Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Някой може ли да ми каже, мога ли да си форматирам SD картата (16GB) във F2FS формат (FS на Samsung) ?

Писна ми от този скапан fat32. Форматът е наличен в списъка на GParted, но излиза, като неактивен (може би неприложим).

https://wiki.archlinux.org/index.php/F2FS

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Благодаря ! Оказа се, че инструментите са налични в официалните хранилища.

П.П.: Коя командата намираше означението на устройството. Почти сигурен съм, че, картата ще е sdb, но, когато става въпрос за форматиране съм малко подозрителен.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото прочетох за нея - разработена е за сменяеми носители и SD дискове. Гледах резултатите от тестове за производителност под Linux - навсякъде показва много добра производителност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Оказа се, че инструментите са налични в официалните хранилища.

П.П.: Коя командата намираше означението на устройството. Почти сигурен съм, че, картата ще е sdb, но, когато става въпрос за форматиране съм малко подозрителен.

fdisk -l

lsblk

cat /proc/partitions

Доколкото прочетох за нея - разработена е за сменяеми носители и SD дискове. Гледах резултатите от тестове за производителност под Linux - навсякъде показва много добра производителност.

За Centos гледам че не става, тъй като RHEL не са компилирали ядрото със нея..

Така че повече не ме интересува за сега, явно е доста нова и не стабилна.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

fdisk -l

lsblk

cat /proc/partitions

За Centos гледам че не става, тъй като RHEL не са компилирали ядрото със нея..

Така че повече не ме интересува за сега, явно е доста нова и не стабилна.

Благодаря отново !

Файловата система е само за карти и SSD дискове.

Колкото за CENTOS - вероятно поддръжката не е включена в остарялото едро на шестицата, но седмицата съм сигурен, че я поддържа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не и във 7-цата е няма - горе в предичния пост дадох линк погледни, може да поради лицензи или просто Rhel не се интересуват от на samsung технологии :D

Благодаря отново !

Между другото защо през терминала?

Веднъж инсталирани инструментите за файловата система, би трябвало да можеш и през gparted?

Това е същото като да нямаш ntfs-3g пакет и да мъчиш да форматираш на NTFS от gparted.

Така и със f2fs-tools инсталираш и форматираш на F2FS от gparted.

Макар ,че аз съм за форматиране от терминала, като по бързо и сигурно.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не и във 7-цата е няма - горе в предичния пост дадох линк погледни, може да поради лицензи или просто Rhel не се интересуват от на samsung технологии :D

Между другото защо през терминала?

Веднъж инсталирани инструментите за файловата система, би трябвало да можеш и през gparted?

Така е. И, аз се сетих, но няколко секунди, след като публикувах поста. Просто, този пакет е поддръжката за файловата система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги някой пробвал ли е KDE 5 Plasma?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - на виртуална машина само. Има тъпи бъгове, приложенията работят стабилно, но стартирането им не :) Някои трябва да се стартират с alt+F2 иначе KDEInit се оплаква. Като излезе 5.2, applications 14.12.1 и KF5.6 би трябвало да става за ежедневно ползване - т.е. февруари най-рано. Освен това plasma 5 е в конфликт с plasma 4 и едновременно не могат да се ползват т.е. аз ще си направя един дял и ще си лепна една KaOS - откакто я пробвах - само KDE дистрибуция е, ми хареса повече и от Manjaro-то за 5-цата пък Роса-та ще ми остане с 4-ката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моля някой, който има опит с QT версията на LXDE да ми каже, как се държи тази графична среда. Кой мениджър за управление на захранването да се ползва. По възможност да ми препоръча Live CD да я тествам, защото не искам да минавам към директна инсталация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, зная че е офтопик, поради което си посипвам главата с пепел. Един комшия е закъсал с машинката, HP 650. Всях я при себе си и сега я мъча. Общо взето ни приема, ни предава. БИОС зарежда за минута и половина. Посочвам за бутва приоритетно от външно ЦеДе - ни вест, ни кост (пробвах с Hirens boot CD, Boot Repair, с няколко Live CD на разлрични линукс дистрибуции - никакъв резултат, с флашката е същата работа). Извън това комшията казва, че сутринта е виждал надпис, че системата се опитва и да чете от диски извън HD0 - преписал си го е, но аз лично до такъв надпис не стигнах. Интересно е, че когато има LIve CD на линукс дистрибуция, се зарежда GRUB, който вижда и Mint, и някакво XP, но нито едното не зарежда, просто се виждат. За първи път виждам подобно нещо. Може ли някакви насоки поне къде да се търси проблемът?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако лаптопът е подобен 

http://www.emag.bg/laptop-hp-650-c-procesor-intel-174-pentium-174-2020m-2-40ghz-2gb-320gb-intel-174-hd-graphics-linux-h5k64ea/pd/EJ41NBBBM/

значи нама никакви проблеми да работи под Linux.

След, като системата зарежда от жив диск, виж, какво има в потребителката директория на ментата (Home/user) и ако има важни данни ги изтегли на друг носител. След това инсталирай някоя Linux дистрибуция върху съществуващия линукс дял, като внимаваш GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За инсталирането зная, лично съм инсталирал Минт на същия лаптоп. Не мога да обаче стигна до инсталацията. Мисля, че харддискът е дал фира, никога не съм се сблъсквал с подобен проблем (веднъж ми е гърмял харддиск, но той беше изцяло и само слейв, без да има каквито и да е инсталации на него. Та не зная как се държи един комп в такава ситуация. Пак повтарям, учудващо е че БИОСът (за мен е учудващо), зарежда след около една минута чакане (моята версия е, че през това време търси GRUB на вероятно изфирясалия хард). БТВ, преди малко интелският Firmware ми даде съобщение, че е добре да инсталирам ОС на харддиска, а практически на него имаше инсталирани 2 ОС. Таока че в момента се спирам на хипотезата с харддиска, просто ако някой може да я потвърди, че да не го мисля повече.

Системата не зарежда от жив диск, само груб зарежда, и после наникъде.

PS - БИОС вижда харддиска и не дава съобщения за грешка - същото беше при мен, когато навремето ми изгоря само моторчето - дискът се виждаше и беше в идеално (уж) здраве, но просто не работеше. Имам чувството, че случаят е същият.

Редактирано от korduna (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хей да питам нещо тези които ползвате MATE.

Старият gconftool-2 е заменен във MATE като mateconftool-2 нали?

Мерси предварително!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид редактора на настройките gconf-editor, сега е заменен с dconf-editor. Върши същата работа. Опитаха да създадат клона на gconf-editor с име mate-conf-editor, но се отказаха в полза на универсалният проект. Настройките на MATE са в секция Org.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Korduna

Този лаптоп е за сервиз щом бавно зарежда БИОС,а и не иска да стартира Линукс жив диск значи има сериозен хардуерен проблем!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид редактора на настройките gconf-editor, сега е заменен с dconf-editor. Върши същата работа. Опитаха да създадат клона на gconf-editor с име mate-conf-editor, но се отказаха в полза на универсалният проект. Настройките на MATE са в секция Org.

Да но за командният ред, мисля че намерих отговора http://wiki.mate-desktop.org/docs:mate-conf

gconftool-2 <=> mateconftool-2

Мерси!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Korduna

Този лаптоп е за сервиз щом бавно зарежда БИОС,а и не иска да стартира Линукс жив диск значи има сериозен хардуерен проблем!!!!

Да, хубавото е, в цялата работа е, че е в гаранция, лошото е, че им е единственият компютър, а днес е неделя.

Редактирано от korduna (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой, може ли да ми каже, откъде да си сваля качествени Oxygen теми за курсора на мишката, съвместими с GTK базирани графични среди. Тези за KDE не ми вършат работа. Благодаря предварително !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, темите за KDE има различна конфигурация и не се разпознават от GTK базираните графични среди. 

Ползвам модифицирана Breeze в момента, но липсва анимацията с двете гонещи се сферички, характерна за класическа Oxygen.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - на виртуална машина само. Има тъпи бъгове, приложенията работят стабилно, но стартирането им не :) Някои трябва да се стартират с alt+F2 иначе KDEInit се оплаква. Като излезе 5.2, applications 14.12.1 и KF5.6 би трябвало да става за ежедневно ползване - т.е. февруари най-рано. Освен това plasma 5 е в конфликт с plasma 4 и едновременно не могат да се ползват т.е. аз ще си направя един дял и ще си лепна една KaOS - откакто я пробвах - само KDE дистрибуция е, ми хареса повече и от Manjaro-то за 5-цата пък Роса-та ще ми остане с 4-ката.

ad424d51875dd1ce8b69019d41282491.png

0693fa294f54af1c58c1076477aeb1b6.png

2851b1c43bee59b27af33fe6806e875f.png

d180147b7a7bed9181f8e8ef67ff325c.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване