Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 16 минути, vpvelev написа:

Като се рестартирах се получи същото, което написа @jhoro. Въпреки че е зададен лаптопа като първи монитор то логина излезе на телевизора и там чакаше за парола. Това се получава и при мен на настолния компютър на който съм с 2 монитора. "Виновник" за това е логин мениджъра. Трябва да се пипне в съответния конфигурационен файл на съответния логин мениджър (lightdm, sddm ....). В повечето случаи там са объркани мониторите кой да е главен. Явно не се чете от настройките след това.

При мен само GRUB менюто излиза на втория дисплей. След зареждане на ОС - и двата дисплея са активни и „login“ прозореца е там, където е стрелката на мишката. Мести се!
Не ми пречи и не съм го ръчкал. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 31 минути, vpvelev написа:

Като се рестартирах се получи същото, което написа @jhoro. Въпреки че е зададен лаптопа като първи монитор то логина излезе на телевизора и там чакаше за парола. Това се получава и при мен на настолния компютър на който съм с 2 монитора. "Виновник" за това е логин мениджъра. Трябва да се пипне в съответния конфигурационен файл на съответния логин мениджър (lightdm, sddm ....). В повечето случаи там са объркани мониторите кой да е главен. Явно не се чете от настройките след това.

А защо като включа кабела за телевизора и след това лаптопа, не ми изважда образ на телевизора, нали е главен монитор? Поне там да ми извади изображение!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

А защо като включа кабела за телевизора и след това лаптопа, не ми изважда образ на телевизора, нали е главен монитор? Поне там да ми извади изображение!

Нещо спомена за HDMI 1 и 2 ... Да не би да има проблем с порта?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, ДзВяРа! написа:

Трябва да посочиш първо на телевизора да работи на съответното HDMI.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пп. При мен връзката е по VGA. Външния монитор има и DVI вход, ама нямам кабел в момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, petie1 написа:

Хей я опитай с Убунту с ХФЦЕ

Хубунту де

Не, Убунту, Хубунту, Лубунту и Кубунту, не, Арч, Мандарина, Портокал, Роза и Трънка, всички съм ги пробвал. Че и много други.

От няколко години съм със Минта и ми върши, вършеше работа, Инсталирах си на флашка Манджарото със КДЕ, утре ще пробвам. Но вероятно ще имам въпроси, Успях да го разгледам за 2-3 минутки от флашката, утре ще го кача на диска.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1627246764g.png

Team Vwer

Ще ви вържа и кабела за телевизора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, petie1 написа:

Хей я опитай с Убунту с ХФЦЕ

Дали чисто Убунту или с някаква графична следа (с KDE, с Xfce, с LXDE/LXQt) - все тая. Даже Ментата - до 20.1 „Ulyssa" - е Убунту!
Четох, че при 20.2 „Uma" се връщат към Debian.

Но това са подробности.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, vpvelev написа:

@ДзВяРа!, лаптопа на каква разделителна способност ти е? Телевизора какъв е?

HITACHI model 39hxc02 а лаптопа е на 1360 х 768 16:9

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

HITACHI model 39hxhxc02 а лаптопа е на 1360 х 768 16:9

И като пуснеш да гледаш филм например от лаптопа на телевизора, то на телевизора с каква разделителна способност излиза? И това ли всъщност е проблема?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, vpvelev написа:

@ДзВяРа!, лаптопа на каква разделителна способност ти е? Телевизора какъв е?

Нали виждаш на снимките - само лаптопа си работи нормално. При добавяне на ТВ - се намаля резолюцията.

Цитат

В този случай (при клониране) и двата монитора ще използват настройките на дисплея с по-ниска разделителна способност.

преди 24 минути, ДзВяРа! написа:

image.png.5c58c2612a1579d325f088f6362bc8bf.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vpvelev написа:

И като пуснеш да гледаш филм например от лаптопа на телевизора, то на телевизора с каква разделителна способност излиза? И това ли всъщност е проблема?

Едното hx го махни от модела и ще ти излезе модела като го въведеш във гугал. Аз го редактирах във предния пост.

Не не това проблема. Когато успея да извадя картина на телевизора, и всичко е наред, гледам каквото гледам и вече не ми трябва телевизора. Съответно изваждам кабела и си ползвам лаптопа и всичко е супер. Но когато изключа лаптопа и след това го включа, няма картина на него!

Извинявай че толкова подробно отговарям, целта е да ме разберете.

ID 268 351 268

Parola hrtc8udt

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, ДзВяРа! написа:

Но когато изключа лаптопа и след това го включа, няма картина на него!

Вероятно се получава това за което писахме по-горе. Въпреки че го няма другия монитор (в случая телевизора) то видеосигнала се изпраща към него и чака или за ентер или да напишеш паролата. Освен да настроиш Минт да влиза автоматично (autologin). Или си пиши паролата въпреки че не я виждаш и след това ентер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, ДзВяРа! написа:

Едното hx го махни от модела и ще ти излезе модела като го въведеш във гугал. Аз го редактирах във предния пост.

Не не това проблема. Когато успея да извадя картина на телевизора, и всичко е наред, гледам каквото гледам и вече не ми трябва телевизора. Съответно изваждам кабела и си ползвам лаптопа и всичко е супер. Но когато изключа лаптопа и след това го включа, няма картина на него!

Извинявай че толкова подробно отговарям, целта е да ме разберете.

ID 268 351 268

Parola hrtc8udt

Добре де - в момента виждам и двата дисплея, с нормални резолюции.

Защо си отворил и двата прозореца?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, jhoro написа:

Нали виждаш на снимките - само лаптопа си работи нормално. При добавяне на ТВ - се намаля резолюцията.

Сега видях че телевизора му го дават с 

Разделителна способност  1920 x 1080 пиксела

Странно защо чак толкова се намаля резолюцията. Явно че лаптопа бърка нещата с неговите 1360 х 768.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vpvelev написа:

Странно защо чак толкова се намаля резолюцията. Явно че лаптопа бърка нещата с неговите 1360 х 768.

Нищо странно няма - просто ТВ-то няма повече!
Ти какво очакваш от 32“ ТВ? Не е 4К.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Нищо странно няма - просто ТВ-то няма повече!

Защото в по-горен пост се споменаваше нещо за 800х600 че падало.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят монитор е 19“ (34 см х 27 см) и максималната е 1280 х 1024.

Гледам, че някой пише

Цитат

В момента си задал като основен монитор телевизора, след рестарт сигурен ли си че ще ми извади картина на лаптопа?

Не - основен е дисплея на лаптопа! Затова неговия бутон „Задай като основен“ е неактивен (сив). Бутона на телевизора е черен - може да се активира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Телевизора ми е 49 инча, не че има значение но, по този начин който ми показа jhoro, искам също така да му благодаря много.

Се получиха нещата, със влачене, няма значение важното е стана и работи и звук вади на тв-то.

Аз го мъчех като монитор да го накарам да работи, както и съм го правил де, а то можело и елементарно но и безопасно да стане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разбра ли, защо нямаш „икони“ върху „Тапета“ на втория дисплей - телевизора?

Защото двата дисплея показват различни неща - не са клонирани. Все едно - двете половинки от една голяма картина.

току-що, ДзВяРа! написа:

Телевизора ми е 49 инча, не че има значение но, по този начин който ми показа jhoro, искам също така да му благодаря много.

Се получиха нещата, със влачене, няма значение важното е стана и работи и звук вади на тв-то.

За нищо! Важното е, че стана и си доволен.

Хайде де - един Линукс ще ни се опъва!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, jhoro написа:

Разбра ли, защо нямаш „икони“ върху „Тапета“ на втория дисплей - телевизора?

Защото двата дисплея показват различни неща - не са клонирани. Все едно - двете половинки от една голяма картина.

За нищо! Важното е, че стана и си доволен.

Хайде де - един Линукс ще ни се опъва!

Прав си така е, нещо са променили тия от МИНТ, не знам със каква цел и защо, но при версиите им 19 го нямаше този проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, ДзВяРа! написа:

Телевизора ми е 49 инча, не че има значение ...

А тази реплика ми напомни вица:

Спортен коментатор, при започване на футболен мач:
- Да кажем „Добър вечер“ на зрителите пред малкия екран.
Недоволен зрител:
- Как „малък“ бе алоооу - 80 инча ... малък ли е???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, vpvelev написа:

Отговарям ти само, искам да ти обясня защо лаптопа е с такава резолюция. Аз я правя такава, защото при максималната му резолюция, трябва да вадя лупите, имам две големи лупи, иначе няма четене брат! Всичко става супер миниатюрно, букви икони и тк.нт. 😂

Не че не мога да увелича размера на шрифта и иконите и на всичко останало, но няма смисъл от всичко това. При намаляването на резолюцията всичко си идва на мястото. Ти го знаеш по-добре от мен това, то и затова я има тази опция да си избереш какво ти е удобна!

Аз все още продължавам да си го ръчкам, и ви казах че утре ще инсталирам МАНДЖАТА!  Не, няма да я инсталирам, ще продължа да си къртя със Минта, не е кой знае какво, но поне знам достатъчно за него и си го ръчкам и ми върши работа. А със SSD-то е ненормално бърз. Кефи ме просто. Къде е feen който искаше да спори със мен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, ДзВяРа! написа:

Отговарям ти само, искам да ти обясня защо лаптопа е с такава резолюция. Аз я правя такава, защото при максималната му резолюция, трябва да вадя лупите, имам две големи лупи, иначе няма четене брат! Всичко става супер миниатюрно, букви икони и тк.нт. 😂

Не че не мога да увелича размера на шрифта и иконите и на всичко останало, но няма смисъл от всичко това. При намаляването на резолюцията всичко си идва на мястото. Ти го знаеш по-добре от мен това, то и затова я има тази опция да си избереш какво ти е удобна!

Най-добре е на максималната резолюция - тя затова е „Recommended - Препоръчителна“. Най-добре е за очите ти.

После - както сам си казал - влизаш в „Desktop Preferences - Предпочитания за работния плот“ (десен клик на празно място от екрана) и си гласиш - тапет, размери на иконите, вид и размер на текста ...

image.png.4431719a6c33c8007281a230865c3f4c.png                             image.png.d4fefa9888682c14873619c227ea9972.png

Даже да избереш (втората снимка) - кои основни икони да се виждат.

преди 8 часа, ДзВяРа! написа:

Аз все още продължавам да си го ръчкам, и ви казах че утре ще инсталирам МАНДЖАТА!  Не, няма да я инсталирам, ще продължа да си къртя със Минта, не е кой знае какво, но поне знам достатъчно за него и си го ръчкам и ми върши работа. А със SSD-то е ненормално бърз. Кефи ме просто. Къде е feen който искаше да спори със мен?

Ако имаш достатъчно място на диска (HDD или SSD) - можеш да си инсталираш колкото „душа ти сака“ дистрибуции. И да си отваряш която искаш в момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте ! Някой знае ли, дали поддръжката на файловата система на Samsung - f2fs е влязла в инсталатора на някоя дистрибуция? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...