Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

"dpkg -i"="слагай, на моя отгворност"

О, това ми е обягнало. ОК, имам локален пакет без зависимостите - локално, как го инсталирам? В Мандрива/Роса е повече от елементарно, всякакъв пакет с urpmi - няма никакво чудене и си следи зависимостите, като счупен пакет може да сложиш доста трудно, докато тук е детска игра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами @cybercop вече ти каза- с gdebi, следи за зависимостите, автоматично ги тегли и инсталира, а ако ги няма- не ти позволява да инсталираш пакета. Просто задаваш .deb пакетите да  се инсталират с gdebi

Редактирано от upili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй като във Centos имах проблем със radiotray - нещо не се чува звука, незнам защо, а пък clementine ми товари много на моя комп, реших да направя нещо което да съчетава, работата в терминала, и слушането на музика без да ми товари машинката.

Конзолно радио за слушане/записване на български радио станции от линукс терминала (с mplayer)

код: https://github.com/ivoarch/konzolno-radio

инструкции:

Изпълнете в терминала.

konzolno-radio -h

h_1410095282_5735444_5a84cebc37.png

h_1410095354_1374043_8af9caebf3.png

h_1410095401_9762491_755164851f.png

Шарнете радио станции които вие слушате, за да ги дабавя :)

Сега има около 40 радиа.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове от няколко дена  всичките браузери дето имам лагват и крашват   за щяло и нещяло. Мозила,Хром  все едно исъщо.Ползвам ги и двата защото  има  неща които  не мога да пусна на 1 браузер.Мойта кочина ли е вече за контейнера   или  самите флаш и браузери са стигнали дъното. Ползвам еднин кирлив Adblock   и нищо друго като притурки.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами и аз ползвам Мозила и Хром, онзи ден ъпдейтнах всичко, но нито преди това, нито след съм имал някакъв проблем. Явно нещо друго е проблема

П.П. За по-голяма достоверност- и аз ползвам Адблок плюс :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове от няколко дена  всичките браузери дето имам лагват и крашват   за щяло и нещяло. Мозила,Хром  все едно исъщо.Ползвам ги и двата защото  има  неща които  не мога да пусна на 1 браузер.Мойта кочина ли е вече за контейнера   или  самите флаш и браузери са стигнали дъното. Ползвам еднин кирлив Adblock   и нищо друго като притурки.

Обикновено така се получава при проблеми с RAM. Няма никакви проблеми с FF. Хром си е боклук, но FF бачка абсолютно безпроблемно. Аз също съм с AdBlock.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На старата ми опитна щайга не мога вече да инсталирам последните две версии на Хрома-пише ми ,че хардуера не отговаря на изискванията на Хрома.FF си върви ,ама там пък проблем с флаша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за тия които евентуално  ще са мераклии да мигрират  на другия бряг  едно четиво за обща култура Migrating from Windows to Linux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за тия които евентуално  ще са мераклии да мигрират  на другия бряг  едно четиво за обща култура Migrating from Windows to Linux

Аз съм мераклия :) . Като видя аналог на Lightroom за Linux, и спокойно ще забравя за Windows. Ама нещо не го мернах в каталога от поста ти. Май много са внимавали да напишат само тези програми, които имат еквивалент за Linux :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На старата ми опитна щайга не мога вече да инсталирам последните две версии на Хрома-пише ми ,че хардуера не отговаря на изискванията на Хрома.FF си върви ,ама там пък проблем с флаша.

При мен Хрома и ФФ си бачкат нормално, ъпдейтват си без проблеми. Лаптопа не е нещо одобенно - Acer Aspire 7715z - оригинарната конфигурация с Кубунту 14.04.

Само ИЕ не тръгва  :huh: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RudeBoy  айде приготвяй флашката и диска за формат  LightZone Is a Free, Awesome Photo Editor and Alternative ...

Дръпни и го пробвай LightZone

Ей така се инсталва на Убунту  Install LightZone 4.0 On Ubuntu 14.04/13.10/13.04 ...

Ако тая не ти хареса ето ти още една алтернатива  да не си капо  darktable | the photo workflow software

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RudeBoy  айде приготвяй флашката и диска за формат  LightZone Is a Free, Awesome Photo Editor and Alternative ...

Дръпни и го пробвай LightZone

Ей така се инсталва на Убунту  Install LightZone 4.0 On Ubuntu 14.04/13.10/13.04 ...

Ако тая не ти хареса ето ти още една алтернатива  да не си капо  darktable | the photo workflow software

Ами той човекът си го е написал в коментарите:

"IS it really a replacement for Lightroom? Well, I don't think so: LightZone's DAM is pretty weak."

Не разбираш идеята на обработката на RAW формата. Не е целта програмата да има 1000 екстри. А да прави 10 неща, но - както трябва.

Основното, което се иска, е правилно да бъде разчетен цветовият профил на апарата, иначе губиш по 10 мин. на снимка, само да докараш прилични цветове. Същото е и с профила на обектива. LightZone може ли ги тези работи? Не мисля. Но все пак, ще я видя какво представлява.

А DarkTable съм го пробвал, пълен т***к е, с извинение :P  .

ПП. ОК, инсталирах въпросната LightZone. При опит да отворя RAW файл от Canon 1100D ми дава грешка "Unsupported camera". Стига бе - моделът е отпреди 3.5 години?!? Тия какво, нямат ли поддръжка? Айде у коша!

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгледах няколко дистрибуции базирани на Арк. До буутване на арк така не и стигнах. Да си призная честно като новобранец в Линукс Арк ми се стори прекалено сложен.

Сега в момента целта е да предценя коя ОС да оставя на Aspire 7542G - с Нетрънър (съвместим с Дебиан пакети) машината се държи прилично добре.  С нетрънър съвместим с Арк не съм тествал. Тази сутрин забих Манджаро на машината - работеше сравнително бързо. Не ми хареса факта че при поставяне на къстъм пакове с икони имаше в някои диалози разминаване с големината на самите икони и те не се визуализираха адекватно. На Нетрънър цялата му работа хубава но никак не се радвам на игрите които са забити от авторите на сборката. Освен това Стийм клиента ми е напълно излишен и съвършенно ненужен.

В общи линии - трябва ми дистро базирано на Дебиан с КДЕ което да не ми създава проблемите които имах с SolydXK. Сега мисля да тествам отново именно с него без да променям сорсове да видя дали пак ще крашне Долфин. НОкато цяло самото дистро за машина с 4 ГБ рам и процесор I3 на 2.4 гхц ми се стори доста тромаво. Вярно хард диска на машината не е първа младост освен това е от бавните. Не знам дали има смисъл да реинвестирам в нея да го заменям с нов или не защото не съм сигурен до каква степен това ще подобри цялостната работа на машината.

Обмсилям и вариант да пробвам чиста инсталация на Дебиан от оригиналните източници без да разчитам на дистрибуция базирана на него...

Редактирано от КОЛЕЦ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичкото това което не ти трябва се деинсталира за 15 минути . Кеф ти от конзола кеф ти от синаптик а  имаш  и софтуерен център  ако хептен ти е мъгла. Хората са ги сложили да ги има и спокойно може да си ги махнеш когато и както пожелаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичкото това което не ти трябва се деинсталира за 15 минути . Кеф ти от конзола кеф ти от синаптик а  имаш  и софтуерен център  ако хептен ти е мъгла. Хората са ги сложили да ги има и спокойно може да си ги махнеш когато и както пожелаеш.

Честно да попитам не е ли малко куриозно да се инсталира една добре работеща дистрибуция за да се премахват в последствие от нея пакети ненужни на крайния потребител който цели офис работа интернет банкиране и браузване в интернет?

Та както написах - работата май ще тръгне на инсталиране на минимална инсталация на Дебиан.

Редактирано от КОЛЕЦ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та както написах - работата май ще тръгне на инсталиране на минимална инсталация на Дебиан.

Дебиан не е претрупана със софтуер по подразбиране. Свали си стабилната версия - DVD-1 и още в началото избери опция "Алтернативни графични среди">>KDE.

Ако липсват системните директории - инсталирай xdg-user-dirs

Ако от контролният център не можеш да направиш някоя системна настройка (добавяне на принтер или задаване на автоматично влизане), тогава стартираш systemsettings като администратор и си правиш настройки на воля.

Ако направиш минимална инсталация - също ще трябва да инсталираш task-kde-desktop и разликата не е много голяма. Да си правиш потребителски десктоп, извън стандартните си е играчка, която рядко си заслужава усилията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми Колец щом ти е по-лесно да си играеш 10 час да теглиш и преправяш  прави го.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш скапан хард ще ти бута здраво перформанс-а, а за КДЕ харда трябва е бърз. На работа съм съм SSD и всичко лети и процесор Q9300 от 2008 г. , вярно 4 ядрен, но не може да се мери с I-тата. Сложи си Кубунту, щом дършиш на последователи на Дебиан. Като го инсталираш отвори конзолата и дай изхода от

sudo hdparm -Tt /dev/sda
(възможно е да не е sda, както се казва при теб) това тества скоростта на четене (кеширана и буферирана), ако втората стойност е по-малка от 80 MB/sec право го силвай в кофата тоя хард. :) Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
bvbfan   Ти си бил  голям капацитет бе батка :)  Как ги засилваш нещата към кофата се едно парите ги късаш  от дървото пред вас :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А DarkTable съм го пробвал, пълен т***к е, с извинение :P  .

Ще изчакам да видя какво ще каже бат' Пацо, понеже него май го интересува 11-то нещо в тоя род програми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bvbfan   Ти си бил  голям капацитет бе батка :)  Как ги засилваш нещата към кофата се едно парите ги късаш  от дървото пред вас :)

Говорим за 100-на лева, всеки, който работи може да си го позволи, дори може да си вземе малко SSD (32G)  и да сложи ОС-а там и другият да го запази за данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да ми заделиш  100 лева при заплата 350 . Да ти ги разбия ли  сега на  най важните разходи за месеца и да видим колко ще останат за хард? Можеш ли да  пресметнеш ,че се падат по 10 лева на ден ?  Реалното купуване  не е като виртуалното дето го практикуват тука във форума. А не мога ли тия 100 лева да ги дам за 2 кубика дърва и да се грея 1 месец  пък да си карам и със стария диск  дето прави 70 MB/sec . Или да си купя 1 заден бут свинско и   2 месеца да  нагъвам пържолки ? Като си  надделеем над масрафа  да  слагаме компютрите до контейнера  тогава и твоя съвет ще е актуален.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да остана с Netrunner - с пакетите съвместими с Дебиан. Само ще помоля малко по късно като се прибера от ездата на велосипед да получа точни инструкции как да преманха без остатъци ненужните ми игри и стийм клиента... Мерси предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да ми заделиш  100 лева при заплата 350 . ...

Това е суровата действителност. За съжаление. :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Новата версия на konzolno-radio 1.0.3 е готова!

Всички нови подобрения, инфо на тази страница .

Линкове за сваляне, също подробности и снимки на уеб страницата на проекта тук

Приятно слушане на любимите ви български радиа!

Също направих и RPM пакет за Fedora/CentOS и другите RedHat :P

Очаквайте за arch linux и Debian/Ubuntu/Mint...

- ivo -

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...