Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Аз съм правил опити с моето вградено видео в процесора (HD4000) и така и не намерих туул, чрез който човек да си регулира яркост и контраст. При рестарт го постигнах със скрипт и xrandr. Ти как си го измислил? Иначе използвам Nvidia и там също е със скрипт, но поне има туул, слайдбарове, ала-бала :)

Под sysvinit и upstart, ползвах xbacklight за регулиране на яркостта, защото без външна програма след рестарт се връщаше на максимална стойност.

След преминаването към systemd, яркостта се запазва на зададената стойност след рестарт и нямам нужда да я фиксирам с външни приложения. 

OpenRC е init system. Какво е общото с яркостта е извън моите разбирания и познания. Ако трябва да стартира "нещо", което да наглася и запомня яркостта, то вероятно ще го направи. На мен лично и едно:

echo 2200 >/sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

ми върши работа в /etc/local.d/local.start

Ами, не знам, системата, която ти зарежда услугите и фактически стартира видео драйвъра и режима на видео картата, какво общо има с яркостта. Факт е това, което съм написал отгоре. Sysvinit и Upstart са се проваляли в това отношение. Единствената система за инициализация, която ми стартира видеото в режима в който съм го оставил в предишната сесия е Systemd. Затова те питах, как се държи OpenRC. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под sysvinit и upstart, ползвах xbacklight за регулиране на яркостта, защото без външна програма след рестарт се връщаше на максимална стойност.

След преминаването към systemd, яркостта се запазва на зададената стойност след рестарт и нямам нужда да я фиксирам с външни приложения. 

Ами, не знам, системата, която ти зарежда услугите и фактически стартира видео драйвъра и режима на видео картата, какво общо има с яркостта. Факт е това, което съм написал отгоре. Sysvinit и Upstart са се проваляли в това отношение. Единствената система за инициализация, която ми стартира видеото в режима в който съм го оставил в предишната сесия е Systemd. Затова те питах, как се държи OpenRC. 

Не познавам Systemd и е възможно да си запазва някъде каква е текущата яркост. Ако някой толкова държи именно на това то:

echo "cat /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness >/var/log/brightness.current" >>/etc/local.d/local.stop
echo "cat /var/log/brightness.current >/sys/class/backlight/intel_backlight/brightness" >>/etc/local.d/local.start

И проблема е решен :) Запазваме текущата яркост в файлче преди системата да се спре и възстановяваме когато се стартира. Сложните проблеми имат понякога много прости решения :)

P.S. Представата ви кой стартира видео драйвера (зарежда един модул) е малко грешна ... init-а тръгва "малко" след като на екрана ви вече има изплюти достатъчно съобщения от kernel-а ...

Редактирано от mail123456 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами, фиксирал съм я поне по два начина - с xbacklight и от настройките на GRUB. Проблема мога да си го разреша. Но, ме дразни. Освен този, има и други проблеми, които ми създаваше upstart и с голямо удоволствие я разкарах. Както и да е. Засега всичко ми е наред и не искам да си навличам ядове на здрава глава. Ако OpenRC е достатъчно добра ще започне да се използва масово в дистрибуциите и тогава ще и проверя качествата. 

П.П.: При едно и също ядро, върху една и съща дистрибуция, видеокартата се стартира в различен режим при промяна на системата за инициализация. Както искаш го обяснявай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно че шанса е нулев да се наложи. Силно зависима е от udev който е част от systemd.

А и за толкова години не успя да се наложи, въпреки опитите и за внедряване в Агилия Линукс (Руска Дистрибуция, някога базирана на Слакуер) и до там повече не се чу за openrc в други дистрибуции.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Там е работата, че на настолно РС xbacklight не върши никаква работа... Единственият начин май е с xrandr, xgamma и нещо да не пропускам, но май тези бяха... Виж, driconf не съм го пробвал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Там е работата, че на настолно РС xbacklight не върши никаква работа... Единственият начин май е с xrandr, xgamma и нещо да не пропускам, но май тези бяха... Виж, driconf не съм го пробвал.

Става въпрос за лаптоп. Монитора на настолното PC си има панелче с няколко бутончета на него. Регулираш яркост, контраст и всичко останало без да се нуждаеш от X приложения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам и една друга джаджафка. Която автоматично ми коригира температурата на цветовете и яркостта според момент от денонощието.

c601ef9aa1fcdc2fc9be7ffceccf9716.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам и една друга джаджафка. Която автоматично ми коригира температурата на цветовете и яркостта според момент от денонощието.

Това е "мега оптимистично"... Откъде пък знае тва каква лампа ползвам вечерно време, кога я паля, накъде ми гледа прозореца, щори имам ли, облачно ли е вънка, към какъв цвят стена ми е обърнат монитора... Ако искаш така, това е начинът:

colormunki-1-623-80.JPG

П.П. Не знам как никой не се е сетил да направи такова приложение с уебкамерка...

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е "мега оптимистично"... Откъде пък знае тва каква лампа ползвам вечерно време, кога я паля, накъде ми гледа прозореца, щори имам ли, облачно ли е вънка, към какъв цвят стена ми е обърнат монитора... Ако искаш така, това е начинът:

colormunki-1-623-80.JPG

П.П. Не знам как никой не се е сетил да направи такова приложение с уебкамерка...

Е ти вече издребняваш с простотиите.

Програмата си е полезна в смисъл че според географското положение знае кога е вечер.

А и е логично вечер човек е изморен (поне аз) и омекотяването на цветовете ме товари по-малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е ти вече издребняваш с простотиите.

Програмата си е полезна в смисъл че според географското положение знае кога е вечер.

А и е логично вечер човек е изморен (поне аз) и омекотяването на цветовете ме товари по-малко.

Никакви простотии не са. Ако имаш добро домашно осветление, с близка до дневната цветна температура, това само ще те прецака и ще ти натовари очите повече... Абсолютно същото се отнася и по време на буря вън през лятото, разликата в външната осветеност спрямо бял слънчев ден може да е стотици пъти... При такива условия за мен тая програма си е лотария... Ако искаш идеални условия - правиш си изкуствено такива и махаш външното осветление като фактор.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой чете ли това http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/12/17/2440318_pravitelstvoto_taino_plati_za_lincenzite_na_microsoft/?ref=embed&source=www.dnevnik.bg

Прочутият конкурс, който бе "спечелен" от фирмата, предложила най- висока цена на доставка за още несъществуващ по времето на провеждане на конкурса продукт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Даже, лелките са винаги с единият крак в бъдещето. Вероятно, ако успеят да ни заробят с още някой милиард, ще поръчат Windows 10 за още 90 милиона. Даже 100, за да се смята по- лесно комисионната.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, сега няма да се дребнавим за 10 милиарда. Особено, когато ще ги плащат децата на глупаците, които си живуркат пасивно като телета, поведени към кланицата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

HP са с най- добрата поддръжка под Linux. И, един от най- големите спонсори на Debian проекта. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за лаптоп. Монитора на настолното PC си има панелче с няколко бутончета на него. Регулираш яркост, контраст и всичко останало без да се нуждаеш от X приложения.

Напротив, има моменти когато искаш софтуерно да си ги коригираш. Примерно при матрици с ШИМ, при които при максимално надуване на яркост и контраст ШИМ изчезва. След това започваш по софтуерен път да си гласиш картината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами - не знам. В момента ползвам само един монитор на Samsung и не ми се е налагало да коригирам нищо от софтуера. Избрал съм най- семплият стандартен режим - text. Преди това съм сменил няколко кинескопа - от най- старите цветни със зелените екрани до Тринитрон с черен екран. Винаги съм настройвал външните монитори от хардуера. Преди много години съм ползвал и монохромен под PS 2, но това вече е друга тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да премине администрацията на   някаква дистрибуция трябва да има  специалисти които да интегрират всичко което има до сега към новата система. Трябва да се избере хардуер и периферия  която да е 100% съвместима с линукс  и трябва и да се наеме персонал който да обучава  постепенно  служителите как да работят със него. Тая работа не става за 1-2 години  и  докато не стартира пилотно поне  в 10 града да се види  кое как  се случва  ще си плащаме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами - не знам. В момента ползвам само един монитор на Samsung и не ми се е налагало да коригирам нищо от софтуера. Избрал съм най- семплият стандартен режим - text. Преди това съм сменил няколко кинескопа - от най- старите цветни със зелените екрани до Тринитрон с черен екран. Винаги съм настройвал външните монитори от хардуера. Преди много години съм ползвал и монохромен под PS 2, но това вече е друга тема.

Защото на CRT няма ШИМ. Там оправяш херцовете, ако хардуерът позволява и си готов. А на тоя Самсунг ти се разлепват очите и нервната система, но на теб явно не ти пука. На мен пък ми пука и предпочитам без ШИМ и затова така се налага. Както споменах начини има, но е смешно голям производител като Интел да няма елементарен инструмент за тази цел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, как ще оправя херцовете (честотата), като интелската ми видеокарта не поддържа повече от 60Hz за LCD монитори. Независимо от резолюцията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Говорех, че херцовете играят роля за очите при CRT. А при LCD - дата ШИМ ти разказва играта на очите и на нервната система. Херцовете не играят тук. Тоест играят, но за съвсем други неща. Прочети ми внимателно поста : )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване