Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте :)

Днес реших да си сменя пастата из лаптопа (за първи път ми е на лаптоп), но видях, че видеото е с паста и лепенка. Разположени са така : видеокарта -> паста -> лепенка -> heatsink. Видеото не го барах, понеже нямам лепенка и смених само на процесора пастата, но пак си топли и няма почти никакво подобрение. Решил съм утре да си намеря лепенка от някъде и да сменя и нея. Въпроса е има ли нещо по-специално освен махаш, чистиш, слагаш? И трябва ли да се слага и паста и лепенка, понеже ми се вижда леко странно.

Ако случайно някой реши да разпита за температури:

Temperatures
CPU 62 °C  (144 °F)
CPU #1 / Core #1 55 °C  (131 °F)
CPU #1 / Core #2 55 °C  (131 °F)
MCP 66 °C  (151 °F)
GPU Diode 61 °C  (142 °F)
Hitachi HTS543232L9A300 41 °C  (106 °F)

Това е с отворена песничка от тубата и страницата от която пиша в момента. Показанията са от Aida64.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормални са тези температури.В idle режим как са/без отворени табове/ и програми,оставяш само АИДА.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Idle : 

Temperatures
CPU 55 °C  (131 °F)
CPU #1 / Core #1 50 °C  (122 °F)
CPU #1 / Core #2 50 °C  (122 °F)
MCP 58 °C  (136 °F)
GPU Diode 53 °C  (127 °F)
Hitachi HTS543232L9A300 40 °C  (104 °F)

Cooling Fans
CPU 2200 RPM

Само да вметна, че по-рано (но след като смених пастата на процесора) пусках и System stability test, но като стигна 80 градуса ми дожаля и го спрях (беше на втората-третата минута).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е нормално до 60C да стигне при стрес тест както каза McLane това са обичайните температури при товар от браузъра и флаш плъгина. Обикновено лаптопите стартират с температури 43C или 46C  след като зареди ОС и вкл. еверест или айда ще сте на 48C обикновено в idle без товар компютъра държи 48,5/9C или 49C. Нормално бих казъл, че няма да постигнете нищо оставете си новата паста в/у поцесора и сложете лепенка на видеото гледах видео и повечето клипове дават че се слага паста на процесора и лепенка на видео отгоре радиаторите и така.

Редактирано от ST305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе зависи от хардуера вътре. Моят държи 45-48 градуса  с 15 таба в Chrome  в момента 2 от които са с флаш съдържание.  Може би има какво да се желае във въпросният лаптоп, но автора да сподели модела и марката на лаптопа, както и да даде system sumurry от AIDA 64.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ST305 при стрес тест стигна 80 (не 60) и го спрях, иначе може би щеше да стигне и повече. На процесора не смятам да слагам лепенка. Хората като са сложили паста, значи явно така трябва да е. Въпроса беше има ли нещо по-специално при смяна на лепенката на видеото.

@Игнатов лаптопа е ASUS K50IN

--------[ Summary ]-----------------------------------------------------------------------------------------------------    Computer:      Computer Type                                     ACPI x64-based PC  (Mobile)      Operating System                                  Microsoft Windows 7 Ultimate      OS Service Pack                                   Service Pack 1      Internet Explorer                                 11.0.9600.17105 (IE 11.0.7)      DirectX                                           DirectX 11.1      Computer Name                                     ELREY-PC      User Name                                         EL REY      Logon Domain                                      ELREY-PC      Date / Time                                       2014-07-12 / 20:50    Motherboard:      CPU Type                                          Mobile DualCore Intel Pentium T4300, 2100 MHz (10.5 x 200)      Motherboard Name                                  Asus K50IN Series Notebook      Motherboard Chipset                               nVIDIA MCP79      System Memory                                     4096 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM)      DIMM1: Kingston                                   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)      DIMM3: Kingston 99U5295-021.A00LF                 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-18 @ 400 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)      BIOS Type                                         AMI (07/05/11)    Display:      Video Adapter                                     NVIDIA GeForce G102M  (512 MB)      Video Adapter                                     NVIDIA GeForce G102M  (512 MB)      3D Accelerator                                    nVIDIA GeForce G102M      Monitor                                           Chi Mei N156B6-L06  [15.6" LCD]    Multimedia:      Audio Adapter                                     Realtek ALC662 @ nVIDIA MCP79/7A - High Definition Audio Controller    Storage:      IDE Controller                                    Standard Dual Channel PCI IDE Controller      Disk Drive                                        Hitachi HTS543232L9A300 ATA Device  (320 GB, 5400 RPM, SATA-II)      Disk Drive                                        USB Disk      Optical Drive                                     DTSOFT Virtual CdRom Device      Optical Drive                                     TSSTcorp CDDVDW TS-L633C ATA Device  (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)      SMART Hard Disks Status                           OK    Partitions:      C: (NTFS)                                         76799 MB (25158 MB free)      D: (NTFS)                                         76799 MB (10859 MB free)      Total Size                                        150.0 GB (35.2 GB free)    Input:      Keyboard                                          Keyboard Device Filter      Mouse                                             ELAN PS/2 Port Smart-Pad      Mouse                                             HID-compliant mouse    Network:      Primary IP Address                                10.10.0.100      Primary MAC Address                               00-25-D3-64-EA-20      Network Adapter                                   Atheros AR9285 Wireless Network Adapter  (10.10.0.100)      Network Adapter                                   Realtek PCIe GBE Family Controller    Peripherals:      Printer                                           Fax      Printer                                           Microsoft XPS Document Writer      USB1 Controller                                   nVIDIA MCP79/7A - OHCI USB 1.1 Controller      USB2 Controller                                   nVIDIA MCP79/7A - EHCI USB 2.0 Controller      USB Device                                        Alcor Micro USB 2.0 Card Reader      USB Device                                        USB 2.0 1.3M UVC WebCam      USB Device                                        USB Composite Device      USB Device                                        USB Input Device      Battery                                           Microsoft AC Adapter      Battery                                           Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery      Battery                                           Microsoft Composite Battery    DMI:      DMI BIOS Vendor                                   American Megatrends Inc.      DMI BIOS Version                                  223      DMI System Manufacturer                           ASUSTeK Computer Inc.      DMI System Product                                K50IN      DMI System Version                                1.0      DMI System Serial Number                          101395100187      DMI System UUID                                   012181DE-8F0505A4-FA0090E6-BA0BBB0B      DMI Motherboard Manufacturer                      ASUSTeK Computer Inc.      DMI Motherboard Product                           K50IN      DMI Motherboard Version                           1.0      DMI Motherboard Serial Number                     BSN12345678901234567      DMI Chassis Manufacturer                          ASUSTeK Computer Inc.      DMI Chassis Version                                     DMI Chassis Serial Number                               DMI Chassis Asset Tag                                   DMI Chassis Type                                  Notebook

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля че е проблем да смениш само пастата върху лепенката. Тя не е ли за по-лесно премахване на паста и без това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще махам тази лепенка, ще сложа нова така или иначе. Не ми се свиди някой лев, важното е да стане като хората. А лепенката, да ме поправи някой ако греша, е за места където тънкия слой паста не може да запълни празнината между двете повърхности т.е. за по-големи разстояния.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ST305 при стрес тест стигна 80 (не 60) и го спрях, иначе може би щеше да стигне и повече. На процесора не смятам да слагам лепенка. Хората като са сложили паста, значи явно така трябва да е. Въпроса беше има ли нещо по-специално при смяна на лепенката на видеото.

Да предположих да напиша 80 но мислех, че тази стойност ще прозвучи като глупост явно не е. И при теб е така. И аз имах един стар лаптоп и правех всякакви експерименти и той е стигал до тази стойност. Най добре си го направи така както си го заварил при отваряне а явно паста за CPU и лепенка на GPU. Мисля че добавянето на паста на лепенка е излишно. Почти всички видеа имат лепенка между радиатора и графичния процесор.

Успех с работата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано и тоя лаптоп не е от най-новите. Есента ще прави 5 години. Ще сложа нова лепенка, но така и никой не ми отговори на въпроса, а именно : достатъчно ли е да махна старата лепенка, да почистя пастата, да сложа нови паста и лепенка и ако не, какво друго трябва да направя? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано и тоя лаптоп не е от най-новите. Есента ще прави 5 години. Ще сложа нова лепенка, но така и никой не ми отговори на въпроса, а именно : достатъчно ли е да махна старата лепенка, да почистя пастата, да сложа нови паста и лепенка и ако не, какво друго трябва да направя? 

Това се прави да. Махаш старата лепенка, чистиш хубаво (може да почистиш и с ацетон), слагаш новата лепенка и си готов. Паста мисля, че е излишно да се слага при наличието на термо лепенка.

Редактирано от ComerciaL (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@CommerciaL и аз четох, че даже въобще не се препоръчва комбинацията на паста и лепка, но по-добре да питам :) Та значи само лепка ще сложа в понеделник и ще напиша резултати. Благодаря на всички за помощта :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@CommerciaL и аз четох, че даже въобще не се препоръчва комбинацията на паста и лепка, но по-добре да питам Публикувано изображение Та значи само лепка ще сложа в понеделник и ще напиша резултати. Благодаря на всички за помощта Публикувано изображение

Аз пък знам ,че се слага и термо паста,за да покрие микропукнатините. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако целта беше да се объркам - mission accomplished :) Хем да не слагам, хем гледам, че има паста между лепката и видеото...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък знам ,че се слага и термо паста,за да покрие микропукнатините. 

Микро пукнатините се полират с друга паста или нещо друго за CPU/GPU. В Интернет има доста материал.

How to upgrade your PC or change something .... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора да използва RMClock  за сваляне на волтажа на процесора,аз ползвам тази програма под уиндоус може да се свалят температурите поне със 10 градуса под натоварване ,че и повече.Процесора му позволява подобна манипулация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Temperatures
CPU 78 °C  (172 °F)
CPU #1 / Core #1 70 °C  (158 °F)
CPU #1 / Core #2 71 °C  (160 °F)
MCP 81 °C  (178 °F)
GPU Diode 76 °C  (169 °F)

Това е след 5 минути stability test на .975V (по-ниска опция няма :) ). Този stability test достатъчен ли е, за да си направя извода, че няма да крашне по някое време?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Temperatures
CPU 78 °C  (172 °F)
CPU #1 / Core #1 70 °C  (158 °F)
CPU #1 / Core #2 71 °C  (160 °F)
MCP 81 °C  (178 °F)
GPU Diode 76 °C  (169 °F)

Това е след 5 минути stability test на .975V (по-ниска опция няма Публикувано изображение ). Този stability test достатъчен ли е, за да си направя извода, че няма да крашне по някое време?

Това след смяната на термо лепенката ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още не съм сменил лепката. В неделя малко трудно се намират :) Просто намалих волтажа на процесора, но 10 минути след това умря... Поради двата противоположни отговора, които се получиха в темата, все още стои въпроса трябва ли или не да се поставя термопаста между лепенката и компонента (в случая видеото) и защо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CPU: 91 C стрес тест - след профилактика.

След смяна вместо термопаста сложих термолепенка и малко термопаста. Държи 70 -80 и чат пат удря и повече  при нормална работа (не игри) на стрес теста вдигна 91.

Amd Athlon II 320M 2.1 . Мисля да разкарам термо лепенката по късно и да нашляпам яко термо паста и да видя какви резултати ще даде. 

Редактирано от InFirM (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@InFirM виж ся...

Първо е леко некоректно да се изтропаш насред мойта тема ей така без да кажеш нищо по въпроса, ама не се притеснявай, търпя.

Второ не съм от най-големите капацитети, ама да сменяш лепенка с паста е глупост. Пастата чисто и просто не може да запълни празнината, която може да запълни лепенката (или поне не би трябвало) и нищо няма да направиш. Има някакви термо дъвки, с които евентуално може да смениш лепката, но с паста ми е доста съмнейшън.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@InFirM виж ся...

Мислех че си говорите за CPU не съм допрочел. Жив и здрав.

Вчера правих на едно GPU термолепенка и се оказа малко по тънка от колкото трябва. Съответно пуснах тема за идеи преди да разбера всъщност че термо подложката е по-тънка от колкото трябва. Отворихме го отново пляснахме по-голяма лепенка и нахвърляхме и термо паста от страни където лепенката не хваща и отгоре по нея. Сглобихме и пуснахме. Работи чудесно и при по-тежки игри. Ето това е по темата ;)

Редактирано от InFirM (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.