Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 3 часа, саби написа:

Компютърът ми е с дъно MSI B450 Gaming Plus Max и Ryzen 3600. Откакто съм ги купил (края на 2019) използвам Windows 10 1909 без проблеми. Обаче при опит за надграждане до 2004, 20H2 или 21H1, също така и при опит за чиста инсталация на 21H1, се показва син екран с грешка WHEA Uncorrectable Error, която означава дефектен хардуер или проблем с драйверите.

Какво общо има това с Линукс? Това е нормалното поведение на тая помия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 31 минути, bvbfan написа:

И ти ли стана ултрас?

Проблемът е в CPU кръпките и невъзможност тези негови партиди MB и/или CPU да ги преглътнат. Интернет е залят от такива оплаквания. Аз също доста съм изписал по въпроса.

В Уиндоус няма как да се справи, в Линукс единственият начин е да ползва стар кърнел. Защото и при двете ОС вече малоумните кръпки се зашиват на кърнел ниво без големи успехи за изключване. При него работи с 1909, щото просто не е пачнат с последните малоумия.

Единствено 100% вярно решение е нов хардуер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@саби, прочете ли из нета за твоя процесор или дъно и за подобни като твоите проблеми?

Например:

https://community.amd.com/t5/processors/ryzen-5-3600-crashing-installing-windows-10/td-p/310993

https://community.amd.com/t5/processors/ryzen-3600-bsod-problem/td-p/225252

https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/cz9zp7/b450_ryzen_5_3600_crashes_when_booting_windows_10/

Ето един от отговорите в един от форумите:

Цитат

I was having similar problems with my b450 Gaming AC Carbon Pro, I tried everything but could not get past the
"spinning circle" before windows loads. After much trial and error I believe it to be a voltage problem when the mb sets voltage to "auto". My workaround was to set the voltage in bios to "override" and I can boot stable at 1.35v and 1.3625v with no issue. I am still trying to figure out how to get it to work as intended. Also, look in the bios settings at make sure Cool n' Quiet is set to "enable" not auto. Hope this helps as a temporary fix, I'm thinking about posting my own thread to see if anyone has suggestions of how to make the voltage auto and make it boot correctly.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Предложих ти Минт уж за по-лесно и бързо, а пък то какво се оказва :(

Не съм го инсталирал Минт отдавна и не зная какви са сегашните проблеми при него. Някой с Минт да помага.

Пробвах и с Debian-ската версия LMDE. Същата история.

преди 1 час, vasettoo написа:

Пробвай да добавиш към буут менюто nomodeset - влиза се с натискане на 'e' (пише го в пояснението към буут менюто).

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

Няма промяна.

преди 53 минути, bvbfan написа:

Ама само как изтри частта, която е точно по темата:

преди 4 часа, саби написа:

Каква дистрибуция ще ми препоръчате да пробвам директно от флашка как ще се държи компютърът? Флашката е 4 GB-ова или по-точно 3,74 GB. Искам да съм сигурен дали е хардуерен проблем и ако е такъв, да се възползвам от гаранцията.

Ако и с Linux компютърът не може да работи нормално, има по-голяма вероятност да ми уважат гаранцията. Ако някой ти каже, че компютърът му работи с един Linux, пък с друг неще, ще му замениш ли чарколяците? Ще му се изсмееш в лицето, нали?

преди 45 минути, Тамболианеца написа:

И ти ли стана ултрас?

Проблемът е в CPU кръпките и невъзможност тези негови партиди MB и/или CPU да ги преглътнат. Интернет е залят от такива оплаквания. Аз също доста съм изписал по въпроса.

В Уиндоус няма как да се справи, в Линукс единственият начин е да ползва стар кърнел. Защото и при двете ОС вече малоумните кръпки се зашиват на кърнел ниво без големи успехи за изключване. При него работи с 1909, щото просто не е пачнат с последните малоумия.

Единствено 100% вярно решение е нов хардуер.

Какво имаш предвид под нов хардуер. Замяна със същия модел или с по-нов? Щото, ако е второто, те утре и него ще "закърпят", и пак в изходна позиция.

Ще взема да пробвам Linux Mint 19.2 "Tina" - Cinnamon (64-bit). Да видим дали поне той ще тръгне.

преди 28 минути, vpvelev написа:

@саби, прочете ли из нета за твоя процесор или дъно и за подобни като твоите проблеми?

Например:

https://community.amd.com/t5/processors/ryzen-5-3600-crashing-installing-windows-10/td-p/310993

https://community.amd.com/t5/processors/ryzen-3600-bsod-problem/td-p/225252

https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/cz9zp7/b450_ryzen_5_3600_crashes_when_booting_windows_10/

Ето един от отговорите в един от форумите:

Чел съм подобни, но и на доста места пишеше, че след гаранционна замяна проблемите им са се решавали. Иначе съм пробвал да ръчкам из настройките на дъното. Просто ми се искаше потвърждение и от Linux

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, саби написа:

Пробвах и с Debian-ската версия LMDE. Същата история.

Няма промяна.

Ама само как изтри частта, която е точно по темата:

Ако и с Linux компютърът не може да работи нормално, има по-голяма вероятност да ми уважат гаранцията. Ако някой ти каже, че компютърът му работи с един Linux, пък с друг неще, ще му замениш ли чарколяците? Ще му се изсмееш в лицето, нали?

Какво имаш предвид под нов хардуер. Замяна със същия модел или с по-нов? Щото, ако е второто, те утре и него ще "закърпят", и пак в изходна позиция.

Ще взема да пробвам Linux Mint 19.2 "Tina" - Cinnamon (64-bit). Да видим дали поне той ще тръгне.

Чел съм подобни, но и на доста места пишеше, че след гаранционна замяна проблемите им са се решавали. Иначе съм пробвал да ръчкам из настройките на дъното. Просто ми се искаше потвърждение и от Linux

MBR на флашката опитай и виж в биоса дали е спрян secure boot

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, саби написа:

Дори и да тръгне, това не е решение. Трябва да тръгне с тези, с които сега не тръгва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, саби написа:

Е, ти не се прави на спец като отидеш в сервиза. Изобщо не им казвай, че си опитвал линукс, че знаеш за различни версии на Уиндоус и т.н. Не знаеш нищо, работил си е еди колко си време, после е започнал да прави така. Дали след ъпдейт - не помниш. Не знаеш как се инсталират ъпдейти, какво са и т.н. Билдове, ала-бала - не знаеш. Знаеш само, че си с Уиндоус 10 и нищо друго. Или с две изречения кажи "Работеше и започна да прави сини екрани. С Майкософт 10 е"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, petie1 написа:

MBR на флашката опитай и виж в биоса дали е спрян secure boot

Secure boot по принцип е изключен. Пробвах Linux Mint 20.2 Uma - Cinnamon (64-bit) с MBR. След grub менюто се показват надписи AMD-Vi: Command buffer timeout и цифри пред тях, които постоянно се увеличават, но бавно. Като стигнаха 240 и рестартирах компютъра, че ми омръзна да чакам. Не успява да зареди.

Spoiler

y4mtCDmRVDMFwVcEkjeEW41FVrUHjB-YwBvhzKUa

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, саби написа:

Secure boot по принцип е изключен. Пробвах Linux Mint 20.2 Uma - Cinnamon (64-bit) с MBR. След grub менюто се показват надписи AMD-Vi: Command buffer timeout и цифри пред тях, които постоянно се увеличават, но бавно. Като стигнаха 240 и рестартирах компютъра, че ми омръзна да чакам. Не успява да зареди.

Затвори скритото съдържание

y4mtCDmRVDMFwVcEkjeEW41FVrUHjB-YwBvhzKUa

Хм тогава нещо не ти е в ред със записа на флашката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, не знам защо, в смисъл - знам. Мен Уиндоус не ме обича и всичко писано за него - само проблеми. Пробвал съм безброй пъти най-различни програми за линукс флашки и всеки път някакви необясними и странни грешки и проблеми. Къде по време на буута, къде след това. Безотказният и винаги работещ метод при мен е с dd. По разните му уин програми, както сам си написал, ма дали да има персистент дял, ама колко дял да заеме, ама не знам си какво WTF.. С dd тряс целия образ и готово - рънва всички дистрибуции на всички машини, които съм опитал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, саби написа:

Какво имаш предвид под нов хардуер. Замяна със същия модел или с по-нов? Щото, ако е второто, те утре и него ще "закърпят", и пак в изходна позиция

Ако трябва да ги подредя по важност.
1. Подмяна  на CPU - друг модел, обаче задължително, вероятност това да е проблемът - 80%.
2. Подмяна на MB, от друг производител обаче, вероятност това да е проблемът - 20%.

Аз боря подобни проблеми, и със сигурност зная, че имам калпав процесор от дефектна партида. Само дето съм изпуснал навремето сроковете да го върна на производителя.
При мен това се проявява при Линукс кърнелите от последните 2 години, обаче. С Windows засега нямам проблеми.

За съжаление, макар че АМД са по-производителни от Интел, са и много по-бъгави процесори. Масово оплакванията от подобни проблеми в Интернет са с АМД процесори.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.07.2021 г. в 23:31, jhoro написа:

Набързо написах това от телефона

Но сега съм на компа и „докладвам“ - става и за Lubuntu 20.04.2!

Точно както си пише:

• Влизам в папка „/usr/share/applications“;
  • Намирам файл „Shutdown“ enter image description here
  • Маркирам с ляв бутон и без да пускам го „влача“ до полето „Drop application icons here“ klGGwWWb3P_t7gnjNAhNv9Mj3K6p6WtDf_4ruQSLBO0yk2dg3w7Rpp6DxZ5ae8Ij99xtLgCy--rE84fA9dBH_dFz5dRkyM2PtUHBAm4sxzNHwgm2D6Cwrbp097BIilTYSSvcyebA62dzInP3AxtUw-PMhBayKH8sYOG-8QSLvCFnc9wi9nbBz0fYZm_FsS-37qvsU4Jcz5_tqGq6ewMlPUW0Rwrq1N_VnyZ5QPA8bgriatqi14js_fJGVGqU9TLqcChgHF3WKVnDc7TqsSqCgPXrHUP8278ZbuNT3PXazXybJNgWRg71y0vnGKT_44FRfvwZ9Ii-sZYtqUNFZbLKWkRlQOh3f1mO2m8RCnwFVrT2K3TbWE2gfnBQwOqJiw6cRpObHfTVZFYAsayvR0jQSHvRTb8xmz9ZTByk3tt2YDlTVJIeE2vyjOyxsxyAeOFuBPXJnjkWfMS-EzkbAgBDxmcRsCEgZASWrAxEtC_uHCqI3gjfRFtPmAAjW2q4dpW-ej7_QHC9eGeyBzQMhWh_csgFFmLkN_bxTRbMkirbQuYaEQizMbDE1CwcHc3f944YumOVloDfIbN8c-xPpQwnKGfwKqkTYPeJPNaVq3Upsbysv0W1KtUzxDtZ3eh1sEdNoFdk7a6lT7y1p0dVV4XCCl-xcJnAL1GbXW0EDSdqTV4Vz-WAtH8cZUKpeDlEd8yMgMevMx4NxJPWnSgJco6XoeDAdg=w1150-h572-no?authuser=0 
  • Вече си имам там, бутон „Shutdown“   image.png.aab091e039bf8549b810885967396173.png

По този начин може да се премести всеки „Файл с информация за работния плот“!

Глупости говоря!

Всъщност - не се мести, а се копира. Получава се „препратка“.
И може да си „набутате“ най-използваните неща там!

Пп. Може и на десктопа - като икона! Даже пита - „да копирам, да преместя или да направя simlink“?

Проблемът се реши много лесно, след, като ми подсказа това с областта за бързо стартиране. Вече си бях направил стартер с команда "systemctl poweroff". Поставих го временно на десктопа, добавих втора област за бързо стартиране в края на панела и добавих стартера в нея, като единствен обект. 

lxqt-poweroff.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 11.07.2021 г. в 23:29, petie1 написа:

Хм тогава нещо не ти е в ред със записа на флашката

на 11.07.2021 г. в 23:45, freen написа:

По принцип, не знам защо, в смисъл - знам. Мен Уиндоус не ме обича и всичко писано за него - само проблеми. Пробвал съм безброй пъти най-различни програми за линукс флашки и всеки път някакви необясними и странни грешки и проблеми. Къде по време на буута, къде след това. Безотказният и винаги работещ метод при мен е с dd. По разните му уин програми, както сам си написал, ма дали да има персистент дял, ама колко дял да заеме, ама не знам си какво WTF.. С dd тряс целия образ и готово - рънва всички дистрибуции на всички машини, които съм опитал.

Пробвах с друга флашка, да не би онази, която използвах да е повредена. В Rufus (програмата, която използвам за направата на буутващата флашка) този път избрах MBR и DD образ, вместо GPT и ISO образ.

y4mrHowfbPZGuhT6zcRytdDar9UeRK92TBSbscOU

В биоса променям настройката за буутването от UEFI на CSM и като избера "Start LMDE 4" от буутменюто на флашката, отново показва "AMD-Vi: Command buffer timeout".

Spoiler

y4mAgXnBgZIRnCf9tCKq5OaZrwKECqrZuXh0p17B

Когато избера втората опция "Start LMDE 4 in compatibility mode" се показва за кратко на екрана ето това, след което продължава с грешката "AMD-Vi: Command buffer timeout":

Spoiler

y4m5wD209_FOfrZLM__xZ9EruaPxJ9oX8MMQ3lqL

Докато изчаквам, от време на време се появява това не екрана за кратко и пак продължава с buffer timeout-а:

Spoiler

y4mzRvmjMEbmb_Hx3MLf8ktw2VrntLVWubhjKU_4

Пробвах и с Ubuntu варианта на Mint със същите настройки на Rufus. Пак същата грешка. Тогава обаче забравих да пробвам compatibility режима, ама предполагам, че няма да има кой знае каква разлика.

Отказвам се от Linux-а. Благодаря на отзовалите се и извинявайте за загубеното време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отказвам се от Linux-а. Благодаря на отзовалите се и извинявайте за загубеното време.

Недей толкова лесно да се отказваш!
Сега съм на работа и на телефона - довечера ще почета по-внимателно постовете досега.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Недей толкова лесно да се отказваш!
Сега съм на работа и на телефона - довечера ще почета по-внимателно постовете досега.

Благодаря, но не е необходимо. Иначе имам предвид, че се отказвам от опитите да го подкарам на моя компютър, а не че не го броя вече за ОС. Някой ден пак ще ми скимне да разгледам някоя и друга дистрибуция на виртуалната машина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, саби написа:

Благодаря, но не е необходимо. Иначе имам предвид, че се отказвам от опитите да го подкарам на моя компютър, а не че не го броя вече за ОС. Някой ден пак ще ми скимне да разгледам някоя и друга дистрибуция на виртуалната машина.

Ако нямаш намерение да ползваш линукс, няма и смисъл да пробваш. Дори и да стане, ти така или иначе трябва да си качиш Уиндоус.  Най-бруталният момент е проблем с Уин. За съжаление, нямаш никаква гаранция за нищо, когато го купиш. Майкрософт не гарантират колко и дали ще работи,  нямат ангажименти да ти поддържат ОС, да ти предоставят софтуер съвместим с хардуера ти и т.н. При мен стана точно това - купих хоум версията, работеше относително добре 6 месеца и след ъпдейт всичко приключи. Индиректно, ми казаха да си купя нов комп, което бе потресаващо. И 5 години от тогава никакви проблеми с Manjaro KDE. За да ти работи машината, трябват два компонента - хардуер и софтуер. Връзката между тях често се губи и за много хора, дори в сервизите, в трудно да установят къде е проблемът. Ако е хардуерен, ще ти го подменят. Но вече проблемът става сериозен, ако е от ОС. Тогава ще търсиш по-стари версии, билдове, или чакаш Майкрософт да го поправят, евентуално, може би, на добра воля, незнайно кога. Официално вариянт за Линукс няма. В спецификациите на дъното пише, че поддържа само Уин 10 и след инсталация на някакъв софтуен на АМД - става и за Уин 7.

п.с Това важи, ако на своя глава си си купил хардуер отделно. Ако е машина с ОЕМ иценз, тогава гаранцията е и за софтуера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай последно това (оказва се че AMD-Vi: Command buffer timeout е голям проблем. Не зная АМД ли се излагат или е нещо друго)

Ето тук:

2021-07-13-18-45.png

натискаш TAB клавиша и се появява нещо такова (моя пример е за друг линукс, но идеята е същата)

IMG-20210713-214040-LI-2.jpg

Преди initrd (където е червената отметка) пишеш:

kernstack=1

(преди и след него да има интервал)

И след това Enter.

И да видим дали ще стане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

преди 18 часа, саби написа:

се отказвам

Това ми прозвуча като:
"Отричаш ли се от сатаната и от всичките му дела и от всичките му ангели, и от всичкото му служение. и от всичката му гордост?"
„Отричам се."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, цър-вул написа:

Това ми прозвуча като:
"Отричаш ли се от сатаната и от всичките му дела и от всичките му ангели, и от всичкото му служение. и от всичката му гордост?"
„Отричам се."

Чакай сега - той се отказа от Linux-а - не от Сатаната (MS Windows-а)!

Пък сега - с този MS Linux ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 13.07.2021 г. в 22:00, vpvelev написа:

Пробвай последно това (оказва се че AMD-Vi: Command buffer timeout е голям проблем. Не зная АМД ли се излагат или е нещо друго)

Ето тук:

2021-07-13-18-45.png

натискаш TAB клавиша и се появява нещо такова (моя пример е за друг линукс, но идеята е същата)

IMG-20210713-214040-LI-2.jpg

Преди initrd (където е червената отметка) пишеш:

kernstack=1

(преди и след него да има интервал)

И след това Enter.

И да видим дали ще стане.

И това не сработи. Оставям го така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Valve май тръгнаха да си унищожават присъствието за гейминг в Linux чрез новата си ОС, обявена на 15.07.2021 - SteamOS 3.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/SteamOS 

Досега осцилираха около 0.8% - 0.9% дял,  сега правят отчаян опит да вдигнат дела си чрез комбинация от най-бъгливата десктоп среда - KDE и най-нестабилното ролинг дистро Archlinux - новата SteamOS 3.0.

Чудно ми е Valve на какво чудо се надяват - досега не успяха със стабилни базови OS - Debian 7.0 - Wheezy(SteamOS 1.0) и Debian 8.0 - Jessie (SteamOS 2.0) да наложат Линукс като гейм платформа. Как ли си представат стабилността и съвместимостта на Арчлинукс в контекста на дългосрочна перспектива за поддържаните игри/приложения?

Като ползвател на Steam-Linux, многократно ми се е налагало да подменям системни библиотеки - и това при положение, че досега е имало само 2 стабилни версии на Steam. Как ли Valve си го представят в ролинг вариант и ролинг ABI на Арчлинукс?

Пародията Wine/Proton не смятам и да я коментирам.

Както и да е, всяко зло за добро - решиха ми по неочакван начин едни мои колебания - вече абсолютно твърдо се връщам на Windows за целите на гейминга.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 12.07.2021 г. в 7:11, Тамболианеца написа:

Аз боря подобни проблеми, и със сигурност зная, че имам калпав процесор от дефектна партида

Информация от първо лице. Сестра ми (в съседната стая) ползва PC с Windows 10 pro последен ъпдейт. MB: Gigabayte aorus B450 ; CPU: Ryzen 5 2600. Без забележки. Може партидата да е била читава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Тамболианеца написа:

Valve май тръгнаха да си унищожават присъствието за гейминг в Linux чрез новата си ОС, обявена на 15.07.2021 - SteamOS 3.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/SteamOS 

Досега осцилираха около 0.8% - 0.9% дял,  сега правят отчаян опит да вдигнат дела си чрез комбинация от най-бъгливата десктоп среда - KDE и най-нестабилното ролинг дистро Archlinux - новата SteamOS 3.0.

Чудно ми е Valve на какво чудо се надяват - досега не успяха със стабилни базови OS - Debian 7.0 - Wheezy(SteamOS 1.0) и Debian 8.0 - Jessie (SteamOS 2.0) да наложат Линукс като гейм платформа. Как ли си представат стабилността и съвместимостта на Арчлинукс в контекста на дългосрочна перспектива за поддържаните игри/приложения?

Като ползвател на Steam-Linux, многократно ми се е налагало да подменям системни библиотеки - и това при положение, че досега е имало само 2 стабилни версии на Steam. Как ли Valve си го представят в ролинг вариант и ролинг ABI на Арчлинукс?

Пародията Wine/Proton не смятам и да я коментирам.

Както и да е, всяко зло за добро - решиха ми по неочакван начин едни мои колебания - вече абсолютно твърдо се връщам на Windows за целите на гейминга.

Аз отдавна твърдя че Линукс не е добър за гейминг, за работа да но гейминг... Това го разбрах още от ерата на 98 и ХР, може би вина имат и разработчиците на игри които пускат най новите си игри точно за Уиндоус колкото и бъгав да  е :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване