Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте.Имам лаптоп HP ProBook 4525s. Преди около година го носих в сервиз да му направят профилактика и да го изчистят, от тогава не го бях пипала. Принципно преди това го бях чистила 2-3 пъти сама, но сменях само термо пастата на процесора. (Да отбележа - не съм имала проблеми). Наскоро започна да грее повече и усетих, че му е време отново за чистене, следователно се заех, но какво да видя - на мястото на термо дъвките (? не съм сигурна, че така се наричат, но се надявам разбирате за какво говоря), които са били сложени при сглабянето на лаптопа, бе сложено просто голямо количество паста. Последвах примера след цялостното почистване, тъй като нямах друга опция за момента, но явно не се получаваше добра връзка и температурите отново продължаваха да бъдат с около 10 градуса отгоре. В течение на няколко дни го използвах така, докато купя медни подложки, за които ме посъветваха, но междувременно се случи следното: вентилаторът, работейки на определени обороти, изведнъж увеличава рязко за около 5 секунди, след това пак се връща към предишните обороти.Отворих, погледнах да не би нещо да му пречи, да не би да не е включен хубаво, но всичко беше наред. След като лаптопът стои изключен проблемът изчезва, но поработи ли няколко часа, отново се появява. Казах си, че явно е време и за нов вентилатор, все пак машинка на три години, работеща по цял ден, а и славеща се с по-греещи компоненти - нормално да му дойде времето. Получих си подложките и вентилатора, смених ги, температурите влязоха в норма, всичко беше чудесно. НО! Всяко чудо за три дни - днес, точно трети ден откакто бе "излекуван", се появи същия проблем с вентилатора. Веднага пуснах да видя температурите - бяха нормални. Не мога да си обясня откъде идва този проблем и ще бъда изключително благодарна, ако някой има идеи и ги сподели.

Редактирано от likrensse (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,Термодъвките се наричат термолепенки.Обясни моля те по-подробно какви са тези медни подложки и как точно ги закрепи на чиповете,по какъв начин контактуват с охлаждащия блок.Честно казано малко афиф ми се вижда тая работа.Има си термолепенки продават се една голяма 10х10 см режеш си от нея или пък помоли в някой НОРМАЛЕН сервиз да ти дадат малко.Това дето слагат термопаста на мястото на лепенката за мен е тъпотия/мое мнение/п.п. правила ли си някакви тестове на машината?

Редактирано от andibgpz (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, имам от тези големи термолепенки, използвах за по-стария ми лаптоп, но срещнах много мнения както в български, така и в чуждестранни форуми, че медните подложки правели много добра връзка и като цяло срещнах само позитивни мнения относно това, затова реших да опитам.

Ето това представляват http://laptop-chasti.com/medna-termo-podlozhka-s-razmer-15mm-15mm-debelina-0-5mm

От двете страни на подложката съм нанесла тънък слой темопаста.

Факт е, че температурите ми дръпнаха с около 10 градуса надолу, проблемът е при самия вентилатор. Преди да изчистя лаптопа и да се нормализират температурите, смятах, че се дължи или на почти непрекъснатото усилено работене или на износване, затова и купих нов, но историята се повтаря през няколко дни. Охлажда си нормално, обаче както си работи на някакви обороти (по-често се получава при високите), включва на още по-високи за 2-3 секунди, след което отново се връща към предишното състояние и това, случило се веднъж, продължава периодично.

Тези дни върнах BIOS-a до настройки по подразбиране, имам инсталирани нужните драйвери, свързани с охлаждането, всички са последните версии, но това е положението.

Покрай този проблем се сетих и за друго нещо - преди повече от година, при използване на функцията Sleep, когато включа лаптопа, вентилаторът работи само на ниски обороти, докато не рестартирам. Бях забравила за това, тъй като спрях да го "приспивам", но в последно време използвах функцията и същото се повтори. 

Тази вечер ми направи впечатление и че след рестартиране новопоявилият се проблем с вентилатора все още е налице, но след Shut down и отново включване изчезва.

Започвам да си мисля, че е свързано със самия Уиндоус, но дори да е така, със сигурност решението не се крие в преинсталация, тъй като при смяната на вентилатора поставих и нов диск като следователно инсталирах ОС-а на чисто.

Общо взето това е най-подробното описание на положението.

Иначе не съм правила тестове засега.

Редактирано от likrensse (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в крайна сметка от цялата работа не разбрах едно - поставени ли са нови термо лепенки там където са били старите такива излишната термопаста поставена с цел да уплътни там където са били въпросните термолепенки отстранена ли е? Една част от проблема предполагам може да се състои именно в лошото топлоотделяне което се получава. Това че температурите на този етап са ти добри не е никакъв критерии за работата на машината. Ще дойде един момент в който заради неналичието на термолепенките и по голямото количество поставена паста тя ще се износи по бързо от очакваното. И тогава в момента в който започнеш да имаш повишение на температурите машината ще си вдигне оборотите на вентилатора защото така и е зададено в биос с фабрични настройки. Това разбира се е мое предположение което предполагам има някаква достоверност. А то се базира на това че всички съвременни машини имат контрол на оборотите на охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там, където имаше термо лепенки, в момента са въпросните медни подложки. Голямото количество паста беше вариант за два дни, просто защото ми трябваше да ползвам лаптопа, а все още нямах подложките и трябваше да сложа все нещо, тъй като термо лепенката, която споменах, че имам, е малко по дебела от нужното за този модел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там, където имаше термо лепенки, в момента са въпросните медни подложки. Голямото количество паста беше вариант за два дни, просто защото ми трябваше да ползвам лаптопа, а все още нямах подложките и трябваше да сложа все нещо, тъй като термо лепенката, която споменах, че имам, е малко по дебела от нужното за този модел.

Еми не знам - може въпросните подлолжки да не са пълноценен заместител на термо лепенките и от това да произлизат усложненията. Докато не се тества с оригинални лепенки - независимо дали са закупени от България или не няма как да се установи дали именно те не са проблемния елемент. Не знам дали няма и вариант да има някакъв проблем с контролера на дъното отговарящ за въпросния вентилатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За видеокартата, за чипсета и за процесора се слагат определени подложки. Не може да слагаш произволни.С различна дебелина са. Термолепенките пък са с различен цвят. Има вероятност и самия охладител да е повреден. Вариантите са различни. Съвета ми е да се занесе лаптопа на човек, който разбира, да направи всички както трябва и да се приключи с проблема. В противен случаи ще се сбогуваш с лаптопа. Ако това ти е модела, не би трябвало да вдига високи темпераури

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.