Премини към съдържанието
ILIANKO

Инсталиране на WinXP на много компютри с еднакви параметри

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам въпрос относно инсталирането на WinXP на много компютри с еднакви параметри, тъй като в нашият офис очакваме 24 броя такива РС-та. Понеже имаме лицензи само за  WinXP за съжаление ще трябва да сме с тази OS. Въпроса ми е има ли възможност като инсталирам единия компютър и кача всичките му там драйвери, офис пакет, антивирустна и др. програми да създам диск с който да мога по-бързо да инсталирам и останалите РС-та или някъкав друг по-оптимизиран начин? Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Машините еднакви ли са (с еднакъв хардуер)Това е за всякакъв хардуер (нееднакъв)https://publib.boulder.ibm.com/infocenter/toolsctr/v1r0/index.jsp?topic=%2Fdpsccm%2Fdpsccm_t_running_sysprep_w2003.htmlАко е еднакъв може да се направи една инсталация, после да се направи имидж на този системен дял и след това този имидж да се разнесе по другите машини, но предварително те трябва да са с откачена мрежа. Сменя се името на съответния компютър и се закача в мрежата.

Редактирано от belivakov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машините еднакви ли са (с еднакъв хардуер) 

Да с еднакъв храдуер са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искате да стане по-бързо, ги инсталирайте с флашка, а не с диск!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чрез копиране на хард дисковете. Проблема е, че не знам за колко време ще стане. Примерно с това http://clonezilla.org/ :) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един CloneZilla сървър е идеален за целта:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега като разгледах линковете мисля да се спра на варианта от част 1 и 2. С мрежовия вариант няма да стане тъй като нямам изградена мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

nLite е програмата. Прави се ISO с качени всички драйвери и т.н. След това се записва на бутваша флашка с програмка за целта или на CD, а по желание се копира колкото пъти е нужно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

nLite е програмата. Прави се ISO с качени всички драйвери и т.н. След това се записва на бутваша флашка с програмка за целта или на CD, а по желание се копира колкото пъти е нужно.

А останалият софтуер? И колко време ще отнема инсталирането на ОС, заедно с останалия софтуер и оптимизациите? - По минимум 2 часа на машина с всичко нужно! А за 10 машини? А за 50...100 машини? Срещу 10-15 минути за копиране на имиджа върху диска на машината приемник

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А останалият софтуер? И колко време ще отнема инсталирането на ОС, заедно с останалия софтуер и оптимизациите? - По минимум 2 часа на машина с всичко нужно! А за 10 машини? А за 50...100 машини? Срещу 10-15 минути за копиране на имиджа върху диска на машината приемник

Да, имидж е м/би най-разумното решение в този случай и при положение, че машините са с еднакъв хардуер, но не си прав за инсталацията, която с nLite отнема около 5-10 минути макс, заедно с всички драйвери и оптимизации. При мен всичко е виртуализирано (ThinApp), затова и не се замислих за останалия софтуер, но пък не е проблем да се направи unattended инсталация на офис пакета, примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На всичко, което искаш да инсталираш, може да се направи silent install, може да се пусне и WPIW и от него да се маркира какво да се инсталира, отново тихо. Дррайвърите може и да не се интегрират (само SATA AHCI, ако е необходимо) - на сипват се в OEM директория в корена на инсталаионната директория %CD%OEM и инсталацията им се запуска winnt.sif (с помощта на dpinst).В случая говорим за N еднакви машини, на които трябва да се насипе пълно окомплектововане. Затова е по-неудачен е вариантът с nLite-ната инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На всичко, което искаш да инсталираш, може да се направи silent install, може да се пусне и WPIW и от него да се маркира какво да се инсталира, отново тихо. Дррайвърите може и да не се интегрират (само SATA AHCI, ако е необходимо) - на сипват се в OEM директория в корена на инсталаионната директория %CD%OEM и инсталацията им се запуска winnt.sif (с помощта на dpinst).В случая говорим за N еднакви машини, на които трябва да се насипе пълно окомплектововане. Затова е по-неудачен е вариантът с nLite-ната инсталация.

Най-удачна е опцията с CloneZilla (при положение че има мрежова свързаност) - на един компютър се инсталира всичко необходимо. Пуска се CloneZilla на един компютър като сървър и се задава на компютрите да заредят през LAN. Пълно копие. Само трябва да се направят настройките за името на компютъра и локалната мрежа.И за около час имаш инсталирани N копия на системата.

Пробвано и работи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-бързо и удачно е с клониране на дисковете.

Може да направиш имидж на първият инсталиран, и да го възстановиш на всички други също.

Редактирано от sheky (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-бързо и удачно е с клониране на дисковете.

Може да направиш имидж на първият инсталиран, и да го възстановиш на всички други също.

Ами ако имаш 100 компютъра какво правиш? Отваряш, връзваш кабели, клонираш? Всички съвременни компютри могат да зареждат през PXE. Достатъчен ти е един имидж на Clone Zilla Server и можеш да ги инсталираш всичките почти едновременно.Вече го казах проверено е. На 15 еднакви компютъра стана за около час-час и половина.

Редактирано от mir4a (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствено проблемът е, дали питащият ще може да си настрои 'зила сървъра. Иначе мрежовото раздаване на ОС е най-бързият начин да има инсталирана ОС с всички пискюли :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако имаш 100 компютъра какво правиш? Отваряш, връзваш кабели, клонираш? Всички съвременни компютри могат да зареждат през PXE. Достатъчен ти е един имидж на Clone Zilla Server и можеш да ги инсталираш всичките почти едновременно.Вече го казах проверено е. На 15 еднакви компютъра стана за около час-час и половина.

С мрежовия вариант няма да стане тъй като нямам изградена мрежа.

А като имаш 25 компютъра и няма мрежа, какво правиш?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш Acronis Trueimage bootable USB (флаш или HDD) и там мяташ и sysprerped .tib файла и после го разнасяш по другите машини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, с Acronis се работи лесно. Ако нямаш възможност да връзваш много компютри наведнъж, действай с имиджи.

Редактирано от badsector (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, с Acronis се работи лесно. Ако нямаш възможност да връзваш много компютри наведнъж, действай с имиджи.

Да така реших проблема. Инсталирах всичко на едното РС и след това клонирах с Acronis True Image останалите хардове. Самото клониране на един хард ставаше за 3 мин. 

П.П. Благодаря на всички, които писаха в темата и ми помогнаха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Внимавай със серийните номера за да не стигнеш до малоумията, описани в тази тема. http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/207740

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.