Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 1 час, borovaka написа:

че ще го направя това на prod server

Дори и със замразена версия на линукс, сървърът ти ще е много по-защитен откъм секюрити, отколкото ако е с Боза Сървър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 10 часа, Melmak ® написа:

Митове, бих казал. Двете системи са 95% еднакво производителни на обикновени x86_64 компютри.

Аха, добре. На два почти еднакви като хардуер компютри (аз имах по-слаб професор от неговия), само че единият с Арч (тогава още го тествах и сравнянвах с Мента 18.3, която беше на SSD-то, а Арч беше на бавния WD Green) и Боза 7 (моят), а другият само с Боза 10, пускаме Mad Max. Като мине интрото, аз си зареждам сейва и играя под линукс (нейтив), а Бозата още не е заредила интрото. :D Или ако искаш пример с онлайн игра, като World of Wanks: аз играя с Виното под линукс (е, няма звук, но се преживява). Пускам я, логвам се и влизам да играя. Минават 2-3 мин. от битката, аз си кемпя щастливо в храстите и чакам първата си жертва, а World of Wanks под Боза 10 още зарежда. Даже човекът поиска да му инсталирам 7-ца, защото 10-ката зарежда всичко много по-бавно, отколкото 7-цата. Щом уиндоуско зомби се оплака, че 10-ката е бавна, значи сметай колко е "велика". И за да е картинката още по-трагична, когато играехме World of Wanks, аз още бях с i3-4170, а той - с i5-4460P.
А сега вече аз имам и по-добър професор от неговия, и 4 пъти повече РАМ и няма как да ги сравняваме, за съжаление.

Времената за стартиране (от избиране името в гръб менюто) съм ги засичал с хронометъра на телефона. Systemd-analyze за Арч показва

[[email protected]]: ~>$ startup
Startup finished in 2.158s (kernel) + 2.474s (userspace) = 4.632s 
graphical.target reached after 2.462s in userspace

Ако в Бозата има такава функция, силно се съмнявам, че ще видиш цифри по-малки от 20 сек. И говорим за буут от нулата, а не Фаст Буута, който лъже уфсете, че стартира бързо. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбирам защо толкова се цени времето за буутване. На война ли сме, що ли?

Даже и ежедневно да изключвам (power off) и после включвам машината, дали ще са 5 или 20-30 секунди за мен няма значение в сравнение с целия ден след това.

Плюс това най-често го приспивам (suspend to RAM) и тогава това, което чакам, е да се събуди монитора – 2-3 секунди и LAN картата да се включи в мрежата – около 2-3 секунди след монитора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Ьрмалоу написа:

Аз не разбирам защо толкова се цени времето за буутване. На война ли сме, що ли?

Даже и ежедневно да изключвам (power off) и после включвам машината, дали ще са 5 или 20-30 секунди за мен няма значение в сравнение с целия ден след това.

Еми след като една ОС е оптимизирана за бързина (вкл. и да стартира бързо, все пак никой не обича да чака), тя ще е оптимизирана и всичко останало да извършва бързо. А щом със старта се мотае цяла минута, то какво остава за останалото...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Валсо написа:

Или ако искаш пример с онлайн игра, като World of Wanks: аз играя с Виното под линукс (е, няма звук, но се преживява).

Пробвал ли си FAudio? 

https://github.com/FNA-XNA/FAudio

Цитат

This is FAudio, an XAudio reimplementation that focuses solely on developing fully accurate DirectX Audio runtime libraries for the FNA project, including XAudio2, X3DAudio, XAPO, and XACT3.

Аха, добре. На два почти еднакви като хардуер компютри (аз имах по-слаб професор от неговия), само че единият с Арч (тогава още го тествах и сравнянвах с Мента 18.3, която беше на SSD-то, а Арч беше на бавния WD Green) и Боза 7 (моят), а другият само с Боза 10, пускаме Mad Max. Като мине интрото, аз си зареждам сейва и играя под линукс (нейтив), а Бозата още не е заредила интрото. :D

Възможно е. Но Win пуска множество натоварващи задачи, когато му скимне. Понеже няма как да ги спреш като бял човек, повторяемостта на екперимента клони към нула и принципно винаги ще има нещо, което пречи. Няма как да знаеш, че в този момент не е заел повече памет, че не индексира диска, че не дефрагментира регистрите, че не сканира за вируси, че не ъпдейтва и още какво ли не. То и затова 7-цата е по-бърза на теста, спрямо 10-ката, въпреки че кода отдолу сигурно е еднакъв.

И за да е картинката още по-трагична, когато играехме World of Wanks, аз още бях с i3-4170, а той - с i5-4460P.

Нещо е пречело на диска да работи нормално.

преди 2 часа, Ьрмалоу написа:

Аз не разбирам защо толкова се цени времето за буутване.

Да ти кажа и аз. Даже скоростта на зареждане на приложенията не е съвсем показателна. Важното е един път като се зареди програмата, колко е производителна. Или като се заредят много приложения как разпределя натоварването, дали бави прекалено и т.н.

преди 1 час, Валсо написа:

Еми след като една ОС е оптимизирана за бързина (вкл. и да стартира бързо, все пак никой не обича да чака), тя ще е оптимизирана и всичко останало да извършва бързо. А щом със старта се мотае цяла минута, то какво остава за останалото...

Двете неща са си съвсем независими. Да ти напомням ли, че едно време беше точно обратното - Linux се моткаше доволно много. Обаче мен ме кеше, защото се виждаше реално какво става. А в Windows-кия форум се правеха задълбочени, емпирични анализи на "червея" - колко пъти минавал, колко бързо се движел, къде се застоявал и прочие. :) 

И да - предпочитам 1000 пъти повече, като си изключа компютъра, да знам че е изключен. А не да ми влиза в някакви идиотски състояния за да спестя 5 секунди. Да не говорим ОС да знае по-добре от мене, какво всъщност искам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

преди 44 минути, Melmak ® написа:

като си изключа компютъра,

Ама ти го и изключваш?

За управление на услугите с повечко инфо за всяка: Easy Service Optimizer

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Melmak ® написа:

Пробвал ли си FAudio? 

https://github.com/FNA-XNA/FAudio

като си изключа компютъра, да знам че е изключен.

Чувал съм за FAudio, но не се бях сетил да пробвам с него.

А защо го изключваш? Аз го изключвам напълно веднъж в годината, когато отивам на почивка за 2 седмици. През останалото време го приспивам. Или рестартирам, понеже е с дюъл буут.

А това, което пречи на диска да работи нормално се казва Windows 10. :D Базовият код на 10 и 7 е еднакъв, защото все пак и двете са деривати на Глистата, но 7-цата (поне версиите до 2015 г. вкл.) няма кийлогъри, няма телеметрии и потребителско следене, а и не проверява във всяка една секунда за ъпдейти и по какъв начин може да те прее*е като се ресне, когато ѝ е кеф.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, DarkEdge написа:

:offtopic_s:

Ама ти го и изключваш?

преди 3 часа, Валсо написа:

А защо го изключваш? Аз го изключвам напълно веднъж в годината, когато отивам на почивка за 2 седмици. През останалото време го приспивам.

Преференции! :) 

Чувал съм за FAudio, но не се бях сетил да пробвам с него.

Наливаш файловете от архива в /drive_c/windows/system32/ , като презаписваш тези от wine. После  от winecfg > Libraries > *xaudio* (native, builtin). Ако искаш да си опазиш инсталацията чиста, направи отдлен prefix. За да извикаш wincfg/играта в определен префикс: WINEPREFIX='/home/user/.wineprefix' winecfg от командната линия.

Споменавам го, защото официалните инструкции за инсталация са леко странни.

Базовият код на 10 и 7 е еднакъв, защото все пак и двете са деривати...

И аз подозирам нещо такова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Базовият код на 10 и 7 е еднакъв

Чак еднакъв е доста силно казано. Все едно да твърдиш, че ВАЗ2101 и Фиат Абарт базово са еднакви

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, DarkEdge написа:

Чак еднакъв е доста силно казано. Все едно да твърдиш, че ВАЗ2101 и Фиат Абарт базово са еднакви

За някой, на когото му плащат да създава нови овце очевидно нищо не знаеш за продукта. Бозите 7, 8 и 10 представляват надградена Глиста. Всичките са базирани на нея с единствената разлика, че 8 и 10 са с тотално променен дизайн. Неслучайно стари драйвъри за Глиста работят и на трите следващи.

Отдавна мина времето, в което разработчиците пренаписват нещо от нулата, сега само се взема стар продукт, чийто код се подобрява и пуска с ново име.

И да, реално погледнато и двете подобия на коли базово са еднакви, защото шаситата им са от стомана. По същия начин е и с Бозите - основата е от Глиста, останалото са надстройки и други подобрения.

преди 15 часа, Melmak ® написа:

Наливаш файловете от архива в /drive_c/windows/system32/ , като презаписваш тези от wine. После  от winecfg > Libraries > *xaudio* (native, builtin). Ако искаш да си опазиш инсталацията чиста, направи отдлен prefix. За да извикаш wincfg/играта в определен префикс: WINEPREFIX='/home/user/.wineprefix' winecfg от командната линия.

Преди да направя това, което казваш, реших да проверя в репото дали го има. Оказа се, че не само го има, ами и бил инсталиран (не от мен, обаче). Явно разработчиците на Wine вече са го имплементирали в някоя от последните версии. "Светът на Чикиите" го играх с Вино 4.0, което беше стейбъл релийз за Мента 18.3.

[[email protected]]: ~>$ search faudio
community/faudio 19.09-1 [инсталиран]
    XAudio2 reimplementation
multilib/lib32-faudio 19.09-1 [инсталиран]

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Валсо написа:

Оказа се, че не само го има, ами и бил инсталиран (не от мен, обаче).

Т'ва е добре, но без Libraries няма да се включи. Защото напрактика имаш библиотеки с еднакви имена и Wine ще си ползва неговата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Валсо написа:

Бозите - основата е от Глиста, останалото са надстройки и други подобрения

Явно си дооста встрани от пътеката.. Спирам да офтопвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, DarkEdge написа:

Чак еднакъв е доста силно казано.

Едва ли биха пипали нещо по базовата функционалност, което работи добре. Дори и големите мастити в науката избягват да си го причиняват. Ако изобщо имам сянка на съмнение, че не е същото, то е заради износването на SSD-тата. За него може да са направили корекция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При стартирането на Win 10 (до версия 10240) беше с ядро версия 6.3. След което пренаписаха историята - ядро в. 10

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, DarkEdge написа:

При стартирането на Win 10 (до версия 10240) беше с ядро версия 6.3. След което пренаписаха историята - ядро в. 10

Докато не видя че са правили сериозни промени по файловата система в чендж лога, няма да го повярвам.  Принципно може да са правили съществени промени, но защо реши че двете ядра нямат нищо общо, незнам. Дори и ако са пренаписали 20% процента от кода, говорим за радикални промени, които си заслужават версията. Но останалото си е копи на същото. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само два примера - dism и powershell не са обратно съвместими. Честно - мързи ме да мисля да извадя други груби функционалнни разлики. Финтифлюшките не ги броим - те не са интересни.
Най-новото е ремонтна преинсталация в Win PE с имидж директно от сървъра на М$

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, Melmak ® написа:

Споменавам го, защото официалните инструкции за инсталация са леко странни.

По лесно от това, здраве :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въх,  Мозич  ама ти и на ингилизки го правиш сайта, евалла ! (На Лисика не му бях инсталирал БГ иначе щях да си остана "неук" за това).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, Mozo написа:

По лесно от това, здраве :)

Тъй де, въртим се около едно и също... Начинът показан в статията се води от оригинала. Минусът на него /и което не ми харесваше по начало/ е че оставя динамичните библиотеки в директорията в която си ги разархивирал. А това е леко неочаквано и неподходящо, особено ако не четеш инструкциите. Обаче, ако се комбинира с пакет, както е направил @Валсо е напълно възможно да се получи нещо прилично /тъй като библиотеките вече са на подходящо място в системата/. Като изключим това, статията я бива. Харесва ми, че показва овъррайдване през регистрите, което е хубав номер за пестене на време. Само че бих извикал Regedit с "wine regedit", вместо "winetricks regedit".

преди 15 часа, бат'начо написа:

Въх,  Мозич  ама ти и на ингилизки го правиш сайта, евалла ! (На Лисика не му бях инсталирал БГ иначе щях да си остана "неук" за това).

Аз пък нямаше да разбера, че я има на български, ако не беше ти. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Убунту и производни предлагаха при инсталацията да се избере и минимална инсталация. Доколко и дали работи не знам, но си изясних идеята защо първо се инсталира целия десктоп и после се махат зададените пакети като изпробвах Xubutu Core 19.10. Идеята му е да даде жив диск с минималната инсталация. Е, то е ненапълно официално, но дали ако следва предно посочената стратегия "инсталиране-махане" крайния резултат ще е същия? Аз мисля, че ще е мааалко по-различен. Та затуй е така направена минималната инсталация (ако работи, де).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, бат'начо написа:

Убунту и производни предлагаха при инсталацията да се избере и минимална инсталация. Доколко и дали работи не знам, но си изясних идеята защо първо се инсталира целия десктоп и после се махат зададените пакети като изпробвах Xubutu Core 19.10. Идеята му е да даде жив диск с минималната инсталация. Е, то е ненапълно официално, но дали ако следва предно посочената стратегия "инсталиране-махане" крайния резултат ще е същия? Аз мисля, че ще е мааалко по-различен. Та затуй е така направена минималната инсталация (ако работи, де).

Тури си един гол баш и си мажи наред мхм

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

имам въпрос, чудех се дали тук да го напиша или в темата за начинаещи, но тази тема е първа, за това тук.

имам клавиатура безжична клавиатура тръст с тъчпад, но не ми харесва как работи скролването - без никакви настройки е на two finger touch и работи трудно - когато му кефне работи както трябва, но понякога трябва да натискам повече или едвам да докосвам, чувствителността е ужасна - понякога свръхчувствителна, друг път обратното (но проблемът е само при скролване, курсора винаги си работи както трябва), искам да конфигурирам edge scrolling с 1 пръст. резултата от xinput:

Virtual core pointer                    	id=2	[master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              	id=4	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Trust Trust Wireless TouchKB            	id=9	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Telink Wireless Receiver                	id=11	[slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                   	id=3	[master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard             	id=5	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            	id=6	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            	id=7	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Trust Trust Wireless TouchKB            	id=8	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Telink Wireless Receiver                	id=10	[slave  keyboard (3)]

клавиатурата е тази https://www.trust.com/en/product/20960-veza-wireless-touchpad-keyboard

след като четох как става на synaptics пробвах да импровизирам:

xinput --set-prop 9 'Synaptics Edge Scrolling' 1 1 0

обаче резултата е:

property Synaptics Edge Scrolling doesn't exist, you need to specify its type and format

което е очаквано, та ми трябва вариант да листна/намеря какво се поддържа от trust-a и как се казва...

10x

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@the professor, виж това конфигуриране дали ще сработи при теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, DarkEdge написа:

@the professor, виж това конфигуриране дали ще сработи при теб.

няма да сработи, synclient иска synaptics touchpad...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване