Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 13 минути, cybercop написа:

Здравейте ! Някой знае ли, дали поддръжката на файловата система на Samsung - f2fs е влязла в инсталатора на някоя дистрибуция? 

Аз лично ... не. Даже не знаех, че я има (корейците ще ме извиняват - не е лично).

Но според „една от клюкарките“ - F2FS, from Wikipedia

Цитат

Arch Linux and Gentoo Linux support F2FS, Debian supports it from version 10 upwards as well.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 19 минути, jhoro написа:

Аз лично ... не. Даже не знаех, че я има (корейците ще ме извиняват - не е лично).

Но според „една от клюкарките“ - F2FS, from Wikipedia

За поддържането е ясно - f2fs-tools. За инсталатора ме интересува. Теоретично, мога да добавя поддръжката от жив диск и след това да инсталирам, но, нещо съм отвикнал да ползвам такива образи за инсталиране. В смисъл,не са толкова гъвкави да си подбирам софтуера още при инсталацията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, cybercop написа:

За поддържането е ясно - f2fs-tools. За инсталатора ме интересува. Теоретично, мога да добавя поддръжката от жив диск и след това да инсталирам, но, нещо съм отвикнал да ползвам такива образи за инсталиране. В смисъл,не са толкова гъвкави да си подбирам софтуера още при инсталацията.

Я пак, ама ... като за олигофрени! Жега е!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, cybercop написа:

В смисъл,не са толкова гъвкави да си подбирам софтуера още при инсталацията.

Ако имаш в пред вид GUI - гъвкаф софтуер няма. Било то инсталатори. Ако са "гъвкави" ще имаш огромни страници или хиляди прозорци изскачащи един след друг с всички възможни опции. Има само основни неща. Иначе гъвкавост в конзолата. Ръчно инсталираш каквото ти трябва и си го конфигурираш както искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, freen написа:

Ако имаш в пред вид GUI - гъвкаф софтуер няма. Било то инсталатори. Ако са "гъвкави" ще имаш огромни страници или хиляди прозорци изскачащи един след друг с всички възможни опции. Има само основни неща. Иначе гъвкавост в конзолата. Ръчно инсталираш каквото ти трябва и си го конфигурираш както искаш.

Или направо дебуутстрап

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, petie1 написа:

Или направо дебуутстрап

А на български - може ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, jhoro написа:

А на български - може ли?

Не съм сигурен какъв му е превода на това debootstrap :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, petie1 написа:

Не съм сигурен какъв му е превода на това debootstrap :)

Цитат

debootstrap е инструмент, който ще инсталира базова система на Debian в поддиректория на друга, вече инсталирана система. Не изисква инсталационен компактдиск, просто достъп до хранилище на Debian . Той може също да бъде инсталиран и стартиран от друга операционна система, така че например можете да използвате debootstrap, за да инсталирате Debian върху неизползван дял от работеща система Gentoo. Може да се използва и за създаване на rootfs за машина с различна архитектура, която е известна като „кръстосано дебутиране“. Има и до голяма степен еквивалентна версия, написана на 😄 cdebootstrap , която е по -малка .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, vpvelev написа:

Това го знам, но казах че не знам точния превод на думата а не какво е :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, vpvelev написа:

Это не переводиться ;)

Спасибо за ответь :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.08.2021 г. в 20:45, freen написа:

Инсталирам от минимална система и конфигурирам от tty. Нищо предвид нямам графичните инсталатори, стига да имат е предложена опция за селекция на софтуера,. както е елементарния графичен инсталатор в Debian.  Но при инсталаторите от Live CD, опциите обикновено са ограничени. Там се пропуска избора на софтуер и директно се инсталира стандартна конфигурация. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но при инсталаторите от Live CD, опциите обикновено са ограничени. Там се пропуска избора на софтуер и директно се инсталира стандартна конфигурация. 

Като в ресторант. Сядаш, а на масата има само покривка, салфетки и оливерник. Даже прибори няма - носят ги с (и според) поръчката!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте ! Някой, който има 22 инчов Full HD монитор (за настолен компютър) ще може ли да ми даде препоръка, какви стойности да задам в .Xresources, ако реша да ползвам такъв монитор под LXDE или друга среда в която няма глобална настройка в графичен режим. Благодаря предварително за отговорите.

Примерната конфигурация, която свалих от форума на Arch. 

Xft.dpi: 192
Xft.autohint: 0
Xft.lcdfilter:  lcddefault
Xft.hintstyle:  hintfull
Xft.hinting: 1
Xft.antialias: 1
Xft.rgba: rgb

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте ! При колко процента оставащо място на SSD да задам запис върху диска ? В момента съм задал swappiness да е 10%. RAM паметта е 11 ГБ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, cybercop написа:

Здравейте ! При колко процента оставащо място на SSD да задам запис върху диска ? В момента съм задал swappiness да е 10%. RAM паметта е 11 ГБ.

Я малко по-бавно - моля. Не може чете бързо!

Какво общо има "оставащото място на SSD" и върху кой диск искаш да пишеш?
Тези проценти - за swappiness  - от кое са?

При толкова RAM, бих се замислил - дали изобщо да правя swap partition или swap file.

What Is Swappiness on Linux? (and How to Change It)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, jhoro написа:

Я малко по-бавно - моля. Не може чете бързо!

Какво общо има "оставащото място на SSD" и върху кой диск искаш да пишеш?
Тези проценти - за swappiness  - от кое са?

При толкова RAM, бих се замислил - дали изобщо да правя swap partition или swap file.

What Is Swappiness on Linux? (and How to Change It)

За RAM паметта ставаше въпрос. Обърках се и вече не ми позволява редакция. То и във файла си прави записи. В момента имам swap файл, който ми направи автоматично Ubuntu 18.04. Опитах да инсталирам Дебиан 11 на SSD и ударих греда при инсталацията на GRUB. Не можеше да инсталира GRUB върху MBR. Взех първият ми попаднал диск с мрежово инсталатор на Ubuntu 18.04 и с него нямах проблеми. Засега съм с него под btrfs. Като им схвана номерата на тия флашки, ще сложа и нещо друго.

Другото, което ме притеснява е, че не успях да подкарам видеото NV GT730 нито с 460, нито с 470 драйвъра. В офиса съм със 710 и работи перфектно с драйвър 460. Засега съм с Nouveau драйвъра. Машините са почти идентични, само кабелите са различни. В офиса е VGA и този в къщи е HDMI.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И да не коригираш първия пост - вече си го обяснил.

преди 30 минути, cybercop написа:

Опитах да инсталирам Дебиан 11 на SSD и ударих греда при инсталацията на GRUB. Не можеше да инсталира GRUB върху MBR. Взех първият ми попаднал диск с мрежово инсталатор на Ubuntu 18.04 и с него нямах проблеми. Засега съм с него под btrfs. Като им схвана номерата на тия флашки, ще сложа и нещо друго.

Няма нищо особено, с малката подробност - буут мениджъра GRUB е "след" Master Boot Record (MBR), който пък е само 64 байта.

Другото - не е нужно GRUB и инсталацията, да са на едно устройство. Бях писал преди време, ама не ми се рови.
Убунту 18.04 на /dev/sdb, а GRUB - на /dev/sda.

преди 30 минути, cybercop написа:

Другото, което ме притеснява е, че не успях да подкарам видеото NV GT730 нито с 460, нито с 470 драйвъра. В офиса съм със 710 и работи перфектно с драйвър 460. Засега съм с Nouveau драйвъра. Машините са почти идентични, само кабелите са различни. В офиса е VGA и този в къщи е HDMI.

Това"само" (закабелите) - изобщо не е само. VGA  е видео стандарт с аналогов сигнал, а HDMI е цифров аудио-видео интерфейс. За да е "гадно" - може просто нещо хардуерно да не е добре. Ползваш различни портове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, jhoro написа:

1. Няма нищо особено, с малката подробност - буут мениджъра GRUB е "след" Master Boot Record (MBR), който пък е само 64 байта.

2. Това"само" (закабелите) - изобщо не е само. VGA  е видео стандарт с аналогов сигнал, а HDMI е цифров аудио-видео интерфейс. За да е "гадно" - може просто нещо хардуерно да не е добре. Ползваш различни портове.

1. Имаш предвид на правя отделен boot дял ли ?

2. Засега са добре нещата със свободния драйвър. За нормална работа нямам забележки, а не играя игри. При следващата инсталация ще експериментирам повече с кабелите и драйвърите.

Display.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, cybercop написа:

1. Имаш предвид на правя отделен boot дял ли ?

Някой неща ги правя толкова машинално, че чак се замислих за логиката.

• Имаш дял - с Ubuntu 18.04.
  • Искаш да инсталираш Дебиан 11.
  • На същия диск и в същия дял ли?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, jhoro написа:

Някой неща ги правя толкова машинално, че чак се замислих за логиката.

• Имаш дял - с Ubuntu 18.04.
  • Искаш да инсталираш Дебиан 11.
  • На същия диск и в същия дял ли?

Не. Ако поискам да инсталирам отново Debian, къде да задам да се инсталира GRUB? На предишната инсталация ми даде грешка при опит да го инсталирам върху MBR.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, cybercop написа:

Не. Ако поискам да инсталирам отново Debian, къде да задам да се инсталира GRUB? На предишната инсталация ми даде грешка при опит да го инсталирам върху MBR.

Когато инсталираш Debian - без значение от какъв носител, но в празен дял - инсталатора ще добави запис в съществуващия GRUB.
Ако е на нов диск - ще си направи нов запис, затова трябва да провериш - откъде зарежда!
И в двата случая - системата намира буутъбъл дяловете/операционни системи и записва в GRUB файла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване