Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

В коя папка ,че вече ше откача . Изрових земята и не я намирам тъпата икона. Във всичките папки ли трябва да сменя иконите,че да тръгне ?  Смених само в тази за 24 за сега.

image.jpg

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Във всяка тема с икони има папка/папки Места (plases). В нея/тях има икона start-here.

http://s19.postimg.org/998lnhpv7/start_here.png

Това е иконата, която се ползва в основното меня на графичната среда, когато е зададена тази тема с икони.

В разширените менюта можеш да си задаваш произволно изображение от настройките на самото меню.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако не става, това ще е заради някой бъг в неизлязлата още версия. В Ubuntu MATE 14.04.2 са вкарани пакети от 15.04. Можеш да я ползва без да рискуваш с недовършени версии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мини на 14.04.2  защото е LTS  и както вече стана ясно са добавени пакети и от  15.04 във него. Аз го разгледах на виртуалка  това 14.04.2  и  най новото е ,че е със MATE 1.8.2   и се държи доста добре. Минта ми прави едни магарии като му пусна компиз а Убунтуто  ги няма тия проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам 15.04. защото съм авантюрист. :D Гледах доста клипове с ревюта и ми се вижда много красиво. Между другото, някои мрънкат, че било връщане в миналото, защото така изглеждало убунту 10 с гном 2.  

edit: хм то 15.04 не е lts. Отказвам се. 

Редактирано от Тøни (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нека си мрънкат   като си нямат друга работа :) Екстра си е MATE  и на кой му не харесва да пробва някоя  от тия хибридните дето ги ползват 5 човека :) Кви бяха LXQT  дето са ни рак ни риба .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам 15.04. защото съм авантюрист.

В крайна сметка, авантюрист ли си или потребител на LTS дисрибуции ? Смисълът на тези дистрибуции е да няма изненади и прояви на авантюризъм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисълта, че след някакъв кратък период трябва да преинсталирам, не ми харесва. Даже не намирам никакъв смисъл в дистрибуция с няколко месеца живот. Бих предпочел всички да са rolling. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не бих. Rolling Release дистрибуциите може и да са интересни, но не знаеш, как ще изглеждат след една година, ако не спреш актуализациите. Предпочитам дистрибуции с фиксиран и възможно най- дълъг срок на поддръжка. С други думи - изобщо не съм авантюрист, въпреки, че когато излезе нещо ново ми е интересно да го разгледам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Rolling  е добро ама да  влизат само стабилни пакети а не както е сега. Да има  обновявания на всеки 3 месеца примерно под формата на сървис пакове е супер добро. Хем ще има време за тестове   хем като влезе нещо и ще е максимално  изчистено за тоя период.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Rolling  е добро ама да  влизат само стабилни пакети а не както е сега. Да има  обновявания на всеки 3 месеца примерно под формата на сървис пакове е супер добро. Хем ще има време за тестове   хем като влезе нещо и ще е максимално  изчистено за тоя период.

Има много дистрибуции, които са rolling и са със стабилни пакети. Не бих си причинил повече никога да преинсталирам и да настройвам всичко наново през половин година. Просто няма начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако си запазиш Home дяла, няма нужда да настройваш нищо, защото потребителските настройки на програмите са в Home/user. Самата инсталация е 15-20 минути.

А, поне веднъж на десет години склонен ли си да отделиш един час за инсталация и настройки?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е те точно тоя  метод със home дяла го пробвах  като минах от Минт на Кубунту   и да видиш как като изгря Кубунту-то всичко беше със въпросителни  барабар със папките и файловете :) То се фиксна със 6 букви във файла environment  ама що  трябваше да ги пиша  и тях .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с LVM 2 при последната инсталация и премахване на джама сложих автомат да раздели диска и само зяпах :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм оставял Home дял в Ubuntu без проблеми. Но, за да се запази потребителската настройка, трябва да ползваш същите приложения. Не знам, колко от приложенията в Mint и Kubuntu са се дублирали.

Имах предвид преинсталация на една и съща дистрибуция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам 15.04. защото съм авантюрист. :D Гледах доста клипове с ревюта и ми се вижда много красиво. Между другото, някои мрънкат, че било връщане в миналото, защото така изглеждало убунту 10 с гном 2.  

Това е една от причините за да използвам тази дистрибуция :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То не беше май проблема в приложенията  ми нещо с енкодинга  щом със едно BG_bg UTF-8 нещата заспаха. Трябва да се  организираме да напишем някакво How to  за проблеми и как се решават и да е във формата на текст и клипчета. Лошото е ,че ако не знаеш как да попиташ  няма как да ти се и помогне  в много от случаите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Иво ще ти каже най-точно. Той се занимава с грозни и анахронични среди.

Да :D

Във момента в който смениш темата с иконите  на друга и  нещата се променят. Ако беше толкова елементарно  нямаше изобщо да питам . Някъде във конфигурацията на самите теми има  линк  към тия икони   и ме интересува къде точно се намира този линк.  Виж,във Stotinka OS  как е сменено логото на самата икона.

Тука вече са използвани трикове от старата школа, като са правени специални пакети RPM със всичко нужно ;)

Относно тази иконка за меню, ти казаха вече:

1. Заменяш тази икона

/usr/share/icons/тема която ще ползваме/24x24/places/start-here.png

2. Регенерираме качето на темета която ще ползваме - на която сменяваме иконат

# gtk-update-icon-cache /usr/share/icons/тема на икони

3. Излизаме от сесия, или убиваме панела, и пак го стартираме.

$ killall gnome-panel
$ gnome-panel

Получаваме иконата която искаме.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи пичове трябваше да дойде бате ви  ivoarch и да ми  каже 5 приказки  та аз да зацепя ,че трябва да пусна  в конзолата тия  2 реда :)

sudo gtk-update-icon-cache /usr/share/icons/RAVE-X-Full-Dark-Red
sudo killall mate-panel 

и да ми изгрее иконата като слънце :) Сега съм едно много щастливо и доволно  селско келеменце :)

image.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи пичове трябваше да дойде бате ви  ivoarch и да ми  каже 5 приказки  та аз да зацепя ,че трябва да пусна  в конзолата тия  2 реда :)

Хехе още лябец има да ядете :P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един релогин нямаше ли да оправи нещата?

По темата за стабилните дистрибуции и ролинг такива - има хора които ползват над петилетка gentoo без да преинсталират и "чупят". Знам за случай от осем години непипан за преинсталация, единствено редовно ъпдейтване поне на три месеца, а най-добре веднъж месечно. Стоиш ли си със стабилни пакети, всяка ролинг дистрибуция е за предпочитане пред модела с версиите, а така ползваш и актуален софтуер.

Аз съм чупил и оправял след това няколко пъти така системата и единствено след зверски омазан даунгрейд на gcc се принудих да преинсталирам, че не ми харесваше линкването на някои библиотеки, иначе системата пак си беше работоспособна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не им намирам логоката на дистрибуциите с фиксиран срок .Щом може браузера  да се обновява   без да се преинстлира защо е нужно да се преинсталира  цялата дистрибуция  само за  да се мине на  горна версия на графична среда  или ядро ? Веднъж имаме стабилна след това  тестова и накрая имаме не стабилна версия . И на трите версии има яко кърпене  и местене от  едното място в другото. И накрая се оказва ,че дори  и дистрота като Дебиан имат  супер  бъгове във стабилната версия.  Какво са правили 2 години докато  лашкат пакетите ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Един релогин нямаше ли да оправи нещата?

Ако за това ставаше въпрос.

По това което аз съм разбрал, мисля че не, това става само с регенериране на ново каче за съответната тема, а излизането от сесия или рестарта нямат това за цел. За това и повечето дистрибуции като Fedora/Centos/Suse , Debian/Ubuntu, Arch ... викат gtk-update-icon-cache от %post секциите на техните сорс пакети (spec, deb-src, PKGBUILD), при създаване на пакети за подобни теми, или дори когато се прави пакет за който и да е софтуер който съдържа дадена икона , то най вероятно във пакета сорс ще срещнете нещо подобно.

При Redhat базираните.

това е от .spec файл на liferea

%post
export GCONF_CONFIG_SOURCE=`gconftool-2 --get-default-source`
gconftool-2 --makefile-install-rule \
  %{_sysconfdir}/gconf/schemas/%{name}.schemas > /dev/null || :
touch --no-create %{_datadir}/icons/hicolor || :
%{_bindir}/gtk-update-icon-cache --quiet %{_datadir}/icons/hicolor || :

%postun
touch --no-create %{_datadir}/icons/hicolor || :
%{_bindir}/gtk-update-icon-cache --quiet %{_datadir}/icons/hicolor || :

Това е от .spec файл, който правих за victory-icon темата.

%postun
if [ $1 -eq 0 ] ; then
        touch --no-create %{_datadir}/icons/Victory &>/dev/null
        gtk-update-icon-cache -q %{_datadir}/icons/Victory &>/dev/null || :
fi

%posttrans
gtk-update-icon-cache %{_datadir}/icons/Victory &>/dev/null || :

Тези примери са както казах за Redhat базираните, при Аrch на пример това нещо се правеше май във post_install скрипта който се добавя  отделно от PKGBUILD файла. Пример за Archlinux тука https://projects.archlinux.org/svntogit/packages.git/tree/trunk/liferea.install?h=packages/liferea#n5

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване