Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Кратък политически анализ

ScD

Препоръчан отговор

Примерно - не може една съдебна власт да е независима, ако Висшия съдебен съвет, като висш административен орган на съдебната власт, бъде избиран от партиите в парламента, а не от юристите от гилдията - разбиращи и можещи...Не може да се променят функциите на Президента с който и да е друг закон...И още ред конкретни неща, които няма как да изброя, та дори и защото не съм компетентна, свързани с политическото и икономическото устройство на държавата ни.

+1Добре, но защо не започнем от по-дребните неща - тези които ще ни позволят да имаме парламент, на който вярваме мъничко повече.Както каза algor, ако дадем на сегашните да ни сменят Конституцията, добро няма да излезе.Такива неща могат да станат и с обикновени закони. Аз винаги съм искал две простички неща. 1. Да може да се види всеки един депутат, какво точно е направил в Народното събрание и 2. Да може избирателите (не шефа на партията му) да го разкарат от там, ако предния мандат не им е харесал.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 123
  • Създадено
  • Последен отговор

+1

Добре, но защо не започнем от по-дребните неща - тези които ще ни позволят да имаме парламент, на който вярваме мъничко повече.Както каза algor, ако дадем на сегашните да ни сменят Конституцията, добро няма да излезе.

Такива неща могат да станат и с обикновени закони. Аз винаги съм искал две простички неща. 1. Да може да се види всеки един депутат, какво точно е направил в Народното събрание и 2. Да може избирателите (не шефа на партията му) да го разкарат от там, ако предния мандат не им е харесал.

Ооо... Аз не казвам, че споделям това мнение - в смисъл да стане сега и веднага и да се започне от Конституцията... Напротив. И много добре знам, че като общество още не сме готови.

Просто се опитах да внеса малко светлина върху това, което други се напъваха неистово да обяснят, а не се получи, а именно, че за да стане все пак тази радикална промяна - просто трябва да се мине И през това... Публикувано изображение

Разбира се, че не става с пръчката, която се боде и се пие вино.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

+1Добре, но защо не започнем от по-дребните неща - тези които ще ни позволят да имаме парламент, на който вярваме мъничко повече.Както каза algor, ако дадем на сегашните да ни сменят Конституцията, добро няма да излезе.Такива неща могат да станат и с обикновени закони. Аз винаги съм искал две простички неща. 1. Да може да се види всеки един депутат, какво точно е направил в Народното събрание и 2. Да може избирателите (не шефа на партията му) да го разкарат от там, ако предния мандат не им е харесал.

и ти много фантастика гледаш

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Конституцията е законът, който трябва да обслужва гражданското общество, а сега обслужва партиите.  

В добавка на това доста пъти в този раздел съм изказвал мнение, че нямаме гражданско общество и (може би?!?!) поради това законте обслужват партиите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ооо... Аз не казвам, че споделям това мнение - в смисъл да стане сега и веднага и да се започне от Конституцията... Напротив. И много добре знам, че като общество още не сме готови.

Просто се опитах да внеса малко светлина върху това, което други се напъваха неистово да обяснят, а не се получи, а именно, че за да стане все пак тази радикална промяна - просто трябва да се мине И през това... Публикувано изображение

Разбира се, че не става с пръчката, която се боде и се пие вино.

Ми аз също знаех на къде бият. Но имам лек недостатък на характера (както казваше Господарят Ли), че като видя слаба точка в позицията на някой и скачам на спор веднага Публикувано изображение... А тука не слаби точки, ми егати пробойните.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В добавка на това доста пъти в този раздел съм изказвал мнение, че нямаме гражданско общество и (може би?!?!) поради това законте обслужват партиите.

А! Баш! Сигурно само ти си го казвал повече от мен. Това е. Всичко друго е преливане от пусто в празно и говорене по телевизиите в сутрешните блокове.

Откачам, когато сутрин си пусна телевизора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

и ти много фантастика гледаш

Може, а ти си твърде черногледа. В книгите дето ги четеш, не пишеше ли, че най-важното е, как ти гледаш на нещата? И ако смяташ че отрязъкът от времепространство (Публикувано изображение ), в който се намираш е много гаден, то винаги ще си нещастна Публикувано изображение...

П.П. Аз по скоро чета фантастика и фентъзи, не ги гледам. Предпочитам въображението си, отколкото това на някой режисьор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може, а ти си твърде черногледа.

хаха че каква да стана цветногледа ли - от 1989-та до сега

времето е наше - ко стана с тва наше време а

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

хаха че каква да стана цветногледа ли - от 1989-та до сега

времето е наше - ко стана с тва наше време а

Аз лично нямам проблеми с времето. Ако се намесвам в патакламата е, защото а) не мога все пак да гледам безучастно; б) бих искал децата ми да живеят на по-хубаво място.

И ще ме извиниш ако смятам че времето след 89-та ми харесва повече. Никога, ама никога няма да забравя за оная бригада за памук. Баси да не дадат на едно дете (аз) да си изяде собствения, донесен от вкъщи сандвич (единствено ядене за деня) –, за дето не си е изпълнило нормата със срязана ръка. За капак я срязах щото ми се счупи шишето с водата, още сутринта, та сещай се... И вода не бях пил докато се прибера...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично нямам проблеми с времето. Ако се намесвам в патакламата е, защото а) не мога все пак да гледам безучастно; б) бих искал децата ми да живеят на по-хубаво място.

И ще ме извиниш ако смятам че времето след 89-та ми харесва повече. Никога, ама никога няма да забравя за оная бригада за памук. Баси да не дадат на едно дете (аз) да си изяде собствения, донесен от вкъщи сандвич (единствено ядене за деня) –, за дето не си е изпълнило нормата със срязана ръка. За капак я срязах щото ми се счупи шишето с водата, още сутринта, та сещай се... И вода не бях пил докато се прибера...

и кое ти харесва повече

за тия 25 години

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

и кое ти харесва повече

за тия 25 години

Офтопик. За каквото се сетя. Че успях да постигна това, което искам, до момента и имам всички шансове да постигна и повече. При това не съм крал, нямам роднини на държавни постове, нито връзки... Че макар света да не е по-перфектен от преди, поне не е толкова разделен. Че мога да говоря за каквото искам, примерно да пиша тук, без да се страхувам. Че посетих места, за които дори не съм си и мечтал и най-вероятно нямаше да мога в свят ограден с желязна завеса. Че израствайки в промените, успях донякъде да избегна промиването на мозъците, което виждам в голяма част от по-възрастните и да си изградя някакъв по-обективен поглед върху заобикалящата ме среда. Че макар пропагандата в медиите да не е по-малка, я има и в двете посоки, та с малко мислене и четене може да откриеш истината. Че "преди" нямаше никога да се запозная с моята по-добра половинка. Че никога няма да кажа "какво ме топли Европейският съюз", защото мен "ме топли" и то яко, и няма да ти описвам чувството, каква беше разликата преди и след - когато отивах на гости на приятелката ми, която тогава учеше в Германия - "преди" проверяваха целия автобус буквално като престъпници, а "след" минаваше един човечец, поглеждаше паспортите с едно око и после "Благодаря и приятен път"...

Ако щеш, че преди да започна да твърдя, че "вчера" е било по-добре от "утре", ще си помисля дали не е всъщност това, че просто аз не мога да възприема "утре"-то, че най-вероятно това е защото  "вчера" са били най-хубавите моменти от моя живот, но това не значи, че за целия останал свят е така и всъщност, че нещата се променят и на това, което е било вярно вчера, утре може да му се смеят...

Не знам. Ти питаш "кое ти харесва повече"... а аз дори срещам трудности да възприема, че някой може да ми задава този въпрос...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.....

От твоя , лична гледна точка си абсолютно прав !

И аз напълно разбирам позицията която защитаваш - " Който е добре , там да си стои !"....

Прав си , но в много ограничен , частен случай . 

Не разпростирай своите истини там където няма нищо такова !

Имал си късмета (и способността) да попаднеш на вярното място , във вярното време и при верните хора....Това за държавата и нейното население в цялост не е така....поогледай се около себе си , дори не много далеч...

Това за отделното дърво в гората....

Но гората в същнос линее , съхне и умира.....дори и да водиш напред пред останалите , неизбежно страдаш и ти....Твоята позиция е проста :" Спасявайте се по единично !"...

Аргументи ли ?

Един е достатъчен ! 2,5 милиона млади българи , хора в трудоспособна и детеродна възраст вече ги няма в държавата ! Други ги подменят......Демографските проблеми , икономически .....и т.н.

А в същност темата е за това - за цялата държава : " А сега на къде?"

Не е за твоето лично благосъстояние.....

Тук твоя , личен , частен поглед върху нещата е крайно недостатъчен . Необходимо е разширяване на кръгозора за вземане на правилните решения....

Връщайки се станица две назад.

Там има достатъчно аргументи ! Но изхождайки само от ограничената си позиция (не заради липса на интелект , знания и умения !), нямаш реалната възможност , без това да зависи от теб , не можеш  да видиш проблемите и аргументите за тяхното решение...

За това : " Истина ти казвам ! Вярвай ми !" , както би казал Марко Поло връщайки се от Китай в Италия ....

Е , не са му вярвали.... !Публикувано изображение

Мен лично това не ме притеснява ! Каквото имам да казвам - казвам го .......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За каквото се сетя.

ти обаче не си всички отчаяни и обезверени, и прокудени хора

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да ви запитам, каква пречка за контрол е заложена в Конституцията, та искате да я сменяте? Нима едни чисто мажоритарни избори няма да са достатъчно средство за контрол, предвид че този който разочарова мнозинството от избирателите си повече няма да стъпи в парламента?

За да не трупам цитати от коментари, насочени и към мен - ще обобщя, макар че уважаемата Мерил е казала почти всичко, което и аз мисля по темата. Много трудно е да се прави радикална промяна "на парче". Каква ще е ползата, ако се приеме такава промяна в изборния закон, която да сведе избора само до мажоритарен, след като със сигурност ще се намерят купища вратички, че и цели портални врати, с които да се върне партийната листа? Смисълът от нова конституция е да се направят промени на основния закон, а от него да произлязат промените надолу по веригата.

Цялата тая исто(е)рия всъщност си е нагледен израз на фразата "Дайте да дадем!" - на думи почти всички искат мажоритарни избори, но на практика явно не е така и се гласува за цвят, а не за човек.

За всички е ясно, че мажоритарните избори не са панацея. Иван, Стоян, Иванка и Стоянка, всички те ще бъдат пак от дадена партия или поне ще са "подкрепяни", т.е. "изцяло зависими". Но ако има опция избирателят да натири тоя, който доказано обслужва чисто партийни интереси, то поне малко ще се промени мисленето, не че не могат да се осигурят и "бушони", горящи при нужда за определена кауза. Но дори и така да е, дълбокият смисъл на промените е да е ясно кой какво е напарил или не е направил, за да може при нужда да се търси персонална, а не партийна отговорност.

Но аз съм твърде песимистично настроен в тая посока - не мисля, че реформите (с или без ВНС) ще станат факт. Набързо скалъпената коалиция през миналата година имаше за единствена цел да издържи колкото е възможно по-дълго, за да има възможност да се промени частично персоналното политическо присъствие след евровота, на който обикновено никой не обръща кой знае какво внимание. Е, това се случи и оставката бе очакваният ход.

Та на 6 октомври вероятно, пък колкото и да не ми се иска, ще започнем отначало една безкрайно изтъркана песничка. Не знам кой какво мисли, но аз вече изразих позицията си за патова ситуация, ако не се стигне до неочаквани коалиции. Ще бъда и крайно изненадан, ако избирателната активност е по-висока от 30-35%. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....Набързо скалъпената коалиция през миналата година имаше за единствена цел....

Бе , Вие телевизия не гледате ли ? Вестници не четете ли ?

Без да говоря за "онези"

200 000 000 с които ни будалкат вече месеци на ред , подготвят ни заем от 

3 500 000 000 за покриване кражбите на Мафията , За покриване дълговете на банката (КТБ) на Мафията , които ще плаща цял един народ....Сравнете най-после някак си числата  и вижте за какво иде реч !

Не , че първото число е малко , достатъчно да изправи (кражбите от там!) здравеопазването на крака !

За това беше това правителство !

Кой закон и как ще ги спре ?!!!

Къде е тук обратната връзка ?! Къде е тук контролът ?! Къде е гласът на народа ?!

Народът бил суверен ! Публикувано изображение Глупости на търкалета.....!Публикувано изображение

Или може би следствието и прокуратурата ще направят нещо ? Наивници !

Ега ти пладнешките разбойници !.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бе , Вие телевизия не гледате ли ? Вестници не четете ли ?...

Така и не разбрах защо изливаш гнева си върху мен. Разбирам, че си емоционален, ясни са и причините за гнева ти, но тия, дето паднаха, не са ми любимци, ама хич даже. Но излиза (не само от цитата, а и от собствени размисли), че отговорността за поведението и действията им е и моя, защото не съм допринесъл с нищо за недопускането им до властта.

Знам какво се случва с тая държава, но май доста други не знаят или не искат. Щото ако знаеха, нямаше да се стигне до невинно (?) пострадали от режисирания фалит на няколко банки, прикрити под името на КТБ. 200 млн отидоха в небитието, т.е. бяха преместени от една банка в друга/и, но вече има "арестувани и обвинени" - 1 счетоводителка и 2 касиерки. Да, на някой може да му е смешно, а друг дори да повярва, но всеки запознат поне минимално в детайлите знае как се извършват банковите трансфери и чий подпис е нужен, за да станат те факт.

Там за ония 3,5 млрд, а и за кой знае още колко, които ще станат ясни скоро след изборите, а дори и по време на предстоящия служебен кабинет. Един очевидно зле планиран бюджет, при това съвсем съзнателно, доведе до това, че страната остана без пари още в средата на годината. И понеже по основния закон депутатите са преки представители на народа, т.е. и мои в частност, следва, че и аз имам вина за поредната издънка - не съм упражнил контрол (защо ли?), та следователно ще участвам в погасяването на поредното огромно задължение. Е, какво пък толкова, свикнали сме. Нашият "пръв партиен и държавен ръководител - др. Тодор Живков" - още през 80-те години заяви на един партиен конгрес, че "българският народ е търпелив", та и това ще мине и ще се забрави.

Освен ако..., но няма такава вероятност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Вярно че темата не е за моето лично състояние, но въпросът на haidukpikaso беше насочен баш към него и постът започваше с Offtopic.Прав си. Моята истина е. И тя е точно толкова реална, колкото твоята. Както има мнозина, които не са като мен, така и има и мнозина които са като мен. И няма как да очакваш всичко да е еднакво добре за двама души. Та събранието на един блок не могат да се разберат за графика за чистене на снега, ти ми разправяш за държавата. И затова има избори и на тях тези, които са повече са правите.Моята намеса в темата е за да покаже и моята гледна точка и за да изразя несъгласието си с вас.Основната част от тези, които са напуснали България, я напуснаха не защото прехода направи живота им чер, а защото им даде тази възможност - която преди нямаха. Защото още преди това знаеха, че в "БГ е гадно а на запад е рай". И разбитите глупави надежди, че може да се промени общество за 5-10 години. Естествено бягството на тези хора прецака допълнително останалите тук, лишавайки ги от част от най-предприемчивите, умните и способните.Та затова пиша тука by_chechi, за да покажа и моята гледна точка. Че България не е само гадно място. Че аз съм бил на доста други места, например в Германия, Франция. Финландия и САЩ, но мястото където искам наистина да живея е тук. Нищо че в Германия законите се спазват със желязна ръка и е подредена като градинка. Нищо че лазурният бряг е красив и няма сняг. Нищо, че във Финландия не видях никой да си пази нещата от кражба и мога да снимам северни сияния. Нищо, че в Щатите всичко е направено да те кара да се чувстваш горд, че си част от нещо голямо и велико. Аз все пак избирам тук.И обичам България. Да тя не е най-хубавото място на света, но е много далеч от най-лошите, и е такава заради вас и мен. И аз ще се опитам да направя, поне нещичко да стане по-добро място. Може моят начин да не ви харесва. Ваше право е. Аз си казвам мнението и аргументите, всеки, който чете темата е способен да си направи изводи и да се съгласи или не.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така и не разбрах защо изливаш гнева си върху мен.

Извинявай ! Извинявай ! Извинявай !

...изобщо нямах предвид лично тебе ! Просто писаното ми дойде под ръка...

Извинявай !

Ако говорим за другото - гняв е слаба дума !

Бесен съм как вече 24 години ни правят на маймуни и на никой не му идва на ум простичката думичка контрол ! При това на самите управляващи не им идва на ум , че ако допуснат народът да упражнява контрол върху тях - това е добро и за самите тях ! Вместо да се бричкат в скапана държавица , могат да просперират в просперираща такава.....

Или сме тъпо стадо , или по-скоро всички се правят на ни чули-ни видели.....народ от Андрешковци....

Казано по друг начин :" Кой , аз ли !..." и удари в гърдите до туберкулоза.... .

Всички сме "Играчи" ......но на дребно.Това ни е бедата !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай ! Извинявай ! Извинявай !

...изобщо нямах предвид лично тебе ! Просто писаното ми дойде под ръка...

Извинявай !...

Не, не се извинявай, та ти с нищо не си ме засегнал! И мен ме боли за това, което става навън, но сигурно е въпрос на характер, а и животът ме е облъскал отвсякъде, та съм се научил да се владея и да контролирам емоциите си, друг е въпросът, че не винаги успявам.

И аз искам да живея по-добре, кой ли не иска, но съзнавам, че не е по силите ми да сторя кой знае какво. Та по тая причина се старая да не съм чак толкова зависим от държавата. Всъщност аз и не искам кой знае какво от нея - да ми създава условия за работа и нормален живот за мен и семейството ми, казано иначе - да не ми пречи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ехее, два дена да ме няма в темата и тука го обърнахте почти на политическа агитация...Гледайте обективно на нещата, колеги(съфорумници). Половината от постовете, да не казвам и повече, не споменават нищо съществено, което да е свързано с промяната ѝ. Сигурен съм, че има аспекти от конституцията, които имат нужда от промяна, но не мисля че това ще е панацеята за болестта на България. За това ще наблегна на нещо различно, което не случайно се отбелязва в редица европейски доклади и препоръки, а именно ограничаването на корупцията.На първо място за ограничаване на корупцията обаче е моралното израстване на хората. Когато се стигне до момента в който хората приемат за обидно някой да им предложи подкуп, тогава вече ще сме значително по-добре. Разбира се това звучи доста утопично, но бих се радвал ако стигнем до такова еволюционно ниво.За да се промени като цяло системата смятам, че би било добро начало от раз да се премахнат всички стари политически к*рви до последната пиявица, която не е "работила" нищо друго през живота си освен "депутат". Не защото новите ще са по 'убави от старите, но оставам някак си с впечатлението, че всички депутати се разболяват от една отвратителна болест, която условно ще нарека "клептомания", която върлува из кулоарите на парламента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички предричат победа на ГЕРБ на следващите избори, но аз съм по-склонна да вярвам, че това няма да се случи.

Защо?

Отговорът на този въпрос трябва да търсим в психиката на лидера на партията.

Д-р Илия Илиев: Страхът е травмираща емоция за Борисов

Според мен нито една от партиите няма да набере необходимото мнозинство за съставянето на самостоятелен кабинет и ще се наложи пак да се правят компромиси, което няма да е никак лесно.

Нищо чудно, ако напролет се озовем отново пред изборните урни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо чудно, ако напролет се озовем отново пред изборните урни.

e като никой не става кой да изберем м

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

e като никой не става кой да изберем м

Публикувано изображение

И нови лица да дойдат и нови партии, все ще е същото, докато не сменим формата на държавно устройство.

Бях писала някъде, че според мен ситуацията би се променила към добро, ако България стане Полупрезидентска република.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И нови лица да дойдат и нови партии, все ще е същото, докато не сменим формата на държавно устройство.

Бях писала някъде, че според мен ситуацията би се променила към добро, ако България стане Полупрезидентска република.

Някой каза че и Васил Левски да дойде в парламента ,тия там ще го сдъвкат и изплюят за нула време.

Преди да дойдат новите лица ,трябва да изритаме старата мърша от там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди да дойдат новите лица ,трябва да изритаме старата мърша от там.

За да изритаме старата (а и по-прясната) мърша не трябва да се поддаваме на медийните внушения, а да гласуваме за партията, чиято платформа ни допада най-много.

Колкото повече партии влязат в Парламента, толкова по-добре, въпреки че не ми се вярва и това да помогне кой знае колко, защото повечето наши политици са хамелеони.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване