Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгоряла пералня, съвет

Препоръчан отговор

Здравейте, вчера както си е центрефугирала пералнята на нашите, изведнъж подскочила, чуло се гръмване, замирисило на бакелит и паднал бушона. При опит да вдигнат бушона (знам че не е умна постъпка), пак се чуло гръмване като от късо. Вътре е била наполовина пъна с вода. Панела с копчетата отпред бил силно нагрят. Сега въпроса е струва ли си да викат техник, тоест има ли шанс повредата да е малка, защото където са има само един техник, който меко казано не е много добър или директно да си взимат нова. Пералнята е Gorenje 61061.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва майстор да я погледне , няма как от тук някой да ти помогне  :( това е като да улучиш от тотото  :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питах дали има шанс след късо повредата да е малка, не съм очаквала някой да мята боб и да познае какво точно се е случило :) Ако телевизора или лаптопа ми изпуши така, ясно е че е за рая. Благодаря за отговора :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питах дали има шанс след късо повредата да е малка, не съм очаквала някой да мята боб и да познае какво точно се е случило :) Ако телевизора или лаптопа ми изпуши така, ясно е че е за рая. Благодаря за отговора :)

Възможно е ремонта да е изгоден. Добре е да я погледне някой, а може и вие да отворите капака и да погледнете - то ще се вижда къде е гръмнало. Първо извадете щепсела от контакта :)  !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом е спряла докато  центрофугира и е замирисало най-вероятно е изгорял двигателя. По принцип ел.двигателите на пералните се състоят от два двигателя в един корпус. Единият е за пране, а другият е за центрофугиране. Това всъщност са две различни намотки към един ротор. Освен това има един голям кондензатор, който управлява пуска и работата на центрофугирането. Огледай ел.мотора и виж кондензатора дали е здрав, често пъти е монтиран към ламарината на пералнята доста далеч от ел.двигателя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тоя вид разсъждения са много опасни. Това не ви е вибратор на батерии а ел. уред под що годе доста опасно за живота напрежение. Ако нямате идея от къде минава тока и какви поразии прави по добре стойте надалеч от него и се заемете да търсите техник в областта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако става въпрос за много пари ремонта, вземай тази http://www.technopolis.bg/b2c/details/680590/P11100101/Peralnya-BEKO-WMY-61232-MB3 и не се мъчи.Имаме Беко от 2003г не е мръднала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом е спряла докато  центрофугира и е замирисало най-вероятно е изгорял двигателя. По принцип ел.двигателите на пералните се състоят от два двигателя в един корпус.........

Бяха , преди 30 години Перла 05  :)

Сега вече са колекторни , със съвсем друго управление .....инверторни .....

Публикувано изображение

Тия мотори често четки износват , но тук се касае евентуално за влага и БУМ  на електрониката , което обесмисля ремонта ....но пак казвам - не можем да бъдем гадатели . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Щом е спряла докато  центрофугира и е замирисало най-вероятно е изгорял двигателя. По принцип ел.двигателите на пералните се състоят от два двигателя в един корпус. Единият е за пране, а другият е за центрофугиране. Това всъщност са две различни намотки към един ротор. Освен това има един голям кондензатор, който управлява пуска и работата на центрофугирането. Огледай ел.мотора и виж кондензатора дали е здрав, често пъти е монтиран към ламарината на пералнята доста далеч от ел.двигателя.

Ти за многоскоростен асинхронен двигател чувал ли си

Щом е центрофугирала пълна вътре с вода,бъди сигурна че двигателят е отишъл на кино.Не казваш колко модерна е пералнята,но колкото по-модерна е толкова по-малък е шансът да се оправи.(този абзац би трябвало да излезе като отделен постинг!)

Редактирано от Ventsi002 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-добре си търсете нова пералня. 

Дори и да я занесете на ремонт ще бъде неизгоден. С повторното включване просто си погребал всичко. Сам казваш 2 пъти се е чуло гърмене и предния панел е нагрят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 години по-късно...

Виждам, че темата е стара, но по-добре да не пускам нова. Работата е следната - пералнята ми е монтирана под бойлера. Той беше доста стар и в четвъртък срещу петък водосъдържателя е протекъл. Върху пералнята. Не беше някакво невероятно количество, може би около чаша-чаша и половина. Веднага изключих всичко от тока, подсуших и сложих съдче да капе в него. Вечерта опитах да пусна пералнята, но изобщо не реагираше, все едно няма ток. Пробвах в друг контакт - същото. Изключих от контакта и оставих. Сутринта в събота пак я включих и като завъртях програматора нещо при задната ламарина гръмна. Повече не съм я пипала... Въпросът ми е - дали има шанс да мине за гаранционен дефект? Какво и къде може да се е намокрило, за да пробвам да подсуша със сешоара? Пералнята е с 5 години гаранция, има още само 2-3  месеца оставащи, дали може да се каже, че е в резултат на нормална употреба и износване? 

Ако има значение - преди време виках сервизен техник защото при пране под пералнята се виждаха искри. Той каза, че било нормално и няма проблем. От тогава минаха сигурно две години, но все пак... 

Редактирано от Lora Dacheva
Грешка (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Lora Dacheva написа:

около чаша-чаша и половина

Не е количество, което да докара дефект.

преди 16 минути, Lora Dacheva написа:

дали има шанс да мине за гаранционен дефект?

Пробвай. Все едно ремонта е доста по-евтин от нова пералня. А и явно не е "дърво" след като е с 5 години гаранция.

преди 18 минути, Lora Dacheva написа:

при пране под пералнята се виждаха искри

Не е никак нормално - има утечка. И явно не е заземена. Оня тиквеник, който ти е казал че е нормално е за пандиза. Добре че някой не я е хванал, че няма и да я пусне. Предполагам че сегашния дефект е следствие от утечката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Електрониката е отпред и ме съмнява да не се е просмукала вода там. Въпреки че като нова стоеше в банята (тогава бяхме на квартира и нямаше къде другаде) редовно е заливана и нямаше проблем. За искрите не знам дали са били утечка, пипала съм я докато работи и не ме е хващал ток. Дано мине за гаранционна, много си я обичам, подарък ми е от баба за първото ми дете... Иначе не е Миеле примерно, среден клас италианска техника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се знае колко вода е изтекла върху пералнята. Носи я в сервиз, там ще си проличи най-добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Емил Костов написа:

Не се знае колко вода е изтекла върху пералнята. Носи я в сервиз, там ще си проличи най-добре.

Бе това да не миксер или ютия, та да НОСИ в сервиза, бъдете по-разумни...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Емил Костов написа:

Ще дойде техник. Въпросът ми беше по-скоро мога ли да я подсуша максимално и ако може да мине за гаранционен дефект... Иначе не е текло повече от това, защото под пералнята са плочки и няма сифон. Трябваше да има локва. От бойлера капеше малко, но явно е капало няколко часа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Lora Dacheva написа:

Ще дойде техник. Въпросът ми беше по-скоро мога ли да я подсуша максимално и ако може да мине за гаранционен дефект... Иначе не е текло повече от това, защото под пералнята са плочки и няма сифон. Трябваше да има локва. От бойлера капеше малко, но явно е капало няколко часа.

Подсушавай я колкото искаш. То ще си проличи там, където е гръмнало. 

преди 10 минути, nickolaycho написа:

Бе това да не миксер или ютия, та да НОСИ в сервиза, бъдете по-разумни...

Да миксер е и се налага да се носи в сервиз. Вече зависи дали сервиза си има начин за транспортиване или вие ще трябва да я занесете. Не всичко се оправя от техник на място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Емил Костов написа:

Подсушавай я колкото искаш. То ще си проличи там, където е гръмнало. 

Да миксер е и се налага да се носи в сервиз. Вече зависи дали сервиза си има начин за транспортиване или вие ще трябва да я занесете. Не всичко се оправя от техник на място.

глупости!

има хора си ходят по адреси и оправят положението за 30-40-50 лв.

преди 11 часа, Lora Dacheva написа:

Въпросът ми е - дали има шанс да мине за гаранционен дефект?

има шанс ама  трябва да си траеш  да излъжеш че нищо не е станало и хоп тъкмо да перееш и неиска да включи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Yvan Sergeev написа:

има шанс ама  трябва да си траеш  да излъжеш че нищо не е станало и хоп тъкмо да перееш и неиска да включи.

Точно това казах днес като се обадих в сервиза :D Ясно ми е, че не трябва да ги уведомявам какво е станало, но ако я отвори техника и вътре плуват рибки... :D:D:D Ще издиша много теорията. Според свекъра, който  е електротехник (но на години) е изгърмял кондензатор и това можело да мине за гаранционен дефект.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Yvan Sergeev написа:

глупости!

има хора си ходят по адреси и оправят положението за 30-40-50 лв.

А ако не го оправят какво правим?  И престанете вие да говорите глупости. Ако пералнята или уреда не може да бъде поправен при посещение има две възможности. Или вие го карате в сервиза със собствен транспорт или от сервиза си изпращат бус и поемате транспортните разходи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

новите са боклуци.имам едно аверче в технопо..с каза-пералня или хладилник ако имаш на 10 и повече години,стягай си ги и недей зима нова че като знам какви боклуци продаваме....:D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, _nib_ написа:

новите са боклуци.имам едно аверче в технопо..с каза-пералня или хладилник ако имаш на 10 и повече години,стягай си ги и недей зима нова че като знам какви боклуци продаваме....:D

Братовчед ми преди работеше там. Отивам аз да си купувам (няма значение какво) и той ми казва "това са пари на вятъра, едва си изкарват 6-те месеца гаранция". Работи вече 10-та година... До късмет е техниката, а и до собственик. Аз не съм от хората "трошачи" и мога да кажа, че имам някои върли жълтурковци на по доста години, работещи без проблем. Така че - боклук - не боклук, ако си го пазиш...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Lora Dacheva написа:

Братовчед ми преди работеше там. Отивам аз да си купувам (няма значение какво) и той ми казва "това са пари на вятъра, едва си изкарват 6-те месеца гаранция". Работи вече 10-та година... До късмет е техниката, а и до собственик. Аз не съм от хората "трошачи" и мога да кажа, че имам някои върли жълтурковци на по доста години, работещи без проблем. Така че - боклук - не боклук, ако си го пазиш...

ко значи пазиш.на ден по четири пъти наща пере-24 кубика студена вода правим на месец.трима.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, _nib_ написа:

ко значи пазиш.на ден по четири пъти наща пере-24 кубика студена вода правим на месец.трима.

Значи, че не я затваряш с шут, почистваш редовно, ползваш препарат за вътрешно почистване, не я претоварваш (една позната твърдеше, че пералнята пере колкото успееш да натъпчеш вътре...) Ей такива неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Lora Dacheva написа:

Значи, че не я затваряш с шут, почистваш редовно, ползваш препарат за вътрешно почистване, не я претоварваш (една позната твърдеше, че пералнята пере колкото успееш да натъпчеш вътре...) Ей такива неща.

за Бургас мога ти кажа майстор.само на него давам да ми ремонтира ел уредите и пералнята.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване