Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

Нямам намерение да обиждам никого, нито теб, нито някой друг, извинявам се, ако съжденията ми са те обидили. http://www.howtogeek.com/139287/the-great-debate-is-it-linux-or-gnulinux/Първо виж разликата между Линукс и ГНУ, след това прави съждения какъв е Андроид. Андроид е Линукс дистрибуция 100%-ва, това, че в нея няма ГНУ, не пречи на Линукс.

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Нямам намерение да обиждам никого, нито теб, нито някой друг, извинявам се, ако съжденията ми са те обидили.

Приема се, макар че директното изказване което цитирах, като е написано не беше във вид на съждение а като съобщаване на факт. Но аз май преживях тънкообидния период от живота си :)

http://www.howtogeek.com/139287/the-great-debate-is-it-linux-or-gnulinux/Първо виж разликата между Линукс и ГНУ, след това прави съждения какъв е Андроид. Андроид е Линукс дистрибуция 100%-ва, това, че в нея няма ГНУ, не пречи на Линукс.http://www.howtogeek.com/139287/the-great-debate-is-it-linux-or-gnulinux/Първо виж разликата между Линукс и ГНУ, след това прави съждения какъв е Андроид. Андроид е Линукс дистрибуция 100%-ва, това, че в нея няма ГНУ, не пречи на Линукс.

Знам идеално тази разлика, защото може би и аз пописвам софтуер и то точно в ядрото на андроид. Не бъркам операционна система и ядро. И затова знам, че разликите там, в ядрото, макар и малки са много съществени. И ако ги нямаше, линукс щеше да си мечтае за подобен дял в мобилните устройства. Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл да спорим. Windows не е допринесъл и една хилядна от това, което Линукс е направил. В момента и телевизорите са с Линукс, всички умни, 100%, няма и един с Windows, замислял ли си се, че всичко що е ОС, което трябва да върши някаква работа е Линукс? Windows е една прашинка в технологиите като цяло и никога няма да бъдат повече. Защо е така - много просто - отоврен код, трябва ти нещо, което работи да не си губиш времето с вятърни мелници и имаш нещо, което работи и това нещо е Линукс. Ако го нямаше него дори не мога да си помисля какво щеше да има освен Windows - той щеше да си го има и да е все така скапан - както е сега. Целият научно-технически прогрес се дължи на Юникс - това го запомни на Кен Томпсън, Денис Ричи. Когато почина Денис Ричи, лека му пръст, в интернет пространството едва се прокрадваха някакви съболезнования, един от най-великите хора на 20 век. На тях се дължи и Линукс, и БСД, и Мак, и ОСХ и целият живот, който виждаш в момента. А Windows няма никакво роля в техническия прогрес и това са фактите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тука гледам цари известно объркване... хаха. Ние ползваме система която правилно наречена е ГНУ/Линукс, защото е съставена от два компонента - Линукс - това е ядрото на системата (kernel), или тази част от софтуера която "дава живот" на хардуера. ГНУ са основните компоненти които са нужни на Линукс за да се нарече завършена операционна система. ГНУ води началото си от Ричард Столман (Richard Stallman), а създателя на Линукс е Линус Торвалдс (Linus Torvalds).
По дефиниция Андроид е линукс базирана система, която ползва линукс ядрото (linux kernel). но да я наричаме Линукс... според мен не е правилно (както не е правилно да наричаш Дебиан, Убунту или която и да е друга дистрибуция просто Линукс). Както и да е... ако кажеш че ползваш Линукс, буквално казваш че имаш 60 мегабайтово ядро инсталирано на компютъра и нищо друго... хаха но нека не издребняваме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тука гледам цари известно объркване... хаха. Ние ползваме система която правилно наречена е ГНУ/Линукс, защото е съставена от два компонента - Линукс - това е ядрото на системата (kernel), или тази част от софтуера която "дава живот" на хардуера. ГНУ са основните компоненти които са нужни на Линукс за да се нарече завършена операционна система. ГНУ води началото си от Ричард Столман (Richard Stallman), а създателя на Линукс е Линус Торвалдс (Linus Torvalds).

По дефиниция Андроид е линукс базирана система, която ползва линукс ядрото (linux kernel). но да я наричаме Линукс... според мен не е правилно (както не е правилно да наричаш Дебиан, Убунту или която и да е друга дистрибуция просто Линукс). Както и да е... ако кажеш че ползваш Линукс, буквално казваш че имаш 60 мегабайтово ядро инсталирано на компютъра и нищо друго... хаха но нека не издребняваме.

Вземете гледайте филма Революционната Операционна Система.

Че само говорите глупости.

Там добре е обяснено.

Ричард Столман е искал да направи свободна система, но неговото ядро разделено на отделни сектори не работело добре за да е завършена ГНУ операционната система, а по същото време Линус Торвалдс в Хелзинки е разработвал свое ядро което те после използвали и именно за това се казва ГНУ Линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля ,че би платил пари за Линукс ,не ме карай да се смея .За коя от всички би платил?Хората не обичат да плащат,ако нещо е безплатно е най-добре ,даже да ти платят на теб ,че го ползваш и рекламираш.Не ме разбирай погрешно аз също ползвам Линукс но не съм от тези дето ще се хвърлят в крайности.Като почнете да говорите за кернели ,гнута секви такива думички хората се отвращават от Линукс.Една ОС трябва да е лесна за използване ,не като ти потрябва някакъв софтуер да се ровиш в нета и да четеш с  часове .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл да спорим. Windows не е допринесъл и една хилядна от това, което Линукс е направил. В момента и телевизорите са с Линукс, всички умни, 100%, няма и един с Windows, замислял ли си се, че всичко що е ОС, което трябва да върши някаква работа е Линукс? Windows е една прашинка в технологиите като цяло и никога няма да бъдат повече. Защо е така - много просто - отоврен код, трябва ти нещо, което работи да не си губиш времето с вятърни мелници и имаш нещо, което работи и това нещо е Линукс. Ако го нямаше него дори не мога да си помисля какво щеше да има освен Windows - той щеше да си го има и да е все така скапан - както е сега. Целият научно-технически прогрес се дължи на Юникс - това го запомни на Кен Томпсън, Денис Ричи. Когато почина Денис Ричи, лека му пръст, в интернет пространството едва се прокрадваха някакви съболезнования, един от най-великите хора на 20 век. На тях се дължи и Линукс, и БСД, и Мак, и ОСХ и целият живот, който виждаш в момента. А Windows няма никакво роля в техническия прогрес и това са фактите.

Мммм... хаха. Колкото и да мразя Microsoft и аз не бих казал чак такова нещо. Мисля че по-скоро искаш да изкажеш недоволството си от водената от тях политика? Аз мисля че Microsoft имат до известна степен капацитет да направят хубави продукти. Не можеш да кажеш че офис пакета им, или exchange ? Вече има и по-добри алтернативни пакети, но доста време Microsoft интродуцираха нови функций, които алтернативните пакети не предлагаха.

Microsoft обаче са монополисти от самото си начало. Тяхната философия е следната: "ако искаш добър софтуер, трябва да платиш за него. Едва ли очаквате някой да програмира месеци наред за да ви даде продукта си безплатно?" - това е цитат от писмо на Бил Гейтс. Проблема е че много неща куцат... като например: работиш 1 месец за да напишеш една програма и я оценяваш на 100 долара. Защо тогава всяко копие също трябва да струва 100 долара? Има и много други негативни ефекти предизвикани от философията на Microsoft - писането на програми със затворен код пречат на идните генераций програмисти да усвоят по-бързо програмирането. Създава се монопол, които се задълбочава с годините - колкото повече потребители използват платформа със затворен код, толкова по-голям е монопола на Microsoft. Потребителите не могат да вземат активно участие в решаването на проблеми/бъгове и за това често са принудени да чакат за неопределен период от време. Тази философия дава автоматично на паричната печалба най-голям приоритет, оставяйки качеството на продукта на заден план.

Философията на ГНУ/Линукс обаче е точно обратната - ние всички трябва да споделяме кода, защото повече хора могат да вземат участие в решаването на бъгове/проблеми, идните генераций програмисти имат възможността да видят как са програмирани тези програми, което би помогнало по-бързото им обучение. Паричната печалба не е приоритет, а щом тя не е приоритет единственото което остава на фоукс е качеството на софтуера.

Вземете гледайте филма Революционната Операционна Система.

Че само говорите глупости.

Там добре е обяснено.

Ричард Столман е искал да направи свободна система, но неговото ядро разделено на отделни сектори не работело добре за да е завършена ГНУ операционната система, а по същото време Линус Торвалдс в Хелзинки е разработвал свое ядро което те после използвали и именно за това се казва ГНУ Линукс.

а аз какво казах ? :( Тоя филм съм го гледал доста преди тебе мисля че, хаха :)

Редактирано от rpang3lov (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сефте чувам някой да не иска да печели пари ,а да прави продукт който е безплатен само ,за да е конкурент на Бозаджиите.На това му се казват комплекси.Монополисти в какво са Майкрософт?Това ,че някой е решил да пише софтуер за техните ОС значи ли ,че са му платили.Хората искат да им се ползва продукта ,а когато масово се работи с Джам еди кой си е нормално да се пише софтуер за него.Икономика и практичност ,ако някой от вас е софтуерен спец ще пише ли програми за Линукс ей така на добра воля .Не ми се вярва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Една ОС трябва да е лесна за използване ,не като ти потрябва някакъв софтуер да се ровиш в нета и да четеш с  часове .

Да точно така и затова Windows е пълно дърво, като инсталираш и трябва да се ровиш с чосове да сваляш софтуер, за да има какво да я правиш тая ОС иначе е само за украса :D Освен това аз не мразя М$, софтуерът им не струва, не е добър и за без пари - това казвам. Освен това има доста платени дистрибуции в Индия току-що правят една и ще се ползва във всички училищни заведения. Ако не сте запознати повече компании Suse, Red Hat си правят парите от Линукс, и предлагат платен съпорт, за да не мъчиш с нещо, което друг ще свърши за нула време. Ред Хат дават милиони на Линус за ОС-а, защото просто върши работа. Линукс не е продукт, много хора го бъркат с продукт, но той не е - ядро е. Продукт са дистрибуциите, Андроид, ОСХ, Windows и т.н.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сефте чувам някой да не иска да печели пари ,а да прави продукт който е безплатен само ,за да е конкурент на Бозаджиите.На това му се казват комплекси.Монополисти в какво са Майкрософт?Това ,че някой е решил да пише софтуер за техните ОС значи ли ,че са му платили.Хората искат да им се ползва продукта ,а когато масово се работи с Джам еди кой си е нормално да се пише софтуер за него.Икономика и практичност ,ако някой от вас е софтуерен спец ще пише ли програми за Линукс ей така на добра воля .Не ми се вярва.

Ти явно Линукс не си ползвал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти явно Линукс не си ползвал?

Никога не съм ползвал :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никой не пише не добра воля - на всеки се заплаща. В момента, примерно KDE пък имат благотворителна кампания - може да се дарят пари, колкото искаш - аз ще даря. Големите компании спонсорират проектите и не си мислите, че някой пише без пари - няма такъв филм. Има много студенти, които защитават дипломни трудове с работа по отворени проекти. Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да точно така и затова Windows е пълно дърво, като инсталираш и трябва да се ровиш с чосове да сваляш софтуер, за да има какво да я правиш тая ОС иначе е само за украса :D Освен това аз не мразя М$, софтуерът им не струва, не е добър и за без пари - това казвам. Освен това има доста платени дистрибуции в Индия току-що правят една и ще се ползва във всички училищни заведения. Ако не сте запознати повече компании Suse, Red Hat си правят парите от Линукс, и предлагат платен съпорт, за да не мъчиш с нещо, което друг ще свърши за нула време. Ред Хат дават милиони на Линус за ОС-а, защото просто върши работа. Линукс не е продукт, много хора го бъркат с продукт, но той не е - ядро е. Продукт са дистрибуциите, Андроид, ОСХ, Windows и т.н.

Да не е добър за тва 10 години малката боза беше най-използвана ОС в света.Къде се ровиш като инсталираш и за какъв софтуер?Абе хора слезте на земята RED HAT и SUSE  правят пари защото наистина предлагат конкурентен продукт на Джама .Продукт -метафорично ,не като ябълки или круши :lol6:

Никой не пише не добра воля - на всеки се заплаща. В момента, примерно KDE пък имат благотворителна кампания - може да се дарят пари, колкото искаш - аз ще даря. Големите компании спонсорират проектите и не си мислите, че някой пише без пари - няма такъв филм. Има много студенти, които защитават дипломни трудове с работа по отворени проекти.

Да де ама тези дето пишат са или на хонорар или на заплата,не продават продукта си самостоятелно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

McLane, ама ти съвсем не знаеш къде се намираш? Най-използвана от кого? Този въпрос задал ли си го?

От всички ,като почнеш обикновенни потребители та стигнеш до администрации,държавни институции .Как според теб се трупат 100 милярда ?С продажба на поканки и семки ли :wink12:

Статистика  на тия Чичко Гейтс им е платил

Редактирано от McLane (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обикновени потребители и държавни иституции са едно и също нещо и двете са копи-пейст. Нормално, за 3-ти път пиша Windows е готов продукт за домашни кошници. Ти не гледаш отвът тях, за теб това е черна кутия, ползвай Windows и не се занимавай с неща, които не разбираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обикновени потребители и държавни иституции са едно и също нещо и двете са копи-пейст. Нормално, за 3-ти път пиша Windows е готов продукт за домашни кошници. Ти не гледаш отвът тях, за теб това е черна кутия, ползвай Windows и не се занимавай с неща, които не разТва

Тоя цитат е лафа на годината :wink12: .Ще си ползвам каквото искам ,а и никъде не съм казал ,че не е хубава ОС Линукс.Даже съм я лансирал сред мои приятели просто не желаят да я ползват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ма много готино става като се заговори за джамове и пингвини :D

Момчета ползвайте си компютерчетата както ви е кеф на вас, и весели празници защото всичко друго е без значение.

Хо-хо-хоо!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка бирата свърши :D Предимството на Windows е, че може да го ползваш без познания - обикновенно завършва с преинстал, е при Линукс не може да ползваш без познания и преинстал не помага - е все още не са измислили преинстал на главния мозък :D Никога не съм твърдял и няма да го направя, е Линукс е за хора без познания в сферата на компютрите, точно затова има повече обикновени потребили на Вин и на ОСХ и ще продължава да има. Но това изобщо не означава, че Вин е по-добра ОС - прави разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубава дискусия се получава ,само не мога да разбера защо се абсолютизират нещата и в двете крайности.

Да те хората които ползват Джама го преинсталират през ден .И кой е правил сравнение коя е по-добра,май сбърка влака ,Дискусията беше "Защо не се наложи Линукс въпреки ,че е безплатна" или нещо в тоя смисъл :yanim: .Амо то трябва да се покажеш къв си спец ,разбираш ги нещата евала .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Игрите са главния виновник  Windows  да е с тия проценти.Много са малко тия дето ще  седнат да си  правят сървъри в домашни условия като има готови NAS  решения. Флаш е другия виновник който бута  дистибуциите от коня. Звукови и видео драйвери  барабар със тия за принтери,скенери и тн. периферия. Липсата на адекватни софтуери за аудио,видео и снимков едитинг. Липса на  софтуер за малкия и средния бизнес. И накрая липса на кадри които да изработят  и съпортват всичките тия неща. Няма никакви  класни и извън класни събития които да  обясняват  на младото поколение  как се работи със линукс дистрибуциите . Ако на 10  училищни компютри има и 2 с  някое дистро в класната стая  може и да разбере някое дете ,че има алтернатива на Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се наложи именно защото е безплатна. Точно тук е куриозът, но е факт. Няма далавера в него, няма комисионни, ням зомбиране на потребители, което е супер ценно за корпорациите, ето защо не се е наложил - именно защото е безплатен.

Игрите са главния виновник  Windows  да е с тия проценти.Много са малко тия дето ще  седнат да си  правят сървъри в домашни условия като има готови NAS  решения. Флаш е другия виновник който бута  дистибуциите от коня. Звукови и видео драйвери  барабар със тия за принтери,скенери и тн. периферия. Липсата на адекватни софтуери за аудио,видео и снимков едитинг. Липса на  софтуер за малкия и средния бизнес. И накрая липса на кадри които да изработят  и съпортват всичките тия неща. Няма никакви  класни и извън класни събития които да  обясняват  на младото поколение  как се работи със линукс дистрибуциите . Ако на 10  училищни компютри има и 2 с  някое дистро в класната стая  може и да разбере някое дете ,че има алтернатива на Windows.

Да, това е факт - хората дори не знаят, че Линукс съществува. Когато кажа на някого, че използвам Линукс, реакцията винаги е  "какво е това"... Влизам отдалечено вкъщи, показвам им и определено им харесва и започват да се зарибяват, но това е капка в морето. Хората масово не са чували :huh:

Иначе от половин година не ми се е наложило да пускам Windows заради игра. Всичко си ми върви, Wine просто къртят в последно време :yanim:

Един от примерите:

После играх Homefront, след това Rise Of Nations, Serious Sam, Wolfenstein New Order, Raiden III, Transistor... Сега пък цъкам последното King's Bounty - The Dark Side, та никак не ми липсва Windows напоследък. Напротив, супер доволен съм, че все по-рядко ми се налага да го използвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно е че Бозаджиите си плащат яко подкупи да им се ползва тяхната ОС в големи компании ,държавни институции и т.н..За домашно PC  всеки идин Линукс би бил подходящ.но както отбеляза Алкатраз ,игрите не вървят ,поддръжката от към драйвери е оскъдна ,реално Линукс от флашка се инсталира за 20-тина минутки още толкова за обновления и още 20 за някоя друга програма и си имаме ОС готова за ползване .За профи ползване на Линукс нещата са си трагедия направо.Един прост пример Микроинвест предлагат на пазара едни от добрите софтуери за счетоводство ,ТРЗ и т.н всичко е само за Джам.Имат някъв складов софтуер за Линукс но той е писан с благотворителна цел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей така докато си чешеме клавиатурите се пръкнаха  още 3 теми в раздела  и едната е как да си разкарам Лимпус  линукс от новия Ейсър :) Тия от Ейсър тъпи ли са  ,че  предлагат дистро без графична среда ? Как един потребител да  си направи изводи дали му върши работа като няма  нищо на екрана ? Може ли да има 15 графични среди и те да не сложат барем 1 ей така за цвят ?

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И по-горе изброих за игрите, но продължаваме да си говорим наизуст... Голяма част от тях вървят и се играят безпроблемно, да не говорим, че в момента Steam портват като луди. Стига с разбиранията отпреди 30 години.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg1NTg

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=gpus_windows81_ubuntu&num=1

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI2ODE

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg2NDI

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTYzOTI

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg2MTE

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg1ODY

Нещата се променят, така че не е лошо като мрънкаме да си ъпдейтваме инфото от време на време.

Ей така докато си чешеме клавиатурите се пръкнаха  още 3 теми в раздела  и едната е как да си разкарам Лимпус  линукс от новия Ейсър :) Тия от Ейсър тъпи ли са  ,че  предлагат дистро без графична среда ? Как един потребител да  си направи изводи дали му върши работа като няма  нищо на екрана ? Може ли да има 15 графични среди и те да не сложат барем 1 ей така за цвят ?

Да, прав си, това е супер зле и винаги съм се чудел защо го правят, но...

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...