Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Версията беше Debian Jessie с Xfce от CD-1, седмична актуализация.

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.iso

Но беше преди месец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Има огромен смисъл, особено ако искаш да запазиш диска за по-дълго време.

Благодаря, но аз питах за бързодействие дали има смисъл. Въобще не се притеснявам за SSD - то, след като са изписани маса терабайти на него за две години и все още е на 100% : )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Версията беше Debian Jessie с Xfce от CD-1, седмична актуализация.

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.iso

Но беше преди месец.

Инсталира си се без ядове на btrfs.

4864a53e8a3f902ffb91bbd01f61c1f8.png

Има малка разлика в скоростта но на мен ми е жал за SSD-то.

[email protected] [ 19:58:13 ] [ 12/13/14 ] [ pts/7 ] ~ # dd if=/dev/zero of=/var/tmp/portage/test bs=1k count=8M

8388608+0 записей получено

8388608+0 записей отправлено

скопировано 8589934592 байта (8.6 GB), 8.75388 c, 981 MB/c

dd if=/dev/zero of=/var/tmp/portage/test bs=1k count=8M  0.81s user 7.95s system 99% cpu 8.756 total

С ssd няма да стигнеш до почти 1GB/s скорост на запис.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много съм благодарен за информацията. Не, че ще преинсталирам в момента, но, когато излезе стабилната версия със сигурност няма да издържа на изкушението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталира си се без ядове на btrfs.

4864a53e8a3f902ffb91bbd01f61c1f8.png

Има малка разлика в скоростта но на мен ми е жал за SSD-то.

[email protected] [ 19:58:13 ] [ 12/13/14 ] [ pts/7 ] ~ # dd if=/dev/zero of=/var/tmp/portage/test bs=1k count=8M

8388608+0 записей получено

8388608+0 записей отправлено

скопировано 8589934592 байта (8.6 GB), 8.75388 c, 981 MB/c

dd if=/dev/zero of=/var/tmp/portage/test bs=1k count=8M  0.81s user 7.95s system 99% cpu 8.756 total

С ssd няма да стигнеш до почти 1GB/s скорост на запис.

Благодаря, прехвърлих и аз /tmp и /var/log.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази подобрена работоспособност за всякакви файлове ли важи или само за големи.

Еми чисто като 'субективно усещане' (колкото и ненормало да звучи това в сферата на софтуера) - за всички файлове и особено при копиране или местене на множество файлове наведнъж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да я тествам някой път. EXT4 ще се ползва още дълго време, но "новите" файлови системи започват да се ползват все повече. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да я тествам някой път. EXT4 ще се ползва още дълго време, но "новите" файлови системи започват да се ползват все повече. 

Така е :) Между другото, аз също се надявам за големите възможности на btrfs.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвахте ли новата Федора 21.Засега всичко си е много добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах Xfce версията от Live CD. И аз не забелязах никакви проблеми. За разлика от CENT OS 7, където дефектната версия на network-manager-gnome веднага ми се наби в очите. За съжаление и такива времена настанаха. Fedora да е по- безпроблемна от CENT OS, a в Ubuntu, пакетите да се подбират по- внимателно от тези в стабилният Debian.

С нетърпения очаквам Fedora 22. Новият мениджър на пакети (DNF) се разработва доста активно. Подозирам, че ще е много добър.

Някой знае ли, каква настройка трябва да се направи за да се виждат мрежовите устройства във файловият мениджър. Става въпрос за това :

http://s19.postimg.org/v1p6lqb77/network_folder.png

В някои дистрибуции по подразбиране, тази опция липсва. В Debian базираните, когато липсва се появява след инсталацията на nautilus-data и се запазва след премахването на пакета.

Пакетите от Samba нямат отношение в случая. Мисля, че трябва да се промени конфигурационен файл.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах Xfce версията от Live CD. И аз не забелязах никакви проблеми. За разлика от CENT OS 7, където дефектната версия на network-manager-gnome веднага ми се наби в очите. За съжаление и такива времена настанаха. Fedora да е по- безпроблемна от CENT OS, a в Ubuntu, пакетите да се подбират по- внимателно от тези в стабилният Debian.

С нетърпения очаквам Fedora 22. Новият мениджър на пакети (DNF) се разработва доста активно. Подозирам, че ще е много добър.

Някой знае ли, каква настройка трябва да се направи за да се виждат мрежовите устройства във файловият мениджър. Става въпрос за това :

http://s19.postimg.org/v1p6lqb77/network_folder.png

В някои дистрибуции по подразбиране, тази опция липсва. В Debian базираните, когато липсва се появява след инсталацията на nautilus-data и се запазва след премахването на пакета.

Пакетите от Samba нямат отношение в случая. Мисля, че трябва да се промени конфигурационен файл.

Точно Самба е нужна за уиндоус мрежи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знам. Но и при инсталацията на samba, мрежата не се вижда във файловия мениджър. Сигурен съм, че става въпрос за конфигурация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да няма някакво състезание по откриване на бъгове тази година ?

През два дена откриват по някоя буба и ми идва поредната актуализация на ядрото. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро попаднах на едно лайв изчадие с GNOME 3.14 от клона на Gentoo overlays, а именно funtoo, което се стартира от флашка с persistence (постояннен запис във файловата система - избягва се кеширането в RAM паметта) и замества пълноценно операционната система върху твърд диск. Ползвам го на няколко машини, като имам създаден потребителски профил/акаунт, наместо нормално инсталирана ОС. Възможност има и за инсталиране от живата флашка върху хард диск. Голямо предимство е използването на Open RC вместо systemd - последният, след GNOME 3.12, е интегриран по подразбиране. Записан на флашка 32 гъби с USB 3.0 и системата се ползва с всички предимства на такава, инсталирана върху твърд диск.

Downloading-and-Running-the-Live-USB-Image

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Голямо предимство е използването на Open RC вместо systemd - последният, след GNOME 3.12, е интегриран по подразбиране.

Какво точно е предимството ?

Наскоро зададох подобен въпрос по повод възможността за избор в Manjaro между двете системи за инициализация.

Има ли подобрение при зареждането и изключването на услуги ? Как се развива ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро попаднах на едно лайв изчадие с GNOME 3.14 от клона на Gentoo overlays, а именно funtoo, което се стартира от флашка с persistence (постояннен запис във файловата система - избягва се кеширането в RAM паметта) и замества пълноценно операционната система върху твърд диск. Ползвам го на няколко машини, като имам създаден потребителски профил/акаунт, наместо нормално инсталирана ОС. Възможност има и за инсталиране от живата флашка върху хард диск. Голямо предимство е използването на Open RC вместо systemd - последният, след GNOME 3.12, е интегриран по подразбиране. Записан на флашка 32 гъби с USB 3.0 и системата се ползва с всички предимства на такава, инсталирана върху твърд диск.

Downloading-and-Running-the-Live-USB-Image

Това което си намерил няма нищо общо с проекта funtoo. Просто е някаква потребителска изгъзица.

И не виждам какво предимство е да се ползва лайното openrc?

Наскоро зададох подобен въпрос по повод възможността за избор в Manjaro между двете системи за инициализация.

OpenRC е една недомислица на Gentoo. Шарена и окрасена с приятелски интерфейс но за 5 години все на едно място тъпчат. Дори и с SSD не може да даде бързина като systemd с диск на 15 години.

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво се разбира под подобрение. Ето видео как зарежда моя вече не първа младост лаптоп ThinkPad T520

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не зарежда добре. Би ли пуснал само адреса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://www.youtube.com/watch?v=WRZ2RhjPOtA

Нещо не зарежда добре. Би ли пуснал само адреса.

Аз и друго не съм искал ама форума си има свое мнение :) Натискаш цитат и ти дава линка така или иначе :)

Редактирано от mail123456 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тоя ThinkPad 520 е супер лаптоп!Модел на 2 години да кажеш ,че е стар :ohmy:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако видеото е с нормална скорост - значи е малко над нивото на sysvinit. Става въпрос само за скорост. Трябва да го тествам лично да видя, дали стартира добре услугите.

Ако си с интелска видеокарта - запазват ли се настройките на яркостта след рестарта. При мен, системите със sysvinit не можеха да запазват настройките. След минаването към systemd всичко заработи нормално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

OpenRC е init system. Какво е общото с яркостта е извън моите разбирания и познания. Ако трябва да стартира "нещо", което да наглася и запомня яркостта, то вероятно ще го направи. На мен лично и едно:

echo 2200 >/sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

ми върши работа в /etc/local.d/local.start

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако видеото е с нормална скорост - значи е малко над нивото на sysvinit. Става въпрос само за скорост. Трябва да го тествам лично да видя, дали стартира добре услугите.

Ако си с интелска видеокарта - запазват ли се настройките на яркостта след рестарта. При мен, системите със sysvinit не можеха да запазват настройките. След минаването към systemd всичко заработи нормално.

Аз съм правил опити с моето вградено видео в процесора (HD4000) и така и не намерих туул, чрез който човек да си регулира яркост и контраст. При рестарт го постигнах със скрипт и xrandr. Ти как си го измислил? Иначе използвам Nvidia и там също е със скрипт, но поне има туул, слайдбарове, ала-бала :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

driconf

xgamma

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване