Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Идеята на  Линукс ,ядрото , програмите ,графичните среди, дистрибуциите е ...

Ама практиката показва, че значимия софтуер за линукс се разработва точно по същия начин, както всеки "комерсиален" - правят го софтуерни компании, които плащат на разработчиците си и печелят индиректно, т.е. не от продажбата на софтуера, като освен това получават безплатно тестване и  евентуално дебъгване, избягвайки всякаква отговорност за продукта си. (това не означава, че съответният софтуер е лош). Независимо какво си мислят повечето хора, разработката на сериозен продукт изисква съответно време и ресурси и средностатистическият програмист няма такива в излишък повече от всеки работещ човек..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

Сега от нулата ще поръчвате нов софтуер? ДОбре...

Това не съм го казвал. И едва ли не си разбрал какво съм казал. Казвам, че в процесът на неизбежното, непрекъснато обновяване на софтуера /и следователно нови поръчки/ е добре да се мисли в посока на съвместимост.

Твърдите го, казвате че фирма на правителството доставя софтуера!

Казвам, че фирми на държавата доставят и внедряват софтуер-а, а това не е съвсем същото. Естествено цялата работа е камуфлажирана,  само колкото да издържи правните норми. Щом така са го измислили, явно се е наложило.

Да, но не искате да признаете че WIndows  е по-добър десктоп ( в момента)

Аз изобщо не вярвам, не залагам и даже в огромната част не ползвам боза. Абсолютно твърдя че Linux е по-добрият десктоп. Не виждам с какво една Fedora + LibreOffice отстъпва на държавния избор в момента.

Хайде стига смешки. Нека да попитам отново: има ли компания в България, която може да осигури съпорт на тези 100к служители?

Смешка е да твърдите е че внедряването на отворен софтуер там е неподходящо. Напротив, разумно и дори наложително е поне да се мисли в тази посока. Аз даже подозирам, че го правят.

Омръзна ми да повтарям всяка година едни и същи неща, не мислете от частно-потребителската гледна точка, погледнете отгоре, от високо и ще видите че нещата са много по-различни

Прав си, нещата отгоре изглеждат още по-ужасно. 

Може ли някой да спомене поне 5 български програми  за работа които да са за линукс ?

Ами че то и за боза сигурно няма толкова. Дори и ако броим flex-type два пъти. :D

Но така или иначе факт е че в България се прави доста софтуер за чужди фирми. И отделно пък много българи участват в чужди проекти.

Нали искаме да правим силиконови долини, продукти с висока добавена стойност, да създаваме работни места, да използваме университетите в практиката и т.н? Е, ако не могат да го направят това поне със софтуер-а, което им е наготово, то аз не виждам кое, къде, кога и как ще развиват.

Ама практиката показва, че значимия софтуер за линукс се разработва точно по същия начин, както всеки "комерсиален" - правят го софтуерни компании, които плащат на разработчиците си и печелят индиректно, т.е. не от продажбата на софтуера, като освен това получават безплатно тестване и  евентуално дебъгване, избягвайки всякаква отговорност за продукта си. (това не означава, че съответният софтуер е лош). Независимо какво си мислят повечето хора, разработката на сериозен продукт изисква съответно време и ресурси и средностатистическият програмист няма такива в излишък повече от всеки работещ човек..

Ами да, общо взето е така.

Колкото до отговорностите и рисковете, това си е предмет на цяла отделна тема. Но като цяло правната отговорност не е манна небесна. Да си припомнин АЕЦ Фукушима.

Аз затова 100 пъти бих предпочел нещо с отворен код, което е разгледано внимателно и утвърдено, включително от други организации, отколкото нещо купено на доверие.

Така или иначе за много-много-малко софтуер трябва да се мисли чак дотам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://browser.yandex.ru/beta/

Яндекс най-накрая пуснаха браузър за Линукс. Работи отлично и ползва pepperflash. 

Редактирано от 올드보이 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но като цяло правната отговорност не е манна небесна.

Моето изказване целеше да атакува "идеологичния" произход на даден софтуер. И евентуално да се усетите за следствието - ако аз изкарвам пари директно от даден софтуер, продавайки го, имам всички основания да го развивам и да го правя по-добър и удачен за клиентите ми, щото иначе ще спрат да го купуват и аз ще остана без приходи.

Ако аз изкарвам пари от софтуер индиректно, значи ще го развивам, доколкото ми помага за индиректните приходи, което може да не е съвсем същото, което искат "външните" потребители. И второ, ако индиректната причина изчезне, аз мога да зарежа проекта, независимо, че се радва на популярност.

Така или иначе за много-много-малко софтуер трябва да се мисли чак дотам.

Точно от там трябва да почне мисленето ама. Една програма да има дето да прави проблем е достатъчно за да прецака работата... Софтуерът за крайния потребител върши работата, не ОС. И да се прави компромис по този въпрос е най-малкото непрактично, в действителност тъпо (1101и път да го кажа)

И само едно хлябче за мисълта. Какво сте се нацелили в държавните институции? Направете линукс толкова използваем, че 50% от хората да го ползват в къщи като единствена ОС, и другото ще стане от само себе си...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, как да го направи, като 95% от цъкачите, така наречени потребители, са мега тъпи и адски ограничени? Ти му првиш всичко 1:1, само трябва да цъка и да си влезе у скапания фейсбуук, а то пак недоволно, не му било същото. Просто с такъв контингент, нещата няма да станат. Е, разбира се, освен ако не ги шибнат в джоба, ама тия от Микромек не са толкова тъпи и затова и не си правят непробиваема ОС - ма за кракове. Винаги се намира начин да се активира, а те, само да поискат, моментално могат да спрат това, но те не искат, просто го ограничават.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, как да го направи, като 95% от цъкачите, така наречени потребители, са мега тъпи и адски ограничени? Ти му првиш всичко 1:1, само трябва да цъка и да си влезе у скапания фейсбуук, а то пак недоволно, не му било същото. Просто с такъв контингент, нещата няма да станат. Е, разбира се, освен ако не ги шибнат в джоба, ама тия от Микромек не са толкова тъпи и затова и не си правят непробиваема ОС - ма за кракове. Винаги се намира начин да се активира, а те, само да поискат, моментално могат да спрат това, но те не искат, просто го ограничават.

Аз казвам, че е нормално, човек, който е използвал нещо достатъчно дълго, да не иска да си променя навиците за ОС, която няма определен софтуер примерно. На хората не им дреме за софтуерната идеология на Столмън, пука им да си ползват софтуера без да се налага да търсят алтернативи...

В момента единствените, които правят нещо сериозно в насока по-голяма популярност на Линукс са пичовете от Каноникъл - те правят договори с различни производители на хардуер, те хвърлят най-много труд за създаване и поддържане на софтуер и т.н. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, никой не иска да се развива. Светът свършва с еврофутбол и фейсбуук. Точка.

Аргументът не е валиден. Човек може да се развива в ужасно много направления, невключващи познания за използване на 5 вида операционни системи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз казвам, че е нормално, човек, който е използвал нещо достатъчно дълго, да не иска да си променя навиците за ОС, която няма определен софтуер примерно. На хората не им дреме за софтуерната идеология на Столмън, пука им да си ползват софтуера без да се налага да търсят алтернативи...

В момента единствените, които правят нещо сериозно в насока по-голяма популярност на Линукс са пичовете от Каноникъл - те правят договори с различни производители на хардуер, те хвърлят най-много труд за създаване и поддържане на софтуер и т.н. 

Не само каноникал. Огледай се и при други. Например Сусе техен платинен спонсор е АМД, и там именно се разработват най-напред инструменти драйвери и други глупости за АМД.

Повечето от комерсиалните дистрибуции също имат спонсори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата са комплексни ,Линукс има към 450 различни дистрибуции това обърква повечето не запознати потребители ,а и рекламата е важна.Друго повечето хора които ползват Джама са се научили сами да инсталират приложения ,на принципа next...next ...done........close, за Линукс трябва да седнат и да прочетат нещо.Хората харесват лесните и прости неща ,като седнат на компа да си цъкат из фейса или да зяпат някой филм не да четат за конзоли и прочие.Друг фактор е ,че голяма част от потребителите като чуят Линукс и гледат странно все едно виждат праисторическо същество,за вас е лесно и просто защото имате време и желание  да се занимавате .Хората си имат други задължения и потребности ,истината е ,че не им се занимава с нещо ,което за да ползваш ти трябва поне няколко месеца четене и доста свободно време.Защо мислите Микрософт позволяват от техния софтуер да има нелегален и хората да си го ползват без да плащат,Линукс е безплатна  и това я прави привлекателна ако не можеше да се ползва Джама безплатно нещата щяха да са различни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата са комплексни ,Линукс има към 450 различни дистрибуции това обърква повечето не запознати потребители ,а и рекламата е важна.Друго повечето хора които ползват Джама са се научили сами да инсталират приложения ,на принципа next...next ...done........close, за Линукс трябва да седнат и да прочетат нещо.Хората харесват лесните и прости неща ,като седнат на компа да си цъкат из фейса или да зяпат някой филм не да четат за конзоли и прочие.Друг фактор е ,че голяма част от потребителите като чуят Линукс и гледат странно все едно виждат праисторическо същество,за вас е лесно и просто защото имате време и желание  да се занимавате .Хората си имат други задължения и потребности ,истината е ,че не им се занимава с нещо ,което за да ползваш ти трябва поне няколко месеца четене и доста свободно време.Защо мислите Микрософт позволяват от техния софтуер да има нелегален и хората да си го ползват без да плащат,Линукс е безплатна  и това я прави привлекателна ако не можеше да се ползва Джама безплатно нещата щяха да са различни.

Ако го направят архитектурно и хардуерно зависим като гризаната ябълка.....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чичко Бил Гейтс е умен чиляк ,за тва е и мулти -милиардер,опекъл си е нещата  много отдавна както се казва "Нахрани гъската ,за да я оскубеш" .Не знам и не съм чул някой създател на Линукс да е мулти-милионер даже ,хората не могат да си представят ,че не е е едновременно хубаво и безплатно "Безплатно е само сиренцето в капана за мишки" е казала Маргарет Тачър .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чичко Бил Гейтс е умен чиляк ,за тва е и мулти -милиардер,опекъл си е нещата  много отдавна както се казва "Нахрани гъската ,за да я оскубеш" .Не знам и не съм чул някой създател на Линукс да е мулти-милионер даже ,хората не могат да си представят ,че не е е едновременно хубаво и безплатно "Безплатно е само сиренцето в капана за мишки" е казала Маргарет Тачър .

Мисля, че възприемаш безплатното, като нещо незначително, намерено на пътя.

Трудът, който хиляди хора полагат за да създадат безплатен продукт, всъщтност е високоплатен. Повечето от тези хора създават платен софтуер или извършват висококвалифицирани услуги срещу заплащане. Но, отделят от свободното си време, за да създадат нещо, което други да ползват безплатно.

Най- очевадният пример е Linux ядрото. Преди една или две години бяха побликувани изчисление, колко би струвала разработката му от нулата. Стойността му тогава, надхвърляше един милиард евро.

Това не включва останалият софтуер, вложен в една Linux дистрибуция.

Да не мислиш, че оценката на Libreoffice, който ползваш безплатно е нула лева ? Предложи на няколко голями компании да ти създадат подобен софтуер и чакай оферти. Не случайно, качествените офис пакети се броят на пръсти.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безплатно е за крайния потребител,в крайна сметка ако всеки от нас би трябвало да плаща за всяка една диструбуция която е изтеглил и изпробвал дали щяхте да сте толкова ентусиазирани.Кефи ви ,че хем е безплатна ,хем може да я ръчкаш и къстъмизираш като ти харесва .Ами то е нормално като предлагат ОС ,за която няма софтуер да си платят на софтуерни спецове да пишат приложения за нея инак няма да се ползва.В това отношение Джамджиите са привилигировани щото всички пишат програми за техните ОС поради факта ,че около 90% от компютрите в света за на бозата .Всеки иска да му се ползва софтуера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам и не съм чул някой създател на Линукс да е мулти-милионер даже ,хората не могат да си представят ,че не е е едновременно хубаво и безплатно "Безплатно е само сиренцето в капана за мишки" е казала Маргарет Тачър .

Ти си безкрайно не запознат с реалността. Линус е мулти милионер и продължава да разработва ядрото, Линукс е основната движеща сила на технологиите и да ти кажа технологии не означава GUI, Линукс владее пазара на сървъри и мобилни устройства. Андроид е Линукс дистрибуция със свой слой отгоре. Windows е готов продукт с графика в ядрото, ужасно недъгаво разпределение приоритетите на процесите и изпълнението им. Линукс НЕ е готов продукт, той е ядро, в него графика няма, отделни екипи, съпбрани от фондации, близки на Линукс обществеността разработват графиката и DE-тата (Desktop environment) с финансовата подкрепа на отделни корпорации. Картинката е много различна, от това, което ти си представяш, в Линукс не се толерира разработването на софтуер от 3-ти страни, thrid party software, това, което спасява Windows.

Безплатно е за крайния потребител,в крайна сметка ако всеки от нас би трябвало да плаща за всяка една диструбуция която е изтеглил и изпробвал дали щяхте да сте толкова ентусиазирани.Кефи ви ,че хем е безплатна ,хем може да я ръчкаш и къстъмизираш като ти харесва .Ами то е нормално като предлагат ОС ,за която няма софтуер да си платят на софтуерни спецове да пишат приложения за нея инак няма да се ползва.В това отношение Джамджиите са привилигировани щото всички пишат програми за техните ОС поради факта ,че около 90% от компютрите в света за на бозата .Всеки иска да му се ползва софтуера.

Няма нищо превилигировано в ползващите Windows дори напротив, но те не го разбират, както и ти. 90% от домашните компютри, в сетовен мащаб като събереш сървъри и мобилни, процентът е доста по-малък. Аз бих си платил за дистрибуция, в момента има и такива, а може да си плащаш за support, което е много изгодно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само каноникал. Огледай се и при други. Например Сусе техен платинен спонсор е АМД, и там именно се разработват най-напред инструменти драйвери и други глупости за АМД.

Повечето от комерсиалните дистрибуции също имат спонсори.

О, на този пазар да, със сигурност. В такъв случай и RedHat трябва да се спомене. Но въобще не визирах тази пазарна ниша.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Андроид е Линукс дистрибуция със свой слой отгоре.

Невярно. Андроид не е линукс дистрибуция, ядрото е много близко до Линукс, но притежаващо съществени разлики. Изобщо не е взаимнозаменяемо с Линукс ядрото. Всъщност ако Гугъл нямаха достатъчно пари да минат през главата на инати като Линус, телефоните щяха да са само със затворени ОСи... Е вече  Линус и компания клекнаха и нещата ще се вкарат, но след дъжд качулка. Ако беше се съгласил с тях още отначало щеше да е наистина линукс.

ужасно недъгаво разпределение приоритетите на процесите и изпълнението им.

Пък линукс и особено много андроид имат идеално такова... Затова моите шефове получават тикове, като им кажа че трябва още една нишка за по-оптимална работа... Да не говорим Убунту 12, на което ако пуснеш компилация с повече нишки от криптиран диск, потребителския интерфейс става респонсив като ДОС формат на развалена дискета. Или пък селинукс ядрото вкъщи, с което, процеса kswapd0 заемаше 1/3 от времето на едното ядро, без значение ползва ли се паметта или дори има ли активиран суап дял. И като се разтърсих в нета се оказа, че проблема е известен от години и са го "фиксвали" няколко пъти - очевидно с какъв успех...

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невярно. Андроид не е линукс дистрибуция, ядрото е много близко до Линукс, но притежаващо съществени разлики. Изобщо не е взаимнозаменяемо с Линукс ядрото.

Ти падаш от Марс, навярно :D Дори един довод не можеш да покажеш, само потвърждаваш невежеството си! Андроид е 100% Линукс!

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Андроид Ядрото е линукс. Андроид е обвивка със затворен код.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти падаш от Марс, навярно :D Дори един довод не можеш да покажеш, само потвърждаваш невежеството си! Андроид е 100% Линукс!

Нямам и намерение да доказвам нищо на теб. Както винаги съм казвал всеки може да чете и да си вади изводите. Линукс дистрибуция дето не може да работи без байндър, ION, та дори не ползва и GNU C библиотеката... ROFL

Е, както казах Линус и компания видяха от коя страна е намазана филията и до 2-3 години може и да вкрарат всичко в кернела, както се усетиха за уейклоковете например.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което пишеш ти са глупости, все едно да вземеш от баща си 75 хил.лв да сложиш 5 и да кажеш: "Купих си апартамент!"

Android consists of a kernel based on the Linux kernel long-term support (LTS) branch. As of April 2014, upgraded Android devices are built upon Linux kernel 3.4 or newer, while newly released Lollipop (5.0) devices use kernel 3.10. The specific kernel version number depends on the actual Android device and chipset, and Android has used various kernels since its first 2.6.25.

Изобщо имаш ли Андроид телефон, в About/За телефона пише: kernel версия 3.xx.x. Вземи се просветли поне отгоре-отгоре http://en.wikipedia.org/wiki/Android_(operating_system) Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което пишеш ти са глупости, все едно да вземеш от баща си 75 хил.лв да сложиш 5 и да кажеш: "Купих си апартамент!"

Внимавай с аналогиите, нож с две остриета са :P Ето ти по-добра: между ДНК на човек и шимпанзе има само 2% разлика, ама какви 2 нали? Андроид тима на Гугъл реши основните проблеми на ОС за мобилни устройства, за които Линукс нямаше решение и това даде така нужния тласък за развитие в тази посока. Пак повтарям между Андроид и Линукс има фундаментални разлики в момента, достатъчни за да не може да се преизползва почти нищо на високо ниво, без сериозно прекопаване и в двете посоки. Междупроцесната комуникация, управлението на паметта, управление на захранването, т.н. са различни. За мен това е предостатъчно условие за да се каже, че това са различни ОС. Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив, разликите, които има в момента, и основна са правата. Аз съм софтуерен спеициалист и пиша за Линукс/Виндовс много добре знам, каква е разликата и колко голяма е тя. И между човека и шимпанзето не случайно разликата е толкова малка, то ти като шимпанзе и това не разбираш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Андроид ползва Linux ядрото, но не е GNU Linux дистрибуция. В този смисъл - Андроид е Linux базирана ОС, въпреки, че не е Линукс дистрибуция.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм софтуерен спеициалист и пиша за Линукс/Виндовс

...то ти като шимпанзе...

Очевидно специалността ти е да обиждаш другите, вместо да се аргументираш. Мисля да прекратя комуникацията си с теб, преди да стигнеш до по-брутални обръщения. Сърцето ми няма да го понесе...

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване