Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

VESSSKO95 ™

Задължителната военна служба - безсмислица или необходимост?

Препоръчан отговор

Дано да я върнат, та да ти избият глупостите от главата. Само, като почнеш да правиш наряди и да носиш кофи танков клиренс. Мисля, че и меренето на платца ще ти се отрази добре.

той ще е първия набор и няма да има стари кокали, освен ако не ни вземат запас

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А от както премахнаха казармата светът изпедерестя доста.

Казармата дава доста по-големи възможности за изпедерастяване. :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

той ще е първия набор и няма да има стари кокали, освен ако не ни вземат запас

Ага, сшась разбежался. Я уже своего отбарабанил! За никакъв запас не ща и да чувам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bluelight, благодаря за информацията. Както е замислен проектът за военно обучение, което се очасва да бъде въведено в бъэлгарската образователна сестема, според мен, е добър. Няма лошо :speak:, напротив, много полезно би било на човек да има знания и определени умения как да реагира адекватно в кризисни ситуации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bluelight, благодаря за информацията. Както е замислен проектът за военно обучение, което се очасва да бъде въведено в бъэлгарската образователна сестема, според мен, е добър. Няма лошо :eek:, напротив, много полезно би било на човек да има знания и определени умения как да реагира адекватно в кризисни ситуации.

Права си за това, че човек трябва да познава някои основи, аз бих избрал една седмица преподаване само на това в училище, вместо някаква форма на ЗИП, да се гаврят малките ученици с противогази и димки :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казармата дава доста по-големи възможности за изпедерастяване. :whist:

имах предвид духовния смисъл, поставяш интересен въпрос- дава възможност ама не се изпедерастихме ?

има нещо което не си отчел, това нещо през соц времето не беше казарма, по скоро беше полит просветен лагер и аз него защитавам нито го хваля, говорих за подготовка за извънредни обстоятелства и преодоляването им, колко от днешните мъже могат да излезнат победители при бой с цигани, говоря за разумните които не са фу. хулигани или престъпници

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Права си за това, че човек трябва да познава някои основи, аз бих избрал една седмица преподаване само на това в училище, вместо някаква форма на ЗИП, да се гаврят малките ученици с противогази и димки :whist:

Много по-добре ще е с тези пишлимета да се направи яка гавра, отколкото сегашното положение когато те се гаврят с учителите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много по-добре ще е с тези пишлимета да се направи яка гавра, отколкото сегашното положение когато те се гаврят с учителите...

С гавра нищо не може да се постигне.

Днешните пишлемета правят това, защото им се позволява. Един учител на кого може да се оплаче и да се предприемат съответните мерки? На никого.

И още нещо, в казармата човек си има работа предимно с доста ощетени откъм интелект хора, което няма как да доведе до нещо положително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да има наборна военна служба, закриха и занемариха всичко, което беше свързано с това. На всичкото отгоре, военното министерство пак каза, че нямало пари за "модернизация".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че всеки втори не е в армията, и няма лъскави големи паради с междуконтинентални ракети, не означава че няма такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Около 30 000 и се предвижда да бъде намалена до 23 000 души. Да, има я. Да, не е нужно всеки втори да е там и да има паради. Но на практика броят й е прекалено малък за каквото и да е, освен за да се отчита, че имаме армия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

12 години след като служих в родната казарма започвам да си мисля че имаше смисъл от престоя ми там. Бях един от последните набори с 12 месеца. Ако не и последния. Че не успяха да ме научат на кой знае какво не успяха. Нагледах се на простотии, издевателства и тн. Получих уроци за себе си, които смятам че бяха ценни. Ако не друго едно военно обучение трябва да има. Да знаеш как да стреляш, ако ще да се научиш да се строяваш и да маршируваш, да се научиш да имаш респект от някой хора. Да се научиш да уважаваш родината. България само ме е подритвала насам натам, но аз си я обичам и не очаквам друго от нея. Човек може всичко сам да направи за себе си. Да чакаш и разчиташ на страната и на други хора да решат твоите проблеми...хех...

Редактирано от ieti (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да можеш да си сложиш противогаз, бързо и правилно, може някой ден да ти спаси живота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струват ми се доста несериозни твърденията за някаква полза от НВО-то.Предполагам ,че колкото днешното обучение по общообразователните предмети е на "добро" ниво толкова ще е и по НВО.А и си спомням колко ние учехме по тази дисциплина-никой не я е смятал за нещо сериозно.А за казармата,съгласен съм ,че трябва да има някаква задължителна военна служба.Доста качества ще развият днешните младежи,които си позволяват да пишат България с малка буква.Разбира се ,няма да стане заради средствата които са нужни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струват ми се доста несериозни твърденията за някаква полза от НВО-то.Предполагам ,че колкото днешното обучение по общообразователните предмети е на "добро" ниво толкова ще е и по НВО.А и си спомням колко ние учехме по тази дисциплина-никой не я е смятал за нещо сериозно.А за казармата,съгласен съм ,че трябва да има някаква задължителна военна служба.Доста качества ще развият днешните младежи,които си позволяват да пишат България с малка буква.Разбира се ,няма да стане заради средствата които са нужни.

Позволявам си да пиша българия с малка буква.Какъв е проблема?За мен това е съществително нарицателно,а не съществително собствено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Истината за казармата е че който си е мекотело и леке преди неяр излиза още по- голямо мекотело и леке от нея. Че няма да те направи мъж казармата е ясно,но че има полза от нея също е ясно. Смисълът на казармата? Ми както казваше моя Командир на отряд в преместването на един камък от една точка до друга и връщането му обратно също има смисъл така че ....Карбовски има много добра статия за казармата,колкото и да го плюят съм го признал отдавна... http://edno.info/f/showthread.php?t=1111

Редактирано от miazmatik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на руснаците най-сетне им увря главата и от тази година няма да приемат чеченци в казармата, а това е линк към статията- Моят сайт

защо го пиша, ами в подкрепа на ходенето в казарма, където се придобива дисциплина и бойни навици, а последните са доста притеснителни за политиците и държавния апарат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днешните пишлемета правят това, защото им се позволява. Един учител на кого може да се оплаче и да се предприемат съответните мерки? На никого.

Точно там е смисълът, че в казармата няма да им се позволява почити нищо и в действителност няма да могат да правят каквото си поискат!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно там е смисълът, че в казармата няма да им се позволява почити нищо и в действителност няма да могат да правят каквото си поискат!

В казармата най-много да изпростеят още повече, което със сигурност няма да доведе до нищо хубаво. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В казармата най-много да изпростеят още повече, което със сигурност няма да доведе до нищо хубаво. :)

Ако казармата бъде такава както през 70 - 80 години на минялия век(с учения, тревоги, запас, постоянно тренировки и така цели 2 години)) да видим дали няма да ги направи хора. Но така или иначе казарма няма да има. Всичко е съсипано и разрушено. Аз също съм "ЗА" да има казарма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако казармата бъде такава както през 70 - 80 години на минялия век(с учения, тревоги, запас, постоянно тренировки и така цели 2 години)) да видим дали няма да ги направи хора. Но така или иначе казарма няма да има. Всичко е съсипано и разрушено. Аз също съм "ЗА" да има казарма.

Емо, аз бях 6 месеца казарма, 2 в Плевен, 4 в Карлово, точно преди мисиите за Авганистан - заради това и едни нови ракети/това е 2002 г/ бях постоянно учение, тренировки, тревоги, бойни стрелби, чистене на оръжие. Гърч от стар войник не видях. Гърч от командния състав - беше ни приложен устава с всичките си възможни идиотизми. Останаха ми спомени за цял живот - приятели, и то добри и кефа, че съм изстрелял поне 30-40 снаряда с РПГ-то. Казармата ме промени, въпроса е, че аз бях по голям набор и съзнавах идиотските правила, малките се бунтуваха, за което си и плащаха. Лично като избор, цялото обучение може да се сведе до 2 седмици постоянни тренировки в бойни условия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако казармата бъде такава както през 70 - 80 години на минялия век(с учения, тревоги, запас, постоянно тренировки и така цели 2 години)) да видим дали няма да ги направи хора.

По-скоро може да е оставила доста травматични спомени у тях. Казармата е един вид идиотия и това, че я премахнаха, може да има единствено положителни резултати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спомените за казрмата са свързани основно с неприятни моменти, особено в новобранския период, както и с големи майтапи. Като цяло никой не обича казармата, но все пак единственият смисъл, който виждам е, че там изведнъж оставаш сам и можеш да разчиташ само на себе си. Мама и татко са далеч и трябва да се оправяш сам. И там проличава твоята съшност и характер и положение в новата среда. По малодушните ги мачкат, по простите и нахални се опитват да лидерстват, а самоуважаващите се респектират защото се опитват да отстояват позициите си, и затова им е най трудно. Синът ми е на 14 играе Crysis и няма реална представа какво е натоварването на един войник в пълно бойно снаряжение. Като му разкажа как съм правил "марш на скок" 20 км. ме гледа и не може да съобрази, защото виртуалният боец няма умора. Та, в казармата човек може в тежките моменти да прецени границите на своите физически и психически възможности, а това означава да опознае себе си, което е може би най-важното за всеки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, в казармата има и неприятни неща, но точно те изграждат духа на човека. Понякога е достатъчно нещо дребно, за да се промени цялото отношение към казармения живот. Най-тежко ми бе в новобранска рота първите 20 дни, но всъщност тежкото бяха малките ми кубинки, които създаваха проблеми. Какво да се прави, нямаше голям номер за мен, та се наложи да марширувам с мазоли. Точно по пътя към столовата обаче, имаше един транспарант с карта на Сан Стефанска България с цветовете на българското знаме и надпис Мизия-Тракия-Македония. Тогава си казвах - ей за това се набива крачка и забравях болката. 1990 година, когато служех, бе година на надеждите и силно се надявах някога България да се обедини с Македония. Точно затова ми бе леко, дори да ме болеше не само физиката, но и психиката. После службата бе служба. Опити за налагане на старите бойци, опити от моя страна да им счупя зъбите и така, докато почнат да те уважават. Никога не съм гонил новобранци като старо куче. Всъщност, гонил съм, но само мазниците и хора, които си мислят, че имат закрилата на някого. А при нас служеха само връзкари и бащите и близките им бяха я полковници, я някои още по-големи клечки. Ей затова ги и действах понякога тия хора - да се научат, че животът е независим от мама и тате. От друга страна винаги съм защитавал слабите духом, които бяха действани от мои набори само заради това, че в очите им изглеждаха мухльовци. Казармата ме научи на много неща. Усъвършенствах се в тогавашната ми професия - автомобилен монтьор, научих какво е да работиш обща работа - копане с кирка, лопата, мотика и така нататък. Научих се да гледам краставици, домати, картофи, които си отглеждахме в двора. Научих се да готвя, да пера, да простирам, да се съобразявам с нещата. Научих се да играя футбол и станах маймунка на лоста. Такава маймунка станах, че следващите 15 години не можах да се спра от инерцията и бях постоянно по залите за културизъм. Научих се да карам ЗиЛ 130, ГаЗ 66 и тем подобни. Научих се, какво е дисциплина - през ден въоръжени наряди, а понякога и без почивка. Научих се, какво е да те прецакват началниците, обещавайки ти ПИГО( Поредно излизане в гарнизонен отпуск) при ринене на ла**а ( в истинския смисъл) и незачитайки го след това. научих се да отпушвам тоалетни и да тъна в същите ла**а. Нищо ново под слънцето. Сега пак тъна в ла**а, но други - ла**ата на капиталистите, депутатите, правителството, президентството и институциите. Ей затова трябва да има казарма. Аз служих само година и половина, но когато си тръгвах, бях може би единственият, който не се радваше от тоя факт. Прекалено бях свикнал със самостоятелния живот и ми харесваше.

По-скоро може да е оставила доста травматични спомени у тях. Казармата е един вид идиотия и това, че я премахнаха, може да има единствено положителни резултати.

Мисля, че грешиш. Травмите в живота не идват от казармата. Те идват още през първите седем години и след това. Когато си на 18, си изпълнен с надежди. каквото са ти насадили родители и приятели, това ще бъде и да има и да няма казарма. След 25 травмите продължават. Но от 18 до 25 си волна птичка и нищо не може да промени това. Казармата е необходимото зло, което се превръща в добро. Аз не знам мъж, който да не разправя с удоволствие за казармата. Това са случки, които рядко се случват в реалния живот. Дори да са лоши, човек се радва след това, че е преодолял напрежението. Радва се, че е минал нещо, което е трябвало да мине и вече може да гледа волно на живота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...