Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Алгор, не си ти човека, който ще ми дава наклон и ще ме съди за приказките ми. Не ми слагай и различни думи в устата, от тези, които съм казал! Пункта на БЧК е смешка, поради простата причина, че няма кой да организира доброволците.  

Хич не те съдя, напротив.

Теб и другите 3-4 момчета, които сте били там (без значение кой каква дейност е извършвал) дори за миг не съм визирал.

Може би беше добре да изредя никовете, чиито думи имах предвид, за да не става объркване, но нейсе.

Иначе споделих факта, че заради пет неориентирани началника и шефа в БЧК (и на други служби, разбира се) е несериозно да се обвиняват всички доброволци (особено най-младите момчета и момичета), че не знаели къде се намират и не знаели какво правят.

Никой не отива доброволец за точно определена дейност - оператор на лопата, хамалин, чистач или раздавач на помощи.

Принципа на доброволчеството е да се явиш и да се заявиш, а някой можещ и знаещ да те прати по направление в точка, която има нужда от теб и труда ти, а и на мястото, където трябва да извършваш дадена дейност също трябвада има знаещ и можещ човек, за да казва и показва кое къде да се свърши, къде да се поставя калта и отломките и т.н.

Пак ще кажа накрая - не обвинявайте доброволците и не ги упреквайте, че не са извършили това, което някой е очаквал от тях.

Самия факт, че са намерили време, нерви и сили да отидат и да предложат труда си безвъзмездно ги поставя на едно по-друго стъпало и само тази постъпка дори е достойна за уважение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

800 лева и петима роми

благодарности

:wors:

Като мериш чуждото, измери и своето? 800 лв и петима мангала са доста повече от това, което ти направи. На мен лично не ми дреме кой от вас с какво и дали е помогнал. По ми дреме за наглоста ви да коментирате с подобен тон като твоя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на колене долу плевни кристали портманта и сие тикви

долу

Това е легендарният спасител от покривите в Аспарухово

Публикувано изображение

"Ангелът", както ромите нарекоха неизвестния мъж, който ги спасявал в нощта на потопа в "Аспарухово" е българинът Ганчо Ганчев, предаде Varnautre.bg. Той живее на горната улица "Ясен", в една от малкото останали български къщи в махалата. От петък насам в махалата се чудят кой е непознатият мъж, който се притекъл на помощ на бедстващите, докато тоновете вода заливали улиците. Един на друг си разказваха, че мъжът бил млад българин и били чули, че живее наблизо, но така и не успели да го открият, за да му благодарят.

"Бях тръгнал да прибирам с колата голямата си дъщеря от спирката. Спусках се надолу по улицата и тъкмо бях стигнал до номер 68 на "Горна Студена", когато видях, че идва голямата вода. Слязох от колата, преди вълната да я отнесе", разказа 40-годишния Ганчо Ганчев.

След автомобила, калната водна стихия отнесла и самия Ганчо. Влачила го над 150 метра. "Блъсках се в коли, дървета, парчета от къщите", спомня си ужаса оцелелият мъж. Някак обаче успял да се хване за една от оградите, а оттам се издърпал на плочата на къща по "Горна Студена", малко преди пресечната й точка с ул. "Яш".

"Като успях да се изкатеря, си мислех да се върна назад по покривите, за да ходя да си търся детето, което после се оказа, че е било блокирано в автобус на спирката. Водата обаче продължи да приижда и видях, че няма да стане", разказва Ганчо.

Междувременно две деца, също качени на високо се развикали за помощ. "Едното ми показа, че в приземния етаж има две жени, които не могат да се измъкнат от водата. Започнах да ги дърпам от горе. Много трудно беше. Едната жена, по-възрастната, беше много паникьосана. Отказа се да се бори, а и по-едра беше, и аз не знам как успях да я издърпам на плочата. Другата беше по-млада, издърпах и нея", продължава разказа си Ганчо.

На плочата Ганчо, двете деца и спасените жени престояват близо час и половина. "Телефоните не работеха, нямаше как да се обадя на близките си", допълва героят от ул. "Горна Студена". Когато голямата вълна преминала Ганчо най-после успял да слезе от плочата. Преди това свалил и уплашените деца оттам, като ги подавал на майките им.

"Като слязох от плочата, потърсих телефон от хората наоколо, но никой нямаше обхват", спомня си Ганчо. Като видял, че няма как да се свърже с дъщеря си, отишъл да я търси в блокирания автобус. "Едва като се прибра, разбрахме, че е жив. Допреди това си мислехме най-страшното", разказа приятелка на семейството на Ганчо.

Самият той смята, че спасението му е щастлив Божи промисъл. "По чудо оцелях, Господ ме опази жив", допълва самият Ганчев. Въпреки, че водата го е влачила над 150 метра, спасителят се разминава само с ожулвания, натъртвания и порязвания. "Помня, че водата ме блъскаше в една червена кола. После го видях в един от клиповете, които пускат в интернет. Уловен е точно този момент", обясни Ганчо.

Колата на спасителя е една от тежко пострадалите. Тя е една от тези, които водната стихия струпа като детски играчки една върху друга по ул. "Горна студена" "За нищо не става, но поне сме живи и здрави", каза още Ганчев.

actualno.com

Като мериш чуждото, измери и своето? 800 лв и петима мангала са доста повече от това, което ти направи. На мен лично не ми дреме кой от вас с какво и дали е помогнал. По ми дреме за наглоста ви да коментирате с подобен тон като твоя.

дори и лев да съм дала - съм в правото си да съдя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

дори и лев да съм дала - съм в правото си да съдя

Кое е то право? Моралното право ли? Морално всеки има право да съди. Друг е въпроса, че ако имаш морал, ще си затраеш. И не, не си дарила лев, всички наоколо са наясно с финансовото ти състояние, не пропускаш шанс да го намекнеш. И не, не те упреквам, и аз не съм дарявал пари. Ама вземи я затвори тая уста най-сетне за неща, от които си толкова далече и хабер си нямаш. Стой си там под звездите и то твоя бог щото въобще, ама въобще не си компетентна по тия въпроси.

Редактирано от algor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правила на форума

2.13 Забранява се употребата на заплахи, вулгарни думи, цинизми и обиди, както в коментари по темите, така и в лични съобщения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еее?! Стига вече! Даде Ви аванта да пишете по темата и се изядохте. Що ли я пуснах аз новината.  

Едит: само последната част на изречението махнах - няма нужда от имена на потребители и догадки какво би станало...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правила на форума

2.13 Забранява се употребата на заплахи, вулгарни думи, цинизми и обиди, както в коментари по темите, така и в лични съобщения.

И кое точно е заплаха, вулгарна дума, цинизъм и обида в поста на момчето?

пп. Ти много повече обиждаш и хулиш циганите и държавата (и не само) и кой ли не, но като те е страх от мечки не ходи в гората.

За момента, ако не прекрачите рамките на добрия тон, не виждам за какво да се намесва модератор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И кое точно е заплаха, вулгарна дума, цинизъм и обида в поста на момчето?

пп. Ти много повече обиждаш и хулиш циганите и държавата (и не само) и кой ли не, но като те е страх от мечки не ходи в гората.

За момента, ако не прекрачите рамките на добрия тон, не виждам за какво да се намесва модератор.

има си ЛС нали или не ти е известно

Еее?! Стига вече! Даде Ви аванта да пишете по темата и се изядохте. Що ли я пуснах аз новината.  

Едит: само последната част на изречението махнах - няма нужда от имена на потребители и догадки какво би станало...

ти да беше ползвал търсачката преди това

защото отдавна си имаме тема

http://www.kaldata.com/forums/topic/142761-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8/?hl=%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%8F

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Американците ни виновни, че 80 % от постройките незаконнни и властимащите са пълни помяри.Аре малко по-сериозно!!! :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

има си ЛС нали или не ти е известно

ти да беше ползвал търсачката преди това

защото отдавна си имаме тема

http://www.kaldata.com/forums/topic/142761-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8/?hl=%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%8F

Събитието си заслужава да си има отделна тема. Не е като да е тема за болната ти котка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Събитието си заслужава да си има отделна тема. Не е като да е тема за болната ти котка!

събитието

във Варна само

само то заслужава

как не те беше срам да го кажеш това

чети

http://www.tvevropa.com/bg/news/bulgaria/view/99265

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде малко да се кротнете, че се превъзбудихте доста...

И по-кротко и уважително от тук нататък в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Algor, извинявам се, ако съм те обидил с някои от думите си. 

Извинявам се и на момичетата и момчетата доброволци на Червен Кръст ако и тях съм обидил с думите си. Не това е целта ми. Шапка свалям на тези деца, за ентусиазма и желанието да помогнат. Може би, съм се изразил неправилно, но негативните ми емоции са насочени към т.нар. "координатори" от БЧК, не към самите доброволци. Нормално е, като не си виждал нещо такова, да бъдеш насочван в работата си. А такова насочване и организиране нямаше, за жалост. С цялата тази огромна група младежи, щеше да се свърши много повече работа, ако имаше някой, който да ги организира читаво.

Както и да е, нещата се движат напред, включи се много техника от цялата страна. Много строителни фирми пратиха машините си да работят напълно безплатно и сме благодарни за това. И идва събота и неделя, когато ще е следващата офанзива!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Няма да коментирам , но ще кажа ..че на чужд гръб 100 тояги са малко .Няма да цитирам никове , но имайте малко уважение и толерантност .. много е лесно да се коментира и обсъжда ( както писа един колега от форума ) от диванчето .Евала правя на децата от "Дом за сираци " излязоха да помогнат всички над 18 год. и за сведение същите тези деца са 95% от малцинството .Хайде спрете да се вайкате докато си пиете кафето и се чудите какво да напишете .

Благодарности и респект към всички които помогнаха на хората ( няма значение дали е българин,ром или пакистанец ) ако не можете да помогнете по-добре си замълчете .. 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Някой да ми покаже снимка на ром, дето помага и чисти.

Чакам с нетърпение.

Мила ми Хайдукпикасо , имам чувството ,че си обсебенна от някаква мания .. съжелявам мила но ще повиша малко тона .. Коя си ти ,че искаш снимки кои чистят и кои не ? С какво ти допренесе за случилото се ? или само копи - пействаш материали от интернет медиите . 

По принцип не съдя хората около себе си защото няма човек без грешки , но честно погнусена съм от изявления , нарцизъм и т.н.

Рядко пиша в някоя тема .Ще ме извините за спама и по-добре ми запушете устата за известно време ,че ще напсувам някой .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бяхте  създали някаква организация с която да се помогне на бедстващите села и градове вместо да  пишете тъпотии.  Съберете се  в групички  и отидете да  преместите 2 греди и 10 тухли  или да извадите 3 кофи с вода  на някоя баба или дядо. С приказки нищо не правите дами и господа  псевдо загрижени граждани. Не е само Варна удавена  ми има още 30 села и градове пострадали от тия  дъждове и порои. С такова  мислене като ващо така ще си мрем отглади и в мизерия .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаше начин да не се изпокарате, просто нямаше такъв. А тук думи не са нужни. По-скоро действия...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има още 2 месеца хубаво време  и после иде зимата. България е кръчмарска държава и  тука всеки дето  е седнал на масата  разбира и от  ядрена физика и от животновъдство. Искаме заплати  а ни мързи да работим та чак ни задника боли. Чудиме се що комшията има джип па ние ходим пеш  ,ама не ни минава през акъла ,че докато той е станал в 6 сабахлем  и бачка ние сме търтили гъз до 10:30  и после сме  пуснали компютъра  да напсуваме  управниците в поредния форум или фейсбук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има още 2 месеца хубаво време  и после иде зимата. България е кръчмарска държава и  тука всеки дето  е седнал на масата  разбира и от  ядрена физика и от животновъдство. Искаме заплати  а ни мързи да работим та чак ни задника боли. Чудиме се що комшията има джип па ние ходим пеш  ,ама не ни минава през акъла ,че докато той е станал в 6 сабахлем  и бачка ние сме търтили гъз до 10:30  и после сме  пуснали компютъра  да напсуваме  управниците в поредния форум или фейсбук.

Някой ден ще се сетим, че проблема е в нас, но да видим кога ще е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ВИЖТЕ колко пари се откъснаха от сърцето на депутатите за трагедията във Варна!

Публикувано изображение

Двете кутии са поставени от двете страни на входното фоайе на Народното събрание от страната на служебния вход, откъдето народните представители влизат, идвайки на работа. Те са там от вторник, снимките са направени в петък след обяд.

В едната урна се виждат една банкнота от 50 лева, 3 от 20 и толкова от 10 лева. Останалите са по-дребни, има и стотинки.

Разбира се, с тези дарения въпросът на стотиците пострадали няма да се реши, важен е жестът. А той, както виждате, е красноречив.

От граждани чрез SMS на тел. 17 777 DMS VARNA и дарения до момента са събрани около 1 милион лева.

Vevesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неизпълнени задължения на МРРБ довели до трагедията в "Аспарухово"
Webcafe 
16.06.2017, 19:26 (обновена 16.06.2017, 19:43)

618x464.jpg

Презастрояване и неизпълнени задължения на Министерство на регионалното развитие са част от причините за мащаба на трагедията във варненския квартал "Аспарухово", където при наводнение през 2014 година загинаха 13 души, а над 600 останаха без дом. Това сочи анализът на окръжната прокуратура във връзка с бедствието.

Наводнението във варненския квартал е предизвикано от природен феномен, проявил се в резултат на специфично съчетание на климатични и ландшафтни, както и антропогенни фактори, сочат данните от доклада.

Анализът е направен чрез изготвената по воденото досъдебно призводство ситуационна експертиза. Тя е направена от шестима специалиста от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и БАН. Тази експертиза е въз основа на личния оглед на експертите, събраните доказателства по делото и резултатите от предишни екпсертизи, съобщава агенция „Фокус".

В експертизата вещите лица констатират, че централните органи на изпълнителната власт в лицето на

Министерството на регионалното развитие не изпълняват задълженията си за оценка и картографиране на геоложки риск на територията на община Варна, включително на пострадалия от бедствието варненски квартал. Липсата на такава оценка на риска предопределя и липса на активни действия на всички управленски нива, отбелязва Чавдаров.

"Регистрираните до 2014 година на територията на община Варна и кв. „Аспарухово" свлачища са планирани за неотложно укрепване през 2019 година, когато ще бъдат отпуснати 2 млн. лева", отбеляза Владимир Чавдаров. Той допълни, че на този етап воденото от Окръжната прокуратура досъдебно производство за установяване на причините и обстоятелствата около наводнението е незавършено, но е дадено разрешение обществеността да бъде информирана за данните от изготвената ситуационната експертиза, назначена по разследването на природното бедствие.

Ръководителят на Окръжната прокуратура във Варна Владимир Чавдаров посочи, че наводнението е станало заради формиралата се висока вълна вследствие на падналите във водосборите на двете дерета проливни и поройни интензивни валежи и специфично съчетание от комплекса на природни фактори.

„За изключително кратко време и с голяма скорост водата е достигнала до коритата на деретата и е активизирала свлачищни и срутищни процеси в тях. Свличането на земните маси е намалило водопроводимостта на деретата. Западното дере е било преградено най-малко на три места, като прегради по пътя на водата са били и изкоренени дървета, храсти и листа", каза Владимир Чавдаров. Деретата са започнали да преливат, разкъсали са преградите и са образували високата вълна.

Основен фактор за човешките жертви е застрояването на западния охранителен канал в кв. „Аспарухово" във Варна. Сравнението на регулационните планове на квартала от 1978 година и 1989 година показва, че застрояването се е осъществявало по посока на дерето и все по-голяма част от коритото му.

„Категоричен е изводът на експертите, че жертвите и материалните щети щяха да са значително по-малко, ако тези жилищни сгради не са били изградени в коритото на дерето на самия път на водата, където ударната сила на високата вълна на кално-каменния поток е била най-голяма. Както е известно 8 души загинаха точно в една от тези къщи. В същото време тези сгради са поели силата на ударната вълна, като са намалили нейната скорост и височина. По този начин са предотвратили още по-големи материални щети, а най-вероятно и други човешки жертви", каза още Владимир Чавдаров.

Извън урбанизирана част на деретата не са идентифицирани като потенциално опасни водни обекти, тъй като в националната методика за оценка на риска от наводнение не е била включена конкретна методика за оценка на дъждовните наводнения поради липса на постоянен воден отток в двете дерета на територията на кв. „Аспарухово", обясни още прокурорът.

http://www.webcafe.bg/newscafe/bulgaria/id_1325319233_Neizpalneni_zadaljeniya_na_MRRB_doveli_do_tragediyata_v_Asparuhovo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...