Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Arch си е. Поне така възприемам дистрибуция, която ползва само хранилища на Arch. Но, второто ти изречение обижда големите майстори и скоро ще завалят опровержения. 

Стига ства Manjaro било Arch!

Базирано е, на него нищо повече - има си собствени разработчици, които дътрпат конците.

Прочетете какво си пише, едън път за винаги, и във самата страница за Manjaro.

Никой нищо не обижда, въпроса е,  чe се говорат неверни работи.

А философийте на двете дистрибуций са твърде различни ;)

Много правилно!

То ако беше толкова лесно да се "плясне" графичен инсталатор, самите Arch щяха да са сложили много отдавна. Помислете над това, като си експериментирате.

Едвали!

То имаше инсталатор, но се премахна, за да се върне Арч инстал скрипта (начина по който се инсталираше Арч, още във първите си версий).

Пък и незнам каква философия има, да се направи един инсталатoр. Щом го немa значи нe е нужен, нече е  трудnо за правене.

Това е истинската тръпка. Да се чудиш след всеки ъпдейт, какво няма да работи - графика, bluetooth, звук, видео и т.н.

Ако прочетеш философията KISS (която се отнася не само за линукс) можеби ще ти стане малко по ясно, и за всичко със тези дистрибуций, Slackware, Gentoo, Arch, Lunar и т.н

Иначе при нас може да се чупят, но при вас пък идват вече счупени :)

И най лошото,така си стоят с години ;)

----------------------------------------------------------

И на края, по добре да се мисля за хакер, и да прекарвам времето си във конзолата пишайки команди, отколкото вечно да съм задоволен с това дa бъда цъкач, ТАКЪВ СИ БЯХ И В WINDOWS, аз ползвам ЛИНУКС ЗА ДА НАУЧА НЕЩО, а само със цъкане НАПРЕД, това не става!

МИР!!

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Едвали!

То имаше инсталатор, но се премахна, за да се върне Арч инстал скрипта (начина по който се инсталираше Арч, още във първите си версий).

Пък и незнам каква философия има, да се направи един инсталатoр. Щом го немa значи нe е нужен, нече е  трудnо за правене.

Ами колко инсталатори напоследък са те изненадали приятно с визия и функционалност? На колко софтуер инсталаторът изобщо не е бил сменян и е бил "супер" в няколко последователни версии? Дори и да гледаме корпорациите, като Купертино и Редмънд, инсталаторите им не струват. Дори нещо повече - по лоши са от предишните им версии!

Ако прочетеш философията KISS (която се отнася не само за линукс) можеби ще ти стане малко по ясно, и за всичко със тези дистрибуций, Slackware, Gentoo, Arch, Lunar и т.н

Да, ама никой почти не гледа какво седи под капака. И колко струва да се направи и поддържа. Примерно разликата между конзолна и графична програма (тук нямам в предвид програми,които изобщо не е удачно да се направят конзолни или обратното)...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами колко инсталатори напоследък са те изненадали приятно с визия и функционалност? На колко софтуер инсталаторът изобщо не е бил сменян и е бил "супер" в няколко последователни версии? Дори и да гледаме корпорациите, като Купертино и Редмънд, инсталаторите им не струват. Дори нещо повече - по лоши са от предишните им версии! 

Да, ама никой почти не гледа какво седи под капака. И колко струва да се направи и поддържа. Примерно разликата между конзолна и графична програма (тук нямам в предвид програми,които изобщо не е удачно да се направят конзолни или обратното)...

1. Таке е,  нито един, и новите още по малко, вземи като пример Anaconda на федорa.

Един път едно нещо, е сложено горе, на следващата стъпка, е долу, и накрая стваш кривоглед, незнаеш къде да гледаш, да не говорим за бъгове и разни такива, които излизат, при инсталаций.

За това казах, че щом няма, значи не е нужен, и от Арч никой не го е грижа за това, и нямат и намерения да правът такув. Не мисля че и във Gentoo има.

2. Не само е трудно да се поддържа ами, и понякога неможе да отговори ,на това което потребителя очаква, като функционалност. Пък и тези приложения изискват X сървера, във една книга се пише "X сървера е най големият вирус за Линукс".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма kubuntu базирана система. Има Ubuntu базирани. Kubuntu-desktop е само работната среда.

Опитай с :

sudo apt-get update

sudo apt-get install ndisgtk

Така се получи, Благодаря! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Mozo как да  я ползвам тая дистрибуция като не ми работи плеара с нея бе човек ? Записал съм си на един тефтер стъпките за инсталация (с пояснения) и го инсталирам с Мate графична среда. Не ми дреме , ни за VLC ни за  който  да е друг софтуер дето го има във всяко хранилище от тук до Малдивите.

Ок, но този плейър си е направен за Дебиан и Убунту. Не се сърдиш на Минт, че не подкарва добре някои Windows програми, нали? Ще го оправят някога, това поне е сигурно, но кога ще е, не знам... Пробва ли през Wine?

...

:) :) :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За това казах, че щом няма, значи не е нужен, и от Арч никой не го е грижа за това, и нямат и намерения да правът такув. Не мисля че и във Gentoo има.

За мен е "nice to have". Особено ако искаш да привличаш потребители извън Linux средите. Просто някои дистрибуции нямат ресурс да го поддържат към момента и затова го заобикалят. По-нататък, като улегнат нещата, сигурно и те ще сложат.

DebianMintUbuntu имат доста голяма общност и могат да си го позволят. Както и защото взаимстват едни от други.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За мен е "nice to have". Особено ако искаш да привличаш потребители извън Linux средите. Просто някои дистрибуции нямат ресурс да го поддържат към момента и затова го заобикалят. По-нататък, като улегнат нещата, сигурно и те ще сложат.

DebianMintUbuntu имат доста голяма общност и могат да си го позволят. Както и защото взаимстват едни от други.

Незнам, пак не съм съгласен :)

Арч не е от тези дистрибуций, koито  ги интересува средата извън Линукс. (по точно тези диструбиций са, за специален кръг хора, и едвали подходящи за повечето идващи от извън линукс) Сега немога да се сетя за некоя статия по въпроса, но като намера ще я шарна.

Относно ресурса, има такъв ресурс,  пак казвам, няма нищо сложно за подръжката на един такъв инсталатор (нима едно дистро се поддържа по лесно) вече имаше такъв, защо го махнаха?, защото не е необходим, не и за философията KISS на Арч, Gentoo бла бла..

Това се говори доста, и във форумите, но твърдо се заеви че по лесен начин от този да инсталираш Арч линукс ,няма, и не е нужен на никой такъв инсталатор.

Повярвайте ми ,такъв инсталатор официален нема да има скоро.

- Който иска инсталатори, има други диструбиций.

- Също има, и други дистрибуций, за тези от средата  извън линукс.

Неkoлко интересни статийки във блога, на един от администраторите на Арч линукс форумите.

Misunderstanding Arch

Forking Arch

Trolling Arch Linux

AUR Helpers

който има желание да ги прочете, слагам ги тук, защото вътре ще намерите отговирите, нa всичко което до сега се писа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2. Не само е трудно да се поддържа ами, и понякога неможе да отговори ,на това което потребителя очаква, като функционалност. Пък и тези приложения изискват X сървера, във една книга се пише "X сървера е най големият вирус за Линукс".

И не само X, ами и модулите за хардуера с него, също както графичния тулкит (GTK2/3, KDE4/5) и средата. След което, ако се опиташ да гарантираш тия зависимости става една много дълга и широка. :)

Незнам, пак не съм съгласен :)Арч не е от тези дистрибуций, koито  ги интересува средата извън Линукс. (по точно тези диструбиций са, за специален кръг хора, и едвали подходящи за повечето идващи от извън линукс) Сега немога да се сетя за некоя статия по въпроса, но като намера ще я шарна.

Това, което го прави неподходящ за някои хора е точно липсата на графично конфигуриране и инсталиране.Сега, ако някой не го харесва като цяло, това вече е по-скоро свързано с нещата по същество, като например Rolling Release.И аз не бих го ползвал винаги... 

Относно ресурса, има такъв ресурс,  пак казвам, няма нищо сложно за подръжката на един такъв инсталатор (нима едно дистро се поддържа по лесно) вече имаше такъв, защо го махнаха?, защото не е необходим, не и за философията KISS на Арч, Gentoo бла бла..

За мен, определено някои дистрибуции се поддържат осезаемо по-лесно от други.Ако този графичен софтуер вървеше по концепцията на KISS, щеше да го има. Никой не би имал нищо напротив да се пусне още един "невинен" пакет. По-скоро го няма, точно защото е Anti-KISS. 

Това се говори доста, и във форумите, но твърдо се заеви че по лесен начин от този да инсталираш Арч линукс ,няма, и не е нужен на никой такъв инсталатор.

Ами съвсем нормално е. Ако бях разработчик и аз щях да искам да ми е лесно.Въпроса е да е достатъчно добър за средния Linux потребител, а той е. 

Повярвайте ми ,такъв инсталатор официален нема да има скоро. - Който иска инсталатори, има други диструбиций.- Също има, и други дистрибуций, за тези от средата  извън линукс.

Не бих спорил по тоя въпрос! Но с усъвършенстването на ситемата, някой ден, може и да стане реално изгоден.Мерси за линковете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама едно не разбрах - нарочно ли всеки път пишеш дистрибуций :) Да няма нещо общо с Конфуций :tongue2:

Ок, Мерси за поправката!, сега ще погледна, как е правилно.

Майтап -

Некой казвал ли ти е , че имаш остър поглед като Стиви Уондър, или както се пише там на бг. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Archbang  има ли някаква съществена разлика от чистия Arch . Ползва ли някакви негови  хранилища или си се обновява от официалните. Инсталатора му е една идея  по-лесен и мисля да го пробвам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Докато съм бил на работа *Убав флейм е станал тука ;)

пп

И до какъв извод стигнахте ?Да кажем на разработчижите на Арч да спират или ... ? ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Koe точно са разработили ,че не ми е ясно ? Имат 3 програми за обновяване  и това им е всичкия труд от както  са станали на  дистро :) Всичко друго  е гепено от тук и там и се  компилира от сорс  чрез PKGBILD .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Koe точно са разработили ,че не ми е ясно ? Имат 3 програми за обновяване  и това им е всичкия труд от както  са станали на  дистро :) Всичко друго  е гепено от тук и там и се  компилира от сорс  чрез PKGBILD .

pacman ? 

PKGBUILD е гепено от Слакуер ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Назрява момента за един KalArch с графичен инсталатор  и  ше избием рибата :) имаме и инструмента за тая работа Building a Live CD - ArchWiki

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Докато съм бил на работа *Убав флейм е станал тука ;)

пп

И до какъв извод стигнахте ?Да кажем на разработчижите на Арч да спират или ... ? ;)

Мани мани, това трябваше да се казва, тема за "Всичко за Арч, проблеми, мнения, въпроси, както и всичко устанало" Подзаглавие: (Ако не можете със Арч, ако ви плаши терминала, ако сте хейтър и просто вие е яд, че  ВИЕ НЕ МОЖЕТЕ, тук може да се уплаквате, плюете, мразите, изхвърляте негативното от всеки ваш провал, ПИШЕТЕ ТУК АКO СТЕ ХЕЙТЪР, и вие сте хора, имате нужда неkoй да ви чуе!)

Не бъдете ХЕЙТЪРИ, признайте си, че вас не ви бива!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.  Със CAE Linux съм. Не мога да му изкарам иконката за смяна езика на клавиатурата.  И защо при стартиране ме пита за Xubuntu 12.04 LTS или XfCE. Каква е разликата между двете и защо винаги при включване ме пита за избор.  Не мога и да изкарам иконките на Скайпа и Трансмишъна на десктопа.  Не иска и това си е.  Също така при Минт Петра Скайпът се сриваше на всяка минута. Благодаря на всички за вниманието и отговорите.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=cae 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.  Със CAE Linux съм. Не мога да му изкарам иконката за смяна езика на клавиатурата.  И защо при стартиране ме пита за Xubuntu 12.04 LTS или XfCE. Каква е разликата между двете и защо винаги при включване ме пита за избор.  Не мога и да изкарам иконките на Скайпа и Трансмишъна на десктопа.  Не иска и това си е.  Също така при Минт Петра Скайпът се сриваше на всяка минута. Благодаря на всички за вниманието и отговорите.

Ако нямаш основателна приина да използваш точно това дистро го махай на момента!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между Xfce и Xubuntu e, че xubuntu-desktop е базиран на Xfce, но е окомплектован по различен начин от мета-пакета xfce4 - използват се една част от приложенията, комбинирани с такива от Gnome, като Alacarte.

Колкото до иконите на десктопа - мисля, че е достатъчно да кликнеш с десен бутон на мишката върху десктопа и да избереш опцията "Създаване на стартер". Така се казват "иконите" за които пишеш. Истинската икона е само картинката.

http://s19.postimg.org/bd8snnepf/starter1.png

http://s19.postimg.org/nge4b7prn/starter2.png

http://s19.postimg.org/aq9vy4htd/starter3.png

"Команда" е пътя до истинският стартер на приложението, който най-често е във "файлова система">>usr>>bin

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Mozo как да  я ползвам тая дистрибуция като не ми работи плеара с нея бе човек ? Записал съм си на един тефтер стъпките за инсталация (с пояснения) и го инсталирам с Мate графична среда. Не ми дреме , ни за VLC ни за  който  да е друг софтуер дето го има във всяко хранилище от тук до Малдивите. 

Tова дали .ще помогне:

http://archlinux.org.ru/forum/topic/12288/?page=2

Оказалось все работает:

Поставил acestream-player и в его настройках input/codecs -> demuxers выбрал FFmpeg demuxer - в плеере заработало

Пробвах и аз  -и при мен заработи. Т,е без да смъквам филма си работи плеера ,не съм го пробвал с   TV.

E аз съм с xfce ,а не с Mate

Редактирано от dred (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@BDenkov : Кликни с десен бутон на мишката върху десктопа и си създай стартер. Бях ти написал подробно как става, но нещо има проблем в сайта и написаното изчезна.

http://s19.postimg.org/bd8snnepf/starter1.png

http://s19.postimg.org/nge4b7prn/starter2.png

http://s19.postimg.org/aq9vy4htd/starter3.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз да питам,в Линукс Минт Мате може ли езика да се показва като флаг?В настройките не видях подобна опция

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз да питам,в Линукс Минт Мате може ли езика да се показва като флаг?В настройките не видях подобна опция

Разбира се. Слагаш две знаменца, който кръщаваш us.svg и bg.svg в usr/share/pixmaps.

След това, инсталираш dconf-tools и от dconf-editor задаваш да се показват знаменца. 

Нека някой колега, ползваш MATE ти каже, коя точно настройка да отвориш. В краен случай, ще стартирам Live CD.

Знаменца мога да ти дам http://dox.bg/files/dw?a=a2b7c5c5b6

Избери си само едно bg.svg и едно us.svg изображение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало да е mate/десктоп//периферия/клавиатура/индикатор, но нямам налично приложение, за да го видя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване