Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

Булсатком и Бултекс отдавна са на Линукс ,въпроса е ,че някой трябва да обучи персонала който ще работи ,а за това се плаща ,губи се време съответно и пари.Тя нашата администрация и без това една мудна ,вечно начумерени лелки по институциите :)  остава и на Линукс да ги учиш.

Ченге ,не седиш цял ден зад монитора пък като искаш хубав  взимаш един с IPS матрица и си свиркаш

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

За да премине администрацията на   някаква дистрибуция трябва да има  специалисти които да интегрират всичко което има до сега към новата система. Трябва да се избере хардуер и периферия  която да е 100% съвместима с линукс  и трябва и да се наеме персонал който да обучава  постепенно  служителите как да работят със него. Тая работа не става за 1-2 години  и  докато не стартира пилотно поне  в 10 града да се види  кое как  се случва  ще си плащаме.

Колкото повече го мисля, толкова повече стигам до извода че техническите пречки са най-малките.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз се чудя сега за съда ква система за разпределяне на делата ще интегрират,говореше се за 200 хиляди лева като цена,даже имаше предложения ти кретени от ВСС /17 на брой/ да се лишат от Коледните си премии .Даже щели да хартисат :ohmy:  кви премии взимат тия

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Май забравяте и печалбата... 170 милиона са дадени само за ъпгрейда на администрацията от седмѝца на осмѝца. Нали се сещате комисионната къде отива? Ако сме на Линукс, далаверата отива на кино... Да си припомним само Никито Михайлов на времето как прецака всичко...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да премине администрацията на   някаква дистрибуция трябва да има  специалисти които да интегрират всичко което има до сега към новата система. Трябва да се избере хардуер и периферия  която да е 100% съвместима с линукс  и трябва и да се наеме персонал който да обучава  постепенно  служителите как да работят със него. Тая работа не става за 1-2 години  и  докато не стартира пилотно поне  в 10 града да се види  кое как  се случва  ще си плащаме.

Да не говорим че поне 50% от продуктите, които ползват сега няма да работят под линукс... и ред други неща

Май забравяте и печалбата... 170 милиона са дадени само за ъпгрейда на администрацията от седмѝца на осмѝца. Нали се сещате комисионната къде отива? Ако сме на Линукс, далаверата отива на кино... Да си припомним само Никито Михайлов на времето как прецака всичко...

Мама му стара, като почнете да пишете за тези пари. Добре бе, предложете насрещна оферта на МС. Но можете ли в момента да осигурите поддръжка на тези сигурно 100 хиляди потребители? Можете ли да представите доказателства за други успешни проекти?

Или хайде да плюем без да мислим

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не виждам смисъл да се ъпгрейтва от 7 на 8 приположение ,че Ентъпрайз версията на 7 ще се поддържа до 2019 година.Явно някой се е нагушил с комисионни.

Моцо за администрация не може да сложиш лъв да е Линукс ,предполага се нещо от сорта на PC-BCD или

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че когато става въпрос за парите на хората, трябва да се подхожда, като с ползването на класифицираната информация - необходимост да се знае. В случая - необходимост да се ползва.

Колко от дейностите в държавната администрация се нуждаят от софтуер, работещ под Windows 8 ?

Текстообработката, ел. таблиците и базите с данни, каквито се ползват масово в земеделското министерство не са от тях. Игрите на карти - също. Дори при закупен Windows не е задължително да бъде закупуван и MSOffice, ако има друга алтернатива.

Колкото до квалификацията - много от служителите не знаят какъв офис ползват. Могат да се направят някакви курсове за старите служители, но за новите, работата с използваният софтуер трябва да бъде изискване при кандидатстване за работа. 

Нека на определени места да се ползва платен софтуер. Но, само, когато няма никаква друга алтернатива. Оплакването на лелката, че иконките на новият офис са малко по- различни не трябва да е основание да и се предостави софтуер за над 1000лв. Нейният комфорт ще струва точно колкото нов компютър за училище или новоназначен служител.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

пичове отскоро ползвам линукс и не съм много навътре в нещата, но имам сериозен проблем интернета който позлвам ми е 100mbps под уиндолс ми го мери толкова speedtest.net през телефоана макса който телефона подържа е 20 и ги изпълва всичките , но когато стартирам линукс (ubuntu и  mint и на двата )  нета ми е ограничен на максимум 15 да  не кажа че през повечето време ми го показва 2-3 мбпс.Инсталирани са драйвърите, пробвах около 20 различни неща които открих в нета, но нищо не помага, моля ако някой има идея от какво може да е да сподели :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че когато става въпрос за парите на хората, трябва да се подхожда, като с ползването на класифицираната информация - необходимост да се знае. В случая - необходимост да се ползва. Колко от дейностите в държавната администрация се нуждаят от софтуер, работещ под Windows 8. Текстообработката, ел. таблиците и базите с данни, каквито се ползват масово в земеделското министерство не са от тях. Дори при закупен Windows не е задължително да бъде закупуван и MSOffice, ако има друга алтернатива.

Колкото до квалификацията - много от служителите не знаят какъв офис ползват. Могат да се направят някакви курсове за старите служители, но за новите, работата с използваният софтуер трябва да бъде изискване при кандидатстване за работа. 

Нека на определени места да се ползва платен софтуер. Но, само, когато няма никаква друга алтернатива. Оплакването на лелката, че иконките на новият офис са малко по- различни не трябва да е основание да и се предостави софтуер за над 1000лв. Нейният комфорт ще струва точно колкото нов компютър за училище или новоназначен служител.

Това означава 80% от местата. И как мислиш да осъществиш интеграцията с останалите 20%?

И за бази данни не ми предлагай MySQL или PostgreSQL, когато имат 50% от възможностите примерно на Оракъл тогава може да се обмисли нещо.

Разбирам огромното желание на всички държавната администрация да мигрира на софтуер с отворен код, но практически това е невъзможно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под бази данни имам предвид файлове под MS Access. Кой е този софтуер, който е незаменим при 80% от държавната администрация ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То няма курсове в училищата и университетите за линукс   вие искате  държавата да работи с него. Американците от Ейпъл   си набутаха много отдавна хардуера и софтуера и в училища и в болници и в домовете на хората и сега са  с гарантирани потребители за 100 години напред. На колко от лаптопите които се продават  с  някаква дистрибуция тя остава повече от 3 часа след като  някой си го купи ? Като зарибиш децата първо с  игрички и дистрота с  уроци и след това се напишат  хубави софтуери за счетоводство, фотографи,дизайнери,инженери,хотелиери и тн.  и накрая драйвери  за периферия може и да  станат нещата след 10-20 години. Държавния архив  е на Убунту ама там са  най много 100 машини  и  лесно се изгражда   инфраструктурата. Нали следя   форума и чета как от 15 дена  маса линксджии се  пънете с една локализация  и  един контраст  на дисплея който се губи след рестарта. Ееееее  значи я го умножете това сега по 300 000  примерно и  ми кажете колко време ще ви трябва да отреагирате  ако това  са ви 2 проблема  на ниво администрация. Ако на личния  компютър ви се бъгне дистрото ше ударите един формат и инстал и сте в джаза ,ама ако  се бъгне  базата  в НОИ или ЕСГРАОН   и ви изчезне архива за 50 години назад  ше ви питам тогава кво ше  мислите.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под бази данни имам предвид файлове под MS Access. Кой е този софтуер, който е незаменим при 80% от държавната администрация ?

Започни с разни АПИС-и и подобни, мини през системите на данъчните. И това са само тези, за които се сещам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За информационните системи "АПИС" ли става въпрос ? Доколкото знам, те могат да се ползват от браузър, различен от IE. Актуализациите, които идват като exe файлове, могат да се пакетират за всяка дистрибуция. Желание няма, а начини има. На такъв голям потребител, фирмите ще се кланят, а няма да заявяват монополни права. Данъчните и държавните институции изобщо в нито една държава не би трябвало да изискват документи във формат на определена частна компания. Мисля, че вече се работи на много места в това отношение. Ние ще сме едни от последните, заедно с някоя африканска държава.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно спонсорство не е само при HP

https://en.opensuse.org/SponsorsПогледни тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За информационните системи "АПИС" ли става въпрос ? Доколкото знам, те могат да се ползват от браузър, различен от IE. Актуализациите, които идват като exe файлове, могат да се пакетират за всяка дистрибуция. Желание няма, а начини има. На такъв голям потребител, фирмите ще се кланят, а няма да заявяват монополни права. Данъчните и държавните институции изобщо в нито една държава не би трябвало да изискват документи във формат на определена частна компания. Мисля, че вече се работи на много места в това отношение. Ние ще сме едни от последните, заедно с някоя африканска държава.

Не, не работят. И никое разумно правителство не мисли да сменя софтуера си (освен китайците заради шпиономанията, но те могат да си го разрешат). Иначе аз по-горе писах, но няма кой да чете. Кой ще поеме поддръжката, говорим за 100к служители, и за вероятно между 500 и 2к къстъм или специфични продукти

...,ама ако  се бъгне  базата  в НОИ или ЕСГРАОН   и ви изчезне архива за 50 години назад  ше ви питам тогава кво ше  мислите.

ЕСГРАОН   до преди години бяха на голяма машина на ИБМ, за НОИ не знам. Ама и базите на НАП са за споменаване, там са около 100 различни бази, като една от основните мисля работи на AIX+Оракъл. Така че мечтите са хубаво нещо.... ама....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвахте ли новата Федора 21.Засега всичко си е много добре.

Вече съм с нея на машина за ежедневно ползване, с KDE. Имах две забележки, от която засега остана само една.

AutoLogin-a на новия SDDM не работеше, но това е поправимо с малка редакция в /etc/sddm.conf;

Другото - Apper не ми показва правилно групите пакети в хранилищата и при опит да търся нещо в някоя от тях ми дава странна грешка:"Search groups not supported by backend" - което категорично не е вярно.

Относно DNF-също все по-добър, но засега ми дава проблеми с внасянето на ключове от външни хранилища (конкретно RPMFusion Non Free);

Иначе като performance за мен е най-добрата :) Всичко върви много гладко, без абсолютно никакви забележки :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Microsoft  отдавна са си опекли работата,произвеждат продукт ,който го има в 90% от компютрите по света .Това с Линукс в държавните администрации е утопия на този етап още повече коя от всичките дистрибуции ще се избере ,кой ще я избира ,поддържа и т.н. В крайна сметка всичко опира до практичност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не виждам смисъл да се ъпгрейтва от 7 на 8 приположение ,че Ентъпрайз версията на 7 ще се поддържа до 2019 година.Явно някой се е нагушил с комисионни.

Моцо за администрация не може да сложиш лъв да е Линукс ,предполага се нещо от сорта на PC-BCD или

То е ясно, че не е необходимо, но такива са клаузите по договорите. Просто си длъжен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не говорим че поне 50% от продуктите, които ползват сега няма да работят под линукс... и ред други неща

Ами как ще работят при положение, че се работи срещу съвместимостта. Ако направиш една проста сметка ще излезе че след 10-15 години целият софтуер ще бъде подменен. Въпросът е единсвено към по-добро или към по-лошо. Парите ще се дадат със сигурност.

Мама му стара, като почнете да пишете за тези пари. Добре бе, предложете насрещна оферта на МС. Но можете ли в момента да осигурите поддръжка на тези сигурно 100 хиляди потребители? Можете ли да представите доказателства за други успешни проекти?

Или хайде да плюем без да мислим

Никой комерсиален софтуер не е предложен от чужда фирма. Държавната сама си е направила фирми които го предлагат /препродават/.

Можеха да направят същото и с алтернативни проекти.

Това означава 80% от местата. И как мислиш да осъществиш интеграцията с останалите 20%?

И за бази данни не ми предлагай MySQL или PostgreSQL, когато имат 50% от възможностите примерно на Оракъл тогава може да се обмисли нещо.

Не знам сървърите на коя сериозна, голяма, база работят под боза. Даже и ултра-комерсиалните. Ползват се най-вече от средно-големите проекти /и то само които са се набутали/.

Разбирам огромното желание на всички държавната администрация да мигрира на софтуер с отворен код, но практически това е невъзможно

Ясно е че държавните служители на първо място ги е шубе от машината за пари. После не искат излишни проблеми - било от политически, технически, времеви или фрактурен характер.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами как ще работят при положение, че се работи срещу съвместимостта. Ако направиш една проста сметка ще излезе че след 10-15 години целият софтуер ще бъде подменен. Въпросът е единсвено към по-добро или към по-лошо. Парите ще се дадат със сигурност.

Никой комерсиален софтуер не е предложен от чужда фирма. Държавната сама си е направила фирми които го предлагат /препродават/.

Можеха да направят същото и с алтернативни проекти.

Не знам сървърите на коя сериозна, голяма, база работят под боза. Даже и ултра-комерсиалните. Ползват се най-вече от средно-големите проекти /и то само които са се набутали/.

Ясно е че държавните служители на първо място ги е шубе от машината за пари. После не искат излишни проблеми - било от политически, технически, времеви или фрактурен характер.

1. Да, ще се мигрира, но при Майкрософт то става постепенно, докато ако се сложи линукс ще има не миграция а започване (почти) от нулата

2. Не съм знаел че Майкрософт е българска фирма

3. Осмисляйте нещата, не бъдете коне с капаци, никой не говори за майкрософтската база, а за Оракъл, ДБ2, информикс и т.н.

4. Е хубаво, дай да спрем работата на държавната администрация за две години за да се мигрира на линукс. ВИе това ли искате?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, но може да се радвива паралелно с това, хем ще е в реални условия, а няма нищо по-полезно от реалните условия :P

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Да, ще се мигрира, но при Майкрософт то става постепенно, докато ако се сложи линукс ще има не миграция а започване (почти) от нулата

Ако поръчваш софтуер, който работи и под Linux, няма да попречи.

2. Не съм знаел че Майкрософт е българска фирма

Не съм го твърдял.

3. Осмисляйте нещата, не бъдете коне с капаци, никой не говори за майкрософтската база, а за Оракъл, ДБ2, информикс и т.н.

Ние виждаме, че се използват различни продукти и разработики от различни източници, според качествата им.

4. Е хубаво, дай да спрем работата на държавната администрация за две години за да се мигрира на линукс. ВИе това ли искате?

Искаме да се види възможност за развитие и българско участие.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако поръчваш софтуер, който работи и под Linux, няма да попречи.

Не съм го твърдял.

Ние виждаме, че се използват различни продукти и разработики от различни източници, според качествата им.

Искаме да се види възможност за развитие и българско участие.

Сега от нулата ще поръчвате нов софтуер? ДОбре...

Твърдите го, казвате че фирма на правителството доставя софтуера!

Да, но не искате да признаете че WIndows  е по-добър десктоп ( в момента)

Хайде стига смешки. Нека да попитам отново: има ли компания в България, която може да осигури съпорт на тези 100к служители?

Омръзна ми да повтарям всяка година едни и същи неща, не мислете от частно-потребителската гледна точка, погледнете отгоре, от високо и ще видите че нещата са много по-различни

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някой да спомене поне 5 български програми  за работа които да са за линукс ?

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някой да спомене поне 5 български програми  за работа които да са за линукс ?

Как български ?Идеята на  Линукс ,ядрото , програмите ,графичните среди, дистрибуциите е да  се правят в различни места на нашата планета Земя ,от различни хора ,а не да са в ръцете на една компания на едно място ,на едни и същи хора.Нещо като Global Player.

Редактирано от MirchevSvilen (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване