Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

Браво  за труда ти !  Полезни неща правиш,за обикновените потребители на линукс. :wors:

Мерси много!

Старая се до колкото мога да бъда полезен, както на себе си, така и на другите, като после споделям ;).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Вече конзолно-радио може да се контролира през системен аплет :)

свали

apt-get install git

git clone https://github.com/ivoarch/kradiotray

cd kradiotray

./install.sh

./kradiotray

Жалко , че сменяването на станциите не може да бъде направено, от тук, тъй като mplayer,няма подобна опция за управление във slave моде през FIFO. 

За сега има следните опции, ако искате да затворите аплета, десен клик и изчезва, с ляв клик излиза менюто, което изглежда така.

h_1415105856_7064632_a4c171ebae.png

Ако се питате за какво ми е всичко това, и за какво подяволите го използвам.

Аз стартирам konzolno-radio от screen сесия, която е стартирана от gnome-terminal, по следния начин.

screen -S "radio"

Пускам си радио

konzolno-radio -p 4

След това излизам от сесия със  Ctrl + a след това d

По този начин, радиото и музиката си вървят, а терминала ми остава свободен за други работи, даже да го затворите музиката пак ще върви ;) и тук влиза в употреба този аплет, с който си спирам/ паузирам, и т.н

Ако решите да сменяте станция, правите така

Отваряте терминала

screen -r

Спирате радиото, и сменявате станцията със  например

konzolno-radio -p 20

И пак по същият начин, на нова.

забравих!!

edit:// Ако иконите не с епоказват, то сигурно нямате gnome-icon-theme

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за полезната програма! Определено ще я ползвам, вместо да се влизам в разни сайтове и да търся линкове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Момчета трябва ми да избера между следните дистрибуции, Lubuntu lts / Xubuntu lts ?

Кое според вас ще е по добро, когато става въпрос за  лесно използване, и възможности за конфигурация?

Искам да се пробвам във едно ново начинание, създаването на ОС линункс за деца на български :),ДА правилно ме разбрахте :D и съм се спрял да е базирана на горните дистрибуции. 

Какво ще кажите по въпроса?

Чакам вашото мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих предпочел Xubuntu.Не че другото е зле но като цяло XFCE ми харесва повече от LXDE.Пък и сякаш е по-ясна и разбирама среда,и подлежи на персонализация.Също така мисля че би изглеждал по-привлекателно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xubuntu е несравнимо на по високо равнище от Lubuntu по стабилност и функционалност. При това е със собствен композитен мениджър, работещ безотказно. Без композитен мениджър, доковете няма да работят ефективно. Стартерите ще стоят върху черни ленти. Xubuntu-desktop е официален десктоп, наравно с Ubuntu-desktop. Можеш да пренареждаш десктопа както си искаш, подобно на кубчето на Рубик. . Само, след инсталацията на Xubuntu, инсталирай пакета xfce4. Така се сдобиваш с втора сесия и средата става бетон. Можеш да премахнеш всеки от обвързаните с xubuntu-desktop пакети и средата няма да осиротее. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре и аз първо така мислих, но след това нещо прехвърлих на вълна LXDE, свалил съм и двете за да си ги примомня, също да вида по отблизо кое как седи, но искам и чуждо мнение.

едит: Сега прочетох и другот мнение на @cybercop

Ок, тогава това ще е, XUBUNTU.!

За сега съм си начертал плана така, дистрибуцията ще бъде изцяло на БГ, и ще е предназначена за деца например от 3 годишна възраст до 12... и целта ще е да може да се ползва на по обикновен компютъ, като не изисква високи ресурси.,

ще включва софтуер за деца разбира се , игри и разни за учебна цел, но няма да се прекалява, тъй като искам дистрибуцията да е максимално малка по размер, за това ще бъде премахнат и софтуера който не отговаря на изброеното.

Забравих, също така ще има софтуер за защита на децата от интернет и разни такива, с които трябва тепърва да се запозная.

За сега плана е такъв.

[[email protected] Desktop]$ tree OS-PROJECT 
OS-PROJECT
├── CURSOR-THEME
├── DATA
│   └── PACKAGES
├── ICON-THEME
├── LOGIN-THEME
├── WALLPAPER
└── WEBSITE

7 directories, 0 files

Ако имате съвети и искате да ми помогнете за теми, софтуер, или каквото и да е там, драснете на лични, или намерете майла ми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли мнение за файловата система BtrFS. Може ли ефективно да се ползва и за съхраняване на данни и файлови операции. И, защо в etc/fstab, root и home са описани, като отделни дялове, въпреки, че дялът е един.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли мнение за файловата система BtrFS. Може ли ефективно да се ползва и за съхраняване на данни и файлови операции. И, защо в etc/fstab, root и home са описани, като отделни дялове, въпреки, че дялът е един.

Какво значи ефективно? Аз я ползвам на лаптопа си реално дори в момента.

Нямам нищо по-различно в fstab заради btrfs относно / и /home. Дайте пример, какво е описано.

P.S. да не би да става дума за subvolumes?

Редактирано от mail123456 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам. При зададени два реални дяла - ./ и Swap, в etc/fstab са описани три /. Home (който е повтаря първият дял) с Swap дяла.

Под активно ползване имам предвид да се ползва и за съхранение на данни, а не само за кореновата файлова система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам. При зададени два реални дяла - ./ и Swap, в etc/fstab са описани три /. Home (който е повтаря първият дял) с Swap дяла.

Под активно ползване имам предвид да се ползва и за съхранение на данни, а не само за кореновата файлова система.

С copy/paste не разполагате ли, че се пробвате да преразказвате по картинка?

Активно ползване ... и съхранение ... за мен поне са противоположни неща. Много по-активно ползвам / с /home отколкото някакъв storage, където пиша примерно един път на ден. Мисля, че от няколко месеца btrfs се смята за стабилна, но ако имате толкова важна информация то както винаги съвета е: архив.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С copy/paste не разполагате ли, че се пробвате да преразказвате по картинка?

Нещо подобно :

# / was on /dev/sda10 during installation

UUID=563b43ba-ea7c-4d9b-8391-0bed0ec6562a /               btrfs   defaults,[email protected] 0       1

# /home was on /dev/sda10 during installation

UUID=563b43ba-ea7c-4d9b-8391-0bed0ec6562a /home           btrfs   defaults,[email protected] 0       2

Дялът е само един.

При ext4, положението е тaкова :

# / was on /dev/sda1 during installation

UUID=beda834b-e350-44a7-a5b9-ceff2746c820 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

Изглежда в btrfs, става въпроз за някакви виртуални поддялове.

Интересът ми към нея е от ползването и в Open SUSE като файлова система по подразбиране. Но, ако не се лъжа, там инсталаторът автоматично прави Home дяла в ext4.

Другото, което ме интересува е, тази файлова система, достатъчно стабилна ли е за съхранение на данни (за Home дял).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо подобно 

# / was on /dev/sda10 during installation

UUID=563b43ba-ea7c-4d9b-8391-0bed0ec6562a /               btrfs   defaults,[email protected] 0       1

# /home was on /dev/sda10 during installation

UUID=563b43ba-ea7c-4d9b-8391-0bed0ec6562a /home           btrfs   defaults,[email protected] 0       2

Дялът е само един.

При ext4, положението е това

# / was on /dev/sda1 during installation

UUID=beda834b-e350-44a7-a5b9-ceff2746c820 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

Изглежда в btrfs, става въпроз за някакви виртуални поддялове.

Обърнете внимание на опцията subvol. btrfs поддържа subvolumes - https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/SysadminGuide#Subvolumes

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой е забелязал, че в Ubuntu 14.10, въпреки новият драйвър за интелска ведеокарта, системата не запомня зададените нива на яркостта - причината e Upstart. Решението е преминаване към Systemd.Инсталира се пакета systemd-sysv и се рестартира системата. Колкото и да го критикуват - при десктоп, зареждането и изключването на услугите се подобрява чувствително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xubuntu е несравнимо на по високо равнище от Lubuntu по стабилност и функционалност. При това е със собствен композитен мениджър, работещ безотказно. Без композитен мениджър, доковете няма да работят ефективно. Стартерите ще стоят върху черни ленти. Xubuntu-desktop е официален десктоп, наравно с Ubuntu-desktop. Можеш да пренареждаш десктопа както си искаш, подобно на кубчето на Рубик. . Само, след инсталацията на Xubuntu, инсталирай пакета xfce4. Така се сдобиваш с втора сесия и средата става бетон. Можеш да премахнеш всеки от обвързаните с xubuntu-desktop пакети и средата няма да осиротее. 

Попадали са им такива дистрибуции Doudou Linux http://www.doudoulinux.org/web/english/index.html, Kindertux http://www.lerntux.de/dateien/func-startdown/7/ на немски, JuxLala също на немски, но са от периода 2007 - 2011.

Бих предпочел Mate по една много проста причина - когато деца се занимават с десктоп компютър, предпочитат да имат файлове и папки на десктопа, отварянето да е с единично кликване. Причината е ясна - много по-лесно е да щракаш по екрана, отколкото да отваряш файлов мениджър и да търсиш нещата по папките. Това се получава и с LXDE, известно време ползвахме LXDE. Отзивите са добри, лесна работа с екрана, много игри и т.н. Все пак LXDE ми се видя доста сложно, с купища програми и настройки. Напоследък са се обединили с Razor-Q и имат общ продукт LXQT.

Нещо се прецака покрай ъпдейтите на Лубунту и тогава преминахме към Mate на Линукс Минт. Началната страница на Мозилата естествено е Youtube :) . Ако се ползва XFCE, нещата също изглеждат добре, само не ми е ясно как ще накараш компютъра да отваря иконите с едно кликване? Ако някой ме светне как става, ще черпя. С мате-то нямам такъм проблем и се стоим на него. Предпочитани програми: GCompris, Pencil, Tux Paint, Super Tux Racer, Pingus, Ri-Li...

Редактирано от vmonev (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Единичното кликване върху десктопа се отмята от настройките на десктопа. Това за файловият браузър - от настройките на Thunar.

http://s19.postimg.org/3m9prgk6r/click.png

http://s19.postimg.org/58yxcow8j/thunarsettings.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За моя голям ужас изтрих проекта, след като го завърших.

Всичко стана след една моя грешка, при създаването на живия образ за да го тествам.

Стана така, че аз работа от usb-та на моите машини, и при изпълнение на комадна dd за да запиша Live CD , съм избрал грешната флашка :( , и всичко отиде на КИНО, 4,5 дена 24-часов труд на ден със .iso файла и всички конфигурации + пачове за някои програми тъй като не работеха под xubuntu 14.04 , и се намираха във usb-то което съм прецакал, така че всичко изчезна.

Бях направил даже wallpaper за дистрото, интерфейса специален за деца, който включваше, по големи икони, пускане с един клик на дадена икона, специални икони за деца, теми gtk, курсор. За браузъра бях филтрирал разни сайтове, бях забранил запазването на пароли, също бях добавил специален сайт за подаване на сигнали и разни други отметки и газарии,

Бях добавил различен софтуер, и повечето от него се поддържаше на български :)

Live cd бе станало 1.9gb големина.

Но както казах, затрих всичко :(

Та сега не ми се занимава да правя всичко на ново, защото си играх доста.

Иначе се бе получило добре, Линукс За Деца!

R.I.P за проекта!!

Попадали са им такива дистрибуции Doudou Linux http://www.doudoulinux.org/web/english/index.html, Kindertux http://www.lerntux.de/dateien/func-startdown/7/ на немски, JuxLala също на немски, но са от периода 2007 - 2011.

Бих предпочел Mate по една много проста причина - когато деца се занимават с десктоп компютър, предпочитат да имат файлове и папки на десктопа, отварянето да е с единично кликване. Причината е ясна - много по-лесно е да щракаш по екрана, отколкото да отваряш файлов мениджър и да търсиш нещата по папките. Това се получава и с LXDE, известно време ползвахме LXDE. Отзивите са добри, лесна работа с екрана, много игри и т.н. Все пак LXDE ми се видя доста сложно, с купища програми и настройки. Напоследък са се обединили с Razor-Q и имат общ продукт LXQT.

Нещо се прецака покрай ъпдейтите на Лубунту и тогава преминахме към Mate на Линукс Минт. Началната страница на Мозилата естествено е Youtube :) . Ако се ползва XFCE, нещата също изглеждат добре, само не ми е ясно как ще накараш компютъра да отваря иконите с едно кликване? Ако някой ме светне как става, ще черпя. С мате-то нямам такъм проблем и се стоим на него. Предпочитани програми: , Pencil, Tux Paint, Super Tux Racer, Pingus, Ri-Li...

Да знам ги тези дистрибуции, аз тях взех идеята да направя нещо подобаващо, само че за българско детско дистро.

Смея да твърдя че за сам човек във този проект, се справих на добро ниво, неми се мисли какво щеше да е, ако разполагам с по голям екип, който да ми помага. Относно игрите да повечето от изброените от вас ги бях добавил, даже разни математически, плюс такива за програмиране, интересни за деца.

Относно началната страница на Firefox бях сложил   http://az-deteto.bg/а youtube бе забранено също със Facebook, разрешаваше се само допълнително, при желание на родителя, също бях филтрирал *orn сайтовете, за търсачка бях сложил ,DuckDuck Go вместо GGL.

П.П Щеше да е най сигурното, и най забавното детско дистро, правено някога :P

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някой да ми каже това как се оправя.Вече е досадно .Ubuntu Unity, по скоро GNOME  .

От моя страна постояно трябва да въвеждам,буквите които искам.Но след рестарт или смяна на графичен дизайн ,някой път даже  когато стартирам някакво приложение ,се появява отново.

http://f48.imgup.net/Bildschirma82d.png

Редактирано от MirchevSvilen (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оправи си шрифта на  конзолата защото тоя  не става.  А и ако може да не е на немски  ще е супер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Единичното кликване върху десктопа се отмята от настройките на десктопа. Това за файловият браузър - от настройките на Thunar.

http://s19.postimg.org/3m9prgk6r/click.png

http://s19.postimg.org/58yxcow8j/thunarsettings.png

Благодаря! Преди не съм го забелязвал. Мразя да кликвам по два пъти, като може да стане с 1.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От днес в Debian Jessie се премахва поддръжката на ядра за i486 архитектури на процесори. Самото ядро е премахнато от хранилищата.

Въведено е ново ядро за i586 архитектури (linux-image-586), което заменя това за i486.

В инсталационният Disk-1, обозначен неправилно, като i386 има поддръжка само на i686 архитектури (i686-PAE).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отскоро ползвам за основна файлова система btrfs. Забелязах, обаче, че системата ми кешира над два пъти повече RAM памет.

http://s19.postimg.org/fpklj1v01/top.png

Има ли вероятност файловата система да е причина за това поведение на системата. Нищо против заемането на паметта нямам и системата работи добре, но ми е интересно. При ext4 при същата дейност, кеша беше 500-600 МБ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това би трябвало да е за добро, но ти какво очакваш от тази файлова система? http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux_315_hddfs&num=1може да нагледждаш Phoronix за новини, но аз предимства пред ext4 не съм отчел, може zfs ще се развие по-добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване