Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

На минта нещо се скапаха правомощията.

https://ibb.co/C9PLsgx
https://ibb.co/Lz5hgt4
https://ibb.co/9H1B90y

и пак нямам права да пиша по моя си дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, petie1 написа:

Нещо не правиш както трябва при инсталирането на Ментата та затва става така

То няма какво толкова да направя не както трябва. Инсталаторът на Ментата е доста интуитивен и няма какво да оплескаш.

преди 4 часа, Melmak ® написа:

Че кой те агитира да ползваш ГИ?

Mozo. :D

преди 4 часа, Melmak ® написа:

Смесваш без да искаш alias с конфиг файловете.

Не смесвам нищо. В арч този файл се намира точно, където казах:
spacer.png

А не мога и да го създам, както спомена някой, защото той съдържа и други неща, освен ейлиъсите. Май са скриптове някакви, а аз тях не мога да ги напиша.

# Creates an archive (*.tar.gz) from given directory.
function maketar() { tar cvzf "${1%%/}.tar.gz"  "${1%%/}/"; }

# Create a ZIP archive of a file or folder.
function makezip() { zip -r "${1%%/}.zip" "$1" ; }

function extract {
 if [ -z "$1" ]; then
    # display usage if no parameters given
    echo "Usage: extract <path/file_name>.<zip|rar|bz2|gz|tar|tbz2|tgz|Z|7z|xz|ex|tar.bz2|tar.gz|tar.xz>"
 else
    if [ -f $1 ] ; then
        # NAME=${1%.*}
        # mkdir $NAME && cd $NAME
        case $1 in
          *.tar.bz2)   tar xvjf ../$1    ;;
          *.tar.gz)    tar xvzf ../$1    ;;
          *.tar.xz)    tar xvJf ../$1    ;;
          *.lzma)      unlzma ../$1      ;;
          *.bz2)       bunzip2 ../$1     ;;
          *.rar)       unrar x -ad ../$1 ;;
          *.gz)        gunzip ../$1      ;;
          *.tar)       tar xvf ../$1     ;;
          *.tbz2)      tar xvjf ../$1    ;;
          *.tgz)       tar xvzf ../$1    ;;
          *.zip)       unzip ../$1       ;;
          *.Z)         uncompress ../$1  ;;
          *.7z)        7z x ../$1        ;;
          *.xz)        unxz ../$1        ;;
          *.exe)       cabextract ../$1  ;;
          *)           echo "extract: '$1' - unknown archive method" ;;
        esac
    else
        echo "$1 - file does not exist"
    fi
fi
}

# jump directorys upwards until it hits a directory with multiple folders
up(){
  local d=""
  limit=$1
  for ((i=1 ; i <= limit ; i++))
    do
      d=$d/..
    done
  d=$(echo $d | sed 's/^\///')
  if [ -z "$d" ]; then
    d=..
  fi
  cd $d
}

# create an directory and directly cd into it
mcd () {
  mkdir -p $1
  cd $1
}

# set PATH so it includes user's private bin directories
PATH="$HOME/bin:$HOME/.local/bin:$PATH"

export PS1="\[\033[38;5;12m\][\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;10m\]\u\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;12m\]@\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;7m\]\h\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;12m\]]\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;15m\]: \[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;7m\]\w\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;12m\]>\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;10m\]\\$\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;15m\] \[$(tput sgr0)\]"

[ -e "/etc/DIR_COLORS" ] && DIR_COLORS="/etc/DIR_COLORS"
[ -e "$HOME/.dircolors" ] && DIR_COLORS="$HOME/.dircolors"
[ -e "$DIR_COLORS" ] || DIR_COLORS=""
eval "`dircolors -b $DIR_COLORS`"

И защо те напушва смях от ултра компресията? Какво му е лошото изходният файл да е възможно най-малък?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Валсо написа:

То няма какво толкова да направя не както трябва. Инсталаторът на Ментата е доста интуитивен и няма какво да оплескаш.

Е сега ще вдигна една ВМ с Мента

преди 5 часа, Daylight Dancer написа:

На минта нещо се скапаха правомощията.

https://ibb.co/C9PLsgx
https://ibb.co/Lz5hgt4
https://ibb.co/9H1B90y

и пак нямам права да пиша по моя си дял.

Какво???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.11.2019 г. в 0:53, Валсо написа:

Ментите нямат ~/.bashrc файл, така че alias-и - през крив Макрон.

.bashrc е "скрит" файл.
Трябва да се разреши показването на скритите файлове.
Дори да не се вижда може просто да се отвори през терминал с текстов редактор.
xed .bashrc
gedit .bashrc
и т.н
Да,в Linux Mint 18 и 19 присъства и в home,наред с .bash_history  и .profile.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nick_dimitrov написа:

.bashrc е "скрит" файл.
Трябва да се разреши показването на скритите файлове.
Дори да не се вижда може просто да се отвори през терминал с текстов редактор.
xed .bashrc
gedit .bashrc
и т.н
Да,в Linux Mint 18 и 19 присъства и в home,наред с .bash_history  и .profile.

Или с

ls -a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Валсо Ко е туй на снимката бре моето момче?

Screenshot from 2019-11-13 20-15-46.png

Screenshot from 2019-11-13 20-23-39.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 11 часа, petie1 написа:

Какво???

От снимките се вижда, че my_part разрешава на потребители от групата му да четат и създават файлове. „Ceco“ е в групата на my_part, но все пак не може да създава файлове.

Странно е, защото при мен на тестов файл работи със същите правомощия. Обаче не съм с ментата.

Може би ще се оправи, ако смени притежателя със себе си, ама надали това е добро решение:

$ sudo chown -R ceco /path/to/my_part

Освен my_part да не се брои за директория и да има по-различно отношение??? Не знам, не знам....

Редактирано от bornofash (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Валсо написа:

Mozo. :D

А, може.

Не смесвам нищо. В арч този файл се намира точно, където казах:

Смесваш. Локал може да се зареди буквално отвсякъде. Примерно където ти се инициализира шела, както е писал @borovaka. И даже е по-добре, защото bashrc може и да не се изпълни всеки път и тогава ще ги псуваш. Типичен пример е друг потребител, отдалечна сесия и прочие.

Знам. Общо взето или го има, или го няма. Повечето дистрота все още го слагат, но някои "фешън" глави са решили друго яче.

А не мога и да го създам, както спомена някой, защото той съдържа и други неща, освен ейлиъсите. Май са скриптове някакви, а аз тях не мога да ги напиша.

А, можеш и още как! Щом го нямаш, това е еквивалентно на празен bashrc или такъв, на който всеки ред е закоментиран.

И защо те напушва смях от ултра компресията? Какво му е лошото изходният файл да е възможно най-малък?

Кажи ми, че всеки килобайт е важен и си струва да чакаш 30 сек, вместо 5. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, bornofash написа:

От снимките се вижда, че my_part разрешава на потребители от групата му да четат и създават файлове. „Ceco“ е в групата на my_part, но все пак не може да създава файлове.

.....

Да. И аз мисля че така трябва да стане, както го е задал, но не вярвам че през GUI ще стане номера правилно. Първо че през графичния интерфейс редовно скапват функцията за промяна на правата, второ трябва да вдигне позволенията за да овъррайдне root флаговете. Трето, трябва дяла да е вече монтиран, преди да го направи.

И най-важното, да не го монтира systemd, защото всеки път ще "измисля" разрешенията. като гледам от третата снимка, точно това става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да пробва това https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/first-mint-xfce.html#ID2.6

Не знам защо си мисли, че ако има потребител Иван, то и графично Иван трябва да е член за групата "Иван". (останах с такова впечатление от показаното - хем е Иван, хем е root; може и да бъркам, но е пипано първо нещо през графичните настройки където не е трябвало)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Melmak ® написа:

Кажи ми, че всеки килобайт е важен и си струва да чакаш 30 сек, вместо 5. :) 

Специално с бекъпа на браузъра няма голямо значение. Но с видеото има. Примерно съм записал видео на десктопа си, свързано с някоя програма, което е станало 2 гигабайта след записа. Получателят има бавен нет и не може да зареди Тубата или пък точно тя е блокирана от админа на мрежата му. И какво правиш в такъв случай, а? Компресираш. В миналото под Боза с УинРАР точно с ултра компресия съм превръщал клипове, правени с Фрапс или с HyperCam2 от по няколко гигабайта, в няколко-мегабайтови архиви. Такова клипче от 2 гигабайта с ултра компресия много лесно става 5-6 мегабайта (крайният размер зависи и от самото видео, но във всеки случай става многократно по-малко от 2 гигабайта), което можеш да качиш където искаш или да изпратиш по някой месинджър, като Дискорд например или да го пратиш по и-мейла. Или дори да го качиш в zippyshare, където лимитът за файл е 100-200 мегабайта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току що качих Мента 19.2 и познайте? Има си .bashrc в домашната папка на съоветния потребител, чакаме пряко включване от @Валсо с коментар

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.11.2019 г. в 0:53, Валсо написа:

Ментите нямат ~/.bashrc файл, така че alias-и - през крив Макрон

Туй е за бисерите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Валсо написа:

В миналото под Боза с УинРАР точно с ултра компресия съм превръщал клипове, правени с Фрапс или с HyperCam2 от по няколко гигабайта, в няколко-мегабайтови архиви. Такова клипче от 2 гигабайта с ултра компресия много лесно става 5-6 мегабайта (крайният размер зависи и от самото видео, но във всеки случай става многократно по-малко от 2 гигабайта)

Ок. Щом казваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро. 

Надявам се да не съм объркал темата. Имам няколко въпросчета, свързани с Manjaro и nvidia и бих се радвал ако някой може да обясни нещата. 

След известно време прекарано с Elementary OS реших, че искам да мигрирам към Manjaro. Снощи самата миграция се случи, но имам малко проблеми с драйвъра на видеокартата - nvidia. 

Пробвах да инсталирам драйвар само nvidia няколко пъти, но резултата беше един и същ-след рестарт черен и екран и зависва. През терминала успях да го премахна и всичко тръгна. В последствие инсталирах Хибриден драйвър Intel/Nvidia Blumblebee или както точно там се казва. Тук нямам проблем при рестарт, но не мога да разбера каква точно е разликата между двата драйвъра и дали текущият е подходящ за моята машина. 

Имам и още един проблем-за да тръгне Manjaro  задължително трябва да съм с изключен Security boot. Това нормално ли е? 

Благодаря предварителнл за отделеното време :). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Остави да пуша написа:

Надявам се да не съм объркал темата. Имам няколко въпросчета, свързани с Manjaro и nvidia и бих се радвал ако някой може да обясни нещата.

Здравей. Аз съм с такава комбинация.

Пробвах да инсталирам драйвар само nvidia няколко пъти, но резултата беше един и същ-след рестарт черен и екран и зависва.

Това е долу-горе нормално. Имаш няколко версии на драйвъра на NVidia - nvidia-340xx, nvidia-390xx, nvidia-418xx, nvidia-430xx, nvidia-435xx, nvidia-440xx и може би само nvidia. Важното, че ако объркаш ще ти дава черни екрани. Сам трябва да видиш коя версия ти трябва, съобразно колко ти е стара картата.

Някои Linux дистрибуции имат nvidia detect и изглежда могат сами да избират коя версия да заредят. Но Manjaro не е от тях, ще трябва да си точен.

Самия драйвър идва с пакета linuxXXX-nvidia-XXX. Освен него, сигурно ще искаш nvidia-xxx-utils, nvidia-settings, lib32-nvidia*.

В последствие инсталирах Хибриден драйвър Intel/Nvidia Blumblebee или както точно там се казва. Тук нямам проблем при рестарт, но не мога да разбера каква точно е разликата между двата драйвъра и дали текущият е подходящ за моята машина.

Това е предимно за лаптопи, където има отделна видеокарта и видеоускорител към самия процесор, като идеята е че може да ги превключва в движение.

Обикновено не се ползва на Desktop-и.

Имам и още един проблем-за да тръгне Manjaro  задължително трябва да съм с изключен Security boot. Това нормално ли е? 

Ами и да и не. Мисля че GRUB е подписан, но не знам какви настройки ти трябват в UEFI менюто. Така или иначе няма почти никаква полза от тази функция. Уж предпазва от boot вируси, но такива не са изобщо популярни, да не кажа че са пълна екзотика в днешно време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Melmak ® написа:

Здравей. Аз съм с такава комбинация.

Това е долу-горе нормално. Имаш няколко версии на драйвъра на NVidia - nvidia-340xx, nvidia-390xx, nvidia-418xx, nvidia-430xx, nvidia-435xx, nvidia-440xx и може би само nvidia. Важното, че ако объркаш ще ти дава черни екрани. Сам трябва да видиш коя версия ти трябва, съобразно колко ти е стара картата.

Някои Linux дистрибуции имат nvidia detect и изглежда могат сами да избират коя версия да заредят. Но Manjaro не е от тях, ще трябва да си точен.

Самия драйвър идва с пакета linuxXXX-nvidia-XXX. Освен него, сигурно ще искаш nvidia-xxx-utils, nvidia-settings, lib32-nvidia*.

Това е предимно за лаптопи, където има отделна видеокарта и видеоускорител към самия процесор, като идеята е че може да ги превключва в движение.

Обикновено не се ползва на Desktop-и.

Ами и да и не. Мисля че GRUB е подписан, но не знам какви настройки ти трябват в UEFI менюто. Така или иначе няма почти никаква полза от тази функция. Уж предпазва от boot вируси, но такива не са изобщо популярни, да не кажа че са пълна екзотика в днешно време.

Много ти благодаря за отговора. 

Аз пробвах два от 4-те драйвъра и реших, че тези няма да работят и се отказах. Като се прибера ще пробвам и с останалите два - да видим кой е правилният и дали въобще има такъв. 

Иначе мислих да пробвам това - https://forum.manjaro.org/t/guide-install-and-configure-optimus-manager-for-hybrid-gpu-setups-intel-nvidia/92196, но не знам дали няма да счупя изцяло системата. Ще се радвам да споделиш какво мислиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.11.2019 г. в 18:46, бат'начо написа:

Не знам защо си мисли, че ако има потребител Иван, то и графично Иван трябва да е член за групата "Иван". (останах с такова впечатление от показаното - хем е Иван, хем е root; може и да бъркам, но е пипано първо нещо през графичните настройки където не е трябвало)

Не е случайност, че има група, която съвпада с потребителското му име.

Има такава концепция: User Private Groups (UPG)

https://security.ias.edu/how-and-why-user-private-groups-unix

на 15.11.2019 г. в 15:08, Остави да пуша написа:

Като се прибера ще пробвам и с останалите два - да видим кой е правилният и дали въобще има такъв. 

Иначе мислих да пробвам това - https://forum.manjaro.org/t/guide-install-and-configure-optimus-manager-for-hybrid-gpu-setups-intel-nvidia/92196, но не знам дали няма да счупя изцяло системата. Ще се радвам да споделиш какво мислиш?

Не мисля, че е възможно да няма Linux поддръжка. 

Ако действително имаш лаптоп с хибридна система си заслужава. Иначе трябва да ползваш само Intel-ската, която е слабичка. Трябва да те предупредя, че нямам опит с такива системи, така че не мога да помогна повече от това. Може би затова не ти тръгва директно с nvidia драйвъра. Или е защото е хибридна, или защото не си улучил версията или защото картата е прекалено стара /над 10 години/.

на 15.11.2019 г. в 15:08, Остави да пуша написа:

Аз пробвах два от 4-те драйвъра и реших, че тези няма да работят и се отказах. Като се прибера ще пробвам и с останалите два - да видим кой е правилният и дали въобще има такъв. 

Всъщност имаш и още една лесна възможност. Зареди живият диск на Pop!_OS и виж как са го конфигурирали. Той е добър за странни лаптопски системи.

https://system76.com/pop

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. 

Снощи пробвах да инсталирам един по един и да пробвам да намеря правилния, но и така не тръгна. В крайна сметка реших да пробвам нещата от урока, който бях споделил в предния си пост. Инсталирах драйвъра 390 и следвах всичко от урока. И Ура! Всичко вече работи нормално. Мога да превключвам между двете карти когато си реша. 

[mention=15431]Melmak [/mention] благодаря за отделеното време! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикуваха новия списък с 500-те суперкомпютри:

https://www.top500.org/news/china-extends-lead-in-number-of-top500-supercomputers-us-holds-on-to-performance-advantage/

https://www.top500.org/lists/2019/11/

https://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=51889

Цитат

В рейтинге операционных систем, используемых в суперкомпьютерах, уже два с половиной года остаётся только Linux;

Распределение по дистрибутивам Linux (в скобках - 6 месяцев назад):

49.6% (48.8%) не детализируют дистрибутив,

26.4% (27.8%) используют CentOS,

6.8% (7.6%) - Cray Linux,

4.8% (4.8%) - RHEL,

3% (3%) - SUSE,

2% (1.6%) - Ubuntu;

0.4% (0.4%) - Scientific Linux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• от eXXcal
      struct sembuf vop;
      vop.sem_num=0;
      vop.sem_op=1;
      vop.sem_flg=0;
      sem_op(semid,&vop,1);

• Дарение

• Добави ново...