш в списъка IgnorePkg на pacman и толкоз. А пък ако си го даунгрейднал, то програмата за даунгрейд сама ти предлага да го добави в списъка с игнорирани пакети на пакман.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Валсо написа:

Във Федора нямам идея как се управляват ъпдейтите, но в Арч са само ако искаш и можеш да си избираш какво да се ъпдейтне. Отделно, че има и начин да даунгрейднеш пакет - още нещо, което не ти е позволено в Бозата. Ако не искаш нещо да се ъпдейтва, просто го добавяш в списъка IgnorePkg на pacman и толкоз. А пък ако си го даунгрейднал, то програмата за даунгрейд сама ти предлага да го добави в списъка с игнорирани пакети на пакман.

Точно това е проблема - по този начин си създаваш security hell

п.с. И тук пак мисля, че гледаш от позиция на десктоп потребител. В смисъл, това, че аз си freeze-вам някакви версии на мизерния ми лаптоп и съм happy, ако нещо се прецака, не значи, че ще го направя това на prod server.
За Windows можеш да инсталираш ъпдейтите гранулярно, ако си join-ат в домейн - администратора може да избира. За Desktop Windows , си си платил точно за това - ти да не се занимаваш и те да ти update-ват software (дали ъпдейта е читав е съвсем друга тема на разговор, ама тогава можеш да им търсиш отговъорност - за това си си платил)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване