Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

VPS със Ubuntu 12.04

sokoban

Препоръчан отговор

Здравейте,

Нужна ми е малко помощ понеже се обърках здраво. след като инсталирах ubuntu desktop(GUI) и добавих юзър не ми тръгва десктоп средата

Current Operating System: Linux sokoban 2.6.32-042stab090.5 #1 SMP Sat Jun 21 00:15:09 MSK 2014 x86_64Kernel command line: quietBuild Date: 16 October 2013  04:41:23PMxorg-server 2:1.11.4-0ubuntu10.14 (For technical support please see http://www.ubuntu.com/support)Current version of pixman: 0.30.2   Before reporting problems, check http://wiki.x.org   to make sure that you have the latest version.Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,   (++) from command line, (!!) notice, (II) informational,   (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.(==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Fri Aug  1 10:24:10 2014(==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"

Fatal server error:xf86OpenConsole: Cannot find a free VT: Invalid argument

Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.orgfor help.Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.

ddxSigGiveUp: Closing logServer terminated with error (1). Closing log file.xinit: giving upxinit: unable to connect to X server: No such file or directory

Чудя се изобщо дали може да се подкара такава десктоп среда

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Каква е целта на занятието - специално за VPS сървър ли се инсталира, или ще се работи и на десктоп ? Ако е първия случай, няма нужда от никакъв десктоп - просто инсталирай 12.04 Server и подкарай VPS-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От къде по точно се опитвате да стартирате със startx?

Ако е през SSH няма да стане трябва ви сървер клиент, нещо от типа на VNC или Freenx и т.н..

После стартирате сървера + порта и после чак startx и сте готов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте да не отварям нова тема питането ми е във връзка със инсталирането на десктоп среда на дебиан7 на впс

след команда apt-get ми исписва това: -bash: apt-get: command not found

Така не мога да инсталирам нищо 

Някакви идеи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно няма да мога да се оправя и се наложи да мина пак на убунту 12,04

За впс с параметри 1гб рам и процесор 1.8гхц кое е по-леко в случая дебиан7 или убунту 12?

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно няма да мога да се оправя и се наложи да мина пак на убунту 12,04

За впс с параметри 1гб рам и процесор 1.8гхц кое е по-леко в случая дебиан7 или убунту 12?

Благодаря предварително!

UBuntu, но все пак си мисля че същността на Debian е насочена именно към тези цели. Всъщност целта само и единствено впс ли е, или искате и десктоп ?

BTW: 12.04 остаря и в момента не се поддържа освен чрез ъпдейт до 12.04.5:

http://prikachi.com/images/60/7544060f.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Без графична среда Debian е може би малко по-лек, въпреки че вероятно и Ubuntu може да се докара до подобно състояние след допълнителни настройки.

Иначе VPS с графична среда е доста нетипично решение, но ако задължително трябва да я има, ще е хубаво да се сложи нещо леко от типа на OpenBox

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двамата за отговорите, но без графична среда, няма да мога да се оправя!

XRDP или TightVnc ще товарят ли много системата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двамата за отговорите, но без графична среда, няма да мога да се оправя!

XRDP или TightVnc ще товарят ли много системата

Ако ви притеснява товаренето, както ви се каза може да инсталирате по лека среда, НЕ Gnome, Xfce4, Kde.

Например, Openbox, Fluxbox, които ще са ви достатъчни за да ползвате X сървера, и с него графичнитe приложения.

Относно XRDP и TightVnc  те не товарат нищо, товари X сървера, и графичната средата която стартираш през тях.

Като ви гледам данните на компютъра, са що годе добри, бих казъл че по добри  и от моите, на които ползвам Gnome2 със CentoS 6.5 така, че не бойте толкоз ми действайте :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ви притеснява товаренето, както ви се каза може да инсталирате по лека среда, НЕ Gnome, Xfce4, Kde.

Например, Openbox, Fluxbox, които ще са ви достатъчни за да ползвате X сървера, и с него графичнитe приложения.

Относно XRDP и TightVnc  те не товарат нищо, товари X сървера, и графичната средата която стартираш през тях.

Като ви гледам данните на компютъра, са що годе добри, бих казъл че по добри  и от моите, на които ползвам Gnome2 със CentoS 6.5 така, че не бойте толкоз ми действайте :)

Тези двете приложения съм ползвал и за това питам, но щом мога да ги ползвам на тези параметри, то Благодаря за отговора!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да имаш линка към репо-то и след това отваряш файла през текстов редактор  или със sudo или директно логнат като root.

Пример, ако не си root:

sudo nano /etc/apt/sources.list и вътре добавяш каквото са ти казали (nano го заместваш с редактора, който предпочиташ).

След това apt-get update, за да се обнови информацията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да имаш линка към репо-то и след това отваряш файла през текстов редактор  или със sudo или директно логнат като root.

Пример, ако не си root:

sudo nano /etc/apt/sources.list и вътре добавяш каквото са ти казали (nano го заместваш с редактора, който предпочиташ).

След това apt-get update, за да се обнови информацията.

А къде точно се добавя реда, в края на листа?

После как става да го запазя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - и на последния ред става, но формата също е важен - трябва да копираш целия ред, който са ти дали, а не само http адреса.

Накрая трябва да се получи нещо подобно (както изглеждат и останалите редове в този файл):

deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu trusty-security multiverse

Запазването е различно за всяка програма - в nano е Ctrl+O , в mcedit e F2, във vim е Esc и след това w 

Прочети и инструкциите на сайта, откъдето вземаш repo-то, защото може да се наложи да импортираш GPG ключове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да - и на последния ред става, но формата също е важен - трябва да копираш целия ред, който са ти дали, а не само http адреса.

Накрая трябва да се получи нещо подобно (както изглеждат и останалите редове в този файл):

deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu trusty-security multiverse

Запазването е различно за всяка програма - в nano е Ctrl+O , в mcedit e F2, във vim е Esc и след това w 

Прочети и инструкциите на сайта, откъдето вземаш repo-то, защото може да се наложи да импортираш GPG ключове.

Значи трябва първо да инсталирам НАНО, нали след това с Ctrl+O запазвам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако го нямаш инсталирано - да.

С Ctrl+O запазваш промените и натискаш след това Enter, за да се презапише текущия отворен файл.

После с Ctrl+X излизаш от програмата.

Въпреки, че не се счита за кой знае колко добра практика, бих ти препоръчал да си качиш mc (midnight commander) - това е конзолен файлов мениджър, подобен на Norton Commander-а за DOS.

Към него идва и текстов редактор, който се извиква чрез командата mcedit

И най-важното - преди да започнеш да правиш каквито и да било промени, направи си резервно копие на sources.list в случай, че нещо се обърка.

sudo cp /etc/apt.sources.list /etc/apt/sources.list.bak (ако си логнат като root изпускаш sudo)

btw, защо не напишеш и какво точно искаш да конфигурираш през графичната среда, за да могат да ти се предложат конзолни алтернативи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако го нямаш инсталирано - да.

С Ctrl+O запазваш промените и натискаш след това Enter, за да се презапише текущия отворен файл.

После с Ctrl+X излизаш от програмата.

Въпреки, че не се счита за кой знае колко добра практика, бих ти препоръчал да си качиш mc (midnight commander) - това е конзолен файлов мениджър, подобен на Norton Commander-а за DOS.

Към него идва и текстов редактор, който се извиква чрез командата mcedit

И най-важното - преди да започнеш да правиш каквито и да било промени, направи си резервно копие на sources.list в случай, че нещо се обърка.

sudo cp /etc/apt.sources.list /etc/apt/sources.list.bak (ако си логнат като root изпускаш sudo)

btw, защо не напишеш и какво точно искаш да конфигурираш през графичната среда, за да могат да ти се предложат конзолни алтернатив

Искам да си пусна графична среда през тайтвнц но проблема е там, че след като се свържа със ВПС-а виждам нормално убунту десктоп, но само мишката мога да мърдам и не мога да правя никакви операции освен да викам сърча :(

Пробвам да отворя убунту софтуер център, но освен клика нищо друго не се случва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За графичните среди и по-специално извращенията на Ubuntu, някой друг ще трябва да ти помогне.

btw, докато ровех за нещо друго, случайно попаднах на следната графика коя среда колко RAM използва (от миналата година е):

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

За графичните среди и по-специално извращенията на Ubuntu, някой друг ще трябва да ти помогне.

btw, докато ровех за нещо друго, случайно попаднах на следната графика коя среда колко RAM използва (от миналата година е):

cmp-all4.png

МАЛЕЕ тва кде дайте команда да го махна

имам и гном

-СТАВА ДУМА за лаптопна инсталация (не ми се праи нова тема знам че е офтопик не ме предупреждавайте)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

МАЛЕЕ тва кде дайте команда да го махна

имам и гном

-СТАВА ДУМА за лаптопна инсталация (не ми се праи нова тема знам че е офтопик не ме предупреждавайте)

Ама г-н Чернев, вие сега ли се усетихте, в тази ваша тема съм го споменал това.

ПС: И стига вдигахте стари теми, не е нужно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване