Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 23 минути, Валсо написа:

Слагай направо 11 и да не забравиш да смениш подписа :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 40 минути, Валсо написа:

И аз съм имал разправии с Линукса и то още докато течеше инсталацията(убунту). Голема мизерия е. КДЕ ми се е чупил на 5тата минута след инсталация. Оставам си на Линукс Мента с Канела и Windows 11.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, S197 написа:

И аз съм имал разправии с Линукса и то още докато течеше инсталацията(убунту). Голема мизерия е. КДЕ ми се е чупил на 5тата минута след инсталация. Оставам си на Линукс Мента с Канела и Windows 11.

Доколкото разбрах @Валсосе оплаква от графичните среди и по специално от Plasma и Cinnamon. Това все пак не е Linux.

Има много по-стабилни графични среди - Mate, Xfce...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Валсо написа:

Аз нямам проблеми с линукс, даже той ми е по-удобно от Уин. При Уин се чувствам затворен, нямам свободата, която имам при Линукс.

Ти не знам, дали 7 години, но аз поне над 10 години съм с Линукс.

Ето първата ми дистрибуция.

Fedora_Core_5.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Доколкото разбрах @Валсосе оплаква от графичните среди и по специално от Plasma и Cinnamon. Това все пак не е Linux.

И са толкова ограничени откъм къстъмизация, че мойш се метнеш от някъде като видиш за какво иде реч... Матето е толкова куцо, че като му направиш панела прозрачен, заедно с него стават прозрачни и всички аплети по него... toothy12.gif toothy12.gif toothy12.gif toothy12.gif ХФЦЕ-то и то има прозрачност, но не е пълна и за капак има само 2 смотани менюта на кръст, които са клонинги едно на друго и не можеш да променяш елементарни неща като размера на часовника. Панела може и 500 пиксела да го направиш, но цифрите на часовника си остават дребни и толкоз. И няма такива екстри като десен бутон върху часовника да ти изкара меню с настройки, няма...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Валсо написа:

и не можеш да променяш елементарни неща като размера на часовника. Панела може и 500 пиксела да го направиш, но цифрите на часовника си остават дребни и толкоз. И няма такива екстри като десен бутон върху часовника да ти изкара меню с настройки, няма...

Това кога го пробва последно?

Ето записах едно кратко видео да видиш че не е така.

https://streamable.com/lh5v75

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, vpvelev написа:

Аа той нещо  се измъчи не с графичната среда а с Арч

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, petie1 написа:

Аа той нещо  се измъчи не с графичната среда а с Арч

Графичните среди го мъчат. Иска всичко да му е прозрачно, ама ако може и да се вижда :)

Последно объркаха нещо в новата Канела и той от там се ядоса най-много. Плазмата и нея още все я оправят и има бъгове и нея не ще. А другите били елементарни за него и нямали много настройки. А не се сеща че точно многото настройки скапват в повечето случаи средата.

Аз затова последно избрах Xfce. Идеята е като ползвам ролинг линукс, при който по-могат да се появят проблеми, то поне графичната среда да не създава такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, vpvelev написа:

Плазмата

За нея казвам така нова Плазма нова торба буби ама си е най добрата среда за Линукс засега ако е компилирана както трябва както е в Leap да речем

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, petie1 написа:

ама си е най добрата среда за Линукс засега ако е компилирана както трябва

Ако зависи само от компилирането, то би трябвало Плазма-та да е най-добра и безгрешна в Gentoo, защото там се компилира всичко от нулата и то за конкретния компютър (хардуер), а пък и ядрото така е компилирано. Дето се вика - идеално. Ама и там имаше проблеми с Плазма-та.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, vpvelev написа:

Това кога го пробва последно?

Ето записах едно кратко видео да видиш че не е така.

https://streamable.com/lh5v75

Точно ден преди окончателно да тегля една майна на линукса. То всъщност точно заради това му я теглих - не останаха читави среди. Или са копие на Гнус (гном), или уж имат настройки, ама като тръгнеш да ги настройваш, се хващаш за главата. А това ХФЦЕ явно и то като гнус - трябват му 100 екстенжъна за настройки. В стандартния ХФЦЕ няма такива екстри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Валсо написа:

Точно ден преди окончателно да тегля една майна на линукса. То всъщност точно заради това му я теглих - не останаха читави среди. Или са копие на Гнус (гном), или уж имат настройки, ама като тръгнеш да ги настройваш, се хващаш за главата. А това ХФЦЕ явно и то като гнус - трябват му 100 екстенжъна за настройки. В стандартния ХФЦЕ няма такива екстри.

И аз като теб харесвам да ми е красив десктопа и да си го наглася както искам. Затова няма да издържиш дълго при Windows. Там M$ не дават нищо да промениш. Има външни програми, но те като плъгините в GNOME ще ти скапят средата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Валсо написа:

В стандартния ХФЦЕ няма такива екстри.

Не, винаги ги е имало. Виж снимките на @cybercop през годините.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, vpvelev написа:

Там M$ не дават нищо да промениш.

Абе може да се променя. Не е толкова подробно, колкото ми се иска, но може - доста повече, отколкото при 7-ца и 8-ца. А и майкрософт няма утре да си кажат "сега сме на крив кеф, дай да им скапем средата, за да ги натирим при линукс", както направиха кретените на Канела. За капак така са я ос*али, че даунгрейдване не решава абсолютно нищо, даже обратното - проблемите се удвояват. 🤣

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Валсо написа:

Абе може да се променя. Не е толкова подробно, колкото ми се иска, но може - доста повече, отколкото при 7-ца и 8-ца. А и майкрософт няма утре да си кажат "сега сме на крив кеф, дай да им скапем средата, за да ги натирим при линукс", както направиха кретените на Канела. За капак така са я ос*али, че даунгрейдване не решава абсолютно нищо, даже обратното - проблемите се удвояват. 🤣

Това ползвал ли си?

https://github.com/BuddiesOfBudgie/budgie-desktop

https://getsol.us/home/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, vpvelev написа:

Ако зависи само от компилирането, то би трябвало Плазма-та да е най-добра и безгрешна в Gentoo, защото там се компилира всичко от нулата и то за конкретния компютър (хардуер), а пък и ядрото така е компилирано. Дето се вика - идеално. Ама и там имаше проблеми с Плазма-та.

Казах  както трябва а не идеално :)   

Ето ти един пример в Дебиан 10  беше 5.12 липсват опциите за  движение на мишката от клавиатурата същата среда в Leap 15.2 опциите ги има, е как стана тоя номер?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, АСПЕКТ написа:

Това ползвал ли си?

https://github.com/BuddiesOfBudgie/budgie-desktop

"But it was recently announced it will no longer be written in GTK due to unsolvable disagreements with the known team". Превод: съвсем скоро и Budgie ще прее*ат. Ето за това налагане говорех по-рано! Мен какво ме интересуват техните несъгласия, искам си GTK и метасити и точка! Ти представяш ли си на коя дупка на кавала щеше да е уиндоус днес, ако майкрософт имаха "unresolvable disagreement" с енвидия заради (ПРИМЕРНО) това, че енвидия пишат драйвъри И за линукс, а не само за уиндоус?

Значи в линукс имаш свободата да избираш как да ти изглеждат нещата, но само докато снежинките от два екипа са съгласни едни с други, иначе духаш супата!

strahotna-logika.png

преди 15 часа, vpvelev написа:

Слагай направо 11 и да не забравиш да смениш подписа :)

На 11-ката първо трябва да ѝ оправят мултитаскинга и скоростта на реакция на интерфейса. Даже и бавната 10-ка не забива при стартиране! Верно, малко забавя стартирането на нещата, които да стартират автоматично, ама след малко всичко тръгва едновременно, а 11-ката направо цялата влиза в режим "not responding"! 🤣 Ако все пак не забие, то пък след това при инсталирани графични драйвъри и всичко, като цъкна с десния бутон на таскбара, отваря контекстното меню след 1 година! Докато се сети да го отвори, аз вече съм забравил какво съм искал да правя в него! 🤣🤣🤣 Първия път като направи така, помислих, че се мотае заради липсата на видео драйвър, ама и с него продължи да прави същото, така че просто си е недъгава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Валсо написа:

"But it was recently announced it will no longer be written in GTK due to unsolvable disagreements with the known team". Превод: съвсем скоро и Budgie ще прее*ат. Ето за това налагане говорех по-рано! Мен какво ме интересуват техните несъгласия, искам си GTK и метасити и точка! Ти представяш ли си на коя дупка на кавала щеше да е уиндоус днес, ако майкрософт имаха "unresolvable disagreement" с енвидия заради (ПРИМЕРНО) това, че енвидия пишат драйвъри И за линукс, а не само за уиндоус?

Значи в линукс имаш свободата да избираш как да ти изглеждат нещата, но само докато снежинките от два екипа са съгласни едни с други, иначе духаш супата!

strahotna-logika.png

Сигурно ще преминат на 

https://www.enlightenment.org/

Щом не са доволни от GTK. При Уиндоус нямаш този шанс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това да не се окаже като средата на Бодхи линукса, дето и там нямаш рекламираната свобода? Уж свобода, ама панелът на Бодхи може да е забит само в средата подобно на докер и толкоз. Не може да е нормален панел от първия пиксел до 1920-ия! А и настройки нямаше. Сега може и да са го променили индийците (което ме съмнява), но като го гледам този "просветен" десктоп, паднало е яко копиране от бодхи. :D 

Да, при уиндоус няма такъв шанс, защото десктопът се променя само, ако смениш версията на уина - от 10 минеш на 11. Докато си с 10-ка, десктопът ти ще изглежда само по един начин и никой няма утре да реши да ти махне заглавните ленти на прозорците, защото са спали накриво през нощта. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Валсо написа:

Това да не се окаже като средата на Бодхи линукса, дето и там нямаш рекламираната свобода? Уж свобода, ама панелът на Бодхи може да е забит само в средата подобно на докер и толкоз. Не може да е нормален панел от първия пиксел до 1920-ия! А и настройки нямаше. Сега може и да са го променили индийците (което ме съмнява), но като го гледам този "просветен" десктоп, паднало е яко копиране от бодхи. :D 

Не знам, не съм ползвал тази бодхи.

https://joshuastrobl.com/2021/09/14/building-an-alternative-ecosystem/

Явно това е проблемът.

https://news.itsfoss.com/gnome-libadwaita-library/

То пък при Уиндоус 11 някой ме пита дали искам старт менюто да е в центъра. И защо таскбарът не се мърда. Примерно наляво. И защо не мога да го намаля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Валсо написа:

.....амо 2 смотани менюта на кръст, които са клонинги едно на друго и не можеш да променяш елементарни неща като размера на часовника. Панела може и 500 пиксела да го направиш, но цифрите на часовника си остават дребни и толкоз. И няма такива екстри като десен бутон върху часовника да ти изкара меню с настройки, няма...

Не виждам, къде е връзката между стандартното меню и Whisker menu, освен, че са за Xfce.

whiskermenu.png

2. Можеш да зададеш, какъвто искаш цвят и размер на шрифта. Отдолу ще ти пусна маркера, който направих преди много години и все още си го ползвам. Смени цвета, вида и размера на шрифта, както искаш. Вместо %R можеш да дадеш друг тип информация (например час и дата).

clock.png

Маркера : <span foreground="#FFEC4A" font_desc="Times New Roman Bold 12.5">%R</span>

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тези среди ползват css ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, petie1 написа:

Тези среди ползват css ли?

Чете Pango маркери, за да оформи текста, както искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 1.07.2022 г. в 22:31, Валсо написа:

И няма такива екстри като десен бутон върху часовника да ти изкара меню с настройки, няма...

Понеже съм с по- стара версия на Xfce и не знам, какво става в панела на новите. Ако случайно не ти излиза опция "Настройки" при кликване с десен бутон върху часовника виж, тогава можеш да отвориш редактора на настройките. Това е опростен еквивалент на старият gconf-editor. От там можеш да редактираш всички параметри, които графичната среда позволява. С други думи, той дублира всички останали настройки, представени в по- шарен вид. 

xfce4-editor.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, cybercop написа:

Чете Pango маркери, за да оформи текста, както искаш.

Мерси аз не ги ползвам та затова ми стана интересно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...