Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Не съм правил тестове, но ми се струва, че зареждането и файловите операции са с по- голяма скорост. Не знам, доколко е стабилна и дали няма подводни камъни. При тестовете, може да има значение и версията на ядрото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Имам един въпрос. Когато гледам видео на цял екран се забелязва трепкане на екрана, което е отвратително. Най-интересното е, че това се случва само при дистрота с мате и xfce. С Убунту нямам никакви проблеми. Имах някои подозрения, че е заради старата ми видеокарта, но тя за щастие изгоря и си купих нова.  :D  Проблемът обаче остана и при новата карта. Пробвах с инсталация на драйвъри от сайта на AMD но никакво подобрение. Сега подозирам харда и миля да си взема един SSD, но то как е тръгнало ще взема да сменя всички части, само за да подкарам някое Зубунту, или Манджаро xfce. Според вас какъв може да е проблема?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги гледам видео на цял екран и досега такова нещо не съм констатирал въпреки, че ползвам предимно тези DE. Вместо да сменяш хардуера - сложи, например Cinnamon. Може би композиторът в Gnome 3 предотвратява това трепкане. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това би трябвало да е за добро, но ти какво очакваш от тази файлова система? http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux_315_hddfs&num=1може да нагледждаш Phoronix за новини, но аз предимства пред ext4 не съм отчел, може zfs ще се развие по-добре.

Интересното при zfs и brtfs е възможността за снапшотове и криптиране.

Отскоро ползвам за основна файлова система btrfs. Забелязах, обаче, че системата ми кешира над два пъти повече RAM памет.

http://s19.postimg.org/fpklj1v01/top.png

Има ли вероятност файловата система да е причина за това поведение на системата. Нищо против заемането на паметта нямам и системата работи добре, но ми е интересно. При ext4 при същата дейност, кеша беше 500-600 МБ.

Те искат да имат процес на компютъра, който да работи само за да дефрагментира и да обслужва файловата система през цялото време. Ето защо не ми харесват за Desktop.

Според вас какъв може да е проблема?

Определено е злополучна конфигурация на софтуер, но не знам какво се обърква. Виж за съмнителни процеси, които не ти трябват, може да е нещо от други среди които си иснталирал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах някои подозрения, че е заради старата ми видеокарта, но тя за щастие изгоря и си купих нова.  :D 

Много добро, изкефих се :D Разгледай опциите на Compiz, той мисля, че трябва композитен менажер. Иначе SSD-то е много приятно за ползване, всичко се "изтрелва" на работа вече няколко месеца сме с Kingston V330 и KDE.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам един въпрос. Когато гледам видео на цял екран се забелязва трепкане на екрана, което е отвратително. Най-интересното е, че това се случва само при дистрота с мате и xfce. С Убунту нямам никакви проблеми. Имах някои подозрения, че е заради старата ми видеокарта, но тя за щастие изгоря и си купих нова.  :D  Проблемът обаче остана и при новата карта. Пробвах с инсталация на драйвъри от сайта на AMD но никакво подобрение. Сега подозирам харда и миля да си взема един SSD, но то как е тръгнало ще взема да сменя всички части, само за да подкарам някое Зубунту, или Манджаро xfce. Според вас какъв може да е проблема?

Проблема е в некоя настройка...аз имах същия проблем, оказа се настройка в компиз... и всико заспа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Unredirect+Fullscreen+Windows+Ubuntu+Gam

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за съветите. Мисля да хвърля едно око на Минт 17.1 Канела, пък с флашката ще си правя експерименти с други дстрибуции.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам странен бъг , при отварянето на програми, title bara ми изчезва, за да се покаже трябва да направя прозореца по-малък и тогава отново да го максимизирам ....

Тъй като ползвам една добавка за лисицата за премахване на title bara, реших че е от нея, но след като я изтрих няма никава промяна ...

С mint 17 Mate съм, така се получава от около два дена .....

Благодаря за отделеното време.

Редактирано от Jokerface (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги процесора ми работи постоянно на 2,4 гигахерца!Как да го оправя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл - работи на максимална честота ли ? А, как е с натоварването ? 32 битовата дистрибуция от описанието ли ползваш ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да всичко е от описанието и бачка само на ,2.4 гигахерца

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава работи на 2.4 GHz? Работи на 100% ли? Направи скрийшот ctrl+esc или alt+f2 и бутона вляво от текстово поле, след това бутона Prt Sc printscreen да видим кое работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ondemand не функционира! Иначе температурата е под 45 градуса.Искам да кажа ,че няма степинг на процесора има само 2.4 гигахерца!

Редактирано от McLane (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пусни top и виж процесите. Ако си с Ubuntu-базираната мента, трябва да си с i686-pae ядро и да нямаш проблеми с 64 битови процесори.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При ondemand не съм убеден, че трябва да се ползва динамично променяне на тактовата честота, при powersafe или conservative със сигурност се ползва. https://wiki.debian.org/HowTo/CpuFrequencyScaling

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ,стана работата.То имаше една програма но и забравих името,имаше икона на светкавица във панела :). Има ли смисъл от инсталиране на пакета tlp?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги имам някакъв бъг ,не мога да стартирам флашка ,която съм създал с инструмента в Минт КДЕ.Флашката работи ,пробвах на друг лаптоп със Джам и Руфус и няма проблеми.Инструмента казва ,че всичко е наред но като ресетна компа стои логото на HP  и замръзва .Трябва да махна флашката и да изключа лаптопа от копчето.Имам 2 флашки едната е чисто нова Тошиба 8 гб и със двете едно и също се получава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, как да накарам новата Опера да стартира в положението, в което съм я оставил. В момента, стартира в умален размер и в центъра на екрана, независимо, как съм я оставил в предишната сесия.

http://s19.postimg.org/hkcls50z7/opera1.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, как да накарам новата Опера да стартира в положението, в което съм я оставил. В момента, стартира в умален размер и в центъра на екрана, независимо, как съм я оставил в предишната сесия.

Това Opera Beta ли е?Аз използвам нея и стартира точно както съм я оставил в предишната сесия...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти едно решение.

Замени "Firefox" със "Opera"

apt-get install wmctrl
wmctrl -r "Firefox" -b add,maximized_vert,maximized_horz

После направи някак си, по твой избор, Opera да стартира със  командата горе.

Например от .desktop файла или ...

Все пак е решение ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване