Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Здравейте, в момента нямам интернет свързаност на Ubuntu 14.04.2... изтриха се двата пакета за интернет - network-manager, network-manager-gnome след като тръгнах да инсталирам arping, изобщо не прочетох, че ще затрие двата пакета. Търся начин да ги изтегля .deb двата пакета за да мога да ги инсталирам ръчно в Ubuntu?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко помощ в компилирането и инсталирането на двата пакета, че не ме бива много.
Опитах с 
./configure
make
sudo make install 

но без ефект

bash: ./configure: No such file or directory
Редактирано от Marchiano (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какви са тия глупости дето ги правиш бе човек ? Това се инсталира със 1 натискане на мишката :) Щом с Убунту  ти е толкова сложно дето е направено и насторено за дебили не ми се мисли за някое по-сложно дистро като Арч . Спри се  сега малко и прочети поне как се инсталират deb пакети  еквивалента на exe във Wiundows. Като свалиш пакетите  просто цъкни с мишката на тях  и  гледай какво ще стане :) Като си през рутер  даже и нета ше си тръгне сам защото рутера си раздава адреси без да пипаш и настройваш абсолютно нищо.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колегата е решил да прави нещата по сложен начин:) .............абе хора не разбрахте ли ,че в Линукс нещата се случват лесно без много гимнастики.Особено в убунту/дебиан базираните дистрибуции.Аз лично съм на интернет на близу,за рутер използвам един стар БТК АДСЛ модем ,който съм му махнал АДСЛ и DHCP

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В rpm е по-лесно :)

В смисъл - Packagekit инсталира пакета по- бързо от gdebi ли ? И, двете операции са с едно кликване на мишката върху пакета.

Инсталирането с localinstall действително превъзхожда инсталацията с dpkg -i, защото сваля зависимите пакети. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен. Но при ArchLinux е най-лесно. Стига да имаш малки познания и да не те е страх от командния ред.

Там, изобщо не кликваш с мишката върху пакета, а той се инсталира с гласова команда или движение на очите (като го погледнеш).

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко помощ в компилирането и инсталирането на двата пакета, че не ме бива много.

Опитах с 

./configure

make

sudo make install 

но без ефект

Здравей, значи няма нужда да компилираш пакета, защото той е вече компилиран за тебе за това е във .deb архив.

За най лесно просто щракни върху пакета, и избери "отвори със инсталатора" или нещо такова беше. Ако искаш от линията на команди може да използваш dpkg но внимавай със зависимостите, ако пакета има такива първо трябва да инсталираш тях.

Прочети за да не ти се смеят, и следващият път да им натриеш носа.

1. http://askubuntu.com/questions/40779/how-do-i-install-a-deb-file-via-the-command-line

2. http://askubuntu.com/questions/140246/how-do-i-resolve-unmet-dependencies-after-adding-a-ppa

Тука колегите се правят на майстори, но не се помнят те когато са започвали с линукс. Всичко е много лесно като вече го знаеш, не забравяйте това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, значи няма нужда да компилираш пакета, защото той е вече компилиран за тебе за това е във .deb архив.

За най лесно просто щракни върху пакета, и избери "отвори със инсталатора" или нещо такова беше.

http://s19.postimg.org/wcrlzuxir/gdebi.png

Не е виновен той. Просто, има прекалено много "съветници", който препоръчват на начинаещите винаги най- трудният начин, за да изтъкнат собствените си умения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://s19.postimg.org/wcrlzuxir/gdebi.png

Не е виновен той. Просто, има прекалено много "съветници", който препоръчват на начинаещите винаги най- трудният начин, за да изтъкнат собствените си умения.

А ми , да може но колкото, и да се изтъкваш че знаеш, винаги ще се намери някой да ти натрие носа. Никой не може да знае всичко, особено ако си нов във линукс, за примера с момчето. Дори аз доста често си намирам грешки, във навици които съм придобил по една или друга причина, и съм се фукал че много знам, но със всеки ден четейки и гледайки другите как го правят,  разбирам, че нищо не знам :D. За това РЕСПЕКТ, защото този не знаеш потребител си самият ти! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първоначално видях за сваляне единствено сорс пакетите.

lI5TQ7W.png

За това исках да се пробвам да ги компилирам и да ги инсталирам, по трудният начин, за да се науча на нещо ново, ако някога ми се наложи, но явно тук важи правилото с изключение на ivoarch и cybercop

Американски форум: питаш нещо и ти отговарят; 

Руски форум: питаш нещо и теб те питат; 

Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

Иначе решението за които имат същият проблем без компилиране
1. Стартира се LiveUbuntu със същата архитектура
2. Стартира се терминала изтеглят се следните пакети с команда

sudo apt-get download network-manager network-manager-gnome dnsmasq-base iputils-arping libmbim-glib0 libmm-glib0 libmnl0 libnetfilter-conntrack3 libnl-route-3-200 libqmi-glib0 modemmanager usb-modeswitch usb-modeswitch-data libnetfilter-conntrack3 libnl-route-3-200

3. Прехвърлят се на флашка, след което се качват в някоя празна папка за да се инсталират наведнъж в дистрибуцията с команда

sudo dpkg -i *.deb

За разбирачите, очаквам да напишат решението с компилиране на пакетите!

Редактирано от Marchiano (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За разбирачите, очаквам да напишат решнието с компилиране на пакетите!

Пакетите .deb са бинарни/двуични. Те са компилирани предварително и след това са пакетирани. Инсталират се с инсталатор, който разхвърля файловете из файловата система. Това представлява всяка инсталация. Поставяне на файлове на правилното място. Пакетите от източник (сорс), обикновено са архивирани в tar.gz архив. Там, разархивираш, търсиш файла с упътването (Readme), прочиташ указанията и инсталираш. Обикновено, инсталацията се състои от три операции. Влизане в папката с архива, конфигуриране и инсталиране. Но съм срещал известни различия при инсталация, затова е добре да прочетеш Readme (прочети ме) файла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колегата е решил да прави нещата по сложен начин :) .............абе хора не разбрахте ли ,че в Линукс нещата се случват лесно без много гимнастики.Особено в убунту/дебиан базираните дистрибуции.Аз лично съм на интернет на близу,за рутер използвам един стар БТК АДСЛ модем ,който съм му махнал АДСЛ и DHCP

Мхм, докато не трябва да инсталираш нещо, което не е в репото. Arch базираните са в много отношения по-лесни.

Съгласен. Но при ArchLinux е най-лесно. Стига да имаш малки познания и да не те е страх от командния ред.

Баш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За това исках да се пробвам да ги компилирам и да ги инсталирам, по трудният начин, за да се науча на нещо ново, ако някога ми се наложи, но явно тук важи правилото с изключение на ivoarch и cybercop

Едно време бях писал една тема, в която се опитах да опиша процесите при инсталирането от сорс кода.

Ето темета:  Линукс от source!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За разбирачите, очаквам да напишат решението с компилиране на пакетите!

Здравей,

трите (полууниверсални) стъпки е много възможно да не ти свършат работа. Има две основни причини:

- Това е сорс за получаване на бинарен пакет. В тези случай освен оригиналния сорс на автора има и кръпки, а за билдване се използват различни приоми в различните дистрибуции.

С други думи работата не се извършва с "./configure/make/make install", като освен това програмата не се инсталира, а се получава пакет за инсталиране.

- Това е авторски сорс, който освен това може да се инсталира с "./configure/make/make install".

Обикновено бедата в тези случаи е в настройките и зависимостите, които ще трябва да разрешиш ръчно. /защото ги няма кръпките за конкретната дистрибуция, няма тракване, няма и какво да ги приложи/

С други думи, основната ти "грешка" е контекста в който се намираш. Ти си мислел, че следваш стъпките за вториа вариант, а си почнал по първия.

Ако искаш изтегли по-прост пакет после и се опитай него /например nano/. Ако не изпълняваш "make install" няма да ти сбози системата, а програмата ще е в директорията, където компилираш.

На никой не му се е получило от първите няколко пъти. А ако стане така, това само показва че трябва още повече да се съмняваш в резултата. :)

...

./configure

bash: ./configure: No such file or directory

Като даде това, значи или нямаш файл "configure" в архива или не си влязал в директорията през командния ред.

Ето демо как става номера:

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът и PPPoE връзката през Network Manager под Ubuntu/Debian е решен. Сваляте пакета pppoe за вашата архитектура и го инсталирате с gdebi.

http://packages.ubuntu.com/vivid/pppoe

След това, създавате връзка през Network Manager без проблеми.

Лично тествано.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът и PPPoE връзката през Network Manager под Ubuntu/Debian е решен. Сваляте пакета pppoe за вашата архитектура и го инсталирате с gdebi.

http://packages.ubuntu.com/vivid/pppoe

След това, създавате връзка през Network Manager без проблеми.

Лично тествано.

А какъв точно беше проблема?Понеже наскоро и аз имах някакви проблеми с PPPoE-то.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази версия на Network Manager (0.9.10) не може да се свърже към мрежата с PPPoE, ако липсва този пакет. Той не е добавен по подразбиране, защото нито в предишните, нито в следващите версии е нужен за създаването на връзка през мениджъра. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид, показването на стандартните папки върху десктопа, тази опция си я имаше и при KDE4. Когато избереш от настройките на десктопа домашната папка, съдържанието й излизаше на десктопа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мале, сърбят ме ръцете да пробвам Убинту Мате 15.04. Супер гъзарско и лъскаво са го направили, а и с тоя компиз.  :D Щом е оправен проблема с network manager-a, няма как ще се пробва. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид, показването на стандартните папки върху десктопа, тази опция си я имаше и при KDE4. Когато избереш от настройките на десктопа домашната папка, съдържанието й излизаше на десктопа.

Говоря за иконите които вместо да са под панела те са зад него. Но както и да е върнах се за сега на xfce.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване