Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 1 час, vpvelev написа:

Няма значение че след това трябва повече време да оправяш бъговете и грешките, отколкото си отделил да напишеш програмата.

Нищо не оправят. Вземат ти парите и после те оставят да го ду*аш. Идеален пример за това е VMWare - тъкмо се наканих да си платя за лиценз и те прее*аха програмата от 12-та версия насам и аз се отказах да си плащам за лиценз. Може да имаш 8 ГБ РАМ, може да имаш и 8 ТБ РАМ, оно го*но все си реве, че не му стига паметта за виртуалната машина и дотам. Правиш виртуалка, заделяш 16 ГБ (аз имам общо 32 ГБ) РАМ, стартираш я и веднага - "нямате достатъчно РАМ памет за виртуалната машина, яжте ни VM-ския хой, защото ние бъгове не оправяме, нас ни интересува да ви вземем парите".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Днес привлякох за каузата един приятел, който от дългогодишен Уиндоуски потребител е "Минт" юзър вече. Надявам се за постоянно. Поредни проблеми си имаше с компа. Аз един-два-три пъти съм му помагал,

Публикувани изображения

Колеги добро утро. От чиста проба любопитсво ей така сложих да разгледам Поп ОС която е базирана на Убунту 20.04 и м илиза следната грешка 
https://dox.abv.bg/download?id=bb1e1b3920# -> линк за сваляне
За момента само със това разширение успявам да контролирам говора на всички приложения от статус панела във Гном. Грешката ми я прави и при Убунту и при ПопОС.
Същата не се проявява във манджаро или други Гном 3.36 дистрибуции които не са базирани на Убунту.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

Някой да е забелязал по- бавна/тромава работа на системата и приложенията след инсталиране на ядро 5.4 ? Подмених 5.15 в Ubuntu 18.04 с ядро 5.4 и ми се струва, че системата ми започна да работи някак по- тромаво. Все пак, възможно е и нещо да съм си внушил.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, cybercop написа:

Някой да е забелязал по- бавна/тромава работа на системата и приложенията след инсталиране на ядро 5.4 ? Подмених 5.15 в Ubuntu 18.04 с ядро 5.4 и ми се струва, че системата ми започна да работи някак по- тромаво. Все пак, възможно е и нещо да съм си внушил.

Убунтуто и неговите деривати принципно са си тромави. Ментата (18.3), като я понапълнех със софтуер, от 16 сек. за старт на системата скачаше на 30 сек., а и стартирането на самия софтуер ставаше по-бавно, отколкото беше веднага след прясна инсталация на Ментата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Не съм вкъщи в момента. Когато се освободя ще пиша. Но доколко си спомням вчера не забелязах някакво забавяне. Иначе щях да се ядосам. 😀

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Qdro 4.

преди 1 час, acnekt написа:

Не съм вкъщи в момента. Когато се освободя ще пиша. Но доколко си спомням вчера не забелязах някакво забавяне. Иначе щях да се ядосам. 😀

Стандартното ядро 4.15 за Bionic имах предвид. Не ми позволява да редактирам поста си. Ако до вчера си ползвал 5.4, едва ли ще имаш забавяне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

Някой знае ли, защо премахват вече втори модул за realtek от новите ядра на Ubuntu? Вероятно поддръжката се поема от друг модул, но аз ги свалих и добавих ръчно, за да не ме дразни съобщението, че липсват при обновяване. Става въпрос за модулите rtl8125a-3 и rtl8168fp-3.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята е, че firmware е голям пакет с миксиран лиценз, разделянето му може да ти спести ненужни файлове с рестриктивни лицензи както и от смисълът да ги сваляш, като не ти трябват. Няма нужда да ги инсталираш, ако нямаш realtek хардуер, би трябвало да е в firmware-realtek или нещо подобно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, bvbfan написа:

Идеята е, че firmware е голям пакет с миксиран лиценз, разделянето му може да ти спести ненужни файлове с рестриктивни лицензи както и от смисълът да ги сваляш, като не ти трябват. Няма нужда да ги инсталираш, ако нямаш realtek хардуер, би трябвало да е в firmware-realtek или нещо подобно.

Точно Realtek ми е мрежовата карта. Модулите са от прикачените към ядрото. С обновяването на ядрото, премахнаха първо единият модул, после и другия. Пакета firmware-relatek го ползвам в Debian. Поддръжка на мрежовата карта си имам и без тях. Просто ме дразни при обновяване всеки път да ми пее - "възможно е да липсват модули...".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах си последната версия на Manjaro Xfce и в българската фонетична клавиатура липсват кавичките („ “). Бяха на точката и запетаята със задържан шрифт. Сега там са знаците за по-голямо и по-малко (< >).

На какво се дължи промяната?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ги е сменил март месец

https://cgit.freedesktop.org/xkeyboard-config/commit/?id=7eefc7ad5b7842c9a4be96001b82f84783f0cebc

Кой ги определя тия стандарти –

Sesame Street Idk GIF

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, bornofash написа:

Някой ги е сменил март месец

Този някой се нарича Мартин Илиев. Не го познавам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поразрових се още

https://gitlab.freedesktop.org/xkeyboard-config/xkeyboard-config/-/issues/203

Май така е правилно. И колкото да ми е неприятно това, ще трябва да се примиря и да си добавя кавичките в собствена подредба.

Сериозно – Къде в българския език ще ти трябват тия знаци: <> :speak:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, bornofash написа:

ще трябва да се примиря и да си добавя кавичките в собствена подредба

Има кавички - преди "ю":

NeCAFIO.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, bornofash написа:

Сериозно – Къде в българския език ще ти трябват тия знаци: <> :speak:

Трябват си като пишеш по-голямо, по-малко, следователно и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, p4p написа:

Има кавички - преди "ю":

Да. Тия да, но на мен ми харесваха другите, официалните:  „ “

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.09.2020 г. в 21:48, bornofash написа:

Инсталирах си последната версия на Manjaro Xfce и в българската фонетична клавиатура липсват кавичките („ “). Бяха на точката и запетаята със задържан шрифт. Сега там са знаците за по-голямо и по-малко (< >).

А къде са били тогава знаците за по-голямо и по-малко (< >)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, vpvelev написа:

Правец   ;)

1024px-Pravetz-8D.jpg

https://bg.wikipedia.org/wiki/Клавиатурна_подредба

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз го имам Правец 8Д :)

Спах 2 дена в хотел "Шатрата" в Правец докато ми го дадат от завода. Не беше лесно тогава да си го купиш  :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

Където са кавичките сега :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май разбирам защо някои плюеха по systemd... Тия пе*али правят каквото си искат и старите потребителски конфигурации за systemd спряха да работят! Ама не са те тези, които ще ми кажат какво може и какво не, това не е Микрошит, дейва и нещастниците! Явно ще трябва да си търся заместител на shitd, че ако хвана лайното, дето е решило потребителски конфигурации да не работят, ще го ритам в бъбреците докато спре да мърда!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Валсо написа:

Май разбирам защо някои плюеха по systemd... Тия пе*али правят каквото си искат и старите потребителски конфигурации за systemd спряха да работят! Ама не са те тези, които ще ми кажат какво може и какво не, това не е Микрошит, дейва и нещастниците! Явно ще трябва да си търся заместител на shitd, че ако хвана лайното, дето е решило потребителски конфигурации да не работят, ще го ритам в бъбреците докато спре да мърда!

Кажи какво по-точно се е случило при теб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли някой който да е наясно с regex, че ми е нужна малко помощ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.09.2020 г. в 10:48, vpvelev написа:

Кажи какво по-точно се е случило при теб.

Оправихме го вече в Камината. Явно при всеки ъпдейт на systemd конфиг файловете биват по някакъв начин пренаписвани. Помни ти въведените стойности, обаче ги закоментира и те спират да работят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване