Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Охлаждаща подложка за лаптоп

makabi

Препоръчан отговор

Здравейте!

Желая да си купя охлаждаща подложка аз лаптопа, но не знам за какво да търся. Бихте ли ми помогнали, като ми препоръчате някои продукти?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вчера точно по тази тема разговарях с един колега от форума. Та зависи как е проектиран лаптопа и каква е подложката. Охлаждането може да дърпа въздух от долната или горната страна на лаптопа. Та в този ред на мисли , ако под лаптопа няма отвори през които да циркулира въздуха каквато и подложка да вземеш , няма да има видима разлика в охлаждането. Ако има отвори вече е важно какъв е видът на подложката , а именно : има подложки , които вкарват въздух под лаптопа , а други го издърпват , което от своя страна влияе и на въздушния поток на лаптопа. Важно е да наблегнеш на тези неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Също така се съобрази дали вентилаторите са ти вдясно или вляво и при избор на охладител виж такъв с вентилаторчета именно в тази част. Вече цените варират за различни модели, марки..бла бла. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Желая да си купя охлаждаща подложка аз лаптопа, но не знам за какво да търся. Бихте ли ми помогнали, като ми препоръчате някои продукти?

Защо искате да си купите подложка е най-важният въпрос.

1 Лаптопа ви е горещ?

2 Ползвате го в легло и на крака и искате да го предпазите?

3 Чули сте, че има подложки и смятате да не изоставате?

и т.н

По-нагоре е споменато че има модели който взимат свеж въздух през клавиатурата и при тях с и без подложка разлика никаква.

Аз лично не съм виждал подложка която да дърпа въздуха надолу, вероятно защото е леко малоумно тъй като няма и лаптопи, който охлаждания да духат надолу а два вентилатора един срещу друг духащи в противоположни посоки освен да си пречат нищо друго не правят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Би ли ви помогнало, ако сложа тук снимки на долната част на лаптопа и по този начин да ви помогне стова каква трябва да е подложката, защото моята техническа преценка е повече от лоша.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Попитах ви нещо но не желаете да отговорите.

Ако лаптопа ви е станал горещ и не сте му правили профилактика е по добре да направите такава вместо да купувате подложка.

Ако искате да ползвате лаптопа си в легло има подложки подобни на масичка за хранене в легло. 

Ако не знаете или не сте сигурен трябва ли ви подложка или значи не ви трябва и не си хвърляйте парите на вятъра. 

Достатъчно е да дадете точния модел на лаптопа вместо да го снимате, в нета има предостатъчно снимки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо искате да си купите подложка е най-важният въпрос.

1 Лаптопа ви е горещ?

2 Ползвате го в легло и на крака и искате да го предпазите?

3 Чули сте, че има подложки и смятате да не изоставате?

и т.н

По-нагоре е споменато че има модели който взимат свеж въздух през клавиатурата и при тях с и без подложка разлика никаква.

Аз лично не съм виждал подложка която да дърпа въздуха надолу, вероятно защото е леко малоумно тъй като няма и лаптопи, който охлаждания да духат надолу а два вентилатора един срещу друг духащи в противоположни посоки освен да си пречат нищо друго не правят.

Моята е такава.И донякъде има смисъл, защото издърпва топлия въздух от харда и рамта (долната част на лаптопа)

Линк към поставката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моята е такава.И донякъде има смисъл, защото издърпва топлия въздух от харда и рамта (долната част на лаптопа)

Линк към поставката

Лично аз още не съм виждал подложка която да духа надолу а не към лаптопа, но китайците имат гениални идеи така, че не е невъзможно. 

Ако сте отваряли лаптоп би трябвало да сте забелязал, че отворите през който въздуха са направени така, че да охлаждат елементите който имат нужда. Специално дисковете са в доста плътно затворени участъци от корпуса в който не може да става дума за какъвто и да е въздушен поток. Ако охлаждането не е задръстено, то тогава в целия лаптоп ще са ок, ако е задръстен то повишаването при процесора и видеото ще доведе до увеличаване и на останалите компоненти. 

Някъде във форума бах пускал анкета за ефекта от подложките и положителните отговори бяха сравнително малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моята е такава http://www.deepcool.com/product/nbcooler/upto17/2013-12/27_602.shtml перфектна подложка. Температурата от 55-58 градуса я смъква на 46-49 и съм много доволен така че ако ти хареса може да я вземеш и ще ти върши перфектна работа. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз още не съм виждал подложка която да духа надолу а не към лаптопа, но китайците имат гениални идеи така, че не е невъзможно. 

Ако сте отваряли лаптоп би трябвало да сте забелязал, че отворите през който въздуха са направени така, че да охлаждат елементите който имат нужда. Специално дисковете са в доста плътно затворени участъци от корпуса в който не може да става дума за какъвто и да е въздушен поток. Ако охлаждането не е задръстено, то тогава в целия лаптоп ще са ок, ако е задръстен то повишаването при процесора и видеото ще доведе до увеличаване и на останалите компоненти. 

Някъде във форума бах пускал анкета за ефекта от подложките и положителните отговори бяха сравнително малко.

Охлаждаща подложка в най-общия случай ще върши работа за HDD и RAM. И частично за процесора. Все пак е + да я ползуваш. 

Линк към поставката

И как разбра, че дърпа въздух?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Охлаждаща подложка в най-общия случай ще върши работа за HDD и RAM. И частично за процесора. Все пак е + да я ползуваш. 

Особено за диска ще е невероятно ефективна. Точно толкова колкото ако сложиш вентилатор да духа на левия калник на колата и се надяваш да се охлади двигателя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Особено за диска ще е невероятно ефективна. Точно толкова колкото ако сложиш вентилатор да духа на левия калник на колата и се надяваш да се охлади двигателя.

Не е така. И както написах по-горе " в най-общия случай ". Според твоите драсканици няма пряк достъп до повърхността на HDD на лаптопите, така ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е така. И както написах по-горе " в най-общия случай ". Според твоите драсканици няма пряк достъп до повърхността на HDD на лаптопите, така ли?

Съвсем правилно си разбрал драсканиците ми, и е леко странно да твърдиш че пластмасов корпус който няма физически контакт с диска ще помогне за охлаждането му.

А причините да няма такъв пряк контакт са доста но основната е намаляване на външните вибрации достигащи до диска. Може и да не си виждал но някой дискове лягат в корпуса посредством гумени уплътнения. Остава сега да кажеш че и гумата в тях спомага за охлаждането им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично мнение:

Няма особено значение какво ще вземеш. Имал съм две подложки дотук. Няма особено значение дори дали ще са включени, или лаптопът само ще стои върху тях и няма да смуче прах директно от повърхонстта на масата или бюрото. Не съм засичал температури. Достатъчно ми е обаче да ги ползвам, за да осигуряват достъп на въздух и да пазят от засмукване на прах директно от плота на бюрото (живея на булевард, разкопан от ноември миналата година и изоставен заради спрените фондове и прахолякът е страшен).

При поставяне на лаптопа върху легло или маса с покривка, да речем, старата (DeepCool-ът) ляга почти плътно върху повърхността и се губи почти целият ефект. Ако се отворят крачката отдолу, става много високо и съответно неудобно, отделно тя не е удобна за поставяне върху мека повърхност. Предимство: има регулиране на скоростта на вентилатора. Недостатъци: още в първите дни, след като я купих, се счупи едното ограничително краче, без да съм го напъвал, наскоро и другото; след време оста на вентилатора полека-лека се измести и взе да тропа, когато е включен, дори на най-ниска скорост. Неудачен дизайн, изработка изцяло от пластмаса, с изключение на металната дупчеста решетка отгоре.

Модел: този; цена: 30 лв.

Thermaltake-ът е изработен от алуминий и пластмаса, има значително повече разстояние между опорната повърхност и долната част на поставката (без да е прекалено висока), даже свети в синьо (да се чуди човек защо; добре че се изключва). Значително по-удачен дизайн, но не се регулира скоростта на въртене на вентилатора. Или е включен, или е изключен. Няма ограничителни крачета, а вдлъбнати гумени подложки, върху които лягат крачката на лаптопа. Модел: тук. Цена: 60 лв.

И двете могат да се ползват като USB-хъб; първата е по-тиха от втората на минимални обороти, но на максимални втората печели като шум (едва доловим, но го има - не е напълно безшумна); и двете духат в посока отдолу нагоре. Как разбрах? По простия начин - с ръка отгоре.

Ако няма да ползваш лаптопа върху плат или някакви мъхести повърхности, ти е достатъчно и нещо, което просто ще го повдига нагоре - капачки, книги и т.н.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем правилно си разбрал драсканиците ми, и е леко странно да твърдиш че пластмасов корпус който няма физически контакт с диска ще помогне за охлаждането му.

А причините да няма такъв пряк контакт са доста но основната е намаляване на външните вибрации достигащи до диска. Може и да не си виждал но някой дискове лягат в корпуса посредством гумени уплътнения. Остава сега да кажеш че и гумата в тях спомага за охлаждането им.

Ха, понеже не съм си активирал почти нищо в настройките на профила чак сега видях, че си ме цитирал! Та по въпроса - имах в предвид пряк достъп на въздушния поток към HDD. А кадита съм виждал достатъчно. Поета го е казал: "По-малко говори, повече слушай! Затова имаш 2 уши и една уста.Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ха, понеже не съм си активирал почти нищо в настройките на профила чак сега видях, че си ме цитирал! Та по въпроса - имах в предвид пряк достъп на въздушния поток към HDD. А кадита съм виждал достатъчно. Поета го е казал: "По-малко говори, повече слушай! Затова имаш 2 уши и една уста.Публикувано изображение

След като ти се налага да се обясняваш какво си искал да кажеш значи нещо не е наред. Не те знам кво и колко си виждал, но твърденията ти са да кажа леко странни, че ше вземеш да се засегнеш. 

И за да се оправдаеш, че не говориш абсолютни глупости да вземеш да подкрепиш твърденията си с малко снимков материал. Може пък да научим нещо ново ние непросветените като тебе.

Май няма да е зле ти да се вслушаш в поета, но определено нещо ти куца в съотношението на органите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като ти се налага да се обясняваш какво си искал да кажеш значи нещо не е наред. Не те знам кво и колко си виждал, но твърденията ти са да кажа леко странни, че ше вземеш да се засегнеш. 

И за да се оправдаеш, че не говориш абсолютни глупости да вземеш да подкрепиш твърденията си с малко снимков материал. Може пък да научим нещо ново ние непросветените като тебе.

Май няма да е зле ти да се вслушаш в поета, но определено нещо ти куца в съотношението на органите. 

Снимков материал значи? Добре. Ето ти и ти да видиш как изглеждат лаптопите. И ако пак твърдиш, че една подложка с да речем поне 140мм вентилатор в диаметър няма да спомогне за охлаждането на компонентите посочени от мен в по-горен пост значи при теб има нещо сбъркано. Огледай хубаво кадито и си помисли дали аджеба ще се охлажда диска(в случая SSD) или не! Не твърдя никъде, че ефекта ще е главозамайващ, но го има.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Снимков материал значи?...............................

Снимковия ти материал е невероятно ценен. Добре че си надписал кое какво е щото иначе няма как да се сетим. Остава сега да ми кажеш колко толкова загрява това SSD и с колко подложката сваля температурата му.

Може и сам да се напънеш и да помислиш. Ако отворите имаха за цел да влиза свеж въздух през тези компоненти преди да влезе във вентилатора то при самия вентилатор не би трябвало да ема такъв, защото е общоизвестно, че вентилатора засмуква въздух от най-близкия отвор(мястото с най-малко съпротивление). Та след като такъв отвор е наличен до самия вентилатор можеш само да се надяваш той да създаде поток през някой друг отвор на 15-20см разстояние. 

Публикувано изображение

Айде сега да вземеш да ни обясниш как точно смяташ, че вентилатора дърпа въздух от към паметта и харда след като точно в тази посока е плътно затворен и дърпа единствено през решетката си, да не споменаваме, че между него и паметта и диска си има и доста сериозни прегради. Така че само си въобразяваш, че има поток на въздух през паметта и диска който ти някак си си подобрил с подложка, ще ме извиняваш но си въобразяваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Снимковия ти материал е невероятно ценен.

А бре, човек, ти наистина ли работиш в сервиз? Виж пак какви си ги писал и преосмисли мнението си. Прочетох драсканиците ти поне 2 пъти и не можах да ги разбера. Ако си много надъхан ще ти ги обясня нещата на ЛС, защото доста разтеглихме темата. А, хващаш се за сламка с това ССД - просто такъв лаптоп в момента имах под ръка и затова упоменах наличието му да не се чудиш какво е онова сивичко нещо там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

... Не е ли далеч по-конструктивно просто да дадем съвет на човека какво да търси, вместо да се караме и да си доказваме кой колко много знае?!

Ползвал съм достатъчно лаптопи и подложки. При нетбуци няма ефект. Отворите за охлаждане там са много ситни, а идеята на подложката е да вкара повече въздух тъкмо през дупките в корпуса, направени за целта, зад които няма вентилатор - за принудително обдухване на компонент, което не се осигурява от наличната перка. Нищо не печелим, ако просто вентилираме корпуса там, където въздухът не може да проникне вътре и да охлади компонентите.

Трудно е да уцелиш подложка с няколко вентилатора, разположени точно според конфигурацията на отворите на машинката, затова се ориентирай към такава с една, но голяма, перка. Минимум 120 мм. Има много на пазара, затова ще се въздържа да посоча конкретен модел. Има ментета, които работят чудесно и дават супер ефект, а има и маркови, които не вършат никаква работа. Просто разгледай по-задълбочено. Търси да има поне един USB порт, защото при преносимите компютри те са кът и не е добре да губиш един за постоянно заради тавата за охлаждане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А бре, човек, ти наистина ли работиш в сервиз? Виж пак какви си ги писал и преосмисли мнението си. Прочетох драсканиците ти поне 2 пъти и не можах да ги разбера. Ако си много надъхан ще ти ги обясня нещата на ЛС, защото доста разтеглихме темата. А, хващаш се за сламка с това ССД - просто такъв лаптоп в момента имах под ръка и затова упоменах наличието му да не се чудиш какво е онова сивичко нещо там.

Не бре човек не работя, мой си е от около 15 години сервиза. 

Това че за пореден път наричаш мненията ми драсканици вероятно е за да ме засегнеш, но не се напъвай не ти се отдава.

Това, че не разбираш какво ти се пише може и да е поради невежеството ти и липсата на опит с лаптопите. 

Надъхвам се само когато някой пише откровени глупости и не се хаби нямам нито нужда нито желание да комуникирам с теб на каквото и да е ниво повече.

Темата отдавна щеше да е приключена, ако не беше се опитвал да защитаваш глупостите който пишеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не бре човек не работя, мой си е от около 15 години сервиза. 

Това че за пореден път наричаш мненията ми драсканици вероятно е за да ме засегнеш, но не се напъвай не ти се отдава.

Това, че не разбираш какво ти се пише може и да е поради невежеството ти и липсата на опит с лаптопите. 

Надъхвам се само когато някой пише откровени глупости и не се хаби нямам нито нужда нито желание да комуникирам с теб на каквото и да е ниво повече.

Темата отдавна щеше да е приключена, ако не беше се опитвал да защитаваш глупостите който пишеш.

И щеше да е приключила с неясен отговор(вероятно и абсолютно подвеждащ). За годините си(ако си написал реалните) си доста докачлив, а това говори много или поне на мен. Не, нямам за цел да те обиждам(засягам), докато обратното съм забелязал при теб към доста потребители. Но няма значение, тъй като тук сме само 0,1. Колегата преди твоя пост много добре го е написал. За най-голямо съжаление все още съществуват сервизчета от твоя ранг с недоказани ... знаят хората за какво става на въпрос, но доста от тях се подлъгват по тая линия. Ма живот. Кво да правиш? Всеки търси място под слънцето.

Лека вечер!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване