Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Някой знае ли ефективен начин за блокираране на повредена клавиатура на лаптоп. В BiOS няма такава възможност. Искам блокирането да е за постоянно, а, не само за една сесисия. Благодаря предварително, ако някой ми даде решение !

.......изключи  лентовия кабел.......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Извади я ако можеш и мани кабела:)!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди време пуснах тема, но никой не ми отговори. Пускам въпроса отново тук.

Някой знае ли елементарен мениджър на захранването, необвързан с големите графични среди. Не ми трябва никаква графика, но не ми и пречи, ако мениджърът е достатъчно опростен. Искам, само да изпълни poweroff след два часа бездействие на машината или след задействането на xscreensaver.

Благодаря предварително на всеки, който даде решение на този въпрос !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли елементарен мениджър на захранването, необвързан с големите графични среди. Не ми трябва никаква графика, но не ми и пречи, ако мениджърът е достатъчно опростен. Искам, само да изпълни poweroff след два часа бездействие на машината или след задействането на xscreensaver.

http://www.geekssharingspace.org/2014/10/how-to-install-tlp-06-power-manager-via.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Специално заради тебе го направих, надявам се да ти свърши работа.

Можеше да се направи и по други начини, но по този на който се спрях, няма да зависиш от други програми.

Знам, че искаше нещо което да изпълнява просто едно poweroff след два часа, но реших да го направя малко универсален, като потребителя може да си избере време и команда.

Това което прави скрипта, е да следи за движения на мишката, и дали потребителя работи с клавиатурата, ако няма такива за посоченото от потебителя време се стартира, и командата която пак потребителя избира.

Ето скрипта - runafteridle.sh

Как работи?

Просто:

Синтаксиса:

./runafteridle.sh [TIME] [COMMAND]

Приемер:

Изключване след 2 часа:

sudo ./runafteridle 2h poweroff

Друг пример, да кажем че искате да актуализирате системата след като компютъра е в застой от 30 минути,

За Red Hat базираните.

sudo ./runafteridle 30m 'yum update -y'

Нарочно го сложиш във github/gist, защото е късно, и може утре да ми дойде по добра идея, и да го актуализирам на по добре. Така че може да следиш за евентуални актуализации, на страницата на скрипта по-горе.

скрипта е базиран на  -> http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/scripting-help-for-auto-shutdown-525935/

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Специално заради тебе го направих, надявам се да ти свърши работа.

Можеше да се направи и по други начини, но по този на който се спрях, няма да зависиш от други програми.

Знам, че искаше нещо което да изпълнява просто едно poweroff след два часа, но реших да го направя малко универсален, като потребителя може да си избере време и команда.

Това което прави скрипта, е да следи за движения на мишката, и дали потребителя работи с клавиатурата, ако няма такива за посоченото от потебителя време се стартира, и командата която пак потребителя избира.

Ето скрипта - runafteridle.sh

Как работи?

Просто:

Синтаксиса:

./runafteridle.sh [TIME] [COMMAND]

Приемер:

Изключване след 2 часа:

sudo ./runafteridle 2h poweroff

Друг пример, да кажем че искате да актуализирате системата след като компютъра е в застой от 30 минути,

За Red Hat базираните.

sudo ./runafteridle 30m 'yum update -y'

Нарочно го сложиш във github/gist, защото е късно, и може утре да ми дойде по добра идея, и да го актуализирам на по добре. Така че може да следиш за евентуални актуализации, на страницата на скрипта по-горе.

скрипта е базиран на  -> http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/scripting-help-for-auto-shutdown-525935/

Благодаря ! Точно това исках и още отначало си мислех за скрипт, който да заредя в "Автоматично стартирани програми". Въпреки, че не съм на този компютър виждам един проблем. Предполагам, че ще трябва да изпълнявам скрипта ръчно, щом изисква администраторски права. Но, и така съм доволен. Ще му направя стартер и ще го включа в менюто на програмите за да го стартирам удобно.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Xfce си има добър мениджър на захранването. Трябва ми за настолна машина с LXDE, където се дразня да ползвам мениджъри от други графични среди с доста зависимости за толкова елементарна дейност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Благодаря ! Точно това исках и още отначало си мислех за скрипт, който да заредя в "Автоматично стартирани програми". Въпреки, че не съм на този компютър виждам един проблем. Предполагам, че ще трябва да изпълнявам скрипта ръчно, щом изисква администраторски права. Но, и така съм доволен. Ще му направя стартер и ще го включа в менюто на програмите за да го стартирам удобно.

Сега промених скрипта, да не използва sudo/root права, като вече лог файла се създава във $HOME на потребителя като ~/.runafteridle.log .

Поглени отново скрипт на линка който пратих.  https://gist.github.com/ivoarch/c23fc8ec2b7b83ee7e41

Ако се сетите за други идеи, споделете.

edit: Може да се направи, ако искате старият .log файл да не се трие след стартиране на скрипта, а да се презаписва, като във него се съхраняват командите които потребителя е стартирал със този скрипт.

Просто премахнете от скрипта, тази линия https://gist.github.com/ivoarch/c23fc8ec2b7b83ee7e41#file-runafteridle-sh-L25 .

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря отново !

Би ли ми пуснал отново sh файла без елементите за актуализация, а само с poweroff изпълнението. Не искам да объркам нещо при триенето.

Може ли директно да се зареди в "Автоматично стартирани програми" ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не те разбрах добре, просто копирай скрипта от линка някъде където си държиш скриптовете, например във scripts/.

На прави скрипта да се изпълнява, от терминал:

chmod +x runafteridle.sh

Или със дясно компче на мишката, и позволи да се стартира като програма, или нещо такова беше.

После да речем, че искаш poweroff след 2часа, го стартираш във сесия по следният начин.

После от автоматианично стартирани програми, го стартирай така:

Провери дали пътя ди скрипта е правелен.

bash /home/потребител/scripts/runafteridle.sh 2h poweroff

Няма нужда да променяш нищо във скрипта. Само го запази, както писах горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно това имах предвид. Задаването на пътя. Сега, нещата ми се изясниха напълно.

А, промяната на скрипта исках, защото видях елемент, касаещ втората команда (за Fedora/CENTOS), която не ми е нужна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, тя бе само пример, потребителя може да си изпълнпява каквито си иска команди, както и да си избира след колко време на застой да се изпълнят. Точно под това имах предвид че съм го направил по универсален.

На пример: Ако го стартираш така:

./runafteridle.sh 10s 'echo Master не забравяй, че имате мишка и клавиатура, използвайте ги'

След 10 секунди на застой ще ви покаже, следното съобщение:

Master не забравяй, че имате мишка и клавиатура, използвайте ги

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване