Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Някой може ли да ми каже, мога ли да си форматирам SD картата (16GB) във F2FS формат (FS на Samsung) ?

Писна ми от този скапан fat32. Форматът е наличен в списъка на GParted, но излиза, като неактивен (може би неприложим).

https://wiki.archlinux.org/index.php/F2FS

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Благодаря ! Оказа се, че инструментите са налични в официалните хранилища.

П.П.: Коя командата намираше означението на устройството. Почти сигурен съм, че, картата ще е sdb, но, когато става въпрос за форматиране съм малко подозрителен.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото прочетох за нея - разработена е за сменяеми носители и SD дискове. Гледах резултатите от тестове за производителност под Linux - навсякъде показва много добра производителност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Оказа се, че инструментите са налични в официалните хранилища.

П.П.: Коя командата намираше означението на устройството. Почти сигурен съм, че, картата ще е sdb, но, когато става въпрос за форматиране съм малко подозрителен.

fdisk -l

lsblk

cat /proc/partitions

Доколкото прочетох за нея - разработена е за сменяеми носители и SD дискове. Гледах резултатите от тестове за производителност под Linux - навсякъде показва много добра производителност.

За Centos гледам че не става, тъй като RHEL не са компилирали ядрото със нея..

Така че повече не ме интересува за сега, явно е доста нова и не стабилна.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

fdisk -l

lsblk

cat /proc/partitions

За Centos гледам че не става, тъй като RHEL не са компилирали ядрото със нея..

Така че повече не ме интересува за сега, явно е доста нова и не стабилна.

Благодаря отново !

Файловата система е само за карти и SSD дискове.

Колкото за CENTOS - вероятно поддръжката не е включена в остарялото едро на шестицата, но седмицата съм сигурен, че я поддържа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не и във 7-цата е няма - горе в предичния пост дадох линк погледни, може да поради лицензи или просто Rhel не се интересуват от на samsung технологии :D

Благодаря отново !

Между другото защо през терминала?

Веднъж инсталирани инструментите за файловата система, би трябвало да можеш и през gparted?

Това е същото като да нямаш ntfs-3g пакет и да мъчиш да форматираш на NTFS от gparted.

Така и със f2fs-tools инсталираш и форматираш на F2FS от gparted.

Макар ,че аз съм за форматиране от терминала, като по бързо и сигурно.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не и във 7-цата е няма - горе в предичния пост дадох линк погледни, може да поради лицензи или просто Rhel не се интересуват от на samsung технологии :D

Между другото защо през терминала?

Веднъж инсталирани инструментите за файловата система, би трябвало да можеш и през gparted?

Така е. И, аз се сетих, но няколко секунди, след като публикувах поста. Просто, този пакет е поддръжката за файловата система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги някой пробвал ли е KDE 5 Plasma?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - на виртуална машина само. Има тъпи бъгове, приложенията работят стабилно, но стартирането им не :) Някои трябва да се стартират с alt+F2 иначе KDEInit се оплаква. Като излезе 5.2, applications 14.12.1 и KF5.6 би трябвало да става за ежедневно ползване - т.е. февруари най-рано. Освен това plasma 5 е в конфликт с plasma 4 и едновременно не могат да се ползват т.е. аз ще си направя един дял и ще си лепна една KaOS - откакто я пробвах - само KDE дистрибуция е, ми хареса повече и от Manjaro-то за 5-цата пък Роса-та ще ми остане с 4-ката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моля някой, който има опит с QT версията на LXDE да ми каже, как се държи тази графична среда. Кой мениджър за управление на захранването да се ползва. По възможност да ми препоръча Live CD да я тествам, защото не искам да минавам към директна инсталация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, зная че е офтопик, поради което си посипвам главата с пепел. Един комшия е закъсал с машинката, HP 650. Всях я при себе си и сега я мъча. Общо взето ни приема, ни предава. БИОС зарежда за минута и половина. Посочвам за бутва приоритетно от външно ЦеДе - ни вест, ни кост (пробвах с Hirens boot CD, Boot Repair, с няколко Live CD на разлрични линукс дистрибуции - никакъв резултат, с флашката е същата работа). Извън това комшията казва, че сутринта е виждал надпис, че системата се опитва и да чете от диски извън HD0 - преписал си го е, но аз лично до такъв надпис не стигнах. Интересно е, че когато има LIve CD на линукс дистрибуция, се зарежда GRUB, който вижда и Mint, и някакво XP, но нито едното не зарежда, просто се виждат. За първи път виждам подобно нещо. Може ли някакви насоки поне къде да се търси проблемът?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако лаптопът е подобен 

http://www.emag.bg/laptop-hp-650-c-procesor-intel-174-pentium-174-2020m-2-40ghz-2gb-320gb-intel-174-hd-graphics-linux-h5k64ea/pd/EJ41NBBBM/

значи нама никакви проблеми да работи под Linux.

След, като системата зарежда от жив диск, виж, какво има в потребителката директория на ментата (Home/user) и ако има важни данни ги изтегли на друг носител. След това инсталирай някоя Linux дистрибуция върху съществуващия линукс дял, като внимаваш GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За инсталирането зная, лично съм инсталирал Минт на същия лаптоп. Не мога да обаче стигна до инсталацията. Мисля, че харддискът е дал фира, никога не съм се сблъсквал с подобен проблем (веднъж ми е гърмял харддиск, но той беше изцяло и само слейв, без да има каквито и да е инсталации на него. Та не зная как се държи един комп в такава ситуация. Пак повтарям, учудващо е че БИОСът (за мен е учудващо), зарежда след около една минута чакане (моята версия е, че през това време търси GRUB на вероятно изфирясалия хард). БТВ, преди малко интелският Firmware ми даде съобщение, че е добре да инсталирам ОС на харддиска, а практически на него имаше инсталирани 2 ОС. Таока че в момента се спирам на хипотезата с харддиска, просто ако някой може да я потвърди, че да не го мисля повече.

Системата не зарежда от жив диск, само груб зарежда, и после наникъде.

PS - БИОС вижда харддиска и не дава съобщения за грешка - същото беше при мен, когато навремето ми изгоря само моторчето - дискът се виждаше и беше в идеално (уж) здраве, но просто не работеше. Имам чувството, че случаят е същият.

Редактирано от korduna (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хей да питам нещо тези които ползвате MATE.

Старият gconftool-2 е заменен във MATE като mateconftool-2 нали?

Мерси предварително!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид редактора на настройките gconf-editor, сега е заменен с dconf-editor. Върши същата работа. Опитаха да създадат клона на gconf-editor с име mate-conf-editor, но се отказаха в полза на универсалният проект. Настройките на MATE са в секция Org.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Korduna

Този лаптоп е за сервиз щом бавно зарежда БИОС,а и не иска да стартира Линукс жив диск значи има сериозен хардуерен проблем!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид редактора на настройките gconf-editor, сега е заменен с dconf-editor. Върши същата работа. Опитаха да създадат клона на gconf-editor с име mate-conf-editor, но се отказаха в полза на универсалният проект. Настройките на MATE са в секция Org.

Да но за командният ред, мисля че намерих отговора http://wiki.mate-desktop.org/docs:mate-conf

gconftool-2 <=> mateconftool-2

Мерси!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Korduna

Този лаптоп е за сервиз щом бавно зарежда БИОС,а и не иска да стартира Линукс жив диск значи има сериозен хардуерен проблем!!!!

Да, хубавото е, в цялата работа е, че е в гаранция, лошото е, че им е единственият компютър, а днес е неделя.

Редактирано от korduna (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой, може ли да ми каже, откъде да си сваля качествени Oxygen теми за курсора на мишката, съвместими с GTK базирани графични среди. Тези за KDE не ми вършат работа. Благодаря предварително !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, темите за KDE има различна конфигурация и не се разпознават от GTK базираните графични среди. 

Ползвам модифицирана Breeze в момента, но липсва анимацията с двете гонещи се сферички, характерна за класическа Oxygen.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - на виртуална машина само. Има тъпи бъгове, приложенията работят стабилно, но стартирането им не :) Някои трябва да се стартират с alt+F2 иначе KDEInit се оплаква. Като излезе 5.2, applications 14.12.1 и KF5.6 би трябвало да става за ежедневно ползване - т.е. февруари най-рано. Освен това plasma 5 е в конфликт с plasma 4 и едновременно не могат да се ползват т.е. аз ще си направя един дял и ще си лепна една KaOS - откакто я пробвах - само KDE дистрибуция е, ми хареса повече и от Manjaro-то за 5-цата пък Роса-та ще ми остане с 4-ката.

ad424d51875dd1ce8b69019d41282491.png

0693fa294f54af1c58c1076477aeb1b6.png

2851b1c43bee59b27af33fe6806e875f.png

d180147b7a7bed9181f8e8ef67ff325c.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване