Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 43 минути, АСПЕКТ написа:

Floating Dock, който ползва Gnome 40 или 41.

Да, ползвам го още от излизането на GNOME 40:

:)

https://i.imgur.com/pVNDwea.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

здравейте не мога да си маунтна втория диск (на exfat e) във fstab.

на лубунту 16.04 и 18.04 (на 18.04 съм кернели 5.4, и 5.14) си го маунтвам така:

UUID=8542-99A1 /media/user/D exfat rw,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,default_permissions,allow_other,blksize=4096,uhelper=udisks2,nofail 0 0

така си работи и trash-a...
обаче на debian 11 bullseye не става... пробвах със различни параметри, но или не го маунтва или е read-only или няма trash (pcmanfm казва че трябва да изтрие директно, като реша да изтрия файл)...

това не зависи от кернела 5.10, пробвах и на 5.11... по принцип uid=1000,gid=1000 са точно за правата за кошчете (имах същия проблем и на лубунту, но като ги добавих и проблема се реши, а на ntfs нямаше проблем и без тях...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, the professor написа:

здравейте не мога да си маунтна втория диск (на exfat e) във fstab.

Я обясни по-бавно и на български, Плийз!

На 'сякви *Убунту-вци си ползвам Disks, с който директно и лесно си „mount“-вам 'сякви дискове и партишъни!

Пп. В момента съм с версия „gnome-disk-utility 3.18.3.1 UDisks 2.1.7 (built against 2.1.7)“ на Лубунту 16.04.7

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, jhoro написа:

Я обясни по-бавно и на български, Плийз!

На 'сякви *Убунту-вци си ползвам Disks, с който директно и лесно си „mount“-вам 'сякви дискове и партишъни!

Пп. В момента съм с версия „gnome-disk-utility 3.18.3.1 UDisks 2.1.7 (built against 2.1.7)“ на Лубунту 16.04.7

sudo blkid вади на дяловте UUID

на диска който трябва да се маунтне се пише в fstab - за да се маунтва автоматично...

sudo nano /etc/fstab

и там си добавям диска...

с udisks може и да маунтваш, обаче на exfat няма да има кошче със стандартното маунтване...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, the professor написа:

с udisks може и да маунтваш, обаче на exfat няма да има кошче със стандартното маунтване...

Вярно, но това ... проблем ли е?

Пп. В допълнителните опции за партишън - имаш „Edit mount options“

2021-10-18-153535_692x504_scrot.png.bd49238e2d588206a5da70324c457a18.png

При изключени „настройки за автоматично монтиране“ и чекнати опции - дяла си се монтира без питане.
И пак няма кошче. Ама кош ти трябва, ако искаш „да ровиш вътре“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ами искам да има, като изтрия нещо да мога да го върна, ако не искам да го връщам трия със shift...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди дни излезе MX Linux, седмица преди това Devuan - във връзка с това днес пък се сетих да проверя списъка на дистрата без systemd в Distrowatch.
https://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=Not+systemd&status=Active#simple 

Списъкът е нараснал, и ~25 от тях са в топ 100, според критериите на Distrowatch. Пропадането на основни non-systemd дистра не само е спряло, но и са се изкачили в класацията. Като добавим и епидемичната повсеместна подмяна на pulseaudio с pipewire в последните месеци, може определено да се заяви - процесът на депьотeразция на Линукс е започнал от вътрешността на Линукс общността. 👍

Има надежда Линукс ОС да не се превърне в Майкрософтоподобен образ.

The Tide is turning...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте имам проблем с libreoffice на файлове по мрежата (smb 1.0 на линукс, който си е на повече от 10 години, не съм го правил аз)... като отворя файл по мрежата и го отваря и ми дава избор read-only / copy или cancel

като редактирам libreoffice>advanced>expert configuration>uselocking на false и отваря, файла обаче файла е *.xlsx и предлага да го сейфа в odt, ако искам да си остане xlsx и получавам general error/ input output error.

но понеже тази версия я ползвах и на по стар линукс и там си работеше без проблеми и никакви гимнастики, си мисля че проблема е в gvfs-smb-browse - нещо здраво са го осрали и въобще целия пакет gvfs-* ( debian bullseye + gvfs* 1.46.2-1 ), че и с маунтването на exfat нещо не работи... а на стария линукс убунту 16.04 (gvfs* 1.28.2-1ubuntu1~16.04.3) работеха, но пак имаше неща дето не работят - не мога да достъпя шернато устройство на win7, a от ubuntu 12.04 (gvfs 1.12.1-1ubuntu1 )го достъпвам, на по новите линукси с по ново gvfs иска парола, без да има такава...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, the professor написа:

здравейте имам проблем с libreoffice на файлове по мрежата (smb 1.0 на линукс, който си е на повече от 10 години, не съм го правил аз)... като отворя файл по мрежата и го отваря и ми дава избор read-only / copy или cancel

като редактирам libreoffice>advanced>expert configuration>uselocking на false и отваря, файла обаче файла е *.xlsx и предлага да го сейфа в odt, ако искам да си остане xlsx и получавам general error/ input output error.

но понеже тази версия я ползвах и на по стар линукс и там си работеше без проблеми и никакви гимнастики, си мисля че проблема е в gvfs-smb-browse - нещо здраво са го осрали и въобще целия пакет gvfs-* ( debian bullseye + gvfs* 1.46.2-1 ), че и с маунтването на exfat нещо не работи... а на стария линукс убунту 16.04 (gvfs* 1.28.2-1ubuntu1~16.04.3) работеха, но пак имаше неща дето не работят - не мога да достъпя шернато устройство на win7, a от ubuntu 12.04 (gvfs 1.12.1-1ubuntu1 )го достъпвам, на по новите линукси с по ново gvfs иска парола, без да има такава...

Ex, професоре, професореее, да беше си останал доцентче!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Kuroyagi написа:

Ex, професоре, професореее, да беше си останал доцентче!

не съм професор, не съм бил и доцент, просто такъв ми е ника от 2004 година...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...
преди 2 часа, Белгиеца написа:

аз съм си сложил две знамена вместо букви в xubuntu

Като смених системния език на БГ вече са така и по бива 

vimage.png.73d704df26c6998a2686c1054a50920a.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз чакам някоя дистрибуция официално да подкара 5.16 кернела, че да мога да си ползвам WiFi. Сега може да се подкара ама с някакъв хоум мейд драйвър и казват, че връзката прекъсвала. Дотогава карам на Win 11, ама всички ресурси дето ползва, не са обосновани: 4ГБ рам на колд буут. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Splendid написа:

Аз чакам някоя дистрибуция официално да подкара 5.16 кернела, че да мога да си ползвам WiFi.

https://www.kernel.org

Цитат

mainline:    5.16-rc3    2021-11-28

Официално - във Fedora Rawhide:

https://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8

А неофициално на много места. Например:

- openSUSE TW:

https://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/HEAD/standard/x86_64/

- openSUSE Leap:

https://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/HEAD:/Backport/standard/

Сложих го за проба:

https://i.imgur.com/WjdcB2S.png

:)

ILuaXKO.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тях знам, ама е релийз кандидат, може да има тук-там някой проблем, а не ми се преисталира. Предполагам Арч януарския ще го има, дотогава трябва да е излязал.

В Сусата TW ръчно ли се инталира тоя кърнал или просто с ъпдейт на системата? Не съм я ползвал от 5 години и не знам сега как работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, Splendid написа:

За тях знам, ама е релийз кандидат, може да има тук-там някой проблем, а не ми се преисталира.

5.16-rc3 

Финалната версия обикновено излиза след rc7 или rc8, т.е. наистина се очаква след 4-5 седмици.

преди 43 минути, Splendid написа:

В Сусата TW ръчно ли се инталира тоя кърнал или просто с ъпдейт на системата? Не съм я ползвал от 5 години и не знам сега как работи.

Добавя се допълнителното хранилище:

- с YaST:

https://i.imgur.com/fnp4AjL.png

или през терминала.

За openSUSE TW:

sudo zypper ar -cfp 99 https://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/HEAD/standard/ Kernel

- обновяване:

sudo zypper dup

и готово. В това хранилище са и най-новите драйвери.

При налична нова версия ще се обновява автоматично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване