Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Напиши, как се държи XFS. Аз, засега оставам на brtfs. Съмнявам се, лаптопа да го застраши токов удар, а не знам, дали друга файлова система има инстарументи срещу удар с кирка.

Аз xfs я знам как се държи. И прибягвам отново до нея за да не се занимавам с недоразумението ext4.

xfs е най-бърза с големи файлове, и малко по-бавна с малки файлове (изключваме разликата и от reiserfs/reiser4 там е около 200% разликата в работа с малки файлове в полза на reiser*)

xfs също е препоръчвана много за сървъри имайки в предвид стабилността и сигурността която тя предлага.

Минус за мен в нея е че няма компресиране (както в zfs reiser4 btrfs).

В момента е под натоварване но ще ти дам резултат под натоварване на SSD диска.

dd if=/dev/zero of=test bs=1k count=4M

4194304+0 records in

4194304+0 records out

4294967296 bytes (4.3 GB) copied, 13.1252 s, 327 MB/s

без натоварване е около 500MB/s

На твърд диск (ако е произведен последните 3 - 4 години) можеш да достигнеш около 150MB/s максимум и при натоварване около 115MB/s

Там не мога да ти дам по-прясна оценка от новия ми хард тъй като е Western Digital Red и изобщо не се слави с добра скорост. Нещо от рода на 5400 - 5700 - 5900 оборота е.

За xfs мога да ти гарантирам че през годините ми е спасила най-много данни и операционната система.

с xfs_repair може да се възстанови дори и на 80% повредена файлова система. Но след възстановяването ще трябва да си извадиш бекъп на информацията от папката lost+found

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Ще я имам предвид като резервен вариант. Честно казано - повече изобщо не ми се ползва ext4. Може и да е стабилна, но под btrfs приложенията ми стартират светкавично, независимо, колко време не съм ги стартирал. Колкото до компресирането - изобщо не ползвам тази функция. През последните години почти не гледам филми, а книгите ми не заемат много място на диска. Изобщо - цялата ми важна информация не надхвърля 10 GB и почти цялата е качена на DVD и по облачните хранилища.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще я имам предвид като резервен вариант. Честно казано - повече изобщо не ми се ползва ext4. Може и да е стабилна, но под btrfs приложенията ми стартират светкавично, независимо, колко време не съм ги стартирал. Колкото до компресирането - изобщо не ползвам тази функция. През последните години почти не гледам филми, а книгите ми не заемат много място на диска. Изобщо - цялата ми важна информация не надхвърля 10 GB и почти цялата е качена на DVD и по облачните хранилища.

Лъжеш се. btrfs По подразбиране си компресира файловете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще проверя. Ще трябва да намеря, откъде се активираше тази функция. Ако е така - тогава система под btrfs с компресирането работи по- бъргаво от система върху ext4 без това действие.

П.П.: Не е включена

# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=71409070-7b55-40c1-abd4-979ee66e6cfa /               btrfs   defaults        0       1
# /home was on /dev/sda2 during installation
UUID=76839ccf-061c-47c7-ac3a-0e7b30a6a4c7 /home           btrfs   defaults        0       2
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=70cbc5cf-135c-4932-bc83-e053ef125344 none            swap    sw              0       0

За да я включиш, трябва да вмъкнеш compress=lzo/zlib след defaults

Нещо такова :

UUID=76839ccf-061c-47c7-ac3a-0e7b30a6a4c7 /home           btrfs   defaults,   compress=lzo      0       2

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще проверя. Ще трябва да намеря, откъде се активираше тази функция. Ако е така - тогава система под btrfs с компресирането работи по- бъргаво от система върху ext4 без това действие.

П.П.: Не е включена

# / was on /dev/sda1 during installation

UUID=71409070-7b55-40c1-abd4-979ee66e6cfa /               btrfs   defaults        0       1

# /home was on /dev/sda2 during installation

UUID=76839ccf-061c-47c7-ac3a-0e7b30a6a4c7 /home           btrfs   defaults        0       2

# swap was on /dev/sda5 during installation

UUID=70cbc5cf-135c-4932-bc83-e053ef125344 none            swap    sw              0       0

За да я включиш, трябва да вмъкнеш compress=lzo/zlib след defaults

Нещо такова :

UUID=76839ccf-061c-47c7-ac3a-0e7b30a6a4c7 /home           btrfs   defaults,   compress=lzo      0       2

това е за да включиш експерименталния lzo, Но по подразбиране работи с gzip дори и да не си добавил опцията в fstab.

За компресираните файлови системи е нормално да работят по-пъргаво. Имаш по-малки бинарни файлове. Забавяне там се получава от използвания алгоритъм за копресирането им. Но това се компенсира от много добрата скорост на четене/запис.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както и да е - доволен съм. Нека си компресира, дори и да нямам нужда, след, като работи добре и не ми пречи с нищо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, че в момента, големият обем на кеширана данни силно намаля и достигна нивата на система върху ext4.

http://s19.postimg.org/5b1fudt83/top_btrfs1.png

Това стана след актуализация на ядрото. Вероятно, поддръжката на btrfs в самото ядро не е била на ниво.

И, въпреки намаленият обем на кеширани данни, приложенията стартират толкова бързо, колкото и когато системата държеше гигабайти с кеширани данни. Направо се учудвам, колко е ефективна. Дано я доразвият и създадат повече инструменти за нея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам от къде да реголирам яркоста на дисплея, или поне не намирам такава опция. Бутоните свързани със Fn работят, само не работят тези за намаляване, увеличаване яркоста на дисплея. Ще съм ви благодарен ако помогнете със Минт съм. Лаптопа е E1-532.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирай програмката

xbacklight

и след това, задай от терминала процента на яркостта

примерно

xbacklight -set 10

за 10% от максималната яркост.

Ако същата команда я зададеш в "Автоматично стартирани програми" тя ще се изпълнява със зареждането на графичната среда.

Не си написал, каква е графичната ти среда.

Стартирай една Fedora 21 от Live CD и виж, там как стоят нещата. Подозирам, че там няма да имаш проблеми с яркостта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не се "омазва", ако ще тествай всичките ядра на света. 3.19 е тестово ядро и не е препоръчително да се ползва, ограничи използването на ядра с LTS поддръжка, която гарантира стабилност. Пробвай 3.12 или 3.14, ако с тях няма желаният ефект премини към 3.18.

Благодаря за съвета. Заработи на 3.18 но не и на 3.14. Единственото нещо, което ме дразни сега, е че не работи десен бутон на тъчпада

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирай програмката

xbacklight

и след това, задай от терминала процента на яркостта

примерно

xbacklight -set 10

за 10% от максималната яркост.

Ако същата команда я зададеш в "Автоматично стартирани програми" тя ще се изпълнява със зареждането на графичната среда.

Не си написал, каква е графичната ти среда.

Стартирай една Fedora 21 от Live CD и виж, там как стоят нещата. Подозирам, че там няма да имаш проблеми с яркостта.

Ееееее, не, исках със ментата, както и да е, при ubuntu го няма този проблем. Сега ще пробвам със Fedora 21

Linux Mint 17.1 MATE rebecca

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ееееее, не, исках със ментата, както и да е, при ubuntu го няма този проблем. Сега ще пробвам със Fedora 21

Linux Mint 17.1 MATE rebecca

Ами, опита ли на ментата фиксирането с xbacklight, както ти написах ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами, опита ли на ментата фиксирането с xbacklight, както ти написах ?

Да сега пробвах и на 10 и на 40 и на 60 не се получава яркоста си е същата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че проблемът в MATE, ако си с нея, а не в дистрибуцията. Опита ли най- елементарното нещо - аплета за яркостта за панела на MATE ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че проблемът в MATE, ако си с нея, а не в дистрибуцията. Опита ли най- елементарното нещо - аплета за яркостта за панела на MATE ?

Ако ми кажеш къде се намира, веднага ще пробвам.

Че доста си поиграх докато заприлича на това което ми харесва.

Редактирано от ДзВяРа! (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тези които лаят че в Линукс нямало как да се слуша с високо качество...

3eab18a8c042357d8e24c52ba42cfcc2.png

Но си иска и качествен усилвател и озвучителни тела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Десен бутон върху панела и прегледай наличните добавки.

Еее, след ходене по мъките накрая успях по следния начин да извадя скала за реголиране на яркоста.

http://linuxg.net/brightness-controller-has-been-updated-how-to-install-brightness-controller-on-linux-mint/

Много благодаря, Весело изкарване на празниците!

Редактирано от ДзВяРа! (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой опитал ли е да ползва ядра от хранилищата на sidux/aptosid/siduction в стабилна версия на Debian ?

Някога, ползвах ядра от хранилищата на Sidux, а по- късно - от тези на Aptosid, но винаги в тестова и нестабилната версия.

Сега съм качил основното хранилище на Siduction и инсталирах 3.18 от там. Както очаквах - нямаше никакви проблеми, но не знам, какво ще стане, когато  Jessie стане стабилна версия. Ядрото от хранилищата на siduction не е обезпечено със зависимости. Към linux-headers има зависими пакети, които са от официалните хранилища на Debian.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо просто не си компилираш ядрото, вместо да се занимаваш да търсиш начини как да счупиш системата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И да компилирам всяка седмица по 4 часа ? Обичам щатни ядра с редовни актуализации. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Излезе ми един такъв проблем:

Купих си Wi-Fi адаптер Sitecom AC600, но не мога да го подкарам. Опитвах някакви варианти намерени в нета, но нещо не ми се получава.

Ако някой може да намери читаво решение ще се радвам да го сподели.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване